Ypersche Fotoclub 3 Bezoek van de Pers aan leper en aan de Westvlaamsche Bergen Vergadering van 31° Mei 1933 Vlaamsche Toeristenbond leper Distinctions Honorifiques Verleden week, Donderdag, ontving onze stad het bezoek van i3 dagbladschrijvers en een persfotograaf. Dit bezoek was ingericht door de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer «De Westvlaamsche Bergen aan wiens initiatief het te danken is dat er weer wat propaganda rond onze stad en het Iepersche ommeland werd gemaakt. Te 10 uur werden de persvertegenwoordi gers ontvangen in het Hotel Excelsior door de leden van het Comitiet onder voorzitter schap van den heer J. Vandromme, burge meester van Westouter, die de genoodigden een hartelijken welkomsgroet toesprak. Daar na kwam de heer R. Buckirx, leider van de Vereeniging, aan het woord om het ontstaan, de werking en de toekomstplannen van de vereeniging uiteen te zetten. Ook de heer R. Bouquet, voorzitter van de V. VV. leper heette de bezoekers welkom in de stad. Na een korte, maar hartelijke ontvangst op het stadhuis door den heer Burgemeester Van der Ghote, werden de journalisten door den heer J. Coomans, eerearchitect der stad, rondgeleid in St Maartenskathedraal, werden het Belfort en de Meenensche Poort bezocht. In het Hotel Skindies had een lunch plaats die werd voorgezeten door den eerevoorzitter der vereeniging, heer J. Bruneel de la Wa rande, burgemeester van Kemmel. Buiten de persvertegenwoordigers en de leden van het comiteit zaten nog aan de heeren J. Van der Ghote, burgemeester van leper R. Bouquet J. Coomans P. Vandenbraambussche, voorzitter van het Last Post Committee en de heer Versailles, gemeentesecretaris van leper. Te 2 uur ging de tocht naar de Bergstreek. Eerst over Elverdinghs naar Poperinghe, alwaar de Groote Markt werd gemonsterd, daarna even de St- Bertinuskerk binnen en haar mooie meubileering bewonderd. Toen ging de tocht naar den Zwartenberg. Aan de Neer- graaf even gestopt om de heerlijke reeks der bergen te bewonderen, en dan verder, berg op! Op het terras van het Hotel du Mont Noir het prachtige panorama in oogenschouw genomen. De tijd dwong en er moest nog heel wat gezien worden. Naar den Rooden Berg die vlug werd overgewandeld en dan naar den Kemmelberg het Fransche Massagraf en het Gedenkteeken. Het was reeds 5 V» u. In volle ha<*st ging de tocht toen naar leper, want de trein van 6 u. moest de metste journalisten meevoeren Zoo eindigde deze prachtige dag van een zeer goed geslaagde toeristische manifestatie ten voordeele van leper, Poperinghe en de gansche streek van het Zuidelijk Westland. Reeds hadden we het genoegen in de pers geestdriftige verslagen te lezen. Het lijdt geen twijfel of zij zullen er grootelijks toe bijdragen om meer en meer de toeristische bedrijvigheid in onze streek te doen herbloeien. Het is trouwens meer dan tijd dat met alle middelen en zonder inzien van personen, gewerkt worde om onze streek, die toeristisch even interes sant is als gelijk welke andere, nieuw, krach tig en jong leven in te geven. Wij veroorloven ons hier enkele uittreksels te geven uit de verslagen der bladen Sportwereld gaf een interessant verslag van 4 kolommen en stipt o. m. aan Ik wist niet dat leper zoo schoon was 1... Ik wist zijn kathedraal niet zoo prachtig, zijn Meenensche Poort niet zoo ontzagwekkend, noch zijn stadswallen zoo schilderachtig 1 En over de bergen sprekende voegt Willem Van Wijnendale er aan toe Een feëriek schouwspel, dat de schoonste vergezichten uit onze Ardennen evenaart 1 Het Laatste Nieuws wijdde reeds 4 artikels aan zijn bezoek alhier, allen even geestdriftig over de heerlijke streek die het te bewonderen kreeg. Luister even naar die woorden vol enthou siasme van Johan De Maeght Ge vindt in uw voorraad van woorden geen ander dan schoon Ge herhaalt het telkens weer, u wel belovende later uw gevoelen nader te bepalen, want ge bevroedt dat telkens uw schoon een andere betetkenis heeft. Ge zult dat later niet nader bepalen. Ge zult alleen aangedaan terugdenken aan dien hemel, dat land, die hoogte, en aan u zelf, daar in het middenpunt boven op den Kemmelberg. Rust, lucht en zon, langs de stilste en mooiste wegen. Hoogten die Vlaanderen aan hun voet zien liggen. Ruimte om te peinzen. Schoone, kleine, Vlaamsche bergen horizonnen van land, zee, boomen en torens.... Het Nieuivs van den Dag wijst er op hoe de stroom van het binnenlandsch toerisme loopt naar de schoone Ardennen en de zee, maar is gelukkig te kunnen zeggen dat ook het Ieper sche ommeland bedeeld is met heerlijke natuurschatten. De Journal de Reubaix wijst in de inlei ding van zijn verslag op den uitstekend inge richten persdag en zegt Les délégués de la presse beige et du Journal de Roubaix que recevait le Syndicat d'Initiative Les Monts de Flandre pouvaient aussi dire au soir de leur randonnée du jeudi i,r juin Nous avons fait un beau voyage Beau, ce voyage le fut de toutes fagons, tant par le trajet a travers une region d'un charme insoup<;onné que par l'organisation qui s'attacha a en découvrir et faire valoir toutes les beautés. En in zijn slot stipt hij aan Ypres, Kemmel.Noms chargés de gloire, sans doute, ils ont évoqué la guerre, la résis tance, les ruines, la mort. II y a encore dix ans, leurs paysages ne présentaient qu'une nature en deuil Mais la nature ne perd jamais ses droits. Aujourd'hui, grandis par l'épreuve, transformés par le travail de l'hom- me, embellis par la nature qui semble se mon- trer pour eux aussi complaisante que les cir- constances furent cruelles, Ypres, Kemmel, les Monts de Flandre, véritables autels oü furent sacrifiés pour l'indépendance et la liber- té, des milliers d'hommes, servent maintenant les oeuvres de la parx en apportant a l'homme, par des spectacles d'une natu e généreuse et de monuments artistiques, des satisfactions sqines et durables Ook Le Soir ónder de handteekening van A. Bouckaert gaf een interessant relaas over het bezoek en dea tocht On parle presque toujours, en faisant allusion a la pariie ouest du pays, des plai- nes des Flandres D'entendre employer cette expression beaucoup s'imaginent que la Flandre est un pays uniformémt nt plat, sans le moindre relief, d'une souveraine grandeur sans doute, mais, aussi, monotone a parcourir. C'est une erreur. II existe au sud ouest d'Ypres, aux confins de la province, une région agiéablemenl accidentée, semée de mamelons du sommet desquels le promeneur jouit de panoramas extiêmement larges, ce sont les Monts des Flandres. Si le pittoresque que présente cette chaine de monts est conr.u et apprécié d'une minorité de touristes, une grande partie du public l'ignore généralement. C'est pourquoi un syndicat d'initiative a été créé sur place afin de faire connaltre et de mettre en valeur le coin charmant de notre patrimoine national que constituent les Monts des Flandres. En zoo zouden wij verder de geestdriftige verslagen van de andere bladen kunnen ontle den, verslagen die telkens waren geïllustreerd met mooie zichten van leper en de streek. Voeg daarbij nog dat verscheidene illus traties deze week aan de bergstreek een artikel met afdrukken van fotografi én zul len wijden en wij mogen overtuigd zijn dat deze persdag voor het toerisme in het Ieper sche ommeland van het allergrootste nut zal geweest zijn. En nu met verdubbelden moed, op voor de toeristische propaganda in het Iepersche en en in gansch het Westland REBI. De zitting werd om 20 u. i5 geopend. De heer Voorzitter nam dadelijk het woord tet het geven van een les betreffende het fotogra feeren van bloemen. Het oogenblik is gekomen waarop de foto graaf liefhebber zich kan onledig houden met het nemen van fotos van bloemen, want 'nu 4 reeds kunnen we allerlei variëteiten in de vel den en de tuinen bewonderen. Het is nochtans niet voldoende zoo maiir zonder wat studie fotos te nemen. Men moet bijzonderlijk de vormen in het oog houden, en de bloemen zoo groepeeren dat ze aange naam wezen aan het oog het komt er soms op een kleine verplaatsing van bloemen of bladeren aan opdat de compositie wat interes santer zou worden. De bolvorm moet altijd vermeden worden geen groote hoeveelheden hoeven geplaatst in een kleine vaas, en zooveel mogelijk moeten de bloemtuilen in den vorm van pyramide geplaatst worden. Nooit mag alles op een ge lijke hoogte staan, want dit geeft immer e^n slechten indruk. Welke platen moeten er gebruikt worden Tot het bekomen van de verschillende tonali- teiten, moeten er ortochromatische en zelfs panchromatische platen gebezigd worden. De isochromatische en panchromatische pla ten die kunnen dienen voor alle kleuren moe ten zeer voorzichtig behandeld worden ze dienen vóór de ontwikkeling ongevoelig gemaakt. Niet uit het oog te verliezen dat de goede uitslag afhangt van het gebruik van een geel- filter, die den belichtingstijd doet verlengen. Deze tijd kan van 2 tot 5 maal grooter worden. Deze inlichtingen zullen waarschijnlijk aan de liefhebbers toelaten met succes fotos vin bloemen te nemen. Eenige leden hadden de Rijselpoort gefoto grafeerd en de bekomen uitslag was zeer vol doende. We hopen dat bij de opgave van eên nieuw onderwerp er nog meer leden zullen zijn die ons fotos zullen laten geworden. Een ander belangrijk punt, namelijk het inrichten van een uitstapje, werd langdurig besproken. Er werd besloten op 180 dezer eën uitstapje in te richten naar de West-Vlaam sche Bergen. Vertrek om 12 uur. Nadere inlichtingen zullen later gegeven worden. De zitting werd om 22 uur gesloten. N. B. De leden die verlangen deel te nemen aan het uitstapje mogen hun naam opgeven aan den secretaris van de Club. Zondag e. k. 11 Juni neemt de V. T. B. leper deel aan den landdag te Oostende. De leden worden verzocht onmiddellijk in te schrijven bij de vertegenwoordigers aan dën prijs van 20 fr. Vertrek aan 't Belfort te 8 uur. Daar er voor dezen uitstap een gansch bijzonder programma in elkaar is gezet twij felen wij er niet aan of alle plaatsen zullên voor dezen uitstap volzet zijn. Nous apprenons avec un vif plaisir que M'"ts Marguerite Dumon et Maria Joncheere, viennent d'obtenir la Médaille de Bronze de l'ordre de Léopold II. Yproises de vieille souche, habitant aclu- ellement Rouen, elles se dévouent depuis de longues années a la cause beige, aux diverse» oeuvres philanthropiques et toutes les mani festations ayant un but de bienfaisance aux- quelles la Colonie beige de Rouen, trés puis- sante, participe. C'est la une juste récompense de leur inlassable dévouement et du maintien de l'esprit patriotique a l'étranger.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3