PARLEMENT OF VOLIUCBT 2 FIN DB SAISON Rabais de 20 °/0 La Coin pa unie Any lat se Belangwekkende Uitstap zou het gansche herstellingswerk nog aanzien lijk minder kosten dan het graven van een gaüich nieuwe vaart, zooals het thans door de nu reeds zoo bevoordeeligde stad Rousse- lare gevraagd wordt. De verwezenlijking van de vaart Rousse lare Dixmude ware een schandige geldver spilling en een wraakroepend onrecht onze martclaarsstad aangedaan. Wij vragen geen nteuwe vaart, doch alleen maar het herstel en de voltoo.ïQg van iets dat onze voorouders ons nagelaten hebben. In geen geval mag men, om wille van dit slecht einde van 3oco meter, het kapitaal dat door de 12 000 overige meters goede vaait vertegenwoordigd wordt, onbtuikbaar en voor eeuwig verloren laten gaan. Daar moet en daar kan, 't zi; op gelijk wel ke manier, een oplossing gevonden worden. Wij hebben hier hondetde we klcozen die aaa dit hersttllingswerk van de vaart Yper Komen zouden kunnen gebezigd worden De Staat is thans verplicht den zwaren last der weikloosheid te dragen zonder dat hij er eenig nut, hoe gering ook, uittrekt. In die voor waarden en alles ten slechtste genomen, -dan z ggen wij moesten de wet ken drr vaart nögmanls m'slukken, dan nog zou het gtld daa.aan besteed duizendmaal beter gebruikt zijn dan nu, daar het thans weggegeven wordt voor niets te doen. Doch de werken zullen niet nutteloos zijn, daar hebben wij de vaste overtuiging van. Er bestaan twee middels om de vaart Yper Komen te voltooien ofwel de huidige ligging behouden, ofwel de vaart langs de Bellewaer- debeek fl iden. Dat m^n het beste kieze En dat al wie eenigen invloed bezit, al zijne krachten inspanne tot de verwezenlijking der verbinding van de Leie en de Yzer, waarvan het groot nut voor gansch de streek door nie mand kan betwijfeld worden, en zoo zal hij Je eeuwige dankbaarheid van onze nakomelingen verworven hebben. a partir d'aujourd'hui sur tuus nos assortiments en Vêtements d'été Chnnisefie, Bonneterie pour Messieurs, Dames et Enfants. Plazz dz Brouckère, Bruxella. Een Labour afgevaardigde ia Engeland, Dr Alfred Solter, hield dezer dagen voor den Matigheidsbond te Glascow een redevoering, waarin hij handelde over de ontaarde zeden zijner collega's. De dronkenschap, zoo sprak hij, is de ondergang van de Labourpartij r.ietz;llen ziet men ter Kamer afgevaardigden, dag en nacht dronken sommigen gaan in de rook zaal schuil -n en drinken er zich zat tot verbees ting toe ik heb Labourministers gezien, die ter zitting kwamen en nauwelijks in staat waren zich recht te houden. Geen enkele par tij is vreemd aan die ondeugd. En zeggen dat Engeland altijd doorging als het toonbeeld van echte parlementszeden Maar wij hoeven geenszins den splinter te zoeken in het oog van onzen gebuur. De laatste Kamerzitting, die 29 uur duurde, zoo wel binnen als buiten in de aanpalende café's heeft bewezen dat onze parlementairen ook traditie's hebben. En zoomen verbaasd is dat zulke zeden in zulke plechtige vergade ringen insluipen, dan is het ons gemakkelijk te antwoorden dat de wijze van aanwerving der kamerleden, ons in een nabije toekomst aog andere verrassingen belooft. Wij hebben nu al een mooie verzameling gepatenteerde schreeuwers, experten in welvoegelijkheid wij zijn goed op weg om Frankrijk in te halen, waar het algemeen stemrecht iets ouder is dan bij ons en wiens parlement rijk is aan zotten, omkoopers en dwaashoofden. Heel het stelsel is ziek veranderingen zijn broodnoodig, zooniet dan zal het bezwijken onder de algemeene vei achting. Wat zou er gehuild en getierd worden zoo andere instellingen zich evenals de Kamers gedroegen Kunt gij u een rechtszitting voorstellen, waar magistraten, advokaten, zaakvoerders handgemeen worden, elkander in 't haar vlie gen, elkander wetboeken en waterkruiken naar den kop gooien Het schandaal zou zoo opzienbaar zijn dat geen enkel strafmaatregel streng gpnoeg wezen zou om zulke buiten sporigheden te vermijden. Kunt gij u een Kabinetsraad vooi stellen waar ministers tfkander als rotte visch uit- sch lden of een ministeriehureel, waar amb tenaars boksmatchen houden De eene weg zending zou de andere weldra volgen. Waar om zou datgene, wat in deze gevallen tegen de borst stoot, ook geen walg verwekken wanneer h*t de gekozenen der natie zijn, die in de uitoefenirg van hun ambt zich aan zulke baldadigheden plichtig maken Is het misschien omdat ze van de onschend baarheid genieten, dat ze gelooven dat hun alles toegelaten is Maar juist die onschend baarheid zou hen moeten meer terughoudend maken, aangezien ze hun slechts verleend werd om beter hun hooge bediening uit te oefenen, dank aan een volledige onafhanke lijkheid tegenover wie ook Maar om van die onstrafbaarheid, die gansch onder het teeken staat van 't Algemeen Welzijn, een lage toelating te maken om, on der dien dekmantel, alle kwajongensstreken uit te halen, verraadt bij die schuldigen een onbekwaamheid om een openbaar ambt uit te oefenen. Helaas Het Kamerreglement staat on machtig en het is de woordafneming niet die den onwaardige hui ten cijfert. Iedere partij heeft in haar schoot mannen, niet alleen zonder de vertischte btk aam heid om wetten te maken of kontroul uit te oefenen, maar met een groot gemis aan opvoe ding of houding. En men zal noodgedwongen de kiezing der volksvertegenwoordigers op een andere manier moeten regelen, of hun getal merktl jk beperken of hun weik inkrimpen om tot eeu Kamer te komen, welke enkel haar goed of aflceuiing te geven heeft, terwijl de voorbereiding en de beiaadslaging der wetten zou gebeu en dooreen Staatsraad, of bijzon dere Commissies of door een hervormenden en verbeterden Senaat. Want het Parlement, meer dan iedere an dere i stelling moet gevormd zijn uit een keurbende en ongelukkiglijk genoeg de kiezing is ontaard het is geen uitkies big meer. De helft de- Kameileden heeft nauwelijks een minimum van lager onderwijs genoten en ware de magnetische aantrekkingskracht der 42.000 ballekens daar niet, dan zou die helft er den brui aan veven om wetten te helpen maken, waarvan zij zooveel benul hebben, als een koe van saffraan eten. Die helft wordt op sleeptouw genomen door eenige partijleiders en heeft enkel tot zending op commando te blaten als een kudde schapen of te huilen als een bende wolven. Met welk recht kan de enkeling gedwongen zijn aan de wet te gehooizamen als de wetge vers zelf ze verkrachten Zijn belastingen te betalen, zoo zij dezelfde ontduiken Door zijn opofferingen het Vaderland te redden, zoo zij het door allerhande kuiperijen en misbruiken naar den dieperik helpen Iedereen is ervan overtuigd dat ons regee- ringsstelsel versleten is, dat het niet meer beantwoordt aan de huidige omstandigheden, dat het niets kon voorzien en ook niets ge nezen. De politiek, zegt Bertal in La Volonté is een beproevende kunst, gehoorzamende aan stellige wetten, vasigesteld zooals deze der geneeskunde en ontleedkunst, bekomen door talrijke proefnemingen De studie der geschiedenis en bijzonderlijk het tooneel dat zich sedert de laatste twintig jaar over de gansche wereld afspeelt, moet dezen met gezonde beredeneering ertoe doen besluiten de volgende wetten aan te nemen Men moet als een doodelijke ziekte aanzien, aldus Bertal, de regeering der demokratie in de maatschappij en in den Staal. Wij aanzien als demokratie, de regeeiing door het getal, hetwelk door haar uitvloeisel zelf t lind is en onbekwaam. Wetten laten stemmen door dezen, op wien zij moeten toegepast worden, is zoo onzinnig, dan de soldaten toe te laten hun e'gen officieren te kiezen schoolpro gramma's te laten opmaken door de leerlin gen of het huishouden door de kinderen te laten besturen. Het belang van den kiezer zal immer voor dit van het land gaan. Een-en- vijftig kiezers zullen altijd de wet stellen aan de negen en veertig anderen het is liet dwaze gevolg van de dwaze wet van het getal, on vermijdbare reden van ondergang en dood voor de landen, waar zij van toepassing zijn. Om het land te zien ontwikkelen onder ieder opzicht, moet er orde zijn, verztkeid door een gezag, ingegeven door de rede. De geschiedenis bewijst, zoowvl de huidige als de vroegere, dat deze orde het meest kans heeft te slagen, indien zij voortkomt uit de overgië.-fde alleenheerschappij, wanneer het een hoofd is, onafhankelijk van de kiczingen, hetwelk regeert en bestuurt. Dat miskennen is op drijfzand bouwen. De kiezingen zijn de eerste oorzaak van bederf er verbeteringen aanbrengen, willen aatjbren gen kan niets voortbrengen dat duurzaam is men kan noch de pest, noch de cholera ver beteren. Daar steekt veel waarheid in deze aanha ling, en het toepassen ervan zou leiden naar een enkele oplossing, namelijk het Parlement beletten te regeeren, want dat is zijn rol niet en di ze rol over te laten aan den Koning, die, onafhankelijk van alle partijen en van alle klassen, spoedig orde z< u doen heerschen in het land en het de z delt ke gezondheid terug schenken, waa'h^en het verlangt. De Koning regeert en niet de partijen, zoo spreken artikelen 65, 69, 7173, enz onzer Grondwet. Hij keurt de wetten goed of af, benoemt, stelt af of or.tbindt. Dat is zijn zen ding Hoe komt het dat het Parlement zich dat recht aanmatigt en zoo tuiten zijn zen ding treedt, die enkel bestaat in kontrool uit te oefenen Zijn landen, die hun ontaard Parlement wandelen zonden, er slechter bij gevaren Onze Parlementsleden zijn nu met drie maand verlof naar huis gezonden, als beloo ning van hun vruchtbaar weik velen zullen dien verloftijd gebruiken om te donderen en te ketteren op de Volmacht, die toch maar een afgebedelde, een gebreidelde volmacht is, om in troebel water te visschen, het volk te bedriegen en op te ruien ze moeten toch hun kleine vergoeding eerlijk verdienen. Ze deden beter hun leven te verbeteren, andere weik- methoden aan te pakken, in den echten zin des woords vertegenwoordigers van de volks- nooden te zijn, hun eigen ik te vergeten om enkel met 's lands welzijn bekommerd te zijn. Of willen ze, kost wat kost door de zede lijke ineenstorting van het Parlement, toch een diktatuur in 't leven roepen ROBECK. Touristen van Yper en omliggende, indien gij wenscht een nuttige en aangename wande ling te doen, brengt dan een bezoek aan Uw eigen merkweerdig front waar gij nu nog, bij den voet van heuvel 60, de onderaardsche en- gelsche versterkingen, slaapplaatsen,telefoon leidingen en allerhande toebehoorten van binst den oorlog kunt zien, alsook een museuui van in den grond gevonden oorlogstuig op het engelsch front van Zillebeke.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2