3 wiegen onzer boorlingen, op de blonde hoof den onzer kinders, op de blijde verwachtingen onzer jeugd, op de angstige zorgen onzer moede! s, op de dagelijksche offers onzef vadeis, op het stil e doodsbed onzer sterven den. Schei k hun allen de vrede des harten. Heersch vooral over onze sta J, over onze hu'zen, onze winkels, onze werkhuizen en praalgetouwen Moge Uw zegen nederdalen op ons geliefde Yper, dat sinds eeuwen onder de b-scherming U wer Goddelijke Moeder staat. Met op echte gevoelens van geloof in U en van liefde tot U die gezegd hebt Ik ben de Weg, de Waarheiden het Leven willen wij U onze stad en hare toekomst toevertrou wen. Moge onze toewijding U welgevallig wezen I Moge onder Uwe hoede het kristelijk Vper van weleer uit zijn puinen herrijzen even schoon en edel, en heerlijk als het oude Rel- fort dat over duizend jaar onze voorvaderen, steen bij steen, ten hemel hebben opgebouwd. Moge onder Uwen zegen, or.ze door den oor log geknakte stad, eene betere toekomst te ge- moet zien In Uwe handen leggen wij, Kristus Ko ring, onze verwachting en ons betrouwen Na het Adoro te Devote door al de oms'.aanders gezongen, zegden allen, de rech terhand uitgestoken, luidop het Symbolum des Geloofs op. Deze plechtige en openbare ge loofsbelijdenis van al die fiere en moedige mannen was waarlijk een zielroerend oogen- bLk. Daarna werd door Z. Exc- Mgr. Dutoit, bisschop van Arras, den zegen met het Aller heiligste gegeven, en terwijl de Z. E. H. Deken het H Sacrament terug naar de Kathe draal droeg, werd deze indrukwekkende plech tigheid besloten met het machtig lied der H. Hartebonders, op de wijze van Naar Wiid en Ziid Vervolgens stroomde het volk naar de Ka'hedraal om er het pracht- monument van het H. Hart, door de Yper- sche bevolking geschonken, te gaan bewon deren. De Jubclprocessie Nauwelijks was deze grootsche plechtig heid ten einde, of de klokken begonnen op nieuw hun zegelied. Om 4 u. 3o zette de Jubelprocessie, met haar zoo talrijke, zoo verscheidene en schier eindeloos opvolgende groepen, zich in beweging. Deze prachtige historische en godsdienstige stoet, meesterlijk opgevat door den kundigen pastoor der Poterie te Brugge, E. H. Martens, hervormer van de H. Bloedprocessie, werd door de geesteliike en wereldlijke overheden in oogenschouw genomen van aan de Vleesch- halle. Voorop stapten de stadspolitie en de bereden rijkswacht die zich met moei e een weg dcor de opeengepakte menigte baanden. Dan kwam de inleidingsgroep met zijn maag den in 't wit en in 't rood gekleed die den titel van Yper's Ommeganck droegen, met zijn hofknapen die de sleutels, de gulden draak en het wapen der stad hielden, met den ruiter die de s'adsvaan droeg, met den heraut, vergezeld van de stadstrompers, die het Tuin feest aan de bewoners der stede afkondigde, met de talrijke zingende maagden die het blijde Tuinlied uitgalmden en gevolgd waren door de Maagd van Yper, te paard, omringd van haar hofkrapen. Daarop volgden de drie deelen der pro cessie, waarvan het eerste een trouwe herin nering was aan de droeve dagen van het HH. DD. HH.f de Bisschoppen en de Overheids personen. beleg, van den nijpenden nood en van de blij de verlossing der stad, dank zij de wonder bare bescherming van O. L. Vrouw van Tuine. Het tweede deel Oud Yper huldigt Maria vertoonde ons de verschillende geslachten die, in een breed gebaar van dankbaarheid, hun devotie tot O L. Vrouw van Tuine kwa men bewijzen, en in het derde deel Nieuw Yper huldigt Maria zagen we het nieuw Yper dat, getrouw aan dat verleden, zijn stads patrones kwam vereeren met het over- De versiering was zoo schoon dat tal van vreemdelingen niet aarzelden te getuigen dat zij zoo een weelde en een pracht nog nergens elders in een andere stad gezien hadden en dat Z. Exc. Mgr. Myers zelf rechtzinnig be kende dat dergelijke kunstige versiering door geen enkele Engelsche stad zou kunnen ver wezenlijkt worden. Zonder in het minst de verdiensten der ver sieringen van de andere straten te willen ver minderen, wij bekennen openhaitig dat iedereen zijn best heeft gedaan en verdient ge luk gewenscht te worden, toch kunnen wij niet nalaten een bijzonder woordje te zeggen ovtr en kele straten die om de groot sche opvatting en den smaak- vollen kunstzin der versieiin- gen door al de bezoekers in 't bijzonder werden opgemerkt. Zoo hadden wij de Vanden peeieboomplaats die als door een gewelf van witte en roode rozen en van vlagjes over dekt was de Poterstraat met haar lalrijke zinnebeel den, kunstige koningskroon, kleurige bloemenkransen en zekere gevels met een riike versiering van natuurlijke bloemen; de iMondstraat met haar bijzonder vernuftige ver sieringsmasten en het zoo prachtig baldakijn dat voor den ingang der Paterskerk hong de Stuersstraat met haar weelde van onze een voudige maar toch zoo lieve veldbloemen kurstigin kran sen en korfjes samengevloch ten de Maloulaan met haar eigenaardige kolommen en symbolische opschriften de Lange en Korte Meerschstraten, de El verdinghestraat, de Boomgaardstraat, Rijselstraat. Hondstraat, St Jacobstraat, Meenenstraat,Thouroutstraat, Dixmudestraat, en andere nog waar sierlijks zegepoorten opgericht waren, waar men tal van mooie opschriften en chronogrammen kon lezen, waar het een zee was van bloemen en groen, waar het een onbeschrijflijke stree ling was voor het oog van alle voorbijgangers die eer,sgfzind hunne groote bewondering te kennen gaven. Ook de Groote Markt verdient een bijzondere melding voor haar welgelukte verlichting. De Optocht der H. Hartebonden Reeds vanaf 1 u namiddag kwam hier van langs alle kanten een steeds groot er en dich ter wordende massa volk toe. Niet alleen van het omliggende, maar uit al de dorpen van de provincie, uit de meeste steden van gansch het land en zelfs uit den vreemde stroom Jen de bezoekers hier toe per trein, tram, autos. autobussen en per rijwiel. Daar het verkeer van alle gerij in de stad zelf verboden was, heerschte er op al de buitenwijken een tot nog toe nooit geziene drukte. De agenteD, die op deze plaatsen met het verkeer gelast werden, hadden het buitengewoon lastig doch slaagden er toch in den dienst tot ieders vol doening te verzekeren. Om 2 u. 3o verdeelden ruim i3o H. Harte bonden van gansch West Vlaanderen, die de feesten kwamen bijwonen, zich in vier groe pen en, voorafgegaan door een muziek, stap ten die duizende mannen door de versierde straten van stad van uit vier richtingen te gelijk naar de Groote Markt toe, waar de hen voorbehouden en nochtans zeer uitgestrekte ruimte niet groot genoeg was om ze allen te bevatten. Gelijk langs welken kant men keek, ontwaarde men niets anders dan de hoofden der dicht opeengedrongen menigte. De Toewijding der Stad aan het HL Hart Op het verhoog, langs weerzijden van het altaar, kwamen de honderden vlaggen van de H. Hartebonden zich scharen om alzoo een eerewacht te vormen aan het Allerheiligste dat daar straks zou aangebracht worden. Onder leiding van Eerw. Pater Vanden- brande, algemeene proost der H. Hartebon den van West Vlaanderen, werden door die duizendkoppige menigte enkele godsdienstige liederen aangeheven, in tegenwoordigheid der bisschoppen en der reeds vernoemde wereldlijke overheden, waarbij de heer Baels, gouverneur der Provincie West Vlaanderen, zich nog was komen aansluiten. E. P. Declippele, S. J., algemeen secretaris der H. Hartebonden van België, hield er ver volgens een dieproerende gelegenheidsaan spraak waarin hij zoo schoon en zoo duide lijk de groote beteekenis van deze plechtig- heilwist uiteen te zetten. Weldra ontstond er een indrukwekkende stilte, allen bogen eerbiedig de knieën daar kwam het H iog weprdige aan, gedragen onder het baldakijn door Z. E. Dt ken Vermaut en omgeven met licht. Aanstonds daarna werd de stad Yper door den heer Burgemeester plechtig aan het H. Hart toegewijd in dezer voege De Gemeenteraad van Yper heeft in zitting van 27 Fe^iua i 1928 besloten de stad Yper en bare bevolking aan het Heilig Hart toe te wiji en. Rij deze b°slUsing heeft hij. hH voorbeeld volgend van talrijk" steden en dorpen van het land, de noodzakelijke heerschappij van God almachtig over ons openbaar leven willen erkennen. Dat deze getroffene beslissing met de innigste gevoelet s van onze bevolking overeen stemde is vandaag met klank bewezen door de algemeene bevlagging en versiering van onze huizen, straten en openbare plaatsen die, dank zij de geestdriftige, ijverige en offervaar dige medewerking van al de. klassen en stan den onzer bevolking, verwezenlijkt werd. En 't verheugt mij in hoedanigheid van burgemeester der Stad en in uitvoering van die beslissing, de eervolle taak die mij opge dragen werd te mogen volbrengen in tegen woordigheid van de afgevaardigden van het stadsbestuur en van de stedelijke geestelijke overheid, in tegenwoordigheid van talrijke bisschoppen en prelaten die uit het land en den vreemde zijn opgedaagd om .met ons deze plechtige consecratie te vieren. Aan den voet van ons heerlijk herrezen bel fort, statig p-aalgebou'v dat niet alleenlijk de burgerlijke trots onzer voorvaderen verkon digt maar ook nog hunne trouw aan Land en Vorst en hunne kristene overtuiging belijdt, aan den voet van onze platgeschotene Laken halle, dat heerlijke zinnebeeld van den stoffe- lijken voorspoed van Yper in de middeleeu wen, midden onze Groote Markt die sinds eeuwen het poppelend hait van het burgerlijk Yper was en steeds is gebleven, wil ik, in naam van or.ze bevolkirg, in naam van het Stadsbe stuur, de heerschappij van Jesus Heilig Hart openbaar erkennen en Christus plechtig tot Koning van onze gemeenschap uitroepen Dat Christus dus heersche over ons allen. Moge Zijn heerschappij van liefde en recht vaardigheid ons brengen broederlijkheid en maatschappelijken vrede. Dat Hij heersche over onze huisgezinnen 1 Moge Uw zegen, O Goddelijke Zaligmaker, iusten op onze Vlaamsche haardsteden, op de Zicht op de versiering der Boterstraat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3