KOBThIJKSCHP ONDERLINGE 1 Waar zijt gij het ZÉKERST en VOORDEELIGST verzeKerd NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de TE KORTRIJK Brand - Leven Ongevallen Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te Yper Algemeen OpzienerOMER ROBYN. lijk vernietigd, doch nadien werden ze bij mid del der oorlogsschadevergoeding vernieuwd. Deze vernieuwing werd dus gedaan zonder kosten voor de maatschappij, en zij heeft thans nieuwe gasmeters in plaats van de oude waarop er reeds een zekere slete was en dus een mindere waarde hadden. Nu vraagt de maatschappij de huurprijs der meters aan de tegenwoordige waarde te mogen aanpassen, wat voor de bevolkirg van stad een meerdere uitgave van 45.000 fr. zal beteekenen. De gas maatschappij heeft de meters gekocht aan den prijs van voor den oorlog, ze heeft nu reeds de pacht ervan verdubbeld niettegenstaande ze vroeger reeds het amortissement ervan voorzien had derwijze dat het kapitaal na dertig jaar, zijnde de duur van het contract, volledig of zoo goed als gedoodigd was, en toch vraagt zij nu nog een intrest zeven maal grooter als vroeger. Wat nu het gebruik van den ondergrond betrett, werd de maatschappij door de verlenging van tien jaar in 1922 het gebruik ervan reeds langer verzekerd. Toen reeds had er een grooter vergoeding voor het gebruik van den ondergrond moeten voorzien znn, dit was echter het geval niet gezien de maatschappij niet meer verplicht was de beta ling der som van 9000 fr. te waarborgen. Dit was dus eeu vermindering, daar dit nu voor de stad maar omtrent 7000 lr. meer opbrengt in plaats van de som van 9000 fr. die vroeger als minimum vooizien was. Er kan hier voor de maatschappij geen kwestie zijn van amor tisatie, de ondergrond is het bezit en blijft het bjzt van de stad. De gasmaatschappij eischt dat de waarde van de ondergrondsche leiding gepertkwateerd worde op de waarde van heden, even als zij de perekwatie vraagt der gasmeters, alhoewel deze reeds gedoodigd zijn. Ik kan dit niet aannemen, te meer dat er geen aanpassing bestaat tusschen de meters en den grond, die retds lang had moeten ver- meerderd zijn. Daarbij vraagt de maatschap pij ook nog een verlenging van vijfjaar. Zijkan aan de stad geen verplichtingen opleggen voor de overname van het materiaal in den grond en heeft dus ongetwijfeld wel haar voorzorgen geDomen en de prijzen zoo berekend opdat het kapitaal, door de oncetgrondsche leiding vertegenwooidigd, in 3o jaar geamortiseerd zou zijn, want het zou haar bijna evenveel kosten om het uit te halen dan hetgeen dit ma teriaal nog waard is. Nu begeert ce maat schappij nog gedurende vijf jaar langer het recht van monopolium voor de gaslevering te bezitten en zal daardoor dan ook nog vijf jaar langer hare normale winst verzekeren. De doodiging van het gekapitaliseerd materiaal werd in de dertig eerste jaren voorzien, en niettegenstaande dit in 1936 reeds volledig zal gedoodigd zijn, zal dit materiaal voor de maatschappij nog steeds tot den 3o Juni ig5 r indien de nieuw gevraagde verlenging toege staan wordt, dezelfde waarde als den eersten dag vertegenwoordigen. In ronde cijfers ge schat, vertegenwoordigd dit materiaal een ka pitaal van twee millhen dat, aan 5 °/0, een in tre»t geelt van 100.000 fr. per jaar. Dit is dus 100.000 fr. die de maatschappij ieder jaar zal meer winnen door oie verlenging van vijfjaar. En nu nog een laatste en ook wel de bijzon derste opmeiking, is dat er thans een nieuw procé lé bestaat voor de voortbrenging van gas. De nieuwe maatschappij Dixtngas van Laugerbrugge en fertre maakt thans gas met kolen der Borinage, genoeg om geheel Belgié te verlichten. De prijs van het gas kost aan de maatschappij 24 centiemen per kubieken meter. Reeds zijn er verschillige maatschap pijen die daar het gas nemen, ea ook de maatschappij van Yper is reeds met de Dixtrigas in onderhandeling. Nu kost het gas hier g5 tot 96 centiemen per kubieken meter aan de bewoners van Yper, hetgeen dus een groot verschil uitmaakt. Laat ons nog aan nemen dat de maatschappij kosten zal moeten doen om dit gas hier tot aan Yper te brengen, maar dan nog zou, volgens de berekeningen door een technicus gedaan, dit gas hier aan de bevolking van Yper kunnen geleverd wor den aan den prijs van 53 tot 55 centiemen per kubieken meter, en dit zonder dat de maat schappij nog de minste verantwoordelijkheid noch onkosten van voortbrenging zou hebben. Gij ziet daaraan wat de maatschappij dus zal winnen, en daarom ook tracht de maatschap pij thans overal haar concessies te verlengen. Daarop voortgaande vraag ik aan den raad dat hij de kwestie rijpelijk zou overwegen. Ik heb de overtuiging dat, moesten wij weigeren de ons nu voorgestelde avenant goed te keu ren, de maatschappij ons dan zelf nog veel voordeeliger voorwaarden zou bieden, vooral wanneer zij zal vernemen dat wij weten dat zij met de Dixtrigas in onderhandeling is. Er is mogelijkheid in ig36 een contract met een nieuwe maatschappij te sluiten, en moesten wij dan nog het gas aan 60 of 70 centiemen betalen, dan nog zou dit een groot voordeel zijn voor de stad en gansch de bevolking dat niet in vei houding is met het thans toegestane voordeel. Er is hoegenaamd geen haast bij om die kwestie vandaag te stemmen, wij kunnen ons niet genoeg inlichten en er over niet ge noeg discuteeren. Ik vraag dat de zaak nog eens zou besproken worden met de heeren bestuurder en ingenieur der maatschappij en dat men bij die besprtking de argumenten zou doen gelden die ik hier opgesomd heb en die mij door een bevoegden persoon gegeven wer den. Het is ons dus niet mogelijk het voor stel vandaag te stemmen. M. Van der Ghite. Ik hou I eraan hulde te brengen aan den geest van onpartijdigheid van den heer Missiaen en aan de zakelijkheid van zijne uiteenzetting, doch ik meen dat hij zich vergist nopens de ware toedracht der zaak. Immers, de voetstappen, om het be staande contract te wijzigen, werden eerst gedaan door de stad, omdat de last van het contract te zwaar op hare schouders drukte. Het is de stad die aan de maatschappij ge vraagd heeft de voorwaarden van het contract te willen nazien, en zoo mogelijk te verande ren en te verbeteren. Het is het schepencol lege dat, over jaren, den heer Braecke heelt aangesteld om met de maatschappij te ouder handelen ten einde het contract in 't voordetl der stad ie wijzigen. Zoo ik mij niet bedrieg is het wijlen de heer Van Nituwenhove, de toenmalige schepen van openbare werken, dus geen lid der meerderheid, die den bevoeg den persoon om deze kwestie te onderzoeken heeft gezocht en in den heer Bratcke heelt gevonden. De heer Braecke is dus den man niet der rechterzijde. Hij heeft al de punten met veel bekwaamheid verdedigd en vuor de stad veel voordeelen weten te bekomen die wij vroeger niet hadden. Nu staan wij voor het feit de ons voorgestelde avenant goed te keuren ofwel de zaken te laten gaan zooals ze zijn. Het is niet genoeg te zoeken welke voor deelen de maatschappij zal hebben, wij weten het niet en zooals de heer Missiaen hét zelt zegt kunnen wij dit niet te weten komen. Doch wat wij vooral moeten inzien, is het voordeel dat voor de stad daaruit zal voort spruiten en dat bestaat in een jaarhjksche ver lichting van 90.000 fr. voor de stadsbegroo ting en dit gedurende 18 jaar. De maatschappij bekomt twee voordeelen. Vooreeist wordt de huurp ijs der gasmeters vermeerderd tot zeven maal de waarde van 1914 De heer Missiaen in zijn pleidooi heeft geen rekening gehouden met het feit dat de vonnissen voor ooilogs schade steeds de slete van de te vergoeden voorwerpen in aanmerking namen. Zells al werd er nog geen rekening met de slete gthuu den, toch moeten wij besluiten dat de gasme ters heden ten dage nog ten dienste zijn der maatschappij. Het tweede voordeel is de ver leuging voor vijf jaar en dit is wat het meest gehekeld wordt. Te Brussel heeft men mij in Handelsregister Kortrijk g52 Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December iq32, in uitvoering van de wet van 25 Juni ig3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. 8, Mondstraat - Tel. 189 de maatschappij verzekerd dat, zoo de stad de perekwatie der gasmeters niet moest toe staan, zij dit zou nemen en wij volgens de bepalingen van het bestaande contract zou den verplicht zijn dit goedsmoeds te aanvaar den. Had men in 1922, wanneer de huurprijs der gasmeters met 200 geperekwateerd werd, moeten kunnen voorzien dat de vooroorlog- sche prijzen tot 700 zouden geperekwateerd worden, dan had noch de maatschappij noch de stad in het contract een bepaling voorzien waarbij overeengekomen is de prijzen te dalen volgens de economische omstandigheden. Wanneer er kwestie is van daling, dan wordt ook de verhooging in evenredige verhouding voorzien. Doch ik ben geen tribunaal en ik moet geen uitspraak doen. Ik ken echter wel voorbeelden van andere steden die, op dat gebied, verplicht zijn geweest aan den eisch der maatschappij toe te gtven. Ik denk, voor wat mij betreft, dat gansch de redeneering van den heer Missiaen best zou te pas komen wanneer wij een nieuwe vergunning zullen te bespreken hebben. Thans echter is de stad nog voor een termijn van 13 jaar aan een maatschappij verbonden. Men zegt dat wij geen voorueelen btkomen. Welnu, indien wij de voorgestelde wijzigingen van het contract niet goedkeuren, dan zal de stad verplicht zijn gedurende nog l3 jaar de som van 200.000 fr. per jaar voor de openbare verlichting te beta len, terwijl wij ons nu heel tevreden mogen achten dezen jaarlijkschen last met 90 tot xoo.ooo fr. te kunnen verminderen. Is deze wijziging van het contract een offer voor de maatschappij Dit gaat ons niet aan, doch wanneer de maatschappij minder gas levert, dan ontvangt zij ook zooveel minder per jaar, niettegenstaande de lasten van onderhoud, van schilderen der lantaarns, enz. dezelfde blijven. De heer Missiaen zegt dat de canali- satie op twee milliotn fr. mag geraamd wor den en dat, in geval de avenant goedgekeurd wordt, de maatschappij nog zooveel langer van Het gebruik van dit materiaal zal genieten. Ik ben daaimede t'akkoord, maar du bewijst niet dat,-binnen i3 jaar in geval de vergunning niet" vernieuwd wordt, dit kapitaal voor de maatschappij verloren is. Of het mogelijk is de gaslevering hier in regie uit te baten, ik twijfel er aan gezien de groote regie van Brussel het gas koopt aan dezelfde maat schappij die hier te Y per het gas levert, en dat andere reg.es ook nog dit voorbeeld gevolgd hebben of ten onder zijn gegaan. Ik denk dus niet dat Yper zich de weelde zal kunnen ver- ooiloven van een regie in te richten. En in geval dat zij dit toch zou willen doen of de vergunning van een andere maatschappij toe vertrouwen, dan zal zij de waarde der ui.dir- grondsche leiding moeten betalen, want ik geloof niet dat de huidige maatschappij ze ons ten geschenke zal geven. Moest de stad wei geren die leiding over te nemen, dan zou de maatschappij ons wel verbieden ze ie gebrui ken. Wat betreft het nieuw procédé voor de voortbrenging van gas, ik denk wel dat de heer Braecke ook deze mogelijkheid zou inge zien hebben en dit wij ook nog altijd het recht hebben om desgevallend ten vermindeling van prijzen te vragen. Te Meenen is de prijs van het gas veel hooger dan hier te Yper en daar werd er aan de maatschappij een ver gunning toegestaan tot in ig63, dus voor een nog veel langeren termijn dan hier. M. Missiaen. Ik ben onmiddellijk bereid hier dezelfde vergunning tot in ig63 te stem men. M. Van der Ghote. Ik moet echter be kennen dat de stad Meenen betere voordeeleir bekomen heeft dan Yper, doch daar verkeert men ook in een beteren economischen toe stand gezien de kwestie van het gas daar met deze van de electrische verlichting verbonden is en hier niet. Hier te Yper ook is de kans tot uitbreiding der gasleiding niet mogelijk. In Meenen kan de vergunninghoudende maat schappij nog verder gaan met de gasleiding tot andere omliggende gemeenten uit te brei den, doch hier is dit het geval niet. Yper be vindt zich om zeggens t'einde de wereld en de maatschappij kan hier de mogelijkheid van uitbreiding der leiding niet inzien. Ik stel dus voor de avenant te stemmen zooals zij door de maatschappij voorgesteld wordt en de ver lenging van vijf jaar toe te staan. De eenige verandering die eraan moet gebracht worden, is de verandering van den datum van i5 April door dien van 1 Mei. Zoo zal de stad, om te besluiten, in plaats van meer dan 2.5oo.ooo fr. voor i3 jaar sltchts 2.000.000 fr. voor 18 jaar te betalen hebben. M. Biebuyck. Wat aangaat de kwestie van het aanbrengen van het gas van Tertre, heb ik deze vraag gesteld aan den heer Braecke, en deze heeft mij geantwoord dat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 13