De Maagd van Yper (La Pucelle) De Ambachten trekken te wapen De Vredesbetooging van 3 Oogst TE YPER A gebleven deel kunst en kostbaarheden, geluk kig nog uit den grooten oorlog gered. Deze verschillige groep»n, waarvan we in ons vorig rummer de volledige beschrijving gaven, waren eenig mooi en dwongen op gansch den doortocht eenieders be vondering af. Het voorbijtrekken ervan duurde ju'st 55 minuten, en het begin der processie was reeds verschei dene straten ver, als vanneer het einde voor de Vleeschhalle aat kwam en de geestelijke en wereldlijke overheden zich bij den stoet aan sloten. Op den doortocht werd het Hoog waardige om de beurt gedragen door H. H. Excellenties de Bisschoppen en door de aan wezige Hoogw. Abten. De zegen met het Allerheiligste werd gegeven aan den hoek der Boesinghe- en burmontstraten en vóór den prachtig versierden ingarg van St Jacobskerk. Overal verdrong zich een tot hiertoe nog nooit geziene menigte die eerbiedig en met in getogen belangstelling de symbolische groe pen zag voorbijtrekken. De ordedienst, hoe moeilijk hij ook was door dien overgrooten volkstoeloop, was op de volmiakste wijze ingericht en de mannen der rijkswacht en der politie, die ermede gelast waren, dienen van harte geluk gewenscht om de tactvolle wijze waarop ze zich van hunne lastige taak gtkwe ten hebben. Het was reeds 7 u 3o toen de processie terug de S.-Maariens ka hedraal binnentrad, alwaar de heerlijke plechtigheden van dien dag met den Lofzang Te Deum en het Tuindaglied besloten werden. Yper heelt waai lijk een on vergetelijken dag beleefd die in de g schiedenis der stad in gulden letters zal geboekt worden. Yper 'was versierd zooals het nog nooit gezien was geweest, Yper heeft fees'en beleefd die zoo wel in luister als in beteekenis al de voorgaan de overtreffen, en Yper heeft eindelijk een sedert i883 nog nooit g^-kenden vdksloeloop binnen de stadsmuren gehad, die niet weinig den naam en faam onzer stad nog zal helpen vergrooten. Spijts alle trein tram en autobusdiensten verdubbeld werden en tot laat in den avond de vreemdelingen van hier wegvoerden, kon den velen nog geen plaa's vinden om de terug reis te ondernemen. Ook heeft er hier in stad om zeggens gansch den nacht een ongewone beweging geheerscht, tot groot profijt van alle neringdoeners. De faam der Jubelprocessie, die wij nu telken jare met Tuindag zullen mogen be wonderen, is thans gemaakt en laat ons hopen dat wij hier ieder jaar ook een dergelijken volkstoeloop zullen mogen zien. Aan het inrichtingscomiteit met den ver dienstelijken Eerw. Heer Deken Vermaut aan het hoofd, sturen we namens de Ypersche bevolking onze meest hertelijke lofbetuigingen en gelukwenschen. Verleden week Donderdag hadden wij hier, door toedoen van de Secondary Schools Cruise Association en den Belgisch Luxem burgschen Dienst voor Toerisme, die zich bezig houden met binst de verlofdagen school reizen van Engelsche kinderen naar B.lgië en Belgische kinderen naar Engeland iir te richten, voor de tweede maal dit jaar een vredesbetooging zooals deze van 21 April 11., waarvan allen hier nog de herinnering hebben bewaard. Ditmaal was het de beurt aan een elfhon derd. juist ic8i leerlingen vergezeld van hunne professors, Schotsche schoolkinderen om een paar dagen in België te verblijven en de steden B.ugge, Blankenbergheen Yper te bezoeken. Deze belangrijke groep kwam hier ter statie van Yper om 9 u. 3a 's morgens toe per spe- cialen trein komende van Brugge, en begaf zich, voorafgegaan door het muziek van het 4e Linieregiment en van het Schotsch doedel zakmuziek Cadet Pipe Band van Kilmar nock, dat de jeugdige bedevaarders verge zelde, naar de Groote Markt. Daar zij hier over ruim een uur vrijen tijd beschikten, vooraleer de eigenlijke plechtigheid begon, was er door de inrichters gezorgd geworden ©m, onder bevoegde leiding, onze bijzonder ste praalgebouwen en merkwaardigheden door de Schotsche leerlingen te liten bezoe ken Anderen slenterden eenigen tijd rond in de stad en vooral de winkels van «souvenirs», postkaarten en andere voorwerpen warén het voorwerp hunner-belangstelling Om 10 u. 3o werden de overheden en de Schotsche afgevaardigden op het stadhuis ontvangen door den heer burgemeester Van der Ghote, omringd van de heeren schepenen Delahaye en Van der Mersch. Onder de aan- wrzige vreemde overheden bemerkten wij de heeren Commandant M. G. Robertson, Assis tent Commandants J. Hjssieck,J. G. Harley, G. L. Frevvin, Captain J. I. Grassie, en de geneeshceren Dr J. Crickitt en L-r Mc Laren. Als belgische overheden waren daar o. m. tegenwoordig de heeren Camu. secretaris van den heer minister van Openbaar Onder wijs, en Vandenborre, inspecteur bij het Mi nisterie van Openbaar Onderwijs, beiden afge vaardigde van den hr Minister Lippens de heer Taets, technisch bestuurder van den Belgisch Luxemburgschen Dienstvoor Toeris me luitenant Hendrix, chef van het muziek van het 4d* Linie de heeren Vandenbraam- bussche, politiecommissaris en Leclercq, tele- graitontvanger, leden van het Last Post Comiteit. De heer Burgemeester hield er de volgende aanspraak Mijne Heeren, Ik acht het mijn plicht, als burgemeester van Yper, U allen hier, in naam van de stad en hare bevolking, welkom te heeten. Het is voor onze stad eene zeer groote eer voor de tweede maal uitverkoren te zijn om er de vredesbetooging van vandaag te houden. Yper heeft immers door de groote opofferingen die zij aan de verdediging van het Land heeft gebracht de eer van uw bezoek verdiend en beter dan dat van alle andere steden bewijst het voorbeeld van haar lijden en van hare verrijzenis al het nuttelooze van het oorlogsgeweld dat gedurende vier lange jaren, akelig, onverbiddelijk en onverpoosd over hare vesting heeft gewoekerd. Moge dit bezoek aan onze martelaarstad prenten in de harten en in de geesten der scholieren uit Schotland, die vandaag onze gasten zijn dezelfde liefde voor den vrede, denzelfden haat tegen den oorlog als wij zelf koesteren, wij die gedurende deze oorlogs jaren geteisterd werden in goed en bloeJ, in ziel en in lichaam. Het stadsbestuur stuurt zijnen besten dank aan het comiteit van den Belgisch Luxem burgschen Dienst voor Toerisme die deze betooging te Yper heeft ingericht alsook aan den heer Lippens, Minister van het Openbaar Onderwijs, die aan deze betooging zijnen besten steun heeft blijven verleenen. I greet with a real pleasure the members of the committee of the Secundary School Cruise Association, the teachers and the schoolboys and girls of Scotland who are to day paying a visit to our city and are partici pating to the present peacemanifestation. As Burgomaster of Ypres, I am very pleased, in name of the City and her popula tion to welcome you all. You know as well as my self that during the last war, Ypres has paid to the noble cause of Right, Honour, Peace and Civilisa tion the highest sacrifices, the same sacrifices perhaps that the gallant boys of the British Country brought here in the Immortal Salient for the same cause, sacrifice that every evening of every day, when darkness grows, the claroons of our Last Post Committee remember to the country. And I am entitled to gave you the assu rance that the words I have the pleasure to address you are not falling from my lips as often appear in officials ceremonies, but dictated by a feeling of brotherly piety for your glorious deaths, my old battle comrades, by a feeling of comprehensive commiseration for all what they did and St-ffered here as well as I am in the conviction that ihe reason of your visit to Ypres is not on'y curiosity but sympathy. I hope and wish that the schoolboys and girls will keep from their visit of to day that feeling of sympathy for our glorious city. Commandant Robertson bedankte vervol gens den heer Burgemeester in hartelijke woorden, en de heer Camu sprak ook nog enkele woorden in 't Engelsch om den heer Minister Lippens te verontschuldigen en aan de inrichters de verzekering te geven van het groot belang dat de heer Minister aan deze schoolreizen hecht. De overheden teekenden daarop het gulden boek en gingen zich nadien in den. stoet plaatsen, die zich intusschen op Groote Markt, rechtover het Stadhuis had gevormd en om 10 u. 45 naar het gedenktee- ken der Meenenpoort vertrók. Voorop hadden wij het muziek van het 4dc Linie, gevolgd van de Cadet Pipe Band van Kilmarnock, de kroondragers, de overheden en eindelijk de lange rij schoolkinderen met hunne leeraars. Om 11 u. stipt begon onder de Britsche Zegeboog een indrukwekkende plechtigheid, die door de zorgen van het Nationaal Radio Instituut de wereld door verspreid werd. Deze plechtigheid bt gon met La Plainte du Clocher van Holay, door het muziek van het 4d: Linie onder leiding van luitenant Hendrix, en vervolgde met een Schotsche Marsch door het muziek van de Cadet Pipe Band uitgevoerd, met een treffende aan spraak van M. Camu, seeretaris van den Minister van Openbaar Onderwijs, met de vertolking van Zeebrugge symphonisch gedicht van Hendrix onder leiding van den toondichter uitgevoerd, met eenige gebeden door den E. H. Milner, bedienaar der Angli- kaansche St joriskerk van Yper, voorgelezen, en met een Lament door de doedelzikken gespeeld terwijl de overheden kronen onder de zegeboog neerlegden. De Last Post en de Reveille door onze klaroenen der brandweer op prach ige wijze geblazen, en de Engelsche en Belgische nationale liederen besloten de plechtigheid. Nadien begaf men zich in stoet raar het gedenkteekender Yperschegesneuvelden waar, namens de Schotsche leerlingen, een króón werd neergelegd en een Lament uitge voerd. Om 12 u. 35 zijn onze bezoekers van hier terug vertrokken naar Brugge, waar zij om l3 u. 42 moesten toekomen en er nog een reeks plechtigheden bijwonen, vooraleer den zelfden avond nog naar hun land terug te keeren Wij houden eraan den heer Taets, die de inrichter en bezieler dezer schoolreizen is, hier openlijk te bedanken omdat hij niet na laat telkens een bezoek aan Yper op het pro gramma te vermelden, wat bij die kinders, wier ouders en bloedverwanten hier gestreden hebben en gesneuveld zijn, den besten indruk moet nalaten en wat ook voer onze stad een uitstekende en vruchtdragende propaganda uitmaakt. Niettegenstaande onze bezoekers hier dit maal slechts enkele uren konden verblijven, zullen onze neringdoeners toch niet te klagen gehad hebben, want, naar we met eigen oogen hebben kunnen bestatigen, zijn meest allen van hier vertrokken met allerhande pakjes beladen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4