2 Een algemeen zicht tijdens de toewijding der stad aan het H. Hart. St-Maartenskathedraal, de plechtigheden van het Jubelfeest geopend met een solemneel Lof dat door den Z E.H. Deken Vermaut, omringd van gansch de geestelijkheid der stad en der Ypersche kloosterorden, gezongen werd en tijdens hetwelk, in aanwezigheid van een groot aantal geloovigen, het beeld van O. L. Vrouw van Tuine, de gevierde patrones van Yper, processiesgewijze door de Eerw. Zus ters Lamotten rond de kerk gedragen werd. Om 20 u weerklonk opeens van boven op het Belfort, waaraan onze nationale driekleur te wapperen hing, het geschal der bazuinen die vroohjk het eerste uur van Yper's jubel feesten begroetten. Dit feestgeschal dier the- baansche trompetten, door zes klaroenen van ons stedelijk brandweerkorps, deed een rilling gaan van aandoening door de overgroote menigte, die reeds op ue Groote .daikt geschaard stond, en menig oud Yperling kon moeilijk een vreugdetraan verbergen tdj het hooren dier Dlijde toonen die hem de vroegere groote dagen van Yper herinnerden. Door dit bazuingeschal, dat Zaterdag laaist voor de eerste maal sedert den oorlog opnieuw over de stad weerklonk, is weeral een oud Ypersch gebruik in eere hersteld en krijgt onze stad wederom iets van haar vroegere folklore terug. De Onthulling van het nieuw Beeld van O. L Vrouw van Tuine Na afloop der openingsplechtigheid in S' Maanenskathedraal.begafde geesttlijkhei 1, in haar prachtgewaad, zich naar het verboog op ce Groote Markt, om er de inhuldiging bij te wonen van het nieuw beeld van Yper's patrones, dat onlangs terug op de eereplaats aan het Belfort boven de Donkeipoort ge plaatst werd en dat nog met de Ypersche kleuren bedekt was. Daar volgden ook weldra de heer J. Van der Ghote, bu-gemeester, om ringd van de heeren schepenen Lemahieu, Delahiye en Van der Mersch, en vergezeld van de katholieke gemeenteraadsleden Ju vr. Cornillie en de heeren Pattyn, Seys en Bie buyck, alsook de heer Sobry, gewezen buge- meester, en de leden der Keikiabi i- k van Sin' Maartens, de heeren Antony, Cocle, Dochy, Haus ea Tack. De heer burgemeester sprak er de volgende rede uit Het is voor mij eene groote eer vandaag, op den vooravond van de 55 j' verjaiing van de instelling van den eerediensc aan O. L V. van Tuyne, het beeld van de patrones onzer stad plechtig te mogen inhuldigen Het Stadsbestuur heeft dit feit md zekere plechtigheid willen omringen. Zoodoende heeft het Bestuur niet alleenlijk de tiaditie willen bevestigen van den eeredienst aan M aria, die in VI ..anderen in de harten van gansch de bevolking diep geworteld is, maar ook nog aan onze beminde patrones de open bare hulde wnlen brengen die onze voorva deren Haarseie.t 1383 steeds hebben bewe zen Immers den Zaterdag 8 Augustus i .'83, na eenen geweldigen veldslag werden het Engel sche leger en fie Gentsche opstandelingen, die onder het geleide van Sir Henry Spencer en Frangois Ackerman uit Gent onze Stad sinds 9 Juni l383 belegerden en vruchteloos be stormden, gedwongen het beleg op te breken. De groote machc van de strijdkrachten van hunne tegenstrevers, het gewei l van hunne 23 verwoede aanvall n, de geringheid van verdedigings en veis erkingsmiddelen van stad, noopten onze voorvaderen ertoe drzj onverwachte en onverhoopte veilossing toe te schrijven aan de tusschenkomst van de Moe der Gods die zij in deze bange uren met ver trouwen en godsvrucht hadden afgesmeekt en ingeroepen. Uit erkentelijkheid werd in 1384, bij dekreet van de Magistraat van Stad, de plechtige ommegang van O. L. V. van Tuyne officieel ingericht die nog jaarlijks de straten van stad doorkruist. Om dien eeredienst aan Maria te vereeuwigen was reeds in 1377 h;t bronzen standbeeld van de H. Maagd in den gevel van het Belfort geplaatst het werd in l5t3 vervangen door een steenen beeld dat, door de Beeldstormers omvergeworpen, her plaatst werd den 9 Augustus 1854. De wereld oorlog sleepte nogmaals zijne verdwijning mede en vandaag mogen wij zijne vervanging toejuichen. Het is voor Yper een heugelijke dag. Langzaam maar zeker rijst Yper uit hare puinen. De wijding van onze St-Maartenskathe draal, het leggen van den eersten steen der kaaimuren van de vaart Yper-Yzer, het bin nenvaren van de eerste koophandelsschepen, het plaatsen van den ouden draak op de spits van ons Belfort, de inhuldiging van heden avond zijn zooveel etappen die langzaam maar zeker onze stad leiden naar het volledig herstel van haar ceconomisch, burgerlijk en godsdienstig leven. De bevolking heeft telken male deze gebeurtenissen met vreugde begroet en met eenstemmigheid met ons medegevierd. Moge onze goede stad onder de hoede van O. L. V. van Tuyre, hare patrones, hare welvaart van weleer heroveren Nadien deed de heer Burgemeester, onder de toejuichingen der tal'ijke toeschouwers, den doek vallen waarmeis het Lieve Vrouwe de Orde der Benedictijnen te Leuven, Mgr. Van Assche van Steenbrugge en Mgr. De Groote der Trappisten van VVestvleteren. Ook de heer Burgemeester, omringd van het schepencollege en de katholieke gemeen teraadsleden, de heer arrondissementscom missaris Clinckemaille, de heer Malton, voor zitter der Rechtbank van 1° Aanleg, de heer Van Thorenburg, procureur des Konings, de hh Devos, rechter en Castel, vrederechter, de heer volksvertegenwoordiger De Man, de heiren kerkmeesters der vier parochiën, de beeld nog bedekt was, terwijl de Z. E. Heer Dtken Vermaut, onder het zingen van het Magnificat overging tot de liturgische wij ding van het beeld der beschermheilige van Yper die nu wederom, van op haar verheven troon, over haar goede stede met een moe derhjke bezorgdheid zal waken Dtze plechtigheid werd besloten met het Tuindaglied door de Harmonie Ypriana uitge voerd en op oorverdoovend handgeklap der begeesterde m-nigte onthaald, terwijl het nieuw U. L. Vrouwebeeld aan het Belfort door projeciieverhchiingen verheerlijkt werd. De Harmonie Ypiiana gaf vervolgens zooals telken jare, het openingscoi.cert van het Tuindagfeest en bekwam met de vei zorgde uitvoering van haar prachtig programma een welverdiend succes. De toehoorders, die met den vooravond van Tuindag nog nooit zoo talrijk waren geweest, en vooral de aanwezige vreemdelingen gaven door hunne luidruchtige toejuichingen hunne oveigroote tevredenheii te kennen. De Pontificale Hoogmis 's Zondags, 6 Oogst, werden reeds om 4 u. en om 5 u. 's morgens in St- Maartenskerk en daarna om zeggens ieder halfuur H. Missen in de verscheidene parochiekerken en open bare bidplaatsen gelezen, zoodat velen reeds heel vroeg hunnen Zondagplicht k inden kwijten. Ook werden dien morgen in al de kerken der stad veel H. Communiën uitge deeld. Om 9 u. 3o kinde de kathedraal den toe loop der groote dagen en de geloovigen ver drongen zich er letterlijk om de Pontificale Hoogmis l ij te wonen. Z. Exc. Mgr. Lamiroy, gewezen dek.-n van Yper en thaus Bisschop van Brugge, die de Hoogmis moest opdragen, was jammer ge noeg op het laatste oogenblik wegens onge steloheid in de onmogelijkheid onze jubel feesten door zijne vereerende tegenwoordig heid op te luisteren Ook Z. Exc. Mgr. Huys, bisschop missionnaris in Congo, was bij hoogdringendheid naar Antwerpen geroepen geworden en liet zich hier 's namiddags door Z. Exc. Mgr. Van Goethem, insgelijks bis schop missionnaris in Congo, vervangen. De Pontificale Mis werd met den grootsten kerkelijken luister opgedragen door Z. Exc. Mgr. Myers, hulp bis chop van Kardinaal Bourne te Westminster, bijgestaan door de EE. HH. Kanunnikken Groot - Vicarissen Mah'eu en Van der Meersch, Kanunnik De- laere, oud Deken van Yper, de Pastoors der stad en een talrijke geestelijkheid. Hadden plaats genomen in het koor Z. Exc. Mgr. Dutoit, bisschop van Arras, en de gemijterde abten Mgr. Nève van Sint Andries - bij Brugge, Mgr. Desaegher van heer Algemeen Bestuurder Verwilgen, gewe zen Koninklijke Hoogcommissaris van Yper, de heer Sobry, gewezen burgemeester van Yper, de heer R. Bouquet, lid der Commissie Jtan Openbaren Onderstand, de heer M. Ver gracht. commandant van het stedelijk brand weerkorps en andere overheden bevonden zich op de hen voorbehoud jn plaatsen. Hit gemengd zangkoor met groot orkest van St-Maartens, onder het bestuur van den heer M. Baert, kapelmeester, begeleid door den orgelist virtuoos M. Hanoulle, voerde op meesterlijke wijze de heerlijke driestemmige Mis van Cesar Franck, het onvergetelijk Alleluia van Haendel en het Ypersch Tuindaglied uit die door de zurgen van het Vlaamsch Nationaal Radio Instituut de wereld door verspreid werdtn Deze over heerlijke plechtigheid miek op de duizenden aanwezige geloovigen een onvergetelijken ind uk. De Versiering der Stad Na de Pontificale Hoogmis begaven H.H. Excellenties de bisschoppen en de Hoog waardige Abten, vergezeld eener talrijke geestelijkheid en van de wereldlijke overhe den, zich in stoet naar de Dekenij, waar een intieme ontvangst plaats had en de gebruike lijke voorstellingen gedaan werden. Nadien stapten allen in de hen voorbehou den open rijtuigen en autos, die enkele inwo- neis van stad welwillend te hunner beschik king hadden gesteld, om eens een rondreis door de stad te doen en alzoo de algemeene versiering, vooral in de straten waar de Jubel processie niet zou voorbijtrekken, gade te slaan. Ue tocht ging eerst langs de kaai, den Bi uggesteenweg, Kalfvaart, Maarschalk Frenchlaan, I.igywijk en dan terug door de Meener.straat, St Jacobstraat, Wenninckstr., naar de Rijselpoort. Vandaar langs het Zaal hof, door de Tegelstraat, de Haernestraat, Boomgaardstraat, Seminariestraat, Mor.dstr., Boterstraat, enz. naar de straten gelegen nabij het statiekwartier. Het moet gezegd, overal en niet het minst iu onze volkswijken is er ge wedijverd geworden om de versiering van huizen en straten zoo schoon mogelijk te ma ken. Slechts weinige huizen die niet bevlagd of gepint waren, en dan nog stond in het mee- rendeel dezer het H. Hartebeeld, met licht en bloemen omgeven, binnen aan het venster te prijken, zoodat men waarlijk mag zeggen dat de deelname aan Yper's Ju belfeesten algemeen was. Overal was het één bloem, één blad, één vlag en één wimpel. Deze zoo schoone eens gezind hsid, die wij niet hadden durven verho pen, strekt de Ypersche bevolking ter eere, getuigt dat zij nog steeds haar diepen gods dienstzin ongeschonden heeft bewaard en be wijst ook dat zij, op dat gebied, voor geen andere vlaamsche steden moet onderdoen. .1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2