-HET YPERSCHE - LA RÉOION D'YPRES Supplément Zondafrast - Repos dominical Wekelijksch Overzicht Yperlingen, opent uwe Oogen 14' Jaargang, N' 18 - 5 Oogst 1933 14" Année. N' 18 5 Aoüt 1933 Bijvoegsel Politieverordening op het Gerij Kerk der E. E. P. P. Karmelieten Mondstraat, Yper St George's Memorial Church Nécrologie Alice Céline - Séverine COPPIN Heer Alfons VERFAILLIE ZIELMISSEN Amerika is in volle opgewondenheid. De Voorzitter Roosevelt heeft een nieuw plan in werking gesteld om de zaken weer te doen herleven, het getal werkloozen te doen ver minderen, eene nieuwe aanpassing der prijzen te bewerken. Hit is nog niet uit te maken tot welke uitslagen dit vrijwillig werkplan zal leiden. Al de klassen van de hoogste tot de laagste werden erdoor opgezweept i3o mil lioen menschen zien er hun belangen aan verbonden. En waarin bestaat dit plan van den heer Roosevelt Eerst en vooral wordt het maxi mum getal werkuren vastgesteld op 40 met een minimum loon van 16 dollars (3oo fr.) De prijzen moeten stijgen maar terzelfdertijd moet het aankoopvermogen van den burger verhoogd worden, daarom moet men ze meer betalen. Volgens dit plan moeten er van nu af tot aan den herfst meer dan 6 millioen werkloozen weer arbeid gevonden hebben. Het aankoopvermogen van 6 millioen man wordt dus bewerkstelligd en deze menschen moeten dan ook niet meer kosteloos onder houden worden. Dit alles gaat echter niet zonder veel op schudding en verwikkelingen nijveraais en handelaars stroomen toe om inlichtingen en onderrichtingen te bekomen er ontstaan geschillen en klachten tusschen werkgevers en arbeiders die door een vroeger kontrakt verbonden waren, zelfs wordt er gedreigd met processen. Menschen die gewoon zijn te rekenen zeg gen dat Roosevelt's plan ongelooflijk groote kosten zal veroorzaken anderen zeggen dat het plan, geholpen door de verbeterde om standigheden van de laatste dagen, alle kans heeft om te gelukken. Maar indien de natuur lijke omstandigheden niet voordeelig blijven, moet ook het plan mislukken. Ten slotte laat de heer Roosevelt alleman, boeren, nijveraars, handelaais, vrij om mede te werken aan het uitvoeren van zijn plan, maar degenen die weigeren worden aanzien als slechte burgers. In Engelsch-lDdiê is de toestand weer zeer geschokt. Met Ghandi gaat het heelemaal niet zooals de Engelsche Regeering het zou wenschen. De lijdelijke tegenstand gaat weeF herbeginnen. Daarbij komt dat de inboor lingen van de Noord Oostersche grens zich dreigend aanstellen, hetgene de Engelsche Regeering noodzaakt met militaire macht langs dien kant uit te trekken. En het binnen land heeft veel neiging om tot opstand over te slaan. Op de grens ten Noord Westen heb ben de afzakkende stammen reeds andere onderworpen dorpen meegesleurd in eene op standsbeweging en degenen die niet meê wilden, werden gewapenderhand aangevallen. Zelfs werden engelsche vliegtuigen, die op verkenning gingen, op geweerschoten ont haald 1 Het indisch bestuur heeft aan de op standelingen een ultimatum gestuurd en zoo daaraan geen gevolg gegeven wordt zullen de engelsche troepen die te Perkala liggen ten strijde moeten trekken. Maar dat zou kunnen een gevaarlijk spel worden daar de streek zeer bergachtig is en beter gekend door de inboor lingen dan door de soldaten. Nader bij ons schijnt er ook onrust te heer- schen I Men vraagt zich immers af of Hitier een opstand zou vreezen in Duitschland Waarom Al de gemeentelijke besturen wer den op zekere gebieden voorzien van speciale onderrichtingen om tegen alle gebeurtenissen bereid te zijn. Indien opstand uitbreekt moet dadelijk afsluiting bevolen worden van gas, eltctriciteit en waterdienst. En bij het minste teeken van onrust moeten de nazipartijgangers verwittigd worden en men moet ze van woning doen veranderen om een aanslag op hun persoon te vermijden. Alhoewel er tot heden nog niets zeer ken merkends is voorgevallen, geven dergelijke maatregelen toch veel stof tot nadenken. Mis schien is Hitier goed genoeg ingelicht om door tijdige maatregelen een tegenslag te ontwijken. Maar er is toch geen rook zonder vuur, zegt het spreekwoord. RIK. Bij plaatsgebrek moeten wij ons verslag over de vredesplechtigheid van verleden Donderdag tot aanstaande nummer ver schuiven. Wij gaven in een vorig nummer de vraag door volksvertegtnwoordiger R. De Man tot den heer Minister van Openbare Werken ge stel! nopens het herstel onzer vaart Yper- Komen. De heer Minister Sap, komt thans op vol gende wijze op deze vraag te antwoorden Het is niet mogelijk op dit oogenblik het herstel der vaart van \omen naar leper in overweging te nemen. De financieele toestand van het land laat slechts toe de d' ingendste werken uit te voeren Daar de werken die door het fonds der groote werken bekostigd wordendoor de wet bepaald zijn, kan ik de vaart van Komen naar leper daarin niet opnemen. Het antwoord van den heer Minister be wijst dat de vraag diende op eene andere wij ze gesteld te worden. De heer Jaspar heeft gesproken over een programma van nuttige werken tot bestrijding der werkloosheid. De heer Forthomme heeft er over gesproken per radio, de heer Seghers heeft het bevestigd in de Revue Générale. Het ware, ons dunkens, goed te vragen aan de heeren Ministers wat dit programma zal zijn en aan den heer MinisterSapin het bijzonder welke werken zijn ministerie zinnens is in dit programma in te schrijven en of het herstel der vaart Yper Komen daarin begrepen is. Ter gelegenheid der H Hartefeesten en der Jubelprocessie van O. L. Vrouw van Thuyne op 6" A ugustus 1933, is vanaf 14 tot 19 3o ure de intocht, de uitgang en de doortocht der stad Yper alsook alle gerij in stad verboden aan alle voertuigen en rijwielen van welken aard zij ook mogen wezen. Het gerij zal uitsluitelijk afgeleid worden langs de volgende banen Basculestraat, Pennèstraat, Stoffelstraat, Dixmudestraat, Slachthuisstraat, Noordlaan Dlumerlaan), Veurnesteenweg (Haiglaan), Maarschalk Fochlaan, West- en Zuidkant der R. Cclaertplaats, Esplanade, Studentenstraat, Mondstraat, Zaalhofstraat, Kanonweg, Rijsel poort. Feest en Plechtigheid van St Albertus. Zondag i3 Augustus, te 9 u., 's morgens Plechtige Hoogmis met gelegenheidssermoen. Na de Mis, wijding van 't water met de relikwieën van St-Albertus. Vereering der relikwieën. Na de plechtigheid en gedurende gansch den dag, zullen de bedevaarders ontvangen worden in.de Kapel van 't Klooster, om er te dienen en gezegend te worden. Services on Sunday, August 6th. 8 o a.m. Holy Communion. 11 o a.m. Morning Prayer and Address. On account of the Town Procession it has been decided that the Evening Service will be cancelled. Le 21 Juillet ig33, est décédé a Bruxelles, a l'age de 72 ans, M. Albert Richir, notaire honoraire, officier de l'Ordre de Léopold, commandeur de l'Ordre de St-Sylvestre. Et deux jours apiès, le 23 Juillet, est décé dé également a Biuxelles, a l'age de 69 ans, M. Victor Mertens, directeur honoraire la Ban- que de Bruxelles, commandeur de l'ordre de Léopold II et Officier de l'ordre de Léopold. Messieurs Richir et Mertens étaient tous les deux promoteurs et fondateurs de la Fédéra- tion des Coopératives de Dommages de guer re, dont tous les sinistrés ont conservé un si excellent souvenir. Particulièrement dévoués aux sinistrés d'Ypreset de I'arrondissement, ils se sont dé pensés sans compter durant de longues an- nées pour mener a bien, et avec quel succès, la lourde tache qu'ils s'étaient imposée. Bon nom ire d' i prois se souviennent des inestima- bles services qu'ils ont ainsi rendus et n'ap- prendront pas sans émotion citte double et pénible pene. La Région d'Ypres qui a iu maintes fois 1 occasion de parler de Poeuvre hienfai- santede la Fédéraiion des Coopératives de Dommages de guerre et de la part des travaux qu'y prenaient Messieurs Richir et Mertens, présente a leurs families l'assurance de la re connaissance profonde et émue de tous les si nistrés de la région. Madame Veuve Jules Royon Coppin Monsieur et Madame Leonard Pauwels-Coppin Monsieur et Maddme Norbert Coppin-Meert Madame Veuve Maurice Coppin Cailliau Monsieur et Madame Gaston Coppin-Fereau Monsieur et Madame Joseph Coppin-Vanderheyden Les families Coppin, Deconinck, de Grave et de Lanoeije, remercient, par cetfe voie, les amis et connaissances pour les marques de sympathie qui leur ont été témoignées lors du décès de leur sceur, belle saeur et parente bien-aimée, MADEMOISELLE Vrouw Weduwe Alfons Verfaillie, geboren Martha De- ceuninck Juffrouw Elisabeth Verfaillie Heer en Vrouw Charles Verfaillie-Deknudt en familie Heer en Vrouw Henri Deceuninck-Vanhove en familie, melden met diepe droefheid het afsterven van hun teerbemin den echtgenoot, vader, zoon, schoonzoon en bloedverwant, geboren te Hollebeke, den 6 November 1893, en schielijk overleden aan den onbewaakten overweg te Vlamertinghe, (Brandhoeki, den 24 Juli 1933. De personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Boterstraat, Ieper. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Oogstom 8 y« uur, in St-Jacobske; k, tot zielelafrnis van Henri DkRUTTERE en overleden familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 Oogstom 11 y» uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Leon JONCKHEERE Elverdinghestraat, 9. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Maandag 7 Oogst, om 8 u., in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Edmoi d CAENEPÊfcL geboren Bertha-Alphonslna-Henrica DEZUTTtR. vanwege de Beenhouwers en Slachters. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen- worden op Zondag 13 Oogst, cm 11 1/2 u., in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Henri ROO'F en zijne dochter Elisa echtgenoote van Heer Maurits Vanderghote. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezöngen worden op Dinsdag 15 Oogst, om 9 uur, in St-Niklaaske-rk, tot zielelafenis van Heer Gustaaf DESRAM AULT. De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o Grand'Place is alleen open op Zondag 6 en Maandag 7Augustus van 8 tot 12 uur en van 1 tot 7 uur. reste seule ouverte les Dimanche 6 et Lundi 7 Aoüt de 8 a 12 heures et de I a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9