T uindag-Schieting e Un nonvel Autel a la Oathédrale Ls premier Vitrail de la Cathédrale HandbocpaaisctiappijYPE R-HÖEKJE COMBATSCHiETING Onthulling der Gedenkplaat Jehan Yperman Viering van het Nationaal Feest te West FoosebeKe Nos Visiteurs Anglais Gevonden en Verloren Voorwerpen Verloren. Zaterdag 29 Juli, werd een regenscherm achtergelaten in het Café Cen tral», waar de eigenaar hem mag terughalen. Allerhande Nieuws Yper. Botsing. Maandag namiddag, rond 4 u., reed een autocar met engelsche toeristen op de Groote Vtaikt tusschen de wagens van de toevouwbare en verplaatsbare stadskiosk, doch botste tegen den dissel van een dier wagens, met het gevolg dat verschei dene ruiten van de autocar gebroken en en kele inzittenden door de glasscherven ge kwetst werden. Omvergereden. De autovoerder Al- lard Jules, van Rijsel, had Maandag namid dag, om 14 u. 3o, zijn voorraad naphta opge VIamertinghe.-Spoorongeval. Aan. denzelfden spooroverweg der Casselstraat,. nabij Het Hoekje waar onlangs een doo- delijk ongeluk plaats greep dat aan twee Yperlingen het leven kostte, gebeurde Vrijdag laatst nogmaals een ongeval, dat dezen keer gelukkiglijk geen te erge gevolgen had. Een landbouwer, die aldaar met paard en kar voor bijreed, werd door den trein gegrepen en op kant geslingerd, waar hij in de gracht terecht kwam zonder zich veel te bezeeren, en dus van geluk mag spreken er zoo goedkoop van af; te komen. Wanneer zal men eens die kwestie der onbewaakte overwegen grondig, bestu- deeren Een doeltreffender seinstelsel bij: middel van electrische lampen of zoo iets zou,, ons inziens, veel menschenlevens sparen. Boesinghe - Carnaval Zaterdag 5 Oogst 1933 om 5 uur 's avonds Op Maandag 7 Oogst 1933 a R o o T E met de geldelijke ondersteuning van het Stadsbestuur Inleg 18 50 fr, Terug 15 Fr. Deze plechtigheid zal Dinsdag a. s om li uur, plaats grijpen Te dier gelegenheid zullen verscheidene redevoeringen uitgespro ken worden om den vader der vlaamsche heelkunde te huldigen als geleerde en vlaming. Daarna zullen de weeskinderen van Yper en Locre onderstaanden zang uitvoeren. Gegroet op dezen stond, Uit aankbren kindermond. Vergeten was uw name, Begraven, zoo 't maar kan. Nu gloort weer uwe fame, Uw werk, Jan Yperman Zes eeuwen is 't nu leên, Dat hier een licht verscheen, Verbrekend band en kluister Van bijgeloof en ban. Der heelkunst grootste luister, Dat licht was Yperman Toen vri heid was g< kneld En Ypers heir in 't veld In bloedgen kamp kwam strijden, Had 't ook zijn artse dan. Op 't slagveld, midden 't lijden Stond meester Yperman 1 O wee Op land en volk Woog zwaar een donkre wolk, Door pest, leproosellende De stede stierf ervan. Wie heelde en streed tot 't ende De held, Jan Yperman 1 Het oudst heelkundig weik In 't Vlaamsch draagt fier het merk Van Ypers grooten zone Het merk van meester Jan. Dat 't nageslacht nu krone En roeme Yperman 1 Hoezee Bij klokgebons Verrijst in 't dankbaar brons Den naam en 't weik te gader Ten eeuwgen dage dan. Heb dank, gegroet, o vader, Heil U, Jan Yperman Yper, i 7 - 33. J. R. Van den Driessche. Zondag 23 Juli was het volop feest in het schoon West Vlaamsche dorp van West- Roosebeke. De jaarlijksche kermis, Omme gang van O. L. V. van Roosebeke genaamd, werd er met goede, kristene en vaderlandsche vreugde gevierd. Na de hoogmis, doortrok de prachtige processie, waarin onder ander O. L. V. van Roosebeke verbeeld werd, de bijzonderste straten der gemeente waar bijna aan elk huis de nationale vlag wapperde. Te West Roosebeke had, in i382, een ver maarden veldslag plaats en nu, sedert eenige jaren, bezit het dorp een kléin garnizoen. Na de precessie, in de tegenwoordigheid der militaire en burgerlijke overheid, werd het Te Detirn gezongen ter gelegenheid van den lo3d 0 verjaardag der stichting van ons teergeliefd Vorstenhuis en ons zelfstandig en onafhankelijk België. Onder de aanwezigen bemerkten wij M. Forrez, burgemeester MM. Decoene en Pype, schepenen M. Lefevre, secretaris," en verscheidene ingezetenen der gemeente Commandant Samyu, bevelhebber van het garnizoen en van den munitie vernielings dienst Luitenant Le Houck van het groot Legerpark, verscheidene onder officieren en een afdeeling soldaten. Na deze Vaderlandsche plechtigheid heeft Kapitein Samyn, geleid door den heer Burge meester en E. H. Pastoor Desaegher, zich naar het Standbeeld der Gesneuvelden van West-Roosebeke begeven, aan den voet van hetwelk hij een prachtigen bloemtuil, met de driekleur omstrikt," in naaim van het garnizoen neerlegde. Na een oogenblik ingetogenheid, bedankte de heer Burgemeester, in naam der gemeente, met ontroerende woorden, het garnizoen, in den persoon van zijn Bevelhebber Kapitein Samyn, voor de schoone, verhevene, een dracht waardige en broederlievende daad die zijne mannen kwamen te volbrengen. De officier, de hand drukkende der burger lijke en kerkelijke overheden, antwoordde met deze woorden Een land dat zijn Doo- den eert, sterft nooit, het is een groote mogendheid en verwekt eerbied M. le vicomte Hailsham, ministre de la Guerre britannique et président de la Commis sion impériale des sépultures militairesbritan- niques, qui séjourne en Belgique du 4 au 7 Aoüt, nous est arrivé hier au soir, accompa gné du général-major Sir Fabian Ware, vice- président de la Commission susdite. M. Van der Ghote, bourgmestre, les recevra ce matin, 5 Aoüt, a g h. 15, a l'Hötel de Ville. A l'issue de cette réception, nos hótes iront fleuri/ le monument aux Morts Yprois. Demain dimanche, 6 Aoüt, seront égale ment re<;us a l'Hótel de Ville, a 8 h. du soir, la Commission de la St-Martin's Association, et a 8 h. 3o, la British Legion, d'Irlande. Le ir aoüt a été placé, dans la Chapelle latérale a gauche du Choeur, un nouvel Autel formé de cinq panneaux sculptés et polychro- més de la fin du XVIe siècle, offerts il y a quelques années par des Frères Xavériens Anglais a feu Mgr Waffelaert, évêque de Bruges, qui en fit don a sa Cathédrale d'Ypres. Le panneau central représente une scène du Calvaire avec de nombreux personnages. Les quatre panneaux de cóté figurent l'Ago- nie du Christ, Véronique essuyant la Ste Face, la Résurrection et l'Ascension de notre Seigneur. Ces panneaux sont encadrés dans un Ro table en chêne richement sculpté dans le style flamboyant du XVP siècle. D'élégantes statues des quatre Evangé- listes, de Ste Véronique et de Ste Vladeleine, et un tróne d'exp osition sarmonté du mono gramme du Christ en polychromie complè tent l'harmonieuse facture de eet autel artistique qui fait honneur a Monsieur l'Jngé nieur Coomans et au sculpteur M. Lelan. La nouvelle Cathédrale d'Ypres a vu placer cette semaine son premier vitrail. don magni- fique de Madame la Douairière de Saulcy et de sa fille Mademoiselle Léonie Keingiaert de Gheluvelt, offert en souvenir de leurs aïeux Yprois. Ce superbe vitrail, oeuvre du peintre verrier Gantois Ladon, rappelle les belles verrières de Chartres. Placé dans la lancette centrale de l'Abside il est formé de trois tableaux superposés, avec en tête l'écu armorié de la familie Kein giaert de Gheluvelt. Le tableau supérieur représente la scène biblique du serpent d'airain, avec Moïse et les Israélites au désert. Le tableau central représente la scène du Calvaire. Le tableau inférieur dépeint le sacrifice d'Abraharn. Trilogie symbolique du sacrifice sanglant de la Croix. En bas figurent les armoiries de la familie Caignart de Saulcy. Nous remercions bien vivement, au nom des Yprois, les généreuses donatrices. Gevonden. Zondag 3o Juli, door Jvr. Biebuyck, bij de Meenenpoort, een dames hoed die zij in het Hotel Sultan heeft afgegeven. Woensdag 2 Oogst, in de Boterstraat, een zakdoek eenig geld bevattende. Terug te be vragen ten bureele van dit blad. Donderdag 3 Oogst, op de vestingen, door Mm" Ameloot Angèle, van Reninghe, een hand zakje bevattende eenig geld, sleutels, een paar handschoenen en andere kleine voorwerpen. daan nabij een essencepomp op de Groote Markt en reed eerst er kele meters achteruit om daarna zijn zwenking te kunnen nemen om voort te rijden. Bij het achteruitgaan echter reed hij den 5i jarigen Deplancke Louis, van uit de Cartonstraat, omver. Deze werd in de naburige apotheek geleid waar bij de noodige zorgen ontving. Vous pouvez suivre chez vous les céré monies religieuses qui se dérouleront a la Cathédrale, car, a l'occasion des iêtes du Sacré Coeur et de la Procession Jubilaire, l'AGENCE PHILIPS, Rue de Lille, 54,. Ypres, mettra gracieusement et sans engage ment un appareil de T. S. F. a votre disposi tion pendant 3 jours. Profitez de cette occasion et faites vous in- scrire au plustót, poui être certainement servL Herbergtwist. Zondag nacht werd An- gillis Jules, 3t jaar, wonende Ligywijk, door een zekeren Meulewater Aug., van de Pannen- huisstraat, in een herberg lastig gevallen en nog al duchtig geslagen, zoodat hij aan het aangezicht gekwetst werd. Met de milde ondersteuning van den Wel. Edelen Heer Burgemeester, het gemeente bestuur en eenige bijzonderen is dé inrich tende maatschappij «De Gezworen Vrienden» erin gelukt Zondag namiddag een prachtigen carnavalstoet op touw te zetten. Ja, prachtig mag het genoemd worden im mers verscheidene der deelnemende groepen hebben reeds in gansch de streek naam ge maakt. Noemen we maar de tuchtvolle groep van Meessen, wiens mooie dansen eenieders- bewondering afdwongen, Hollebekein Monte negro, de schippers van Boesinghe, de Reuze met zijn gevolg van Staden, de Clowns van Komen, de Ypersche Schotten, Jan Komiek van Zillebeke, en andere en andere. Ook het muziek van Merckem stapte voren- aan in den stoet en verlustigde de aanwezigen», met zijn schoonste airs. Is het dan een wonder dat de nieuwsgieri gen van verre en na te Boesinghe waren toe gestroomd en dat er gansch den namiddag in het dorp een ongewone drukte en blijgeestig heid heerschte Proficiat inrichters, doet zoo voort Oppervogel 100 Fr. 2 Zijdvogels, ieder 5o ff. 100 Fr. Een tweede oppervogel van t 5o Fr. en twee bijgevoegde zijdv. van 25 ff. 5o Fr. gift der Ypersche Centrale Brouwerij. 2 Kallen, ieder 25 fr. 5o Fr. io Hoekvogels van 22.5o fr. ieder 225 Fr. 3o Primés van 20 fr. 600 Fr. Boven de 120 schutters alle twee man een primé van 20 fr. Inschrijving in 't lokaal Yper-Hoekje bij We Maurice Dumortier, van 1 uur tot 1 3/4 uur, om ten 2 uur stipt te beginnen en»- te eindigen om 7 uur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 8