Gemeenteraad van Yper M. Missiaen. Welk verschil is er tus- schen politiek en godsdienst A Verslag der zitting van 22 Mei 1933 (Vervolg) 12) Ofenbtre Onderstand Proces verbaal van onderzoek dt> kas is/e wartaal ig33. De heer voorzitter geeft lezing van dit proces verbaal dat voor advies aan den raad wordt medegedeeld en dat geen opmerkingen uitlokt. 13> Openbare Onderstand Openbare verkoo ping van een perceel grond. M. Van der Ghote.De Commissie van Opennaren Onderstand heeft besloten de noodige machtiging te vragen om een perceel hoving van 20 a 40 ca. gelegen te Yper Sectie B Nr 202a, openbaar te koop le mogen bie den op den instelprijs van i5 fr. den vierkan ten meter boven alle kosten die ten laste van den kooper zijn. Dit perceel is gelegen langs den steenweg van ïper naar Meenen en is thans verpacht aan 225 fr. 'sjaarstot October ig38. Daar de verkoopprijs van 3o 600 fr., berekend aan i5 Ir. den vierkanten meter vol gens schatting van den heer Ontvanger der Domttnen, meer zal opbrengen dan den tegenwoordigen pachtprijs, en daar er ook geen opmerkingen tegen dezen verkoop gemaakt werden tijdens het onderzot k van commodo en incommodo, vraagt de Commissie iet deze verkooping te mogtn overgaan. De raadsleden orengtn een gunstig advies uit. Alleen de heer Missiaen, in zijne hoeda nigheid van lid der Commissie van Openbaren Onderstand, onthoudt zich. 14) Openbare Onderstand Openbare verkoo ping van een perceel grond. .viVan der Ghoie. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft ook nog een vraag tot aankoop omvangen voor een per ceel grond eener grootte vaa 4 a5o ca. gele gen te Si Jan, sectie b deel van u' 25g', dat zal dienen om er een werkmanswoning op ie bouwen. Nu is deze grond verpacht aan 45 fr. - 's jaars. Aan een instelprijs van i5 fr. den vierkanten meier zou deze verkoop de som van 6.750 fr. opbrengen, 't zij l5 maal meer dan de pacht, uit perceel zal insgelijks open baar vei kocht worden op de voorwaarde dat de pachter het nog tot Uciober 1935 zal mo gen uitnaten. Op deze vraag wordt insgelijks en met de zelfde stemming als hiervoren een gunstig advies uitgebracht. 15) Openoare Onderstand Begrooiing voor 1QÓ2 Overdracht van kredieten. M. V an der Ghote. Den 9 Mei 11. besloot de Commissie van Openbaren (Jndei stand machtigiug te vragen om op haar ocgrooung voor 1932 de o«cidracht van eenige kredieitn te mogen doen ik denk dat het nutteloos zal zijn lezing te g^ven dezer beraadslaging ge zien de raadsleden reeds den bundel heobcu kunnen nazien. vVij zullen dus maai 101 de stemming overgaan. Al de raadsleden, uitgenomen de heer Mis siaen die zich nogmaals onthoudt, stemmen ja. 16) Kerkfabriek van St-Maartens Rekening over het dienstjaar igd2. M. Van der Ghote. Deze rekening sluit met een üoni van 74 239 Ir. 4b. Stem'inen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, Van der Mersch, Pattyn, Jutvr. Corml he, de heeren Seys, biebuyck, Bonnet, Leu ridan en van der oihote onthouden zicii de heeren Missiaen, uuuieile en Vergracht. De heer Seys doet de ja stemming van den heer bonnet opmerken, waarop deze zegt dat hij zich in een oogenolik van verstrooidheid vergist heelt. M. Lenridan. Mijnheer Bonnet, zeg ons eens wat ge van den heer Voorzitter dier Kerk abnek beloofd zijt geweest. (Gelach). 17) Kerkfabriek van St Pieters Rekening aver hel dienstjaar ig3a. M. Van der Ghote. De rekening laat een overschot van 6.278 fr. 33. Goedgekeurd met 9 stemmen. De heeren Missiaen, bonnet, Coutelle en Vergracht ont- 'houden zich. M. Bonnet. Ik heb me ditmaal niet ver gist. (Gelach) 18) Kerkfabriek van St-Jacobs Rekening over het dienstjaar ig3a. M. Van der Ghote. - Deze rekening sluit jpet een boni van 37.037 fr. 37. Zij wordt eveneens goedgekeurd. Onthou den zich de heeren Lemahieu, Biebuyck (als leden dier Kerkfabriek), Missiaen, Bonnet, oulelle'ea Vergracht. 19) Kerkfabriek van St-Nicolaas Rekening over het dienstjaar ig32. M. Van der Ghote. Er is hier een batig slot van 4 848 fr. 46. Deze rekening wordt op hare beurt ook goedgekeurd. Onthouden zich de heeren De- lahaye, Van der Mersch, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van der Ghote. 20) Kerkfabriek van St Georges Memorial Church Rekening over het dienstjaar ig32. M. Van der Giote. De rekening dezer kerk sluit met een overschot van 43.641 fr. 86. Goedgekeurd. Alleen de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Leuridan onthouden zich. 21Jubelfeesten van O. L. Vr van Thuyne Vraag om toelage. M. Van der Ghote Wij hebben, in datum van l5 Mei 1933, een brief ontvangen waarin ons gemeld wordt dat de 55o' verjaring der verlossing van Yper met aanstaanden Tuindag met gansch bijzonderen luister zal gevierd worden. Daar wordt ook in herinnerd dat, in i8S3, bii de 5ooe verjaring, gansch de be volking dit jubelfeest heeft meegevierd en dat de gemeenteraad daarvoor toen een toelage van 10 000 fr. heeft gestemd. Nu vraagt het Comiteit, met de inrichting der jubelfeesten gelast, een toelage van 6000 fr. die zal ge bruikt worden om in gansch het land en zelfs in het buitenland propaganda voor die jubel feesten te voeren, ten einde hier te Yper machtig veel volk aan te trekken. Deze brief is geteekend door Z. E. H. Deken Vermaut en door de heeren Tack en Cocle. M. Missiaen. Ik geloof dat deze vraag om toelage een weinig op een slecht en onge past oogenbhk tot ons gericht wordt. We zit ten in de grootste financieele moeilijkheden, we moeten alles uitzoeken om hier en daar besparingen te kunnen doen en zijn dan zelfs nog verplicht de reeds groote lasten met nog nieuwe taksen te verzwaren. Ik meen dat het nu het oegenblik niet is om dergelijke groote som aan het inrichten van feesten te besteden, om reden dat dezen die het feest op touw zetten het wel zouden kunnen doen zonder de toelage van stad. Door de bladen heb ik vernomen dat men van huis tot huis zal gaan om aan de bevolking zelf de geldelijke hulp voor het inrichten dezer feesten te vragen. Zoodoende laat men iedereen vrij, volgens zijn meening of vermogen, veel of weinig daarvoor te geven. Ik meen dus dat men zich dan ook daarbij alleen zou moeten bepalen en dat men dezen, die niet van zin zijn iets voor een politiek feest te geven, met moet dwingen daarin luch lusschen ie komen door nu van üe stad een toelage te vragen. Het comiteit zou zich uus uicsluitelijk moeten bepalen bij deze omhaling ten huize en bij hetgeen de bevolking alzoo vrijwillig wil ven. Zocëven heeft de heer Voorzitter ons lezing gegeven der rekeningen van de verschillige kerkfa brieken. Het is mijn gewoonte niet deze rt keningen te onderzot ken, doch, met het oog op de toelage die ons dezen avond zou ge vraagd worden heb ik het nu eens gedaan en ik heb daarin gezien dat deze kerkfabrieken haar rekeningen sluiten met een gezamenlijk ovni schot van 126 900 fr Ia die voorwaarden denk ik dat het wel zou kunnen gaan om die feesten in te richten zonder daarvoor de stadskas te moeten lastig vallen. En ten slotte, de socialistische partij heeft verleden jaar ook feesten ingericht die hier veel volk heb ben gebiacht_, en zij heeft alsdan alles alleen betaald zonder daarvoor een cent van de stad te vragen. Te dier gelegenheid werd er zelfs dit mag hier terloops wel herinnerd wor den door de stadsoverheid een incident uitgelokt dat er niet weinig heeft toe geholpen om het prestige der stad bij de zoo talrijke aanwezigen te verminderen. Gezien de socia listische partij dan alles zelf bekostigd heeft, dan kan de katholieke partij dus evengoed het zelfde doen, te mie' dat zrj zoo veel rijken telt, dat de rekeningen der kerkfabrieken allen met een overschot sluiten en dat zij dan nog een omhaling in stad doet. Het is dus van harentwege zeer slecht aangelegd nu de andersdenkenden nog te willen dwingen iets te geven. M. Leuridan. Mevrouw, Mijne Heeren, ik zal noch voor noch tegen deze vraag om toelage stelling nemen, en zal mij dus onthou den. Indien mijn partijgenoot hier aanwezig ware, dan zou hij eveneens hetzelfde gedaan hebben. De goede rekeningen maken goede vrienden en daarom vind ik het passend hier de verantwoording mijner houding te geven. Als kristen mensch evengoed als gij zou ik deze vraag willen steunen, doch dit ware stellig tegen de belangen mijner politieke theorie van vlaimsche nationalist, voor de be strijding van dewelke de kerk zoo dikwijls mis bruikt wordt. Hier een klein woordje historie. In 1928 heeft de vlaamsch nationalistische groep stelling genomen tegen de alsdan ont worpen H. Hartefeesten, niet uit kleinzielig heid maar als antwoord op een kleingeestige daad van het laagste allooi tegenover haar partij begaan. Het is ook goed dat gij dit niet vergeet. In 1928 werd de VDamsche Harmo nie uit de processie geweerd omdat zij het misdrijf had begaan eenigen tijd voordien twee vlaamsch nationalistische voormannen, name lijk heer Gustaaf Declercq en Mw Maréchal, aan de statie af te halen Het is dan ook om die op kant zetting dat wij hier stelling geno men hebben tegenover de vraag om toelage voor de H Hartefeesten. Dit was een poli tieke tegenzetting tegenover een politieke daad. In 1929 hebben wij de volle laag gekre gen, en men heeft alsdan de verkiezingen trachten goed te maken met de kerk ervoor in het gareel te spannen. De verkiezingen van April 1929 hebben ons het schandaligste be wijs geleverd dat in Vlaanderen de kerk zich in partijdienst laat gebruiken. Nu mogen we zeggen dat de geestelijkheid reeds veel milder ten onzen opzichte en dus ook veistandiger is geworden, en we zijn dankbaar tegenover dat deel der geestelijkheid dat thans l>lijk geeft met dezelfde hardnekkigheid van in het verle den tegen ons niet meer bezield te zijn. Doch het is alleen maar een deel, de vroegere vijan digheid tegenover de vlaamsche nationalisten heei schtnog voort omdat de officieele houding nog steeds dezelfde is gebleven. Wij zien ons dus ook verplicht door onze houding op die daad te repliceeren. In October en November laatstleden is het weerom gebleken, als het met eerlijke wapens in den kiesstrijd niet meer kan gaan, hoe hier ook in Yper den krakenden en worms'ekigen wagen der oude katholieke partij door de geestelijkheid wordt voortge- s oken. De viucht van die wei king zit hier voor ons. Met hun strijd voor de schoone ziel van 't kind, hebben wij hier nu de weergave van de meeiderheidsgedachte der bevolking. De invloed der geestelijkheid heeft dus nog maals gepakt. Ook in November werd de geestelijke oveiheid met denzelfden uitslag misbruikt. Op die politieke daad moeten wij dan ook antwoorden. Onze kristelijke beginse len zetten ons aan, juist als gij, die gevraagde toelage te stemmen, doch wij voelen ons gedwor gen met gelijke munt te betalen zooals men ons betaalt. Mijn laatste argument is dat indien wij nu zoo handelen, ik wil dit hier openhartig L-ekennm, dat wij het doen uit berekening, oindat wij weten dat wie niet hooren w,l, moet voelen. De go Is li» nst zou er bij grootelijks pr< fiteeren moest de geestelijke overheid zic.l tegenover ons wat milder toonen en de kloof wegnemen die zij maak: lusschen de katholieken die belgischgezind of nationalis tisch zijn. In elk geval, wij zullen het niet opgeven, ufwtl zal de geestelijkheid erbij bezwijken, ofwel zullen wij hier in Vlaanderen neo liberalen bij de vleet zien opdage/ Het is het geloof dal de gevolgen ervan zal moeten dragen en bet zal bezuren. Mijn laatste woord is dat onze houding ons niet ingegeven wordt door bitteiheid noch vijandigheid, maar uit eerlijke politieke overtuiging en uit politiek zelfverweer. M. Missiaen. Er zit meer energie in de woorden van den heer Leuridan dan in zijn daden M. Leuridan. Dit kunt ge niet bewijzen. M. Missiaen. Moest ge uw daden naar uw woorden aanpassen, dan zoudt gij tegen de toelage stemmen. M. Leuridan. Ik ben in de eerste plaats een kristen mensch. M. Van der Mersch. Het verwondert mij hier door de heeren Missiaen en Leuri dan te hooren spreken van een politiek feest. Het is geen politiek feest. Het rekwisitorium van Meester Leuridan tegen de geestelijkheid komt hier nergens te pas, en de jubelfeesten van O. L. Vrouw van Thuyne hebben met de kiezingen niets te maken. Wat vraagt het Comiteit Alleen een toelage voor de jubel feesten van O. L. Vrouw van Thuyne, dus niet voor een politiek feest en ook niet voor een feest dat tegen de socialisten, nationalis ten of liberalen gericht is. Het is een Comi teit, bestaande uit verschillige personen, dat uitsluitend tot stand kwam om hier een godsdienstig en ook historisch feest in de stad in te richten. Al de Yperlingen verheu gen zich om dit feest en zullen die neen stem ming niet verstaan. M. Van der Mersch. Over vijftig jaar werd er ook aan de stad een toelage gevraagd

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4