14e Jaar, N° 14 - 8 Juli 1933 14eAnnée, N° 14- 8 Juillet JT Weekblad - bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Tel. 500 van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de t'Arrondissement d'Ypres Valsche Muntstukken van 20 fr. Zie Thuyndagprogramma H. HARTEFEESTEN TE IEPER Naar den Dieperik; HET yPERSCHE VwMniging der GetrJeterderv :he Club*. LA REGION D'VPRES Orgnne de I'Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen 34. Boterstraat, 34, Yper Abonnement 18 fr. 00 per )aar Buitenland 32 fr. Men kan tnuhrl/vem in alle Belgtuhe pottkantoren 35 ct. het nummer Nuamlootr artikel* geweigerd RèdectlonAdministration et Publtclté 34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On pent t'abonner dantoo* la bureaux de potte Belget 35 ct. Ie numéro Tél. 500 - Lu article* non tlgnit tont rejutè* mmm.gg Federatie der Geteisterden Daar het aangevraagd ministerieel verhoor nog geen plaats heeft gehad en er ook nog geen bepaalde beslissing genomen werd in de kwestie der betaling in titels, zien wij ons gedwongen de ontworpen vergadering van Zondag toekomende tot een later te bepalen datum uit te stellen. De aangekondigde maandelijksche vergade ring van Zondag g Juli zal dus geen plaats hebben. L'entrevue ministérielle sollicitée n'ayant encore pu avoir lieu, et a défaut de connaitre la suite que M. Ie Ministre voudra bien réser- ver aux réclamations justifiées des sinistrés concernant le paiement en titres, nous nous voyons dans l'obligation de remettre la Téunion projetée pour dimanche prochain a une date ultérieure. Contrairement a ce qui a été annoncé dans le numéro de la semaine dernière, la reunion mensuelle du dimanche g juillei n'aura done pas lieu. De Voorzitter, Le Président, Arthur Butaye, av., Ypres. Sedert eenigen tijd worden er in het arron dissement Yper valsche stukken van 20 frank of 4 belga in omloop gebracht, en wij aanzien het als een plicht de aandacht onzer lezers op dit feit te vestigen en ze te waarschuwen, opdat ze voortaan op hun hoede zouden zijn en, bij de eerste bestatiging van bedrog, de politie ervan zouden willen verwittigen. Deze valsche stukken zijn gegoten in een vorm, bekomen met een echt stuk, en zijn samengesteld uit mengsels van tin, antimo nium, lood en koper zij zijn met fransch of vlaamsch omschrift en dragen het jaartal ig3l of ig32. In de omschriften Belgique- Belgiè die voorkomen op de doorsneden, werdeti de letters G en Q onderscheidenlijk ver vangen door de letters C en O De val sche stukken hebben nagenoeg het gewicht der echte stukken, doch zijn kenbaar door den doffen klank uitgebracht bij het vallen op den grond. Aan allen dus, bij het ontvangen van stuk ken van 20 frank, goed op te letten. in het verslag van den Gemeenteraad. Voor wie naar leper reist is 't een aange name verrassing de oude bekende gestalte van den Hallt toren weerom afgeteekend te zien, in nieuwe pracht en glorie. Binnen enkele dagen zijn al de stellages verdwenen, die het machtig metselwerk omkooiden. Het aloude leper rijst weer ten hemel. Dat oprijzen zal niet enkel stoffelijk zijn. Ook geestelijk wil leper stijgen De heropbouw van den heerlijken halletoren zal samenvallen met de plechtige toewijding der stad aan het H. Hart en de groote Jubelprocessie van Tuindag, op Zondag 6 Oogst. De toeloop zal ontzaglijk zijn. Het staat vast dat 2000 Engelschen de plechtigheden zullen bijwonen. Uit alle hoeken van West- Vlaanderen komen groepen H. Hartebonden. Reeds heeft men dé noodzakelijkheid moeten inzien om vier stoeten te gelijk in te richten. Op hetgrootsche verhoog bij den Halletoren zal de optocht door acht Bisschoppen in oogenschouw genomen worden. Daarop volgt de luisterrijke Jubelprocessie (i383 1933), met leper's godsdienstige kunst schatten en heel de geschiedenis van leper's trouwe devotie tot O. L. Vrouw van Tuine. 6 Augustus wordt een Hoogdag I Apprend, mon fils, apprend que dans ce monde Tout obéit a l'smpirede l'or (uit Le Dieu d'or) De jongste verklaring van President Roo sevelt heeft in de V. S. het uitwerksel eener bom gehad. Zulke kategorieke daad had men niet voorzien. Als onmiddellijk gevolg zakte de dollar en steeg de prijs der waarden en der grondstoffen. Roosevelt zinspeelt geenszins op den terug keer der V. S. naar den goudstandaard en zoo schijnt de Regeering vast beslaten den dollar te bewerken ten aanzien van den koers der grondstoffen en zonder te letten op de dollar schommelingen op de vreemde markten. De reden Moet Roosevelt zwichten onder den druk der magnaten der Hooge Financie Zal de Amerikaansche Staat een der machtigste der wereld zijn vrijheid herwinnen of on derworpen blijven aan den wil der plouto- kraten Zal de Regeering in Wall Street blij ven of terugkeeren naar Washington Zal de Amerikaansche politiek meer en meer gelijken op een tweegevecht tusschen den gekozene der natie en de geldwolven, die vroeger ook President Taft deden tuimelen Zal President Roosevelt der knie moeten buigen voor Otto Kahn, Kuhn, Loeb en C Zijn jongste verklaring lijkt wel op een nederlaag, een toegeven aan die machtige Joodsche banken, voor wien alle middelen goed zijn, zelfs de inflatie om hun rijk over de wereld, het rijk van 't gouden kalf te behouden. Avec de l'or, on marche a la puissance, On règne en maitre, on est le dieu du Jour Het tweede gevolg der verklaring is de doodsteek toegebracht aan de Conferentie te Londen. Wat te voorzien was 't Was nutteloos naar Londen te gaan, indien men er niet ging met het vaste inzicht een wel bepaalde zaak af te handelen. Wan neer verstandige lieden zich, ten prijze van groote onkosten vereenigen, dan is het om een zaak te sluiten, waarover men zich eerst akkoord gesteld heeft. 66 Staten hebben 104 ministers en meer dan 2000 deskundigen naar Londen gezonden, om daar na enkele weken te besta igen dat er geen overeenkomst was en men zinnens was niet overeen te komen. Ah 1 Wat liggen de V. S. ver van ons, dat de muntaventuren der Europeesche landen in 1920 en 1926 op hen geen indruk maken Zou het dan toch waar zijn, dat ondervin ding een doode letter is, een o in 't cijfer, tot niets dient en niemand leert De V. S geven zich over aan de hersenschimmige en voorbij gaande vreugde der inflatie onder den dek mantel van geldcontroleering tn zij zien den gapenden afgrond niet, waarin geweten- looze speculeerders hen willen storten, geliik het ging met Ruslanden Duitschland, Frankrijk en België. Men heeft het voorzegd dat Europa uit de Ontwapeningsconferentie geschokt zou komen en de Conferentie van Londen komt nog de tegenstelling verscherpen van het vasteland. Schuldenaar en het vasteland scbuldeischer, aangezien de Amerikanen weigeren de spons te vagen over de oorlogsschulden. En zoo heeft de Conferentie van Londen het blok geschapen van de landen, die het goud getrouw blijven tegenover de twee Anglo Saksische landen, die er aan verzaken. En er zal veel moeten gebeuren vooraleer Engeland zich van de V. S. scheide tenware Canada ophielde nog Engelsch Dominion te zijn. De Amerikanen hebben dus de waarde van den dollar verminderd, wat zeggen wil dat zij het gewicht goud van die munt door een een voudige wetsbepaling verminderd hebben, die aan den President der V. S. toelaat het met 5o °/o van zijn vorig gewicht te verlagen. En dat gebeurt zonder dat een der klassieke voorwaarden tot waardevermindering aanwe zig is. Dat is zoo waar dat de Amerikaansche Federale bank nu meer goud bezit en dat er minder bankbiljetten in omloop zijn in de V. S. dan op het oogenblik, waarop het dekreet werd afgekondigd. En nochtans de dollar is minder waard. Leg me dat nu eens uit Het geheim-van heel die muntbeweginng ligt zonder twijfel in het veikoopen van dollars zonder tegenwicht t.t.z. tegen goudmetaal -

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 1