H. HARTEFEESTEN e li AAN DE KAAI Aller hand Nieuws WIELRIJ DEN Wijtschaete -bij - leper BAAHHOIRS Zijdepapier Crepepapier uuirlanden Cliifjonnet ten ter Drukkerij DUMORTIER Verleden Zaterdag, om 5 u. namiddag, is hier het schip Maria van A. K. Vanoost, uit Bergen op Zoom, toegekomen met een ladine van 90 ton hout voor rekening van den heer René Schmidt, houthandelaar te Yper. De schipper echter, met wien wij gesproken hebben, maakte er zijn beklag over dat de doortocht van aan het eerste sas tot aan Yper *00 moeilijk geschiedt en verklaarde zelfs niet meer geneigd te zijn nog terug naar Yper te komen, daar volgens hem de vaart op som mige plaatsen de diepte niet heeft die men aangeeft. Zijn schip, dat slechts 1 m 40 diep gang had, kon op sommige oogenbhkken niet meer vooruit, niettegenstaande de motor van 44 H P. uit alle kracht werkte. Daarbij werd de vaart van het schip gedurig belemmerd door het lisch. dat losgebaggerd is doch in de vaart blijft drijven en dat zich alle oogenblik ken rond de schroef vastzet. De motor moet dan telkens stilgelegd worden om het riet van de schroef te verwijderen. Dit alles had voor gevolg dat het schip hier slechts om 5 u in plaats van rond den middag toekwam, dat het dus vijf uren langer op weg was dan normaal noodig, hetgeen de onkosten van den schipper merkelijk verhoogt. Het is voorzeker aan dezelfde oorzaken te wijten dat het beurtschip hier over een veer tiental dagen zijn schroef gebroken heeft. Het peil van het water is, zooals men het aan de kaaimuren kan bestatigen, wat gezakt, doch niet in zulke mate dat schepen van 1 m. 40 diepgang tot aan Yper niet meer kunnen komen. Dit wordt immers bewezen door het feit dat deze week Maandag hier een ander schip zonder de minste moeilijkheden is toe gekomen, namelijk het schip Leonard van schipper Debondt, geladen met too ton maïs, voor rekening van den heer Vandeputte, graas handelaar te Yper. De moeilijkheden die de hollandsche schip per van de boot Maria» ondervonden heeft, werden misschien wel veroorzaakt door het feit dat zijn schip geen platten bodem heeft zooals meest al de andere schepen. Niette genstaande dat, veroorloven wij ons toch bij den bevoegden dienst aan te dringen opdat het lisch, hetgeen waarover de schippers het meest klagen, uit de vaart verwijderd worde. Thans wordt het gedeeltelijk losgemaakt doch blijft in de vaart drijven, belemmert de regel matige werking der schroeven van de booten, en door den Noorderwind van deze laatste dagen meegedreven, komt het hier gansch on ze kaai vervuilen. Een andere bemerking die schipper Van oost ons nog miek is dat veel schippers, en hij bevond zich onder meer in dit geval, over geenrijwiet beschikken en dan verplicht zijn den afstand van twee kilometer, die beide sas sen scheidt, te voet at te leggen om den sas- meester, die aan Boesinghe-sas woont, te ver wittigen dat zij met hun schip voor het ander sas, over Boesinghe dorp, liggen. Het is im mers dezelfde sasmeester die de twee sluizen bedient. Daaruit vloeit voor de schippers dik wijls veel tijdverlies, alswanneer het zoo een voudig en gemakkelijk ware aan het tweede sas, over Boesinghe dorp, een telefoon ter be schikking van de schippers te stellen, die al zoo zonder zich te moeten verplaatsen den sasmeester zouden kunnen vragen hen te ko men versassen. Wij durven verhopen dat de betrokken dienst deze vraag met welwillendheid zal gelieven te onderzoeken en er zoo mogelijk voldoening zal aan geven. leper. Sinte Godelieve. S* Jans hospitaal, alias S,e Godelieve's gesticht, is op het einde der Rijselstraat gelegen. Het werd opgericht in 1279, door Petrus Aroedcrlam en zijne vrouw Beatiice, zooals de stichtingsbrief het ons meldt. Tot over ruim honderd jaren was het een passanten huis alwaar de bede vaarders, welke hier voorbijkwamen, 's nachts een ondei komen vonden. Oude boeken tot nog toe bewaard, geven ons dag voor dag en jaar voor jaar de namen op van de pelgrims die dit toevluchtsoord bezochten. Tegenwoordig is het een rustoord geworden voor oude en behoeftige vrouwtjes die er op de kosten van het weldadigheidsbureel hun laatste jaren gaan overbrengen. Lyk al de andere gebouwen der stad, werd het onder den laa sten oorlog ten gronde toe vernield, doch nu weer schoon en stemmig opgeoouwd. Het ligt daar op het uiteinde der sta 1, omzeggens geheel ingesloten, voor het grootste gedeelte van het jaar veiloren en verlaten, doch nu ter gelegenheid van Sinte Godelieve's begankenis, die er sedert onheu geliike tijden vereerd en gevierd wordt, zal de toeloop van volk er buitengewoon groot zijn en heel de wijk doen herleven. Gansch leper stroomt er naar toe en zelfs van het omlig gende. Ook uit het Noorden van Frankrijk komen vrome bedevaarders de goede Vlaam sche Heilige aanroepen. Donderdag is de noveen begonnen. Alle dage om 6 1/2 u. de eerste en om 8 u. de tweede mis. 's Avonds het Lof om 7 u. Yper. Een Bacchusvriend. Zondag avond, rond 7 u 3o, ontmoette de politie in de Boterstraat den genaamden Gadeyne Am- broise, van Merckem, die geweldig dronken zijnde zich nog al hevig aanstelde en wel zoo danig dat velen meenden dat hij een slag van slinger's molen gtkregen had. Naar het poli- tiebureel opgeleid, bleef hij er nog geruimen tijd even woelig, 's Anderendaags 's morgens wist hij echter van niets meer en vroeg zich heel naïef af waarom hij zich op htt politie- bureel bevond. Hij wist alleen nog te vertel len dat hij van Frankrijk terugkwam, waar hij naar alle waarschijnlijkheid wat te veel van de sterke dranken zal geproefd hebben. Voormezeele. Doodtlijk Veikeers ongeval. Dinsdag namiddag, rond 4U. 45, gebeurde er hier op de groote baan Yper- Waasten, aan het gehucht St Elooi, een erg verkeersongeval waarbij een wielrijder door een zware autobus overreden werd en korts nadien, aan de gevolgen der bekomen ver wondingen, bezweek De 21 jarige Henri Vervisch, van Houthem, kwam dus per velo langs den rechter kant der baan gereden uit de richting van Waasten en te oordeelen naar het licht koersmachientje op tuben, dat hij bereed, en naar de sport schoeisels, die hij aan de voeten had, moet deze jongeling een groot liefhebber geweest zijn van de velosport. Gekomen op het ge hucht St Elooi, verloor hij op zeker oogenblik zijn klak en wat verder, van zoodra hij zijn gang vertraagd had, droei hij over den steen weg om terug te keeren naar de plaats waar zijn klak gevallen was. Op eenigen afstand echter kwam alsdan de autobus van Anselin Clovis, van Waasten, die het vervoer van werklieden naar Frankrijk verzekert, uit de richting van Yper gereden. De autobusvoer- der, ziende dat de wielrijder die hem vooraf ging niet ten volle den rechterkant der haan hield, stak dan voorzichtigheidshalve geheel naar links af om den wielrijder voor te steken, doch juist op hetzelfde oogenblik dat de auto bus den wielrijder ging voorbijrijden, droei deze laatste plois naar links af, waarschijnlijk met het inzicht zijn klak op te rapen en dan terug zijn onderbroken reis Yperwaarts voort te zetten. In minder tijd dan het noodig is om het te beschrijven, verdiveen de ongelukkige jongeling onder het zware voertuig. Oogga tuigen snelden hem onmiddellijk ter hulp en, geholpen van den autobusvoerder die dadelijk gestopt had, droegen zij hem in de naastbijge- legen woning binnen. De E. H. Pastoor van Voormezeele, die van het ongeluk verwittigd werd, kwam het slachtoffer het H. Oliesel toedienen, en ook de heer Dokter Coene van Ploegsteert was spoedig ter plaats om den gekwetste te onderzoeken. Benevens kneuzin gen en verwondingen over geheel het lichaam, bestatigde de dokter dat een dijbeen en ook het bekken gebroken waren.Gezien den ergen toestand, waarin de jongeling verkeerde, werd hij met de auto - ambulance van het Rood Kruis van Yper, naar het hospitaal dezer stad overgebracht waar hij, niettegen staande de beste zorgen, weinigen tijd na zijn aankomst bezweek. De veldwachter van Voormezeele en de Rijkswacht van Yper deden het eerste onderzoek om de verant woordelijkheden vast te stellen. Ook het par ket van per begaf zich nog denzelfden avond op de plaats van het ongeluk. Poperinghe. Uitspraak. Tijdens de woelingen die hier in den laatsten tijd in het Vlaamsch Huis plaats hadden, werden ver scheidene personen door de rijkswacht aan gehouden, waaronder de genaamde Gerber Joseph, van Poperinghe, die nog al hevigen Weerstand bood en de mannen der openbare macht bedreigde. Deze week Donderdag ver scheen Gerber voor de Rechtbank van Yper onder betichting van opstand tegen de gen darmen en bedreigingen. Voor het eerste feit werd hij veroordeeld tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen, en voor het tweede feit tot 210 fr. boete of to dagen gevang voor waardelijk gedurende 5 jaar. Dickebusch Diefstal. Maandag namiddag, rond 1 u. 3o, heeft men ingebroken in de woning van Verhoest Omer, herbergier, wonende wijk Hallebast. De dief of de dieven hebben, binst de afwezigheid der bewoners,, die naar de kermis van Locre waren gegaan, een ruit ingeslagen en zoo in het huis gedron gen waar zij 5o fr. uit de tooglade en onge veer 200 tr. uit een kas geroofd hebben. Een onderzoek werd daarover dadelijk door de rijkswacht gedaan en zekerè V., van Yper, op wien zware vermoedens wegen, werd dan ook ter beschikking van den heer Procureur des Konings gesteld. Wervick. Oneerlijke doppers Donderdag morgen wei d voor de Rechtbank van Yper de zaak opgeroepen ten laste van de genaamden Clarysse Cyiitl en Mariej die te verantwoorden hadden voor het opmaken en aangifte van valsche getuigschriften in zake werkloosheid, en ten tweede voor de sommen die zij aldus ten onrechte ontvangen hadden De uitspraak der Rechtoank luidt als volgtvoor het eerste feit 1 maand gevang en 182 fr. boete of acht dagen, en voor het tweede ook een maand gevang en 3£o fr. boete of i5 dagen. Voorwaar, een dure les. Morgen Zondag wordt het vertrek gegeven om 2 uur, van den Jaarlijkschen Juniorskoers- Yper-Ooscende aan Café Sportwereld, Rijs- selstraat. Het Bestuur van de Ypersche Wielrijders club brengt ter kennis van alle sportliefheb bers en neringdoeners dat zooals vroegere jaren, een groote baankoers zal geloopen worden, gedurende de Tuindagfeesten. Deze wedstrijd zal plaats hebben op l5- Oogst voor de categorie Onafhankelijken over een afstand van t5o km. en begiftigd met 5ooo frank prijzen. Deze groote wielergebeurtenis wordt ge steund door het gemeentebes uur, de firma Vander Eist en klakken City Sport. Wij hopen dat alle sportliefhebbers en neringdoeners, die ons vroeger hielpen, ons nu ook hun geldelijken steun zullen toezeg gen- Het gaat hier immers om de tering en ne ring in onze stad te beverderen. Alle giften, hoe klein ook, worden met dank aanvaard in het lokaal bij Debeer Jozef, café Sportwereld, Rijsselstraat, Yper, eenige hou der der inschrijvingslijst, die in het weekblad Het Ypersche zal bekend gemaakt wor den. Op Kermis - Maandag 10 Juli 1933, om 3 ure Groote Prijs Sty Limonade voor Juniors B. W. B. Fiansche rijders van 3e en 4' categorie. go Kilometers. 3 maal Wijtschaete, Voormezeele, Café Frargais», leper Dickebuschsteenweg, Sta tieplaats, de Stuersstr,, Boterstr., Rijsselstr.),. St Eloi, Wijtschaete. x® Dooikomst in leper ongeveer om 3 u. 3o 2* om 4 u. 10 3e om 4 u. 5o. 1800 FR. PüIJZSH Premiën in leper ie Ronde 10 fr. aan Café Sportwereld Rijsselstraat (gift Jos. Debeer) i' en 2e Ronde 25 fr. premie te betwisten in twee sprinten aan het Vlaamsch Huis i* en 2e Ronde t5 flesschen Imperial Stout te betwisten in twee sprinten, bij René Denys, Rijsselsteenweg 2' Ronde 10 fr. aan Café Sportwereld (gift Jos. Debeer) 2e Ronde 10 fr. aan Café Belfort (Hil. Verbekt) 2° Ronde 10 fr. aan Café Het Zuiden »r (Th Blootacker). 3e Ronde 5o fr. aan het huis De Puppen. 3' Ronde 25 fr. aan Café Sportwereld (gift van den Ieperschen Wielrijdersbond). GROOTE KEUS 34, Boterstraat, YPER.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 8