-HET YPERSCHE LA RÉGION D' Zondagrnst - Repos dominical Bijvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht AAN DE KAAI 14' Jaargang, Nr 9 - 3 Juni 1933 14' Année, N* 9 3 Juin 1933 Ha rmon ie YP1 tl A N A Gevonden en Verloren Voorwerpen Belangweftftende Uiistap Bedankingen ZIELMISSEN Madame César CARDINAEL Mevrouw César CARDINAEL Veertien dagen heeft het geduurd eer wij in België een bewijs kregen dat de Volmacht, die aan de Regeering verleend werd, weike lijk tot iets zou leiden. Gedurende die twee weken vroeg men zich zoo wat langs alle zij den af, waarom t r zoovele dagen verliepen eer het minste besluit genomen werd en men be gon zich reeds ongerust te maken over de noodwendigheid van die volmacht en over de degelijkheid van dien maatregel. Thans nu de Regeering hare plannen in het Staatsblad deed verschijnen en na de ophelderende rede voering van de heeren Jaspar en Poullet kan men zich beter een denkbeeld vormen over de afgelegde taak en het opgebouwde werk. Om door wettelijke bepalingen paaien perk te stellen aan nuttelooze en verkwistende uitgaven, om de alomheerschende misbruiken s op te zetten, om schreeuwende onrechtveer- digheden te doen ophouden, en toch de ver worven rechten, die billijk waren, te eerbie digen, moesten er meer dan 5o oude wetten herzien, bestudeerd en de nieuwe werking ervan aangepast worden. Hadde men dit werk moeten laten uitvoeren door Kamer en Senaat, dan zat men binnen twee jaar nog erover te praten nu werd alles in regel ge bracht in 14 dag n. Natuurlijk mag men niet verwachten dat de nieuwe verordeningen vol maakt zullen zijn, dat er geen détail missla gen begaan werden, maar dit komt men im mers ook tegen met lang besproken wetten Ook zullen de getroffen maatregelen nog veel beknibbelingen uitlokken en een leger miste vredenen te been roepen, maar in eene wonde snijden doet altijd pijn en 't zal wel de eenige manier zijn om de Staatsaangelegenheden weer recht te helpen. De dictator Hitier werkt in Duitschland uit al zijne krachten aan de volledige hervor ming van het Reich Hij aet nu eene geweldige werking op touw om den klassenstrijd uit te roeien, en den arbeid te beschermen. Alle maatschappelijke irstellingen moeten eene reusachtige uitbreiding nemen en de leiders ervan moeten daartoe in bijzondere scholen voorbereid worden. Hit loontarief zal niet meer willekeurig zijn er zal een minimum loon uitgerekend en ingevoerd worden, noodig tot het bestaan van een bediende of wei kman volgens de samenstelling van zijn huisgezin. De werkliedensyndicaten zullen nog een tijdje blijven bestaan, maar deze zullen allengerhand vervangen, worden door nazi instellingen. Terwijl de inwendige hervorming van het Reich aldus doorgedreven wordt, is Hitier druk bezig gehouden met moeilijkheden die hij in Oostenrijk tegenkomt. Hij had aldaar gezanten, die in 't geniep werkten om eene nazibeweging aan te vuren en gansch dit land op dezelfde leest te schoeien als Duitschland, om, na zekeren tijd, aldaar ook meester te spelen. Maar 't is hem erg tegengevallen. De oostenrijksche kanselier Dolfuss laat het zich zoo niet gezeggen en hij heeft onmiddellijk maatregelen genomen om die handeling en die vreemde tusscllenkomst stop te zetten. Daar op noemt het Reich op zijn beurt tergende maatregelen als bestraffing en verbiedt onder meer de Duitschers naar Oostenrijk te gaan tenzij zij 1000 mark betalen. Maar evenrap worden er ook in Oostenrijk besluitselen genomen om den duitschen handel te belem meren en zoo wordt de vijandelijkheid steeds verergerd. Frsnkrijk dat nog immer worstelt met in wendige financieele moeilijkheden en er niet kan toe komen de zaak af te handelen met me dehulp van Kamer, Senaat en speciale com missies, denkt er in deze laatste dagen ernstig aan het voorbeeld te volgen van Belgie en met volstrekte volmacht, buiten de volksvertegen woordigers om, de begrooting in evenwicht te brengen. RIK. Dinsdag laatst zijn hier twee schepen de kaai van Yper binnengevaren, te weten Het schip Balmar van O. Vermeirssen uit Dendermonde, geladen met 45 ton maïs voor M. Desmedt, van Reningbe, en Het schip Julia van T. De Dobbelaere uit Evergem, met een lading van 110 ton maïs voor M. Vandeputte, graanhandelaar te Yper. Heden Zaterdag avond, omstreeks 6 3/4 u-> zal de heer Aimé Gru ez, voorzitter, bij zijne terugkomst van zijne twinligdaagsche reis, aan de Bascule door al zijne muzikanten afge wacht zijn en vandaar stoetsgewijze, onder 't spelen van de schoonste marschen, naar zijne woning geleid worden. Gevonden. Zaterdag 27 Mei, een bos sleutels door M. Verbeke Maurice, Capron- straat, 17, die hem ter beschikking van den eigenaar houdt. Denzelfden dag, door M. Gryffon Julien, Zaalhof, 3, een oorring. Dinsdag 3o, een magneto voor auto, door M. Vandenabeele André, Pannenhuisstraat, 3o, bij wien de eigenaar dit voorwerp mag gaan terughalen. Woensdag 31door den 8 jarigen ^espe- ghel André, Dickebuschsteenweg, 38, een paternoster. Verloren. Maandag 2Q Mei, door M. Platteeuw Maurice, Kauwekijnstraat, 4, een klak. Denzelfden dag is het klein zwart hondje, toebehoorende aan M. Goetgeluck Paul, Maarschalk Haiglaan, 13, verdwenen. Woensdag 3t, door M. Vandevivere Victor, René Colaertplaats, i3, een uurwerk. Touristen van Yper en omliggende, indien gij wenscht een nuttige en aangename wande ling te doen, brengt dan een bezoek aan Uw eigen merkweerdig front waar gij r.u nog, bij den voet van heuvel 6r>, de onderaardsche en- gelsche versterkingen, slaapplaatsen, telefoon leidingen en allerhande toebehoorten van binst den oorlog kunt zien, alsook een museum van in den grond gevonden oorlogstuig op het engelsch front van Zillebeke. Darik betuiging- Het Ccmiteit der Jubelprocessie houdt eraan een hartelijk woord van dank toe te sturen aan de Ypersche bevolking. Met eensgezinde welwillendheid en milde vrijgevigheid hebben onze medeburgers de omhaling bejegend ten voordeele van de Jubelprocessie, Onze Lieve Vrouw van Tuine ter eere. Aan den historicchen en godsdienstigen stoet zal des te meer luister bijgezet worden dat leper, op den heuglijken dag van 6D Augustus a. s., prachtig zal versierd en zeer druk bezocht, worden. De familie Vermeersch bedankt vrienden en kennissen voor hun tegenwoordigheid in de Zielmis van Heer Auguste VERMEERSCH Invalide. Mevrouw Weduwe Desramault en familie bedanken vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid haar betoond tijdens het afsterven van haar teerbeminden zoon, broeder en bloedverwant, Heer Gustaaf DESRAMAULT. De Apotheek van La Pharmacie de M' HOUTEKIER Meenenstkaat o— Rue de Menin is alleen open op II reste seule ouverte h Zondag 4 Juni Dimanche 4 Juin en den Maandag 5 Juni (2® Sinxendag) et le Lundi 5 Juin UeJour de Pentecöte). Vrienden en kennissen worden uifgenoodigd de jA RMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Juni (Sirxen), om 8 1/2 u in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Zulma BAELEN dochter van De Welkom Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Juni. om g uur, in de Kerk der E E. P.P. Carmelieten, tot ziele lafenis van Heer Gustaaf DESRAMAULT van wegens het Broederschap van den H. Joseph. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la MESSE DE REQUIEM qui sera célébrée le Dimanche 4 Juin (Pentecöte), a 11 1/2 heures, en la Cathédrale St Martin, pour le repos de l'ame de Monsieur le hotaire Alfred REYN4ERT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 5 Juni, 2Sinxen dag), om 9 uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Francois DENYS Slachthuisstraat. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la MESSE DE REQUIEM qui sera célébiée le Lut di de Pentecöte, b Juin, a 9 heures, en l'église St-Nicolas, pour le repos des ames de Mademoiselle Sim one Deduylschaever et Monsieur Roger Deduylschaever. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 5 Juni (2® Sinxendag), om 9 uur, in St-Niklaaskeik, tot zielela fenis van Jufvrouw Simone Deduytschaever en van Mijnheer Roger Deduylschaever. Les amis et connaissances sor.t priés d'as- sister au SERVICE SOLENNEL qui sera célébré le Jeudi 8 Juin 1933, a 11 heures, en la Cathédrale de St Martin, a la mémoire de née Gabrielle Vermeulen décédée' a Bruges, le 24 Mai 1 g33 Vrienden en kennissan worden beleefd uit genoodigd tot den Plechtigen Lijkdienst die zal plaats hebben op Donderdag 8 Juni 1933, om ii uur, in Sint Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van geboren Gabrielle Vermeulen overleden te Brugge, den 24 Mei ig33. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 Juni, om 7 uur, in de kerk van BRIELEN, tot zielelafc is van Vrouw Weduwe Louis DUMORTIER geboren Catharina Pewitte. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Juni, om guur, in Sint Niklaaskeik, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe J. T1TECA geboren Melanie Boudry, en «verleden familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelazen worden op Zondag 11 Juni, om 11 1/2 u.. in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Leon JONCKHEERE der Elverdinghestraat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9