5-8-1933 Het Ypersche-2e Bijvoegsel - Heg ion d'Ypr es N° 18 Gemeenteraad van Yper Verslag der Zittiig van 31 Jali 1933 6. Openbare Onderstand. Verwisseling van gronden. Het publiek wordt te 18 u. 10 in de zaal toegelaten. Zijn tegenwoordig de heeren Van der Ghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes, raads leden Versailles, secretaris. De heer voorzitter verklaart de zitting geopend, zegt een schrijven ontvangen te heb ben van den heer Leuridan die, uit stad zijnde, zich verontschuldigt de zitting niet te kunnen bijwonen, en verleent vervolgens het woord aan den heer secretaris om lezing te geven van het verslag der laatste zitting. 1. Proces-verb aal der zitting van 3 Juli 1933. Dit proces verbaal, nadat de heer secretaris er lezing van heeft gegeven, wordt door de aanwezige raadsleden zonder opmerkingen goedgekeurd. 2. Stads eigendommen— Zillebeke Jacht recht Verpachting. M. Van der Ghote. Het schepencollege stelt voor de overeenkomst aangaande het jachtrecht, bestaande volgens het lastenkohier en de vroegere aanbesteding die goedgekeurd werd den 7 Juli 1923 en die nu met tD Oogst aanstaande, dus morgen, vervalt, te verlengen tot den in October eerstkomende, ten einde de pacht van het jachtrecht samen te doen gaan met de pacht van den vijver, van het vischrecht en van gansch den eigendom. Ik vraag aan de raad dit voorstel te willen goedkeuren en het schepencollege te be machtigen om met den tegenwoordigen huur der, Heer Covemaker, akkoord te maken om de verpachting van het jachtrecht voor twee maanden te verlengen mits betalirg door den heer Covemaker eener evenredige som, 't zij twee twaalfsten van den jaarlijkschen pacht prijs van 2400 fr. M. Missiaen. Zal de pachter die som wil len betalen Er is daar immers voor het oogenblik niet veel meer te jagen. M. Lemahieu. Hij heeft daar nog het waterwild. M. Seys. Het schepencollege zou daar- qver met den pachter kunnen onderhandelen. M. Missiaen. Indien hij de gevraagde som niet wil betalen, zie ik er geen bezwaar in dat die verlenging toegestaan worde voor den prijs dien hij wil geven. M. Van der Ghote. Dit ware een bijko mende som van 400 fr. die te betalen is, en ik denk wel dat de pachter daarmede t'akkoord zal zijn. Ik stel voor daarover te stemmen. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen. 3. Openbare Onderstand - Begrooting 1933 a) Wijziging en inschrijving van nieuwe kredieten. M. Van der Ghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in hare zitting van 4 Juli laatstleden, een beraadslaging ge nomen waaruit blijkt dat er nog verschillige rekeningen te betalen ziin voor de voltooiings- werken van het Moederhuis en het Nazareth, ten beloope van meer dan 5o.ooo fr., en ook nog ten bedrage van meer dan 10.000 fr. voor werken uitgevoerd in het St Antoniusgesticht te Locre, terwijl anderzijds het artikel 24 der buitengewone ontvangsten, waarvoor een som van 70.000 fr. ingeschreven was, ruim op 160.000 fr. zou mogen gebracht worden. De Commissie heeft dan besloten de toelating te vragen om artikel 24 der buitengewone ont vangsten harer begrooting te mogen wijzigen en de som van 16.0.000 fr. in plaats van 70.000 fr. in te schrijven, en om in de buiten gewone uitgaven twee nieuwe artikels te mo gen voorzien, namelijk voor de voltooiing van het St-Antoniusgesticht, i5.ooo fr., en voor de voltooiing van het Moederhuis en het Nazareth, 75.000 fr. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de heer Missiaen, die zich onthoudt. M. Van der Ghote. Deze beraadslaging is dus goedgekeurd met algemeene stemmen, min deze van den heer Missiaen, die zich als lid der Commissie van Openbaren Onderstand onthoudt. Ib) Inschrijving van krediet. M. Van der Ghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft ook besloten in haar begrooting voor ig33 een krediet van 55.000 fr. in te schrijven onder artikel 72e der uitgaven als nationale crisisbijdrage op het inkomen voor ig33, daar dit in haar begroo ting niet voorzien werd en daar deze, volgens een besluit der regeering, onlangs ingestelde crisisbijdrage uitsluitend ten laste komt der eigenaars en binnen de twee maanden der af levering van het waarschuwingsuittreksel moet betaald worden. Het slot der begrooting zou in evenredigheid verminderd worden. Deze beraadslaging wordt nogmaals met dezelfdestemming als hiervoren goedgekeurd. 4. Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van een perceel land. M. Van der Ghote. Het advies van den gemeenteraad wordt gevraagd aangaande den verkoop van een perceel land toebehoorende aan de Commissie van Openbaren Onderstand, waartoe deze laatste bij haar beraadslaging van 27 Juni ig33 besloten heeft. Het betreft een perceel land en gras ter grootte van 1 ha. 53 a. 3o ca gelegen te Langemarck waarop de pachter een huis heeft staan dat hem toebe hoort. Thans biedt de pachter de som van 60.000 fr.voor het aankoopen van dit land, en deze verkoopprijsgeplaatst inbelgische Staats- renten zou dus ruim tienmaal de tegenwoor dige pacht opbrengen. Daar deze grond, vol gens schatting van den heer Ontvanger der Domeinen, een waarde heeft van 52 tot 55.000 fr., en gezien er tijdens het onderzoek van commodo en incommodo geen opmerkingen tegen dezen verkoop werden ingeDracht, heeft de Commissie besloten aan de hoogere over heid de toelating te vragen om dezen grond openbaar te mogen verkoopen op den instel- prijs van 60.000 fr. bovenalle kosten van ver koop. De raadsleden stemmen eenparig ja. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 5. Openbare Onderstand. Afstand van grond aan den Belgischen Staat. M. Van der Ghote. Bij beraadslaging van 18 Juli 1933 heeft de Commissie besloten de noodige machtiging aan te vragen om eenige deelen van perceelen land haar toebe hoorende aan den Belgischen Staat te mogen afstaan. Voor de rechttrekking of verbreeding van de baan Yper-West-Nieuwkerke dienen er sommige onteigeningen op het grondgebied van Yper en Voormezeele gedaan te worden. Te Yper, zijn er drie perceeltjes, een van 7 a. 06 ca. i3 milliaren, een tweede van 6 a. 88 ca. en een derde van 82 ca., !t zij te zamen 14 a. 76 ca., i3ma., geschat aan de waarde van 44.000 fr. de hectare. Op het grondgebied der gemeente Voormezeele zijn er twee perceeltjes te onteigenen, een van 10 a. 32 ca. en een van 2 a. 22 ca. Dit maakt een gezamenlijke opper vlakte van 27 a. 3o ca. i3 ma. grond die door de Commissie van Openbaren Onderstand aan den Belgischen Staat zou afgestaan wor den voor de totale som van 13.449 fr-» ver meerderd met de gebeurlijke prijzie voor hagen, afsluitingen, beplantingen, vetten en navetten. Tijdens het gedane onderzoek van commodo en incommodo werden er geen klachten tegen dezen afstand ingediend. Ik stel dus voor daarop een gunstig advies uit te brengen. Dit wordt met dezelfde stemming als zoo even aangenomen. Den 18 Juli 11. heeft de Commissie een be raadslaging genomen om de verwisseling van eenige gronden te doen ten einde den uitweg der hofstede Carbon te Boesinghe, langs de Poeselstraat, te verbeteren. Door den heer Theophiel Van Eecke worden er 2i8m2 grond afgestaan, terwijl de Commissie aan heg slechts i86m2 grond afstaat, 't zij een verschil van 32m2 in 't voordeel van den Openbaren Onderstand. Ook met den heer Carbon wordt een verwisseling van gronden gedaan, doch deze ontvangt meer grond dan hij er afstaat en is bereid de som van 5 fr. 5o te betalen per viei kanten metér grond dien hij meer krijgt, 't zij de som van 1617 fr. voor een ver schil in meerderen inhoud van 294 vierkante meters De heer Van Eecke echter eischt geen vergoeding voorden grond dien hij meer af- staat.Door deze verwisseling bekomt de Com missie dus niets anders dan voordeel, en is het een schoone gelegenheid om haar eigen dom regelmatig te maken. M. Lemahieu. Ik zal dit voorstel gaarne stemmen, omdat het een schoone zaak is. De hofstede Carbon was gansch ingesloten, thans zal de uitweg driemaal korter zijn dan vroeger. Het is een zeer goede zaak voor den Open baren Onderstand die, wat meer is, nog een redelijken prijs voor den afgestanen grond ontvangt. M. Van der Ghote. Zoo er geen andere bemerkingen zijn, stel ik voor te stemmen. De raadsleden stemmen nogmaals ja, uitge nomen de heer Missiaen die zich onthoudt. 7. Gascontract. Wijzigingen. M. Van der Ghote In 1922 heeft de ftad een akkoord gesloti n met de Compagnie Générale de Gaz et d'Electricité voor de levering van gas. Ik denk dat het nutteloos is hier het verslag weer op te disschen dat ik in de laatste \ergadeiing gegeven heb nopens de voordeelen die voor de gasmaatschappij en voor de stad uit de nieuw voorgestelde wijzi ging van het contract van 1922 voortspruiten. Ik vraag aan den gemeenteraad deze wijzigin gen te willen goedkeuren. Ik denk dat wij het summum der mogelijke voordeelen bikomen hebben en daarom stel ik voor de avenant aan het contract te stemmen zooals zij door de maatschappij voorgesteld wordt. Er dient echter een kleine wijziging gedaan te worden aan het voorstel van avenant dat in ons bezit is. Immers er was daarin voorzien dat de openbare verlichting vanaf i5 April zou ver minderd worden door het uitdooven van som mige bekken, doch nu stelt de maatschappij voor dat deze vermindering slechts vanaf i" Mei tot 3i Augustus zou geschieden. Wij zou den dus den datum van l5 April door dien van tn Mei moeten vervangen. M. Missiaen. Ik heb sedert de laatste vergadering met veel aandacht het ons geda ne voorstel onderzocht en erover tevens de bemerkingen en d?n indruk van bevoegde mannen gevraagd. Na rijp overleg is het ons niet mogelijk dit voorstel te stemmen. Doch dat men nu in onze houding geen politiek ma- noeuver trachte te zien. Het is niet uit poli tiek oogpunt dat wij er tegen zijn en zoo wij ons eenvoudig tegen het voorstel verzetten, dan is het omdat het ons niet bevredigt, al hoewel wij ons rekenschap geven dat de regie hier te Yper r.iet al dezelfde voordeelen van elders zou kunnen bieden en wij er van afzien de regie te verkiezen. Indien wij het voorstel niet kunnen goedkeuren, dan is het ook niet uit tegenkanting tegen het schepencollege, doch uitsluitend en alleen om het openbaar belang van de stad, in het belang zelf van het schepencollege en van gansch de bevolking. Ziehier nu eenige bemerkingen. Het primitief contract met de gasmaatschappij werd geslo ten. in 1906 en dit voor een termijn van 3o jaar. Het zou dus op normale wijze in ig36 ten einde moeten loopen. Doch in 1922 werd er een avenant gestemd die geheel nadeelig was voor de stad en het bestaande contract met 10 jaar verlengde, omdat het contract door den oorlog enkele jaren onderbroken werd, dat er binst dit tijdperk hier geen ver lichting was gezien er van de stad niets meer overbleef en dat de maatschappij daardoor een zeker verlies had ondergaan. Nu wordt er nog een nieuwe verlenging van 5 jaar voorge steld, zoodat het primitief contract dus met 5o °l0 zou verlengd worden en dit volledig ten voordeele der vergunninghoudende maat schappij. Indien deze verlenging niet gevraagd ware, dan zou de bespreking over het gedane voorstel ook gemakkelijker zijn. Wij hebben eerst en vooral de verhooging van den prijs der gasmeters. Om daarover met kennis van zaken te kunnen oordeelen, zouden wij de boeken der maatschappij moeten kunnen zien om te weten welk voordeel dit voor haar uit maakt, maar ik weet dat zij ons dit niet zal toelaten. Doch het is klaar dat een verlenging van 5 jaar aan de maatschappij ook een lan gere uitbating zal verzekeren en haar ook 5 jaar langer winst zal opleveren. Een groote toegeving is, zegt men, de mogelijkheid om een deel der lantaarns gedurei de een ztker tijdstip van het jaar niet te laten branden. De maatschappij noemt zulks een opoffering. In dien dit zoo is, dan laat dit ons toe te veron derstellen dat de maatschappij veel geld moet winnen per kubieken meter gas. Da stad be komt reeds een voordeeliger prijs dan de pri vate gasverbruikers, en wanneer de maat schappij op den prijs van het aan de stad ge leverde gas reeds zooveel profijt doet, wat moet zij dan niet winnen op het privaat ver bruik. Om dit te weten zouden wij den kosten- den prijs van het gas moeten kennen en hem dan met den gevraagden prijs vergelijken. In de avenant is er ook kwestie van aanpassing der prijzen, doch wij weten niet hoeveel de toegestane toegeving bedraagt. Voor wat het gebruik der gasmeters betreft, verkeeren er velen in den indruk dat de huurprijs der meters sedert den oorlog niet gewijzigd werd. Dit is nochtans niet echt, want in 1922 werd de huurprijs der meters verdubbeld. Bijna al de gasmeters waren hier reeds geplaatst voor den oorlog, tijdens den oorlog werden ze natuur-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 12