De Optocht der H. Hartebonden leper's Jubelprocessie O. L. V. van Tuine ter Eere Inleidingsgroep I Deel leper's Tuindag 1383 II Deel Oud Ieper huldigt Maria Ill Deel Nieuw Ieper huldigt Maria den met «Te Deum en Tuindaglied in St- Maartenskathedraal. Zondag 6 Augustus is een gloriedag voor leper. De dubbele plechtigheid van de toewijding van de stad aan het H. Hart van Jezus en van het 55ost* Jubileum ter eere van O. L. Vrouw van Tuine zal op schitterende wijze door duizenden en nog duizenden meegevierd wor den. Bijzondere luister zal aan de plechtigheden bijgezet worden door de aanwezigheid van hun Hoogw. Excellenties Mgr Lamiroy, bis schop van Brugge Mgr Huys, missie bis schop in Congo Mgr Mijers, hulpbisschop van kardinaal Bourne, Westminster Mgr Dutoit, bisschop van Arras de Hoogw. Abten Mgr Nève (St-Andries) Mgr Van Assche (Steenbrugge)Mgr De Groote (West vleteren) en Mgr Desaeghcr Maredsous). Deze optocht zal voorzeker een der meest indrukwekkende plechtigheden zijn van 6" Augustus Te 2 1/2 u. trekken vier stoeten te gelijk naar de Groote Markt op, alwaar om 3 u. het Pontificaal Lof en de toewijding der stad aan het H. Hart van J'sus zullen plaats hebben. STOET I gevormd aan de Dixmude- poort bestaat uit de volgende bonden 1. Poptringhe Muziek 15. Houthulst. •Poperinghe St-Bertinus 16 Merckem. Poperinghe St-Jan 17. Jonckershove. Popetinghe O.L. Vrouw. 18. Vladsloo. 2. leper. 19- Wulveringhem-Vinckem. 3. St-Jan. 20. Handzaeme. 4. Watru. 21. Cortemarck 5. Proven. 22. Couckelaere. 6. Beveren/Vzer 23. Pervyse. 7. Westvleteren. 24 Ramscapelle. 8 Oost vleteren. 25. Beernera. 9. Dlksmuide. 26. St-Kruis. 10. Leke. s 27. St-Joris ten Distel. 11. Beerst. 28. Wyngene. 12 Keyem. 29. Denterghem. 13. Zarren 30. Marialoop. 14. Woumen. STOET II gevormd aan De Bascule behelst de H. Hartebonden van 1Zonnebeke Muziek. Le Tuquet en Zonnebeke. Risquons Tout. 2. Passchendaele. 18 Mont 4 Leux. 3. Moorslede. 19' Luin«ne- 4. Roeselaere St-Michiel. 20- St-Denys. Roeselaere St Amand. 21Do,tenys- Roeselaere H. Hart. ~2m sP'ere- 5. West Roosebeke. 23 Meenen St-Franciscus. 6. Oost-Nieuwkerke. Meenen St Vedastus. 7. Beveren Roeselaere Meenen St-Joseph. 8. Ardoye. 24 ^ckem. 9. Iseghem St-Hilonius. 25- Ledeghem. 10. Emelghtm. 26 Dadizeele. 11. Cachthem. 27. Moorseele. 12. Rumbeke Beythem 28 Wevelghem. 13 Rumbeke. 29- Lau»e- 14 Ouckene 30- Waereghem. 15. Hooglede. 3I- Vyve-St.Elooi. 16. Hooglede St-Joseph 32- Oygbem. IT. Moescroen 33 Heu,e Watermolen. St-Bartholom. 34- Oulleghem. 35. Rolleghem. STOET III gevormd aan de Kijselpoort bestaat uit volgende bonden 1. Wervick Muziek. ll.Kemmel. Wervick. 12. Voormezeele. 2. Gheluwe. 13. Clytte en Reninghelst. 3. Becelaere. 14. Vlamertinghe 4. Zillebek*. 15. Dickebuscb. 5. Marcke. 16. Brielen. 6. Ingelmunster 17. Roesinghe. 7. Oostroosebeke. 18. Elverdingbe. 8. Meulebeke 19. Langemarck 9. Ploegsteert. 20. Langemarck St-Juliaan. 10 Wytschaete. 21. Poelcapelle. STOET IV wordt gevormd op de Statie plaats en bevat de bonden van 1Wervick, Muziek Kortrijk St-Rochus. Groote Harmonie. Kortrijk EE. PP. 2. Brugge. 8 Haerelbeke. Brugge St-Pieters. 9- Desseighem. Brugge St-Michiel. I0- SUceghem Brugge St-Baafs. Lerideiede. Brugge St-Gillis. ,2 Bissegtaem. 3. Assebrouck. I3 Veurne. 4. Blankenbergbe. ,4 Oostduinkerke 5. Oostveld. j5 Houtbem/Veurne. 6. Oostende O. L. Vrouw. 16 Thourout Oostende H. Hart. Wynendaele Ichteghem. Oostende St-Joseph. 18- Thie|t 0 L Vrouw 7. Kortrijk St Maartens. en St-Pieters. Kortrijk St-Elooi. 19. Wielsbeke. Brugge gaat sedert eeuwen, en terecht, fier op hare Heilige Bloedprocessie Veurne bezit sedert honderden jaren haar ingetogen Boet processie Oostende roemt op haren Om- meganck St Pieter ter eere leper... bleef ten achter. Thans echter ter gelegenheid van het Jubelfeest van O. L. Vr. van Tuine, en van de Toewijding der stad aan het Heilig Hart thans wordt leper begiftigd met een luister- liike Processie, die jaarlijks zal uitgaan en voor geen andere zal moeten onderdoen. We mogen 't gerust zeggen leper's Om- meganck zal iets eenigs zijn, geheel eigen aanonzestad, een stuk uit haar diep godsdien stig ve'leden, een trouwe weergave van haar kinderlijke devotie tot ha»'- gevierde Patrones, Onze Lieve Vrouw van Tuine. Ziehier hoe leper's Ommeganck, O. L. V. van Tuine ter eere, incenzit. Hij bevat benevens de inleiding, drie dee len Deel leper's Tuindag. II Deil Oud leper huldigt Maia III DeelNieuw leper huldigt Maria. De stoet wordt door de stadspolitie en bere den gendarmen geopend, en opgevolgd door de Harmonie van Waasten. Voorop wordt de titel der processie gedragen. Dit geschiedt door maagden gekleed in het wit en het rood, de kleuren van de stad. Op de borst dragen zij het merk van leper het dub bel kruis. Drie hofknapen dragen de stadssleutels, de gulden stadsdraak zinnebeeld der vrijheid onzer gemeente - en het stadswapen. Naar zeer oud gebruik wordt hier de stads vaan door een ruiter gedragen. Dan volgt de heraut van leper, vergezeld van de stadstrompers, die plechtig aan de be woners der goede stede het Tuinfeest afkon digt. Nu stappen de zingende maagden voorbij. Ook zij zijn in de stadskleuren gekleed Zij dragen ijftekronen op het boofd en ijfteranken in de handen, tot teeken van trouwe liefde aan de stad. Zij zingen het lepei's Tuinlied ge dicht in i683. In sierlijke kleedij volgt de Maagd van leper, te paard, en omring 1 van haar hofknapen. Ie Groep Ieper is in nood Dtzi eerste groep herinnert aan het beleg van Ieper. De ambachten, waarvan hier de vlaggen gedragen worden, zijn te wapen opge roepen. Het grof geschut, kanonnen, blijden en springalen, waarvan hier een afbeeldsel voor bijtrekt, wordt op de stadswallen geplaatst. Dapper verdedigen zich de leperlingen, aangemoedigd door hun oude strijdleus lepte, Iepre, Iepre. 2' Groep Ieper zoekt troost Ondertusschen, terwijl de mannen zich verdedigen, bidden de kinderende vrouwen, de ouden van dagen, tot z.lfs de g»kwetsten en verminkten 'c is de oude Ghilde van O.L. V. in den Tuyn die ter bedevaart trekt, opge leid door P. Denys Paeldynck, proost van St Maartens, vergezeld van zijn biddende reguliere kanunniken terwijl de Minderbroe ders het beeld van O. L. Vrouw processie gewijs door de straten dragen. 3' Groep Ieper behaalt de zege Dank zij de zichtbare bescherming van O. L. Vrouw behalen de leperlingen de zege I In triomf nu trekt het leger door de versierde straten. Voorop treden weerom de stadstrompers, en de vlaggen der schuttersgilden van St Joris, van St Sebastiaan, van St - Michiel en van St' Barbara. Met groene twijgen om het hoofd, al zin gende Hard is de strijd geweest (uit Klokke Roeland van Tinei) stapt het winnende leger voorbij, aangevoerd door Jan 20. Vyve-St-Baafs. 21. Ruysselede.Doomkerke. 22. Wacken. 23. Avelghem. 24. Moen Heeatert. 25. Ooteghem. 26. Waermaerde. 27. Eerneghem. 28. Moere. 29. Oudenburg. 30. Gbistel. 31. Westkerke. 32. Ettelghem. Van Oultre, en Boudewijn, heer van Elver- dinghe, zijn zoon. Ook de gekwetsten, rustend in den zwaren wijtewagen, deelen in de algemeene vreugd. Meisjes dragen de oude vaandeltjes waarop het beleg en de zege van Ieper voorgesteld wordt. Tot slot stapt O. L. Vrouw van Tuine voorbij in haar gulden kleed gehuld, met breeden blauwen mantel zij is de gevierde van dezen dag. r Groep: De Lamotte Kantschool 1766" Eerst komt de Lamotteschool, gesticht in 1752, en goedgekeurd in 1766, aan de beurt. Voorop stapt Jufï. Clara van Zuutpene-La- motte met Charlotje, het vondelingske op de Ieperlee. In haar schilderachtig blauw kleedje dragen en huldigen de kleine kantwerksters het beeld van haar H. Patrones de H. Moeder Anna, demoeder van O: L. Vrouw. 2' Grohp De Penitenten van Ieper Ingetogen stappen de boetelingen voorbij, mannen en vrouwen, die hulde brengen aan O. L. Vrouw. Zij zijn gekleed met het aloude zwarte boetekleed, de koord om de lenden, en dragen zware houten kruisen... Vier enge len in rouw dragen het houten beeldje van bet Ecce-Homo van Dezen die het eerst boete deed voor ons aller zonden. 3e Groep De Pelgrims van Ieper In 1364 werd op het kerkhof van St-Jacobs een afzonderlijke kapel ter eere van St Jacob gebouwd. Deze was de zetel van de gilde der Pelgrims. Ieder jaar, van af 1430, nam n zij deel aan de Tuindagprocessie. Achter hen. wordt de kostbare vaan gedragen van het H. Graf omringd van lichttoortsen en vergezeld van vrouwen die een zware offerkaarse dragen. 4« Groep Gilde van den Nood Gods V De gilde is voorafgegaan door de Iepsrsche steedschebollen. Deze school bestond reeds in 1253. In i536 (10 Februati) werd er besloten dat de schoolmeester zijn knapen moest ter kerke leiden in superpli om er den kerkzang aan te leeren. Zij zingen een oud lied Maria der VII Smarten ter eere Vai. liefde comt groot liden Het beeld van O. L. Vrouw der VII Smar ten, voorafgegaan door de vaan, wordt ook hier gedragen. Vrouwen en kinderen uit de bur gerij vereeren het met licht en bloemen. 5* Groep Het oude Bisdom Ieper Ook de hoogste kerkelijke hiërarchie stapt in dezen huidestoet van het oude leper mede. Hofknapen dragen de wapenschilden der bis schoppen die van uit deze stad ons bisdom bestuurd hebben. In het III deel komen de vier parochies der stad om de beurt een eerewacht vormen aan Onze Lieve Vrouw van Tuine. Telkens treedt het processiekruis voorop, gevolgd door de pareerkaarsen eigen aan ieder parochie. i* Groep Parochie van St-Niklaas Deze is vertegenwoordigd door een groep meisjes die de wapens alsook den gulden Krom staf dragen van de abdessen der Roesbrugge- Damen het sierlijk beeld van O L. Vrouw van de nieuwe Plant wordt gedragen door de Roesbrugge Damtn zelf. Door de Arme Klaren Coletinnenhet beeld van O L. Vrouw van Salette, vereerd in hun kapel. De Paters Capucienen met hun Derde Or de lingen dragen de relikwie van hunnen heiligen Valer Franciscus van Assisië en van de H. Elisabeth van Hongarië. De parochiekerk verschijnt met het heerlijk borstbeeldde relikwie bevattende van St Niklaas. Tot slot wordt het beeld gedragen van O. L. Vrouw van de Vesten ter plaatse sinds aloude tijden zeer vereerd. 2* Groep Parochie van St Jacobs De Zusters van,het eeuwenoud Belle-Gods huis dragen de relikwie van de H. Agnes, al daar bewaard. De Zusters van den H. Jozef treden op met de gebeitelde fierter van de H. Apolonia, en het kostbaar schrijn dat de overblijfsels bevat van verschillende Martelaars (dit alles ont leend aan den relikwieschat van St-Maartens- parochie). De parochie komt ook O. L. Vrouw van Tuin vereeren met haar wenderschoone

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2