Gemeenteraad van Yper s Verslag der zitting van 29 Mei 1933 De zitting wordt te 18 u. io geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Van der Ghote, burgemeester voorzitter Lemahieu, De- lahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Ver bracht, Van Alleynnes en Leuridan, raads leden Versailles, secretaiis. M. Van der'Ghote. Ik heb een briefont- wangen van den heer Verbeke die zich ver ontschuldigt de zitting van dezen avond niet te kunnen bijwonen tengevolge der ziekte fijner vrouw. Er kan thans ook nog geen lezing gegeven worden van het proces ver baal, daar de laaiste zitting pas acht dagen geleden heeft plaats gehad. l) Zwemkom Verordening Wijziging. M. Van der Ghote. Het schepencollege 3ieeft, in zijne zitting van Dinsdag laatst, de beraadslaging aar gaande de zwemkom over lezen en gevonden dat er daarin een bepaling is waai-uit moeilijkheden zouden kunnen woortspiuiten. Het betreft namelijk artikel vijf der verordening, handelende over den koste loozen ingang voor de mannen den Zaterdag en Zondag. Dit artikel werd als volgt ge stemd De ingang is kosteloos voor de inwoners van Yper den Zaterdag van t5 uur Yot zonsondergang en ten laatste tot 20 uur, -en den Zondag morgen van 6 tot 10 uur. Het scheper college vraagt dezen tekst te willen veranderen en te zetten de ingang is kosteloos voor mannen, inwoners van Yper. Wij hebben verders ook de kwes ie wegge laten der kosteloosheid voor de vrouwen. Vroeger was de ingang der zwemkom koste loos voor de vrouwen den Woensdag van l5 tot 16 uur. Wij vinden dat het geraadzaam -ware deze kosteloosheid zooals vroeger weer in voege te brengen. Een ander punt dat ook nog zou moeten veranderen is het volgende Artikel twee bepaalt onder meer dat de leden van de Yprcs Swimming Club tot het verrichten hunner oefeningen alleen toe gang hebben tot de zwemkom den Dinsdag en den Donderdag van elke week gedurende de Meimaand en de Septembermaand vanaf 17 u. 3 tot zonsondergang en gedurende de maanden juni, Juli en Augustus vanaf 18 ure tot zonsondergang. Wij hebben nu onlangs -vernomen dat de leden van de Ypres Swim ming Club zich onledig hielden met kinde ren te leeren zwemmen, zoodat het dus nutte loos is daarvoor een uur voor te behouden. Volgens ons moet de zwemkom alleen voor de leden der club voorbehouden worden voor het uitvoeren hunner gezamenlijke oefeningen, die omtrent maar een half uur duren. Ten einde dus de zwemkom langer ter beschikking van het publiek te kunnen laten, stellen wij -voor dit artikel te wijzigen en thans te bepalen -dat de zwemkom alleen toegankelijk is voor •de leden der club tot het verrichten hunner oefeningen den Dinsdag en Donderdag vanaf 18 u. 3o gedurende de maanden Mei en Sep tember eo vanaf 19 u. binst de maanden Juni, Juli eo Augustus. M. Seys. Js dit deze week reeds toege past Ik heb uit goede bron vernomen dat de leden van de club in den loop van verleden week tot 7 uur 's avonds hebben moeten wachten om in de zwemkom temogen komen. M. Van der Ghote. Dit was nog volgens het oud reglement. M. Lemakieu. Indien zij nu vanaf 7 u. tot zonsondergang over de zwemkom mogen be schikken, dan is dit ruim voldoende. Juni bij voorbeeld is de langste maand van het jaar en de zonsondergang heeft dan om 9 u plaats. M. Missiaen. Maar zonsondergang be staat nu niet meer in het reglement. M. Van der Ghote. - Voor het publiek niet meer, doch wel voor de leden der club. M. Delahaye. Veel werklieden die na hun werk gaan zwemmen, hadden daartoe thans eiken dag de gelegenheid niet meer, gezien de zwemkom tweemaal per week voor de club voorbehouden was vanaf 6 u. binst de langste maandm en vanaf 5 u. 3o gedurende de maan den Mei en September. Wij hebben daartegen veel klachten ontvangen in het Schepencolle ge, en 't is daarom ook dat wij die verande ring voorstellen. M. Van der Ghote. Zijn al de raadsleden met de voorgestelde wijzigingen t'akkoord Zoo ja, dan vei klaar ik ze goedgekeurd. 2) Tuindagfoor Lastkohier. M. Van der Ghote. Ik verleen het woord aan den heer schepen Lemahieu. MLemahieu. Vooraleer over te gaan tot de lezing van het lastkohier, zou ik begeeren een opmerking te maken of liever aan den raad zeggen dat, tengevolge der feesten die op den ln Zondag van Tuindag plaats hebben, onder meer de uitgang der godsdienstige en histo rische processie, wij maar twee trapeziums zullen kunnen verpachten die vanaf den Za terdag noen vóór' den eersten Zondag der Tuindagfoor zullen mogen gebruikt worden. Het andere gedeelte der Groote Markt, in dien er nog liefhebbers voor zijn, zal slechts vanaf den Maandag namiddag mogen gebruikt worden, want het zal den Zondag, om wille van de ingerichte feesten, onmogelijk zijn iets vóór de Halle te plaatsen. M. Missiaen. Gij zegt wel twee trape ziums M. Lemahieu. Ja. Ik had in een nota eerst gesproken slechts een trapezium te ver pachten, doch gister heb ik daarover nog met de commissie der feesten onderhandeld en wij zijn wel t'akkoord dat er twee trapeziums zullen kunnen verpacht worden. Gewoonlijk is de Tuindagfoor zoo belangrijk niet als de andere en komen er zooveel barakken niet. De zeilkramen zullen echter op den eersten Zondag voor de Halle niet mogen staan ge lijk gewoonte. M. Seys. Wat bedoelt gij door zeilkra men M. Lemahieu. Dit zijn de kramen die gewoonlijk slechts op de bijzonderste dagen der loor komen. MSeys. Dat zijn dan die kramers die hier 's morgens met paard en kar toekomen en 's avonds hun kraam afbreken en terug vei trekken Waarom zoudt gij ze den Zon dag, indien zij dit begeeren, op de Vanden- peereboomplaats niet laten staan Den M aan dag kunnen zij dan verhuizen en op de Maikt hunne gewone plaats innemen, gezien zij loch rap hun kraam hebben opgt-slegen. M. Lftmhieu. Ik ben daarmede t'akkoord. Verders zijn er geen andere bepalingen voor zien dan deze van het lastkohier der vroegere foor in het begin van 't jaar. Ik zou alleen nog een kleine wijziging eraan willen voor stellen. Gezien wij toen maar een pl latsrei ht van 2 fr. vroegen voor de zeilkramen, meen ik dat wij zullen wel doen daarvoor nu 3 fr. te eischen, omdat wij sedertdien ook het plaatsrecht der ma ktkramen hebben opge slegen. M. Seys. Dit ware dan 3 fr. per loopen den meter M. Lemahieu. Ja, drie frank per loopen den meter voorgevel van het kraam en per dag. M. Missiaen. Ware het niet per loopen den meter dan zouden zij wellicht meer beta len dan de foorkramers op de markt, gezien deze slechts eenmaal betalen voor gansch den duur der foor doch verplicht zijn een diepte van minstens 6 meters in het trapezium in te nemen, en de zeilkramen voor iederen dag afzonderlijk etn standgeld moeten be talen. M. Seys. Zij komen gewoonlijk ook maar voor een dag. M. Lemahieu. Meest den Zondag. Wij zijn dus t'akkeord dat de zeilkramen den eersten Zondag der aanstaande Tuindagfoor op de Vandenpeereboomplaats zullen mogen siaan, en niet dtn Zaterdag, want alsdan moeten de marktkramen aldaar geplaatst worden. M. Leuridan. De raadsleden die van den bundel kennis genomen hebben, zullen voor zeker met verbijstering den brief van een zekeren heer gelezen hebben. Dat deze per soon maar weinig respect tegenover zich zelf heeft, is mogelijk, maar hij zou toch den heer Burgemeester moeten eerbiedigen en ook uit eerbied voor den raad had hij zich moeten onthouden van zulk een abominabel epistel te schrijven. M. Lemahieu. Het schepencollege houdt er geen rekening van en het is daarom dat het aan den raad geen kennis van dit schrijven geeft. Het zijn de foorkramers niet die hier wetten te stellen hebben. M. Van der Ghote Willen wij thans stemmen over de wijzigingen die door den heer eerste schepen voorgesteld werden Al de tegenwoordige raadsleden brengen hierop een goedkeurende stem uit. J) Openbare Onderstand Begrooting voor iq33 KredietvInschrijving. M. Van der Ghote. - Wij hebben een brief ontvangen der Commissie van Openbaren Onderstand waarbij zij vraagt om, onder artikel 72bis der buitengewone uitgaven van haar begrooting voor het dienstjaar 1933, een krediet van 10,000 fr. te mogen inschrijven als saldo der tusschenkomst van de stad in het Fonds voor gebrekkelijken en verminkten. Vroeger had de Commissie besloten het stads- aandeel in het Fonds voor gebrekkelijken en verminkten aan de stad terug te vergoeden, en daar er nu daarvoor in haar begrooting voor ig33 niets voorzien werd, vraagt zij nu de toelating om het noodige krediet voor de terugbetaling van het nog verschuldigd saldo te mogen voorzien Alleen de heeren Missiaen, Bonnet en Cou telle onthouden zich. De overige raadsleden stemmen ja. 4) Openbare Onderstand Openbare ver- keoping van een perceeltje land. M. Van der Ghote. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt ons een gun stig advies op haar beraadslaging, waarbij zij besloten heeft een driehoekig perceel uitge roeid bosch van 6 a. 40 ca. te Weesten aan den instelprijs van 2000 fr. openbaar te koop te stellen. Dit peiceel werd geschat aan een weerde van omtrent 22 000 fr. de hectare, daar het uitgeroeid bosch en dus zeer slech ten grond is. Thans is het verpacht aan 44 fr. 's jaars tot den in October 1934. Daar de op brengst van den verkoop, geplaatst in Staats- weerden, meer zal opbrengen dan de pacht, en gezien er anderzijds tijdens het onderzoek van commodo en incommodo geen opmerkin gen tegen dezen verkoop werden gemaakt, heeft de Commissie besloten de noodige machtiging aan te vragen om dit perceel aan den instelprijs van 2000 fr. boven alle lasten en kosten openbaar te mogen verkoopen. MLemahieu. Dit perceel zal waarschijn lijk voor bouwgrond dienen M. Van der Ghote. Er wordt daarover niets in den bundel gezegd. M. Lemahieu. Anders zou ik toch maar moeilijk kunnen aanvaarden dat men nu nog den grond aan 22.000 fr. de hectare zou schat ten voor slechte gronden. M. Missiaen. - Dit perceel is gelegen dicht bij een hofstede en het is voor het gemak van uitweg. Op voorstel van den heer Burgemeester brengen de raadsleden een gunstig advies uit. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. M. Van der Ghote. Dit is dus aanveerd met algemeene stemmen, uitgenomen deze van den heer Missiaen die zich onthoudt als lid van den Openbaren Onderstand. 5) Kaai Rechttrekking van rooilijn Voorwaarden. M. Van der Ghote. Zooals gij waarschijn lijk reeds weet, zijn de heeren Blootacker en Vermeersch eigenaars geworden van een per ceel grond gelegen aan de kaai en dat obliek

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5