BaBBaKHBHBas— na verslag over den ongunstigen uitslag der aangewende voetstappen, wordt een tweede aanzoekschrift naar Brussel gestuurd. In zijn verslag over het bestuur en de zaken van stad voor hetzelfde jaar pent Burgemeester Van der Stichele zijn beklag neer Nooit, schrijft hij, zijn wij meer in gevaar geweest ons voor altijd deze hoop te zien ontrukken In 1841 komt de zaak nogmaals te berde. In i858, wordt er aangedrongen bij den bevoegden Minister. In i85g, bij het Parlement. Den 27 Oktober i860, neemt de gemeenteraad het ontwerp voor de uitvoering dezer verbinding in aanmerking. Den 29 December van het zelfde jaar, verleent de Stad haren steun aan de financieele maatschappij die voor de uit voering van het werk gesticht werd In 1861, trekken twee afgevaardigden van den Gemeen teraad met de afgevaardigden van de stedelijke Handelskamer, de volksvertegenwoordigers en senators van het arrondissement naar Brussel om de uitvoering van de vaart te eisohen. De voetstappen blijven zonder gun stig gevolg. Er wordt aangedrongen. Aan alle deuren wordt geklopt. In Maart krijgt de Gemeenteraad mededeeling van het tracé door Bucher opgemaakt en mag eindelijk, in zitting van 18 Mei 1861, een «adres» van dank stemmen aan volksvertegenwoordiger Van den Peereboom die erin gelukt is de wor- ken van de vaart Yperlee Leie in het ontwerp der werken van openbaar nut te hebben doen opnemen en goedkeuren. In 1861 waren de moeilijkheden van be stuurlijken aard uit den weg geruimd. Het noodlot heeft gewild dat, meer dan zeventig "jaar later, wij vandaag als onze voorvaderen verplicht zijn voor hetzelfde doeleinde weer in het harnas te springen. »De zeer beknopte geschiedkundige schets, welke ik u kom voor te dragen, bewijst het belang dat Yper ten allen tijde gehecht heeft aan de verbinding der Leie met de Noordzee. Zooals onze voorvaderen koesteren wij de innige overtuiging dat zonder normale waterwegen geen goedkoop vervoer mogelijk is, dat duur vervoer alle ontwikkeling van handel en nijverheid in de streek uitsluit, dat zonder waterwegen de ceconomische uit rusting van een gewest een ijdel woord is, dat heden ten dage zonder eene degelijke ceconomische uitrusting alle zucht en streven naar meer welvaart onvermijdelijk vruchteloos blijken. De wereldoorlog heeft hier te Yper de verdwijning medegesleept van vele onzer handels- en nijverheidsgestichten, van vele officieele instellingen die den rijkdom van onze bevolking uitmaakten. Om deze bijkomende reden denken wij ons nog gerechtigd op het herstel van de vaart Yper-Komen aanspraak te mogen maken. In naam dus van de geteisterde Ypersehe gemeenschap, verzoek ik U dus, Heeren Senators, Volksvertegenwoordigers en dag bladschrijvers, den invloed die uw politiek mandaat u schenkt, den invloed die uw talent u bij uwe lezers verschaft, onvoorwaardelijk en offervaardig ten dienste te willen stellen van het billijk en rechtmatig pleit dat wij vandaag voor de Regeering en de open bare opinie aanleggen, ten bate van de wel vaart van onze bevolking en van onze streek, waarvan, in t83g, in een rekwest aan den Koning, de verbitterde gemeenteraadsleden van Yper durfden schrijven cette intéres- santé partie de la Flandre Occidentale, trop longtemps oubliée dar s la répartition des faveurs communes et qui, aujourd'hui, ne semble exister sur la carte de la Belgique que pour être exploitée au profit des autres parties du Royaume Deze taal zal, Mijne Heeren, de onze niet wezen de offers die het Land voor den her opbouw van onze geteisterde stad gedaan heeft, staan borg voor de verwezenlijking van onze verwachtingen, qn van het inwilli gen van den eisch dien wij vandaag aan de openbare opinie onderwerpen zonder eenige verbittering, zonder ongeduld, maar wel integendeel met hoop en vertrouwen in eene betere toekomst. Toespraak van den Hr Ingenieur Claeys, Bestuurder van den Provincialen Dienst van Bruggen en Wegen. Ik bedank den heer Voorzitter der Han dels en Nijverheidskaper van leper voor de vriendelijke woorden welke hij aan de ver tegenwoordigers van het Departement van Openbare Werken komt toe te sturen en ik mag hem verzekeren dat hij op het plaatselijk dienstbeheer mag rekenen in geval de heer Minister er in zou toestemmen de studièn en de werken van de vaart leper Komen te hernemen. Ik heb over eenige dagen zelf, op gansch hare lengte, gezegde vaart doorloopen en mijn inziens moet zij desgevallend volgens hare vooroorlogsche opvatting en voor booten van 3oo ton herbouwd worden. Ik heb immers met genoegen bestatigd dat buiten voor het middenpand sommige kunstwerken en de vaartgeul in betrekkelijk goeden staat zijn bewaard gebleven en dat er nog zou kunnen voordeel getrokken worden uit de puinen van de meeste kunstwerken. Voor wat het middenpand aangaat, is de toestand zeker veel slechter aangezien de belangrijkheid der instortingen die er zich hebben voorgedaan alsook de grondomwer- pingen tengevolge der oorlogsfeiten, maar gezien de technische middelen waarover men thans beschikt en de ondervinding welke men heeft opgedaan, moet men volgens mij niet vreezen van ook dit pand in orde te brengen. Eene oplossing ware misschien van zoo weinig mogelijk de staat van evenwicht te storen welke de taluden op het huidig oogen- blik genomen hebben en van in de diepte van de sleuf eene geul in beton aan te leggen van 7,5o m. breedte, rustende op heipalen in gewapend beton en gewapend derwijze aan de grootste drukkingen en onderdrukkingen te kunnen weerstaan, dit alles gepaard gaande met een rationeel draineerstelsel en met lokale talud ver plattingen. Men zou ook de bevriezing der gronden tijdens de uitvoering der werken kunnen inzien alsock de latere bedekking der betonnen geul (verandering in tunnel) op de plaatsen waar, niettegenstaande alles, het behouden der taluden te moeilijk of te kostelijk zou bevonden worden. M- de Minister Sap heeft ons willen toe laten aan uwe Handels en Nijverheidskamer den noodigen uitleg te geven ter gelegenheid van uwe vergadering van heden. Ik heb M. de Ingenieur principaal De Wulf gelast U in 't kort den huidigen toestand uiteen te doen en ook van U eenige cijfers te geven nopens den kost der werken welke uit te voeren zijn om de vaart in staat van be vaarbaarheid te brengen. Deze cijfers zijn natuurlijk benaderend, want het is maar na eene meer grondige studie dat een juister bestek zou kunnen opgemaakt worden. Bij plaatsgebrek zien wij ons gedwongen de merkwaardige studie over de vaart Yper- Komen, door den heer De Wulf, Ingenieur- Principaal bij den Provincialen Dienst van Bruggen en Wegen, tot ons volgend nummer uit te stellen. 1 W XE S£E FEE S T van de YPRES SWIMMING CLUB De talrijke en schitterende medewerking van vreemde zwemmers, op de aanplakbrieven vermeld, had Zondag veel volk naar de zwem kom gelokt. Een mooi weder kwam de inrich ters in hun werk helpen zoodat het feest, zon der regen noch te groote hitte, heel aange naam doorging. Eerst en vooral dienen we de tegenwoor digheid te doen opmerken van den heer Bur gemeester Van der Ghote, die eens te meer zijn belangstelling voor de zwemsport toonde, en van de heeren schepenen Van der Mersch, Lemahieu en Delahaye. De tegenwoordigheid van gansch het sche pencollege is voor ons een blijk van officieele belangstelling en aanmoediging, alsook een teeken dat we voortaan, in enge samenwer king met het stadsbestuur het zwemmen aan een steeds grooter aantal menschen zullen kunnen leeren. De heeren V. Seys, gemeenteraadslid en voorzitter van de C. S. Y., Clinckemaille, Biebuyck en Vandenbraambussche waren eveneens tegenwoordig. De eerste wedstrijd was een koers van 33 m., vrij zwemmen, voor kleinen. A. Sedeyn won met 27 sec. 3/5, voor D. Demey. Daarop volgden de twee reeksen 100 m. schoolslag, de eene door D'Hoedt (O. S. C.) in I min. 45 sec. i/5 gewonnen, de andere door Boulet (C. N. Arm.) in 1 min. 44 sec. 4/5. In de tweede serie was het onze zwemmer Lefèvre die de zegepraal moest behalen, doch hij werd om reden van een slechte zwenking gedeclasseerd. De drie eersten van beide reeksen betwistten den eindwedstrijd,waaruit Tournoy (G. Z. V.) in een prachtigen stijl, als overwinnaar trad met den goeden tijd van I min. 38 sec. R. Demey won het pleit in de 66 m. vrij' zwemmen vóór Mion en Van Eenaeme, im 54 sec. 4/5. Op dit trio mag de Y. S. C. zon der twijfel veel hoop leggen, en zeker zulleiz die drie ,mannen ons nog verrassingen, bezorgen. De 100 m. schoolslag, vrouwen, gaf aanlei ding tot een hardnekkigen strijd tusschen de Juffers Schoutheeten en Sabbe, die tot het einde toe om de overwinnirg kampten. Ten slotte behaalde Jvr. Schoutheeten (C.N.Arm.)> den palm in den zeer goeden tijd van 1 min.. 5o sec. De twee reeksen van de 100 m. vrije slag werden eenerzijds gewonnen door Declercq (K. Z K.) en Geysen (3. Z. K.) De eindwed strijd zag de overwinning van Vandenbossche (G. Z. V.) die den afstand afl gde in 1 min l3 sec. 4/5 vóór Geysen en Guisez. We hadden veel verwacht van de 200 m. schoolslag, waarin onze beste streekzwemmer C. Struye de kleuren van de Y. S. C. te ver dedigen had. De hoop werd niet teleurgesteld, ver van daar, want na Borgers (O. S. C.), in 3 min. 3i sec en Legrand wist Struye zich te klasseeren op 9 sec. van den eerste. Hij is een man die menigeen zal doen opkijken 1 De belangrijkste wedstrijd was de Groote Prijs van leper, meteen prachtigen beker be giftigd. 200 m. vrije slag moesten afgelegd worden, hetgeen aanleiding gaf tot een zeer mooien strijd, waarvan de overwinnaar zich stilaan afteekende Matthys van de G. Z. V. in 2 min. 42 sec. 4/5 vóór Debaets en Geysen. De heer Burgemeester overhandigde den beker aan den crack van de Gentsche Zwem- vereeniging onder de toejuichingen van het publiek. In den afiossingskoers 3 x 66 m. (3 zwem- wijzen) wist de ploeg van de G. Z V be staande uit Tournoy, Duchène en Matthys, den prijs te behalen. De eierkoers genoot het gewoon succes en het is onder het algemeen gelach dat Debaets als overwinnaar tot kwam. De G. S. C- won den afiossingskoers 3x66 meter schoolslag voor de O. S. C. en de Y.S.C. De duikelingen werden op schitterende wijze uitgevoerd en gewonnen door Carlier, van den B.Z.K., aan wien we nog menig wel verdiend succes wenschen, want de schoonste toekomst ligt voor hem open. Eenige komische nummers gingen de water-- polo match vooraf. De heer Duchène riep inmiddels de aanvoerders van beide ploegen en stelde haar weldra in lijn. De uitslag 6 3, ten voordeele van de Tritons Cominois, wijst genoegzaam op hun bovenhand in het spel. Als eenige, maar toch belangrijke veront schuldiging, dienen we te zeggen dat onze mannen reeds door vele wedstrijden vermoeid waren, terwijl de Tritons aan niets hadden, deelgenomen met het inzicht den beker Simoens voor één jaar weg te kapen. Zoo geschiedde het, en de beker is weg maar voor één jaar 1 Om hem opnieuw te bemeesteren, laten we het woord aan onze zwemmers. J. B. Mijne Heeren Links Matthys (G. Z V.) winnaar van den Grooten Priji van Yper. Rechts Debaets (G. S. C.) 2e in zelfden koers.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 6