e Le 13" Belgian Field Artillery 6. Tuindagfeesten ig33 Programma. a Liège uitgaven stemt overeen met een belasting van omtrent tien opcentiemen. M. Missiaen. Maar de inwoners zullen 45.000 fr. meer betalen voor de compteurs. Wanneer, op het einde van het contract, de stad de gasleiding niet moest overnemen, dan zou het wegnemen ervan voor de maatschappij nog veel meer kosten dan de vermindering die zij nu aan de stad toestaat. M. Leuridan. Er werd hier gezegd dat de voordeelen, die voor de maatschappij uit de verlenging van het contract voortspruiten, haar alleen aangaan en wij ons er niet mede te bemoeien hebben, dat is waar. Maar, indien wij nu kunnen vernemen dat de maatschappij daardoor milüoenen zal winnen, dat is dit voor ons een steuapunt om voor de stad nog milder voorwaarden te vragen. Indien wy dus het werkelijk winstcijfer kunnen te weten ko men, dan ware het mogelijk daarvan gebruik te maken om nog voordeeliger voorwaarden af te dwingen. Thans weten wy niet wat die ver lenging van vijf jaar voor de maatschappij vertegenwoordigt en kunnen dan ook geen drukking uitoefenen. M. Van der Mersch. De raad is dus in princiep t'akkoord om het contract te veran deren. Het ware geraadzaam daarmede toch niet te lang meer te wachten en dit binnen de drie weksn te beslissen. M. Missiaen. In Januari 1930 werd er aan den voorgaanden gemeenteraad eveneens een voorstel van verandering van het contract gedaan. Thans zijn wij drie jaar verder en meent gij dat de tegenwoordige voorstellen slechter zijn dan toen Integendeel, zij zijn voordeeliger en daaruit ziet men dat met te wachten het mogelijk is betere voorwaarden te bekomen. Wij moeten dus niet te haastig zijn. M. Delahaye. Die voorstellen, in ig3o door de maatschappij gedaan, werden aan den gemeenteraad voorgelegd, doch de raad be sliste ze eerst in handen te geven van de com missie der werken. Deze commissie heeft ze verscheidene malen onderzocht en tegenvoor stellen gedaan die door de maatschappij van eerst af verworpen werden. Nooit ontvingen wij er nog verder nieuws over, en intusschen bleef het oud en voor de stad zoo nadeelig contract steeds in voege. Nu doet de maat schappij ons een nieuw voorstel, dat door den heer ingenieur Braecke grondig werd onder zocht en dat, zooals wij allen het daar straks nog van hem vernomen hebben, voor de stad voordeelig is. Het contract, dat hier thans bestaat en waardoor wij gebonden zijn, is een der slechtste van geheel het land en wij mogen dus de kans, om het te verbeteren, niet laten voorbijgaan. M. Van A lleynnes. In veel steden en zelfs in gemeenten heeft men de openbare gasver lichting voor niet. M. Van der Mersch. Dan ztjn het de in woners die ze betalen. M .Van A lleynnes. Dit is niet altijd waar, ik zou u cijfers van elders kunnen aanhalen die het tegenovergestelde bewijzen. Ik doe op nieuw en stellig de vraag opdat er ons een af schrift van het contract zou gegeven worden, want het is ons niet mogelijk, met er eenvou dig en vluchtig weg inzage van te nemen, het te bestudeeren en wij kunnen het hier even min zelf komen afschrijven. M. Lemahieu. De stad bekomt nu toch zekere voordeelen. M. Van Alleynnes. In plaats van 199.000 ie. zal de stad nu 1:0.000 tr. per jaar betalen voor de openbare verlichting, 't zij een- som van 55o.»oo fr. voor de vijf jaren dat het con tract verlengd wordt. Maar de inwoners zullen daarentegen 45.000 fr. meer betalen voor de compteurs Ik ben overtuigd dat de maatschap pij uit de wijziging van hetcontract meer voor deel zal trekken dan $ij er ons geeft. M. Leuridan. Laat ons die zaak voor drie weken verdagen. M. Lemahieu. Wanneer dit niet gestemd is voor 1" Oogst, dan zal de maatschappij «ns laten weten dat alles vervalt. De heeren Leuridan, Van Alleynnes en Missiaen beweren echter het tegenoverge stelde. M. Van der Ghate. Willen wij dit punt voor veertien dagen uitstellen Ik voorzie dat wij dan tijdens de bespreking nog niet t'ak koord zullen zijn en wij slechts in een volgen de zitting tot de stemming zullen kunnen overgaan. M. Missiaen. In alle geval wil ik het op mijn geweten niet nemen de stad voor nog 5 jaar langer aan de gasmaatschappij te ver binden, zoolang ik de stellige verzekering niet heb daardoor geen grooter nadeel aan de stad te berokkenen. Ik laat daarvan dan de volle verantwoordelijkheid over aan de raadsleden die de beslissing zullen genomen hebben. M. Van der Ghote. Zijn wij t'akkoord met een uitstel van veertien dagen M. Van Alleynnes. Neen, drie weken M. Van der Mersch. Het zou misschien wel kunnen zijn zooals de heer Burgemeester het vreest, namelijk dat er in de eerste zitting nog geen beslissing zal kunnen genomen wor den. Het ware dus beter slechts voor veertien dagen uit te stellen, voor het geval dat een tweede zitting mocht noodig zijn, want de raad kan toch met Tuindag niet bijeenkomen. M. Seys. Waarom vergadert gij niet eerst de Commissie om het voorstel te onder zoeken vooraleer het aan dea gemeenteraad voor te leggen M. Van der Ghote. Wij zullen dus het contract met de wijzigingen laten afschrijven om het aan de raadsleden te zenden, en de bespreking ervan voor veertien dagen uit stellen. 5. H. Harte/eesten Plaatsen eener ge denkplaat ep de mitren der Hallen. M. Missiaen. Ik vraag dit punt op het laatste der dagorde te willen behandelen. De heer voorzitter stemt daarin toe. M. Lemahieu. Dit kan-dan «ook niet- besproken worden. M. Van der Ghoif. Ja, dan moeten wij de twee punten samen verdagen, want het eene hangt van het andere af. M. Missiaen. Niets belet dit punt hier te behouden, gezien hef toch slechts een een voudige mededeeling is. De heer voorzitter geeft hierop lezing van het Tuindagprogramma, dat als volgt is op gesteld Zaterdag 5 Oogst, om 18 u., aankondiging van het feest door klokkengeluid om 20 u., inhuldiging en wijding van het beeld van O. L. Vrouw van Tuine, geplaatst in den gevel van het Belfort, en daarna uitvoering op de Groote Markt van een concert door de Harmonie Ypriana. Zondag 6 Oogst, om 11 u. 's morgens, con cert op de Groote Markt door de Koninklijke Harmonie van Waasten 's namiddags om 14 u. 3o, stoet van de H. Hartebonden door de straten der stad om i5 u. 3o officieele toewijding der stad aan het Heilig Hart, en daarna, om 16 u. 3o, uitgang der historische en godsdienstige jubelprocessie ter eere van Yper's patrones. Maandag 7 Qogst, om i3 u. 3o, Tuindag- schieting aan de staande pers der Handboog maatschappij Yper Hoekje, en om 20 u. 3o concert door de Harmonie Ypriana in de Boomgaardstraat. Dinsdag 8 Oogst, 's morgens om 9 u. in St Maartenskerk, rouwdienst voorde gesneu velde Yperlingen van wegens den V.O.S. om II u., aan het Belle Godshuis, inhuldiging «ener gedenkplaat ter eere van Jehan Yper- man en 's avonds, om 20 u. 3o, concert op de Colaertplaats door de Symphonie Ypriana. Donderdag 10 Oogst, om 20 u. 3o, concert op de Veemarkt door de Liberale Harmonie. Zondag l3 Oogst, om 11 u. 's morgens, con cert op de Groote Markt door de Socialis tische Harmonie om l5 u., groot openlucht feest op de Vandenpeereboomplaats om 17 uur, concert op de Groote Markt door de Harmonie Municipale de Toufflers, en 's avonds, volksbal in de Halle. Dinsdag i5 Oogst, te 14 u., velekoers Groote Prijs van Yper te i5 u., in de zaal van het Stadstheater, prijsuitdeeling aan de leerlingen der Nijverheidsschool; te 20 u.3o concert op de Colaertplaats door de Vlaam- sche Harmonie, en te 22 u., vuurwerk op den Boterplas. Zondag 20 Oogst, 's namiddags prijskamp in 't lijnvisschen aan de Rijselpoort, en te 17 u., op de Vandenpeereboomplaats, turn- feest door de St Michielsturners. M. Missiaen. Ik zou willen vragen of het niet mogelijk ware het programma van den 20 Oogst te wijzigen, omdat de socialistische partij van gedacht is de toelating te vragen om dien dag hier een betooging te mogen inrichten. Wij zijn zinnens alsdan een interna tionale jeugdbetooging te houden, en het ware dus onmogelijk dienzelfden dag een turnfeest op de Groote Markt te houden. Ware er geen middel om dit turnfeest op een anderen dag te doen doorgaan M. Seys. Niet vóór dea 20 Oogst en dit om reden dat de jongens toch binst de Tuin- dagweek niet kunnen herhalen. M. Van der (Ghote. Er ware misschien 1 middel voorden 27 Oogst 7, M. Seys. Maar dan zal men het verhoiog op de Groote Markt moeten wegnemen en het nadien nog eens terugplaatsen. Gij kbnt het daar toch geen veertien dagen laten staan. - M. Van der Ghote.,Ik moet den heer Missiaen doen opmerken dat dit turnfeest een traditioneel feest is. M. Missiaen. Ik weet het wel, maar zall de burgemeester beletten dat er 5ooo jongens naar Yper komen M. Seys. Is de vraag daarvoor reeds gedaan M. Missiaen. Ik heb daarvoor nog tijd gezien het slechts voor den 20 Oogst igi. Daar bij ik kon niet voorzien dat er den 20 Oogst nog Tuindagfeesten zouden plaats hebben, gewoonlijk duurt het Tuindagfeest slechts vaa den eersten Zondag tot half Oogst M. Van der Ghote. Wij zouden het voor gesteld programma nu toch kunnen goedkeu ren, onder voorbehoud het turnfeest misschien op den 27" Oogst te bepalen. M. Seys. Ofwel op den Zaterdag 19 Oogst, M. Leuridan. Ik zal mij bij de stemming, onthouden, omdat sommige punten van het programma mij aanstaan en andere min aan staan. M. Missiaen. M. de Burgemeester, zoudt gij ook onze betooging op het programma <- niet vermelden M. Van der Mersch. M. Missiaen, it. geloof dat gij wat te veel vraagt. (Gelach) M. Van der Ghote. Daarbij, wij yveten nog niet of die betooging zal plaats hebben. Ik. stel voor tot de stemming over te gaan. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cofriillie, de heeren Seys, Biebuyck en Van der Ghote. Onthouden zich de heeren Missiaen, Bonnet^- Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes en Leu ridan. (Vervolg aanstaande week). L'ancien i3e Régiment d'Artillerie de cam pagne est le seul corps beige qui ait combattm< a Ypres avec l'Armée Anglaise pendant toute la durée de la guerre. II fut forméen régiment autonome le5 mars igiÓ, aumoyen d'éléments empruntés aux autres corps de l'armée beige, et immédiatement attaché a l'armée anglaise qui défendait le saillant d'Ypres. Cette armé& changea souvent de composition et d'origine,- mais l'artillerie beige, elle, resta toujours sur- place. Par autorisation royale, le régiment porte- sur ses boucliers et étendard l'inscription. Ypres 1915-1916-1917 C'est le seul dra- peau militaire beige quiporte le nom d'Ypres- Une Fraternelle des anciens de ce ré giment s'est formée comprenant deux sections,, l'une Bruxelloise, l'autre Liégeoise. Celle- ci inaugurera sen drapeau le dimanche 16- juillet prochain. Des fêtes auront lieu a cette= occasion, auxquelles sera représenté le minis tère de la guerre. La British Legion et le Con sul d'Angleterre y sont invités également. Un cortège parcourera Liège après Inau guration du drapeau, puis aura lieu a i3heu- res dans les salons du grand Hotel des Bou levards un banquet dont le menu sera biern. caractéristique. Le voici Crème de l'Etang de Dickebusch Truite du Bollaertbeek Corned beaf et Maconochies Poulets d'Ypres Pommes de Foperinghe Black berry et Marmelade Cette artillerie beige était établie dans les:- environs du Café Francais, entre Ypres et Dickebusch. Mais le programme des festivités, du 16 juillet, a Liège, devrait être complété. Nous y treuvons en effet une lacune regrettable, mais il est encore temps de tout réparer. La ville d' Ypres doit étre représentée oficiel- lement a ces festivités. C'est pour elle un devoir de reconnaissance envers les seuls beiges qui la défendirent sur place. Nous savons bien qu'il est question de pla cer une inscription au beffroi pour rappeler la participation glorieuse du i3' d'artillerie beige a la défense d' Ypres,mais puisque ce régiment inaugurera son drapeau le 16 juillet courant, il nous semble que la ville devrait avoir ce jour-la a Liège un délégué chargé de la* représenter efficiellement k cette cérépionie. Espérons qu'il en sera ainsi;

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 6