Notre Vieux Dragon Ypersche Fotoclub Uitstapje naar de Wast-Vlaamsche Btrp Les preciiains Pèlirinages Anglais a Ypres FEESTELIJKHEDEN 1933 Verjaardag van dan Slag der Gulden Sporen Nationale Feestdag DINSDAG 11 JULI 1933 VRIJDAG 21 JULI 1933 ken eb öns ook getrouwelijk de richting van den wind aan te duiden. Zaterdag avond, korts na 7 uur, terwijl de Harmonie Yprianahet aangekondigd wandel concert1 door de straten der stad deed, werd de idraak, die reeds bij middel van een langen reep stevig was vastgebonden, met een lekker glas begoten in aanwezigheid van den heer Van der Ghote, burgemeester den heer irige meur Coomans, eerebouwkundige van stad, de heeren Vandekerckhove, aannemers der herstellingswerken van het Belfort, en andere overheden alsmede van de werklieden met het gevaarvol werk van het opzetten belast. In de aanwezigheid van een steeds grooter wordende menigte, ging de draak, met een Ypersch vlagje versierd, weldra stillekens naar omhoog en toen de Harmonie Ypriana, onder het spelen van een meeslependen stap- marsch, terug op de Groote Markt verscheen, was de draak reeds op de hoogte van de bovenste gaanderij van het Belfort aangeko men. 't En duurde dan niet lang meer eer hij geheel boven getrokken was en er door den heer Julien Vandekerckhove, zoon van den aannemer van het Belfort, geholpen door de heeren Robert, Evariste en Georges Vande kerckhove, Joseph Beils en Oscar Buyck, die ons ginder heug als kabouterkens toeschenen, op 2ijn spil gezet werd. Deze ijzeren spil heeft een hoogte van 4 meter en weegt niet minder dan 200 kg. Den tijd van hem goed vast te maken, van de opgetimmerde houten ophaalkraan gedeeltelijk weg te nemen, en een Werkman, zich als een ervaren en ook onvervaarden acrobaat aan de spil vasthou dende, deed de draak zwierig verschillige malen ronddraaien, terwijl de jubelende menig te geestdriftig toejuichte en de Harmonie Ypriana de Brabangonne en ons Ypersch Tuindaglied aanhief. Tót opsluit van dit Ypersch feestje, deed de Harmonie Ypriana, al spelen, nog een kleine wandeling door de stad en gaf ons dan nog op de Groote Markt, tot vreugde van al de aan wezigen en van de vele verbruikers die, door het buitengewoon goed weder aangelokt, op het terras van de verschillige café's de groote gebeurtenis van dien dag bespraken, een dreu nend Reuzenlied ten gehoore. Het was voorwaar een schoonen dag die al de Ypersche harten heeft verblijd en nieuwen moed heeft ingegeven. Mochten wij nu ook weldra de inhuldiging van het uurwerk en van den .beiaard en alzoo van het volledig vol tooid Belfort bijwonen La soirée du samedi I juillet sera marq' ée d'une pierre blanche dans l'histoire de la reconstruction d'Ypres. Le grand dragon d'or, symbole des vieilles libertés communales de la ville, tourne de nouveau au sommet de notre beffroi. Aux temps du moyen-age, Ypres, Bruges et Gand, les trois chefs lieux de la Flandre, avaient seules droit au dragon. Nous voyons de nou véau le nötre, après une absence de presque 19 années, tourner la haut et nous indiquer la.direction du vent. Sur le beffroi ressuscité, c'est le même dra gon, dont les blessures ont été pansées et la dorure refaite, qui domine notre ville. Depuis huit jours, les Yprois se sentent chez eux a l'ombre de leur beffroi. C'est une question de pur sentiment, nous le savons. Les étrangers qui ne se rendent pas compte de ce que les Yprois ont souflert depuis 1914 ne comprendront pas et souriront peubêtre, mais au mom;nt oü oa vit, sous la poussée de l'ouvrier, tournoyer follement lk- haut sur son axe le monstre d'or enfin libéré de toute entrave, oh I a ce moment tous nos concitoyens, rassemblés par milliers aux alen- tours du monument, ont senti leurs cceurs s'emplir d'un délicieux enthousiasme. Et aussitöt, parmi les applaudissements, retentit une vibrante Brabangonne, suivie de l'Air d'Ypres Notre vaillante Ypriana est toujours la, h toutes les manifestations de la vie Yproise. Tous les drapeaux flottaient aux fagades de la ville. Le temps était magnifique. Oui, cette seirée du samedi 1 juillet ig33 est une date mémorable dans l'histoire de la recon struction d'Ypres. s 3 Het bestuur van de fotoclub had reeds se dert enkelen tijd besloten een uitstapje in ie richten naar de. West Vlaamsche Hergen. Op 18 Juni werd het uitgesteld wegens bijzondere omstandigheden en op de vergadering van 28 Juni werd het besluit genomen het uitstapje bepaald te doen doorgaan op 2 Juli. Om 12 uur vergaderden de ingeschreven leden aan het lokaal waar de autocar ons op wachtte. We hadden de leden aangewakkerd hun echtgenooten aan te sporen ten te verge zellen en dit was ten volle gelukt, want het zwakke geslacht was goed vertegenwoor digd. Met leden en familie waren er23 vertrekkens gereed. En nu vooruit Bezoek aan de ver schillende mijnputten te Wytschaete, over blijfsels van den wereldoorlog. Er was nog wat belangstelling voor den mijnput nabij een kasteeltje, want dit herinnerde aan eenigen van ons de geweldige ontploffing door de mijn veroorzaakt. En weldra kwamen de fototoestellen voor den dag een zoeken naar interessante hoek jes waardig van gefotografeerd te worden, doch velen onthielden zich want er zou iets beters gevonden worden op de bergen. Terug naar de autocar die ons bracht aan den voet van den Kemmelberg. Een moeilijk stijgen naar den bergtop onze eerevoorzitter was vooraan en hij Degon de serie van fotos van groepen en enkelingen dit zullen kleine herinneringen wezen van het ie aangename uitstapje van de fotoclub. Het weder dat twijfelachtig was by het vertrek scheen te wil len opklaren, want de zon kwam nu en dan eens een kijkje doen van achter de wolken. Op den Kemmelberg waren er tamelijk veel bezoekers en enkele groepen hadden werke lijk veel pleiz er want er werd gegicheld dat het een aard had. Een half uurtje rustpoos en daa weer voor uit naar den Ossuaire Frangais», vanwaar uit een prachtig vergezicht te aanschouwen was. Dit was een gelegenheid om de leden toe te laten panoramas op te zoeken die het op nemen waardig waren. Aan den voet van den berg wachtte de auto car ons op en nu ging het naar den Zwarten Berg. We werden afgezet aan de grens en van daar gingen we te voet naar den bergtop langs den Zandberg en het boschje. Eenige schoone zichten waren werkelijk de moeite waard ge fotografeerc te worden en aan de leden werd gelegenheid geboden schoone zichten op te nemen. Op den berg een uurtje rust iedereen had honger en dorst, en men kon vaststellen dat allen het zich goed lieten smaken. De dames hadden een goede herberg ontdtkc en bergen boterhammen.met goede kaas kwamen voor den dag. Bravo voor het zwakke geslacht Onze eerevoorzitter zette de serie fotos voort, niet zonder belangstelling van allen. Het was een aangenaam iets de prachtige panoramas te kunnen bewonderen, en er werd ook fel gefotografeerd. Het werd weldra tijd te vertrekken, want den Rooden Berg en Dickebusch vijver vielen nog te bezoeken. Op den Rooden Berg was er een panorama te bezichtigen dat alles overtrof wat we tot dan toe gezien hadden. Allen konden hunne bewondering niet onderdrukken, het was wtr kelijk buitengewoon prachtig in min tijd dan men wel denken kon waren er een tiental toestellen geplaatst in batterij I Enkele minuten later vertrokken we te voet naar het dal, naar het Hellegat steile da lingen, het boschage en nog steiler hellingen deden ons wanen in onze Ardennen te wezen en allen konden zich maar niet inbeelden dat er in het Zuiden van Vlaanderen zooiets prachtigs te vinden was. Eens terug van onze korte wandeling ver trokken we naar Dickebusch vijver waar er een laatste glas geledigd werd. j Om 20 u. 3o waren wij terug te leper waar er door onzen ondervoorzitter een laatste foto van onze groep genomen werd. Iedereen was tevreden over het uitstapje en eenige leden stelden voor toekomende maal een bezoek te brengen aan den Kluisberg. 4 Het deed het bestuur veel genoegen vast te stellen dat het uitstapje in den smaak gevallen was van de ledea en wij zijn overtuigd dat nog dit jaar wij een reisje naar den Kluisberg zullen kunnen inrichten. Nous apprenons que l'Office Belgo Luxem- bourgeois de Tourisme organise un nouveau voyage scolaire et que la visite a notre ville se trouve encore une fois au programme. Le groupe comprendra maintenant environ 1100 écoliers écossais, qui nous arriveront ici le jeudi 3 Aoüt prochain, par le train de 9 h. 32. Une cérémonie aura lieu sous le Mémorial Britannique de la Porte de MeniD, et des démarches sont faites pour en obterir la radiodiffusion et y donner le même éclat qu'a la cérémónie du 21 avril dernier, lors de la visite du premier groupe d'écoliers anglais. 4c D'autre part il nous revient que notre ville recevra le dimanche 6 aoüt, a l'occasion des fêtes jubilaires, la visite d'un autre groupe non moins important, qui comprendra environ 2000 Anglais catholiques. Nous tiendrons nos lecteurs au courant dès que nous aurons obtenu des renseigne- ments plus détaillés. STA Y PE Om 8 ure in St-Maartens Kathedraal Gezongene M IS ter nagedachtenis der Helden van i3o2. (Fondatie Meersseman). Om20U. 3o (Groote Markt): CONCERT door de Vlaamsche Harmonie PROGRAMMA Eerste Deel 1. Groeninge, marsch Jef Van Hoof 2. Herfstbloem, openingsstuk Z Bajus 3. a) Vlaanderen Veremans b) Jacob van A rtevelde, bewerkt door Duflou 4. Zelpha, fantasia G. Gadenne 5. Begoocheling L. Vermaelen Tweede Deel 1. - Rubensmarch Peter Benoit 2. i halossa, openingsstuk Jan Preckher 3. Dorpsfeest Jacob Martin 4 Vlaamsche Leeuw Karei Miry. Om 22 ure VUURWERK. Om 11 u. 3o m St-Maartens Kathedraal TE DEUM Om 20 u. 3o (Groote Markt) CONCERT door de Harmonie Ypriana Verlich ting der Groote Markt. Om 22 ure VUURWERK.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3