IfORTBIJKSCHF ONDERLINGE 5 Handels- en Nijverheidshamer yper Alieneta Bestuur van den Handel Brussel, den s Juni 1933. Chambre de Comnnrce d'Industrie - YP8ES lirection Générale du Commerce Bruuii», ii 9 Juin 1933. Waar zijt gij het ZEKERST ea V00RDEELIGST verzekerd NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de TE KORTRIJK Brand - Leven Ongevallen Vaar alle ialicktiagu wiide ziek tat ket Bijkantoor to Vpor Algemeen Opziener OM ER ROBYN- de werkelijke kan zijn. De herinnering aan het feit dat leper eens een grootstad was met een machtige nijver heid die een overvloed aan water vereischte, overtuigt ons reeds dat de stad in haar gebied een overvloed aan water kan vinden, en dat er van tekort aan water geen spraak kan zijn. Gebrek kan enkel een gevolg zijn van een te beperkte inrichting die niet toelaat te beschik ken over den voorhanden zijnde overvloed. En werkelijk is het zoo Van het hydrogra- phisch gebied ten Zuiden van stad gelegen, hebbende eene uitgestrektheid van 5ooo ha., beschikken onze vijvers enkel over 1902 ha. Dickebusch vijver met zijn gebied van 1457 hectaren, moet in regenseizoenen zijn over vloed aan water naar de vestingen voeren zijn gebied ij meer dan groot genoeg om een vijver van verdubbeld inhoudsvermogen te spijzigen. Zillebeke -vijver daarentegen met zijn klein gebied van 445 hectaren, waarvan sl de waters nog niet in den vijv.;r komen, vraagt tamelijk zorgen om zijn voorraad te kunnen volledigen. Het te veel water van de vijvers, samen met het water van het onbenuttigde gebied X5ooo min 1902) is 3og8 hectaren, stroomt naar onze vestingswallen toe waar het ont nomen wordt voor het spijzigen der locomo tieven van de Nationale Maatschappij der Spoorwegen enkele nijverheidsinrichtin gen het onderhoud der zwemkom en vooral voor het kuischen der groote stads- riool, de vroegere heerli ke Ieperlee, nu over welfde vuile beek die al de rioolwaters, over de landerijen, Boesirghewaarts opjaagt. Wij hebben het water dus maar te nemen, en de voorraad noodig voor stadsdoeleinden in aangepaste vijvers bijeen te brengen. De zuiveringswerken die de stad zich voor stelt uit te voeran aan den vijver van Dicke busch zullen, benevens de verbetering van het gehalte van het water door het wegnemen van eene dikke slijklaag waarop weeldrig de waterplanten schieten en versterven, het inhoudsvermogen aan water zoo vermeerde ren dat er voor lang geen watergebri k meer te vreezen valt. Het wegiuimen van de 33o 000 m3 slijk en zand moet toelaten over 33o 000 m3 meer water te beschikken en deze vermeerdering van voorraad kan als volledig te benuttigende voorraad aanzien worden, daar de hoeveel heid wordt gewonnen in de diepte, en hierdoor geene vermeerdering van verdampingsopper vlakte noch van de grondlaag ontstaat. Hier door zou het uithoudingsvermogen van den watervoorraad verdubbeld zijn en zou in de noodwendigheden van stad kunnen voorzien .worden gedurende ongeveer 10 maanden. In afwachting nochtans dat de hoedanigheid van het water verbeterd worde, en het water drinkbaar weze, benuttige de bevolking geen ongekookt water. En met de hoop dat weldra de verzuive- ringswerken van Dickebusch mogen aangevat worden, de gezondheid, den groei en bloei «nzer stede ten goede, wezen wij spaarzaam met het water, zosals wij het zijn met het licht en het vuur. G. G. Hel Bestuur der Handelskamer ontving dezer dagen den volgenden omzendbrief en is zoo vrij zijn leden en alle belanghebbenden dringend aan te raden hem aandachtig te lezen. Afdeeling B /I. C. *1r 50/965. Mijnheer de Voorzitter, Tengevolge der trapsgewijze inkrimping van de buitenlandsche markten, hebben menige nationale voortbrengers, die voor dezen uitsluitelijk voor den uitvoer wrochten, gepoogd zich nieuwe uitwegen t« vormen met de vervaardiging te ondernemen van artikels voor dewelke België afhankelijk was gewor den van den vreemde, alswanneer onze nijver heids uitrusting ons gemakkelijk zou toage- laten hebben diezelfde koopwaren voort te brengen. Andere belgische nij veraars hebben gezocht het gedeeltelijk verlies hunner vreemde cliën- teele te vergoeden, door te trachten op de binnenlandsche markt producten te plaatsen die gelijkaardig zijn aan deze waarvoor som mige landen hier in België om zeggens het moRopolium hadden bekomen. Deze pogingen zijn zeer prijzenswaardig en het is onnoodig verder uit te wijden over de dringende noodzakelijkheid ze in de hui dige omstandigheden aan te moedigen. D afdeeling van den binnenlandschen haa- del van mijn Departement heeft nochtans her haalde malen het beklag ontvangen van deze voortbrengers, die erover klagen, en terecht, bij onze koopers niet altijd het gunstig ont haal te ontmoeten dat hun initiatief zou ver dienen. Hetgeen waarover gewoonlijk ge klaagd wordt, is het feit dat de koopers ver kiezen voorts hunne bescherming aan de mededingende vreemde artikels te verleenen, omdat zij de in de plaats gestelde voorwerpen, door onze landgenooten aangeboden, mis trouwen. Dergelijk gebrek aan vertrouwen zou zich mogelijks kunnen verrechtvaardigen in geval onze fabrikanten eenvoudige beginne lingen waren, die de vereische bekwaamheid niet bezitten om tegen mededingers van andere landen op te komen. Doch zulks is het geval niet. Integendeel, de afdeeling van den binnen landschen handel heeft zich dikwijls kunnen overtuigen dat de geweerde producten geens zins merkelijk verschilden van deze, sedert ettelijke jaren, door hunne vervaardigers op de buitenlandsche markt geplaatst en, niet tegenstaande zij enkel korten tijd geleden op de belgische markt werden ingevoerd, al de gewenschte waarborgen van voortreffelijkheid boden. Dier volgens, laat ik mij toe beroep te doen op al den invloed, dien gij bij uwe leden en aangeslotenen bezit, opdat zij voortaan het beste onthaal zouden voorbehouden aan de nieuwe nationale producten die, io de meeste gevallen, onder alle opzichten kunnen mede dingen met de vreemde artikelen die het stevigst op de belgische markt zijn gevestigd- Mag ik verhopen dat gij deze beweegrede nen aan de leden van uw organisme wel zult willen uiteenzetten en dat gij erin zult toe stemmen mij de overwegingen, die zij uitge lokt hebben, mede te deelen Gelief te aanvaarden... Het spreekt van zelf dat het Bestuur der Handelskamer ten volle met dit schrijven in stemt. Met de voorkeur aan de Belgische pro ducten te gevenhelpen wij de crisis, die ons land zoo zeer teistert, bestrijden en daarom moet het ordewoord van allen zijn Koopt Belgisch Le Comité a regu ces jours ci la circulaire suivante et se permet de conseiller ses membres ainsi que tous les intéressés d la lire attentive' ment. Section b./l. c. N° 50/965. Monsieur le Président, Par suite de la contraction graduelle des marchés extérieurs, maints producteurs natio- naux, qui travaillaient jadis exclusivement pour l'exportation, ont tenté de se créer de nouveaux débouchés en entreprenant la fabri cation d'articles pour lesquels la Belgique était devenue tributaire de l'étranger, alors que notre outillage industriel nous eüt permis facilement de produire ces mêmes marchan- dises. D'autres industriels beiges ont cherché 4 compenser la perte partielle de leur clientèle étrangère en essayant de placer sur le marché intérieur des produits similaires eeux dont certains pays avaient obtenu le quasi mono- pole en Belgique. Ces efforts sont trés louables et il n'est pas nécessaire de s'étendre sur la nécessité impé- rituse de lesenaourager dansles circonstances actuelles. Toutefois, la section du commerce inté rieur de mon Département a recueilli a main- tes reprises les doléances de ces producteurs qui se plaignent, a bon droit, de ne pas tou- jours rencontrer chez nos acheteurs l'accueil favorable que mériterait leur initiative. Le grief formulé le plus communément porte sur le fait que les acheteurs préfèrent continuer a accorder leur patronage aux articles étrangers rivaux paree qu'ils se méfient des substituts offerts par nos compatriotes. Semblable man que de confiance pourraitpaut être se justifier dans le cas oü bos fabricants seraient de sim ples débutants, dépourvus des aptitudes re- quises pour lutter contre des concurrents d'autres pays. Mais tel n'est pas le cas. Au contraire, la section du commerce inté rieur a pu souvent se convaincre que les pro duits écartés ne différaient pas sensiblement de ceux places par leurs fabricants, depuis de nombreuses années, sur le marché extérieur et présentaient toutes les garanties désirables d'excellence malgré leur introduction récente sur le marché beige. Je me permets, en consequence, de faire appel a toute l'influence dont vous jouissez auprès de vos membres et affiliés pour qu'ils réservent, a l'avenir, le meilleur accueil aux nouveaux produits nationaux qui, dans la plu part des cas, peuvent rivaliser en tous points avec les articles étrangers les plus fermement établis sur le marché beige. Puis je espérer que vous voudrez bien ex- poser ces considerations aux membres de votre organisme et que vous consentirez a me faire part des réflexions qu'elles auront pro- voquées Veuillez agréer,.... Le Comité est entièrement d'accord avec le tex. te de cette circulaire. Donner la préférence aux produits beiges, e'est le seul moyen efficace pour atténuer quelque peu les effets néfastes de cette crise générale, dont notre pays est atteint. C'est pourquei le mot d'ordre de tous devrait étre Achetez Beige. Handelsregister: Kortrijkq52 Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December iq32, in uitvoering van de wet van 25 Juni ig3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. S, Mondstraat - Tel- 119

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5