voor de 5oo,te verjaring van O. L. Vrouw van Thuyne, Dan was er geen katholieks meerder heid, maar de gemeenteraad was gansch libe raal. Dan werd er daarvoor door den raad een toelage van 10.000 fr. gestemd en het was dan nochtans ook een comiteit, daarvoor spe ciaal gevormd, dat een toelage vroeg. Ik her haal dat hst geen politiek, maar uitsluitend en flleen een godsdienstig en historisch feest is. Over vijftig jaar was gansch de bevelking t'akkoord om het feest mee te vieren dat ter gelegenheid van het jubileum der 5ooste verja ring van O. L Vrouw vsd Thuyne ingericht -werd. De Commissie, die toen benoemd werd, bevatte al de veischillige meeningen en alle Yperlingen waren er in vertegenwoordigd. Het feest, dat men zal inrichten, staat dus hoven en buiten alle politiek, en de toelage die gevraagd wordt is alleen bestemd om propa g;anda te maken, ten einde hier veel volk te doen komen. Ik heb reeds, sedert ik hier bea twee of driemaal gezien dat met ditzelfde doel «en toelage gestemd werd. Zoo werd er voor den carnavalstoet ook een toelage gestemd om hier volk te doen komen. Nu zullen er ■voor de aanstaande jubelprocessie ook veel menschen naar Yper komen. In Brugge, wan «eer de Bloedproc ssie uitgaat, dan is daar telkens een machtigen toeloop van volk om dat het dan het feest van Brugge is. Hier ook moet de processie van O. L. Vrouw van "Thuyne het feest van Yper worden, en met dit doel moeten we al deen wat we kunnen. De vraag is niet overdreven en ik dring aan om deze toelage te stemmen. M. Vergracht. Over vijftig jaar was Yper veel rijker dan tegenwoordig M. Van der Mersch. De thans gevraagde - toelage is ook redelijk minder. M. Vergracht. Het was toen in een volle beurs, terwijl het nu in een ijdele is dat men put. M. Van der Ghote. Het is moeilijk ©ver die zaak overeen te komen daar er in den raad te veel verschillige opvattingen zijn. Ik izoii dan ook voorstellen de bespreking te fluiten en tot de stemming over te gaan. Tot wat dient het nog meer olie op het vuur te gie ten, wij zijn hier alleen om de belangen der ..gemeenschap te dienen. Gezien al de partijen nu haar standpunt hebben doen kennen, en wij de uiteenzettingen gehqord hebben van de socialisten, nationalisten en liberalen, alsook van den heer schepen Van der Mersch die namens de rechterzijde het woord heeft geno men, vraag ik, ten einde te vermijden dat er over die kwestie veel ophef en krakeel ge maakt worde, de bespreking stop te zetten en over de toelage te willen stemmen. M. Missiaen. Mijnheer de Voorzitter, gij zijt veel jonger in den gemeenteraad dan ik, en indien ik u een raad mag geven, laat mij dan toe u te zeggen tracht nooit een bespre king te smoren ten minste toch niet wanneer ik er ben, want met mij pakt dat niet. Gij zult meer tijd winnen met mij te laten voortspreken. M Lcuridan. Dit is nog gebeurd. M. Missiaen. Ik maak me geen begooche ling over den uitslag dei stemming. De toelage zal gestemd worden. De heer schepen Van der Mersch heeft er op aangedrongen om te zeggen dat het geen politiek leest betrof Wij hoeven ons slechts te heri; neren wat de heer Leuridan zooëven zegde, om van het tegen overgestelde overtuigd te zijn. Ten andere, wij zijn geen kinders meer en we weten genoeg dat hier in België de godsdienst met de poli tiek vergroeid is. Er werd tijder s de laatste verkiezing op schandalige wijze gezwendeld met de schoone ziel van 't kind. en het is de politiek niet die dit gedaan heeft, maar het zijn de bisschoppen. Men zegt nu dat de gevraag de toelage van 6 ooo fr. niet g>oot is vergele ken bij deze van vroeger. Wanneer de libera len in i883 voor dezelfde feesten io.ooofr.ge stemd hebben, dan is dit geen reden want de liberalen van toen waren misschien beter kris tenen dan de katholieken nu, juist zooals er bij de socialisten ook beter katholieken gevon den worden dan dezen die den naam van katholieken dragen. Dit zegt dus niéts. Wat ik wil is dat men niemand verplichte het feest van andersdenkenden te steunen. Het comi teit moet zich tevreden stellen met de omha ling ten huize Het heeft nu reeds de toelating bekomen om langs de straten te bedelen, het geen aan anderen verboden wordt, en dat het dan ook geen dwang meer uitoefene om allen voor zijn feest te doen bijdragen. Wij hebben verleden jaar hier een prachtig feest ingericht, dat geen centiem aan de stad heeft gekost. Al hoewel onze partij arm is en alleen uit arme werkjongens bestaat, hebben wij toch al onze affiches zelf bekostigd. De katholieke partij kan dit ook. De kerkfabrieken hebben een overschot van [26.000 fr., dat ze daarvan dan 6000 fr. afnemen. M. Leuridan. De heer schepen Van der Mersch verplaatst de redeneering, en dit mag ik niet laten gebeuren. In tegenstrijd met den heer Missiaen, betwist ik den aard niet van het feest, maar ik zeg dat het feest een gods dienstigen en historischen ondergrond heeft. Doch het is meest door de geestelijke over heid ingericht, en diezelfde geestelijkheid, die zoo tegen de vlaamsche nationalisten gekant is, komt nu op die gehate, verfoeide nationa listen beroep doen om hunne geldelijke hulp te vragen. Wij willen nu aan die misbruikte geestelijke overheid een les geven. Nadat ze ons behandeld heeft als het uitschot der sa menleving, als de ketters dezer eeuw, willen we nu haar cynisme betaald zetten met de middels waarover we beschikken. M. Van der Mersch. De priesters hoeven geen les te krijgen van den heer Leuridan en wat hij zagt heeft met het jubelfeest van O. L. Vrouw van Thuyne niets te zien. Ik herhaal dat het geen politiek feest is. Indien de katho lieke partij een vraag om toelage tot den raad moest richten, dan zou ik heel wel verstaan dat de socialisten en liberalen daarover neen stemmen. Moest dergelijke vraag hier ter be spreking komen, dan zou ik zelf ertegen stem men Doch thans gaat de vraag uit van een comiteit gevormd boven alle partijen en dat met de politiek niets te maken heeft. M. Van der Ghote. Wij zullen de discus sie sluiten en tot de stemming overgaan. M. Missiaen. Met wat zult gij die toelage betalen en welke inkomsten hebt gij daarvoor voorzien Ue stadsbegrooting sluit in even wicht en laat, volgens uwe verklaring, slechts een klein overschot, maar toch geen 6000 fr. zeker Gij zult dusopnieuw een tekort hebben in de begrooting. M. Van der Ghote. Dit is een andere zaak. Doch er is altijd middel hier en daar iets te vinden zoodat ik wel verhoop, zonder de voorziene kredieten te overschrijden, deze som gemakkelijk te vinden. M. Missiaen. Ik zal daar straks nog over spreken. MVan der Ghote. Ik stel voor de ge vraagde toelage van 600e fr. te stemmen. Stemmen ja: de heeren Lemahieu, Dela- haye, Van der Mersch, Pattyn, Jufvr. Cor- nillie, de heeren Seys, Biebuyck en Van der Ghote neen de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle en Vergracht. De heer Leuridan onthoudt zich. 22) Vlaamsch Congres voor verpleegkunde, vroedkunde en sociale geneeskunde Vraag om toelage. M. Van der Ghote. Gij herinnert u het schepencollege opdracht gegeven tf hebben meer inlichtingen van den heer professor Daels te vragen over de inrichting van het Congres dat hij zinnens is'hier te Yper te houden. Het schepencollege heeft, gcvo'gop zijne vraag, het volgend antwoord ontvangen. De heer voorzitter geeft hierop lezing van d»n brief van professor Daels, waaruit blijkt dat het Congres, dat hier te Yper zou gehou den worden, een jaarlijksche algemeene ver gadering is van geneesheeren en helpers, waaraan het getal deelnemers steeds verschil lend is navolgens de stad, waar het Congres plaats heeft, min of meer inrichtingen bezit waarvan het bezoek interessant is. Te Brugge waren er overlaatst 400 deelnemers. Het Congres begint gewoonlijk den Zaterdag namiddag en wordt den Zondag en soms ook nog den Maandag voortgezet. Hier ie Yper zou dit ook zoo zijn. Het Congres zou den Zaterdag beginnen en den Zondag namiddag zou er een algemeens vergadering gehouden worden, tijdens dewelke een woord van dank tot de vreemde afgevaardigden zou gericht en ook hulde aan Yperman gebracht worden. Daarna zou een bezoek gebracht worden aan de stad, waarna waarschijnlijk verschillige afgevaardigden reeds 's avonds zouden ver trekken Dergelijk Congres, dat toegankelijk is voor iedereen en voornamelijk voor al de sociale werkers, vergt steeds groote kosten. De voorloopige datum ervan is vastgesteld op 9, 10 en tl September a. s. M. Leuridan. Ik meen dat de raad vroe ger overeengekomen was dat, indien de uitleg ons voldoening gaf, de toelage van 5ooo fr. dan ook zou gestemd zijn geweest. Ik vraag of de raad thans volhardt in zijne zienswijze van toen. M. Van der Ghote. Het bedrag der ge vraagde toelage is gansch onbepaald. In de briefwisseling, die over dit punt gevoerd werd, is er geen spraak van een som, men vraagt alleen maar onzen financieelen steun. -————9 5 Wij zullen dus die zaak moeten splitsen. M. Leuridan. De bespreking, die hier vroeger plaats had, werd nochtans op die basis gevoerd. Er is eerst apraak geweest van een grootsch leest en Yperman's hulde waar voor er 5o.ooo fr. gevraagd werd. Ik was daar ook tegen en daarna werd er door mij, op aanwijzing van den heer professor Daels, voorgesteld een toelage van 5000 fr. te ver- leenen. Het is alsdan dat er besloten werd eerst nadere inlichtingen te vragen. De hr Voorzitter geeft hierop lezing van den brief dien door de stad aan den heer professor Daels gestuurd werd om van hem meer inlichtingen te bekomen. M. Van der Ghote. Mijn gedacht is dat, aangezien het Congres de hulde aan Yperman laat varen, het wenschelijk ware het Congres tot betere tijden te verdagen. M. Leuridan. - Dit Congres heeft alle jaren plaats, doch in een brief tot mij gericht, wordt gezegd dat, zoo de stad geen toelage kan verleenen, men de leden ook niet kan verplichten Yper te bereiken en dat de voor keur alsdan zou gegeven worden aan een plaats die gemakkelijker te bereiken is Der gelijk Congres zou bij het intellectueel deel van Yper uiterst welkom zijn en de weldaden die daaruit voorspruiten zijn niet te ver smaden. M. Van der Ghote. Voor het gemak der bespreking, stel ik voor de zaak te splitsen. Wij zullen eerst stemmen ever het princiep om te weten zoo er ja of neen een toelage moet verleend worden. Dit princiep wordt aangenome». Alleen de heer Vergracht stemt er tegen. M. Van der Ghote. Wij zullen thans het quantum der toelage bepalen. M. Leuridan. Ik ken den nood waarin de stad verkeert en ik ben er dan in gelukt den heer professor Daels te overtuigen dat het niet gaan kon voor de stad om een toelage van 5o.ooo fr. te verleenen, en heeft hij erin toegestemd de vraag tot op 5ooo fr. te he.r~ leiden. Om wille van de financieel# moeilqk- heden wil ik thans nog inschikkelijker zijn, en stel ik nu een toelage van 3ooo fr. voor. M Van der Mersch. Ik stel voor 1000 fr. te verleenen. Verleden jaar te Brugge en over twee jaar te Gent, werd daar ook een toelage gestemd. Dit is een intellectueel Congres dat niet veel volk zal aanlokken, doch ik ben het met den heer Leuridan over het princiep t'akkoord. Hetgeen ons gevraagd wordt is vooreerst een toelage waarvan het bedrag niet aangeduid is, en dan de deelnemers offi cieel door den heer Burgemeester op het stadhuis te ontvangen. Dit Congres zal hier maar een dag duren. M. Leuridan. Het zal ten minste twee en misschien wel drie dagen duren. II. vrees dat, indien gij 200 schrokkerig te werk gaat, de stad Yper dan ook de eer en het voordeel van dit Congres zal moeten missen. Ik vrees grootelrks dat men u zeer vriendelijk zal be danken en ook die kleine toelage weigeren. M. Van der Mersch. Ik vrees dit niet. De inrichters van dit Congres vragen een toelage en ook de ontvangst op het stadhuis, doch zij zeggen niet welke toelage zij wen- schen M. Leuridan. Indien de heer schepen denkt dat het allen welstellende en vermo gende menschen zijn die aan het Congres deelnemen, dan vergist hij zich. Bij de deel- nemers bevinden er zich daar telkens een groot aantal personen die in dienst zijn van de verschillende inrichtingen van sociale ge neeskunde, en die men dus geen groote onkosten mag opleggen voor het bijwonen van wetenschappelijke congressen. M. Van der Mersch Ik vrees niet dat, wanneer wij enkel een som van 1000 fr. ver leenen, dit Congres hier geen plaats zal heb ben, en ik stel dus voor een toelage van 1000 frank te willen stemmen. M. Leuridan. Neen, ik vraag een toelage van 3oop fr. Mijn voorstel is het sterkste en moet dus ook de voorkeur hebben. M. Missiaen. Vraag aan uw vriend, professor Daels, dat hij hier een processie zou inrichten, dan zal de toelage seffens ge stemd worden. M. Van der Ghote. Ik leg dan het voor stel van den heer Leuridan ter stemming, 't zij een toelage van 3ooofr. Stemmen ja de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle en Leuridan neen de heeren Le mahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Vergracht en Van der Ghote. M. Van der Ghote. En nu het voorstel

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5