Au tour dss Yprois H. Hartefeesten - leper M. Van der Ghate. Het schepencollege. M. Missiaen. riet schepencollege heeft dat recht niet. Den 23 September f929 heeft de kwestie der loonen uitsluitelijk een geheime zitting, die drie uren heeft geduurd, in beslag genomen. Wat de gemeenteraad besloten heelt, kan het schepencollege onmogelijk ver nietigen en ik verwittig u dat ik, als gemeente raadslid, dat niet zal laten gebeuren. Het •chepencollege is verplicht een besluit, dat door den raad met algemeene stemmen ge nomen werd, te onderhouden. EERE COMMUNIE Groote keus Kerkboeken, Paternosters- ctncr toelage van 1000 fr. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Van der Mersch, Pattyn, Jufvr. Cor- nillie, de heeren Seys, Biebuyck, Leuridan en Van der Ghote neen de heer Vergracht. Onthouden zich de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle. M. Missiaen. Ik heb me bij die stemming onthouden, omdat ik geen aalmoes wil geven. 23) Medtdeelingm. 1) Van der Ghote. De heer Hoofdinge aieur van Bruggen en Wegen heeft op ons schrijven betreffende de nog noodig «it te voeren werken aan de vaart Yper-Yzer, namelijk de vernieuwing der spoorbrug van Caeskerke en de verlenging van het sas van Fintele, geantwoord dat het eerste punt afhangt van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen en dat er bij die maat schappij daarvoor opnieuw aangedrongen wordt, en, voor wat de tweede vraag betreft, heeft het Ministerie van Openbare Werken bealsten dat de kredieten, noodig voor het sas van Fintele te verlengen, toekomende jaar zullen aangevraagd worden. Wij zullen dus hiervoor nogmaals moeten aandringen. 2) M. Missiaen. Tijdens de laatste zitting van den gemeenteraad is er veel spraak ge weest over de mogelijkheid den gemeente bijslag aan de werkloozen uit te betalen, en ik heb er alsdan sterk op aangedrongen opdat er door de stad zelf maatregelen zouden ge nomen worden om de aoodige gelden ter be schikking te hebben. Nu verneem ik dat zij haar plicht niet heeft gedaan. Nu moet het geld door de steden en gemeenten verschoten worden, opdat de kassen het risico zooals vroeger aiet meer zouden hebben. Verleden week werd er nu, na veel aandringen, een som van 10.000 fr. voor de kassen beschik baar gesteld. In den loop der maand April heeft de socialistische kas alleen reeds 11.416 fr. als gemeentebijleg uitbetaald, dit is dus voor een enkele werkloozenkas reeds meer daa er nu voor de maand Mei voor al de kassen beschikbaar is. Wij hebben tegen woordig veel moeilijkheden met de werkloo zen tengevolge der invoering van den staat van behoefte en door het niet meer betalen der provinciale toelagen. Veel werkloozen hebben sedert geruimen tijd nog geen centiem ontvangen. Ik vraag dan ook dat men eenige moeite zou doen om den gemeentebijleg te betalen. Zocëven heeft de gemeenteraad een toelage van 6000 fr. gestemd en de heer burgemeester zegde mij dan dat er altijd middel is om die som te vinden. Zou het thans ook niet mogelijk zijn een som van i5.ooo fr. te vinden om den nood te lenigen en eten voor de werkloozen te bezorgen Wanneer het zoo gemakkelijk is een som van 6000 fr. te vinden, dan zal er voor u ook zeker wel middel zijn om in de eerste dagen een som van i5.ooo fr. te vinden. M. Delahaye. Ik moet aan den heer Missiaen zeggen dat zijn cijfer van 11.4.5e fr. hier in het Werkloozen fonds nog niet te vinden is. Wij kunnen alleen maar weten wat er als gemeentebijleg betaald werd, wanneer de staat der socialistische kas zal ingekomen zijn. In den beheerraad van het Werkloozen- fonds hebben wij gedacht dat io.ooe fr. vol doende zou zijn, omdat de staat van behoefte met I" Mei in voege is getreden. Volgens onze schatting dachten wij dat, met een voor schot van 10.000 fr. te vragen, wij misschien de maand Mei zouden kunnen betalen. Ik moet hierbij voegen dat Yper alleen, wat door de 36 andere gemeenten van het arrondisse ment niet gedaan werd.de kassen heeft kunnen betalen zooals voordezen, omdat wij daarvoor gedurig aangedrongen hebben en er ons geld gezonden werd. Ik stel mij voor te vragen voor de maanden Mei en Juni een voorschot ter beschikking van de kassen te stellen. M. Missiaen. Dit is alles wat ik vraag, namelijk dat er een voorschot gegeven worde, opdat we dan met zekerheid aan de werkloo zen zouden kunnen zeggen dat zij zullen betaald worden. 3) M. Missiaen. Wie heeft er besloten het loon van het stadspersoneel te verminderen M. Van der Ghate. Ik geloof dat de heer Missiaen abuis is wanneer hij denkt dat wij het vroeger genomen besluit verbroken heb ben. Het loon van een lossen werkman bijvoorbeeld was bepaald op 4,5o fr. per uur met een schommeling van 5 Per 35 punten van den index. M. Missiaen. Dit is niet waar. Ik noodig u uit de beslissing te doen halen en te lezen. Er werd niet besloten de loonen te verminde ren maar wel volgens den index te verhoogen. M. Van der Ghote. Dit is niet logisch. In elk geval, 't zij ten rechte of ten onrechte, heeft het schepencollege besloten de 5 °/o per 35 punten van den index ook toe te passen in vermindering. Ik moet deen opmerken dat, wanneer het besluit door den raad genomen werd, de index toen 141 punten hooger stond dan nu. De basis die dient om te vermeerde ren moet, volgens mij, ook geldig zijn om te verminderen. Volgens den index hadden wij o fr. 90 moeten aftrekken doch wij hebben ons beperkt bij een vermindering van o fr. 5o per uur voor een lossen werkman. Voor de gemeentekasseiërs is het volle loon van 5 fr. per uur hetzelfde gebleven. Tot hiertoe werd er hiertegen niet gereclameerd. M. Missiaen. Maar ik protesteer daar tegen. Het schepencollege heeft het recht niet een regelmatig goedgekeurd besluit van den raad te verbreken. M. Seys. Dit is een kwestie van inter pretatie. M. Missiaen. De burgemeester moet de besluiten uitvoeren en niet interpreteeren. M. V er gr acht. Wanneer de loonrooster' gestemd werd, was het algemeen gedacht wel zooals de heer burgemeester het nu wil toe passen, doch het is zoo niet ia het besluit voorzien en dit tengevolge eener vergetelheid van den heer schepen Declercq. M. Delahaye. Wij zullen dit regularisee ren, zoo zal iedereen t'akkoord zijn. M. Van der Ghote. Willen wij dit bij hoogdringendheid veranderen M. Missiaen. Neen. M. Van der Ghote. De stad heeft slechts twee werklieden die benoemd zijn, al de overige zijn losse werklieden die wij het recht hebben weg te zenden zonder dat zij ertegen kunnen opkomen. En zouden wij dan het recht niet hebben hun loon te verminderen Het ware ons nochtans gemakkelijk ze af te danken en dan terug aan een minder loon in dienst te nemen. M. Missiaen. Neen, want gij zijt verplicht u te houden aan het loon dat door den raad werd vastgesteld. Dit is zoodanig waar dat, wanneer er werken voor rekening der stad in aanbesteding worden uitgegeven, dan het zelfde loon als de stad aan haar werklieden betaald,' in het lastenkohier moet voorzien worden. M. Van der Ghote. Wij zullen dit in een aanstaande zitting onderzoeken. 4) M. Bonnet. Zooals gij weet wordt er hier in België, op het initiatief var. den heer Carton de Wiart, een waterweek ingericht. Heeft het schepencollege reeds deze zaak in gezien Dit is, volgens mij, een belangrijke kwestie, te meer daar Yper een der eerste steden geweest is met een ondergrondsche watervoorziening. M. Delahaye. Dezen namiddag om 4 u. hebben wij daarover nog een onderhandeling met den heer bouwmeester der stad gehad. M. Bonnet. Het is dus een openstaande deur die ik insla. 5) M. Missiaen. Ik heb met een zekere verwondering en ook met een zeker spijt gezien dat hetgeen door het schepencollege vroeger afgewezen werd, nuuitgevoerd wordt. De trammaatschappij heeft voor de statie een nieuw stelsel lijnen aangelegd, en ik zou vra gen daartegen heftig verzet aan te teekenen, te meer dat deze maatschappij ann de stad nooit voldoening wil geven. Het is echt schandalig daar gedurig tramwagons voor de statie te zien staan, en daarbij ook gevaarlijk voor de reizigers, want zooals het nu is kun nen zij in de statie niet meer, tenzij door de tramwagons heen te kruipen. M. Delahaye. Het is denzelfden wensch, die hier over 6 jaar werd uitgedrukt, namelijk daar een dubbele tramlijn aan te leggen die nu uitgevoerd wordt. M. Missiaen. Ik weet daar niets van. Vroeger heb ik hier reeds dikwijls gezegd dat er daar 's avonds geen voldoende licht is en dat het beter ware de tramstatie nabij het magazijn van den Boerenbond te maken, ten einde alzoo de ingang der spoorwegstatie vrij te maken. Nu staan er daar standvastig wa gons en ik zou vragen dat het schepencollege- tegenover de handelwijze van de trammaat schappij energiek zou optreden, daar de traas daar een groot gevaar voor de personen ople vert. De stad heeft groote kosten gedaan ont' de ingangen van stad proper te maken, en daar ziet men thans voor de statie dien ouden- rommel van oud, versletentrammateriaal staan., dat men zich zou moeten schamen nog te ge bruiken en dat tot niets anders-dient dan om> het gezicht van ons statieplein te schenden. M. Delahaye. Het is het besluit over 5- of 6 jaar door den gemeenteraad genomen, dat nu met de letter uitgevoerd wordt. M. Missiaen. Wat de gemeenteraad over- laatst gevraagd heeft, zoo ik mij nog goed" herinner, is dat het stelsel lijnen daar wegge- nomen en alleen een dubbele lijn behouden worde en vooral dat men de ruimte tusschen de sporen zou kasseien. M. Lemahieu. Ik denk dat er hier een vergissing moet zijn. De trammaatschappif) heeft nu haar lijnen alzoo aangelegd Op aan vraag zelf van de spoorwegmaatschappij. De uitgang der statie moest daar niet meer zqn, doch rechtover den hof komen, zoodat het duo- feitelijk de groote spoorweg is die in fout is. M. Van der Ghote. Wij zullen dit eens - onderzoeken. De openbare zitting wordt hierop te 20 opgeheven. Verslag der zitting van 29 Mei in ons aak- staande nummer. en Gedachtenissen ten bureele dezer. «La Région d'Ypres» a bien souvent k men- tionner quelque pèlerinage d'Anglais venaal:: visiter chez nous les tombes de quelques pa rents ou amis. Voici que nous recevons ano- tre tour, jeudi dernier, par le premier courtier' déja, un journal quotidien de Vérone (Italië),. 1' Arena du mardi 3o mai. Et quels ne furent pas notre étonnement et notre satisfac tion d'y voir, encadré d'un grand filet rouge,, l'article suivant TOURISTI BELGI A VERONA Ieri hanno visitato la nostra citt& 25 turis— ti belgi che con un lussuoso torpedone era- no partiti da Ypres per compiere un viaggio- in Italia. Giunti dalla frontiers di Ventimiglia, han- no visitato le principal! citta italiane, sostan- do piu giorni a Roma dove hanno visitato la Mostra della Rivoluzior e. Dopo essersi sof— fermati a Venezia i gitanti, fra cui vi erano »il dott. Julien Antony, bibliotecario della cit- ta di V pres, l'industriale Aimé Gruwez, il dott. Robert Muiier ed altri industriali pro- fessionisti, hanno sostato nella nostra citti ed hanno visitato importanti monumenti ri- partendo nel pomeriggio per Milano. Ce que nos lecteurs, comprenant le francais,, auront facilement traduit comme suit TOURIST ES BELGES A VERONE Hier ont visité notre ville 25 touristes bei ges qui, dans une luxueuse grande torpédo,. étaient partis d'Ypres pour faire un voyage e» Italië. Arrivés par la frontière de Vintimille, ils ont visité les principales cités italiennes, s'arrêtant plusieurs jours a Rome oü ils ont visité l'Exposition de la Révolution (fasciste). Après avoir logés a Venise, les voyageurs, parmi lesquels setrouvaient M. julien Anto ny, bibliothécaire de la ville d'Ypres, le négo- ciant Aimé Gruwez, M. Robert Muiier, et d'autres négociants et professionnels, se sont arrêtés dans notre ville et en ont visité les mo numents importants, repartant dans le cou rant de l'après midi pour Milan. Nous savons ainsi par la voie de la presse italienne que nos voyageurs poursuivent leur voyage sans accrocs et suivant l'itinéraire fixé. Tout allait bien bord comme on dit dans le Radio. Ter gelegenheid der aanstaande H. Harte- feesten V E R H |j R R q van draperijen, vaandels en andere versierin gen bij PIERRE DEMOOR - LOGGHEr 26, Boter straat, Yper. p— Mi li—p

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 6