WIJK MONTMARTRE 3 Wet op de Openbare Dronkenschap gen reeds een afvaardiging naar het Ministe rie stuurde om daar de bedreigde belangen van de autobezitters te verdedigen. De heer Sap,minister van Middenstand en Landbou v, antwoordde echter dat deze z ïak in de be voegdheid lag van zijn collega, den heer For thomme, minister van Vervoer. Dinsdag laatst werd de afvaardiging door den heer Jaspar, minister van Financiën, in verhoor ontvangen en hem werd onder meer gezegd dat tot nu toe geen enkele taks zooveel misnoegdheid had verwekt als deze, en dat het niet alleen de be langhebbenden zelf waren die er tegen op komen, maar gansch de middenstand. Ook de heer Jaspar verzond de afvaardiging tot den minister van vervoer. Deze laatste afwezig zijnde, werden de afgevaardigden van Bur gerstrijd dank aan de tusschenkomst van den heer Baron d'Udekem d'Acoz, ontvangen door den Algemeenen Bestuurder van het ministerie van Verkeerswezen, met wien zij een lang onderhoud hadden. Deze verklaarde echter dat men nogmaals op het veikeerd adres was en dat men daarvoor den minister van Financiën moest aanspreken. Daaraan ziet men, zoo besloot de heer Gits, dat geen enkel minister de verantwoordelijkheid durft nemen van het gewraakt koninklijk besluit. De heer Algemeene Bestuurder moest ook bekennen dat men nog niet wist hoe dit Ko ninklijk Besluit toepassen, en zegde dat die taksen gestemd waren geweest op aanvraag der Nationale Maatschappij van Spoorwegen, terwijl wij vandaag in een officieele mededee- ling, verschenen in de Libre Belgique lezen dat die nieuwe taksen niet gelegd wer den op aandringen der Spoorwegen. Wat of wien moet men gelooven Daarom, vervolg de de heer Gits, moeten wij alleen op onze vereende krachten rekenen en strijden ieder voor allen en allen voor ieder tot wij de ze gepraal behalen. Een monsterbetooging, die Burgerstrijd zinnens was op 24 September a. s. te Brussel in te richten, wordt door den heer Burgemeester Max niet toegelaten, doch Maandag toekomende zal er daarover te Kor- trijk een beslissing genomen worden en zoo noodig zal er toch naar Brussel opgetrokken worden. Een nieuw verhoor is ook aange vraagd aan den Maarschalk van het Hof om am Zijne Majesteit de rechtmatige eischen van den middenstand en van de burgerij voor te leggen. Na nog een vurigen oproep om de werking, die Burgerstrijd in 't belang van allen op touw zet, zooveel mogelijk te steunen, geeft de heer Gits lezing der hiernavolgende dag orde, die reeds door talrijke afdeelingen en groepeeringen van andere steden gestemd werd, en welke door Burgerstrijd aan de Regeering en de Pers zal gezonden worden BURGERSTRIJD, West - Vlaanderen, groepeerende zeven Afdeelingen en veertien aan gesloten burgers- of vakvereenigingen, met een totaal van meer dan twintig duizend leden, herinnerende aan de bekentenis, over vier maanden, afgelegd door 's Lands Minister van Financiën, dat de taksen en lasten hun hoogste peil bereikt hadden en de stellige belofte van onzen eersten Minister, M. de Broqueviile, waarbij geen nieuwe lasten of taksen meer zouden ingevoerd worden, overwegende dat de Regie van Yzerwe- gen een uitbating is zooals alle andere, en dus van geen voordeelen dient te genieten... in elk geval niet moet in leven gehouden worden mits de vernietiging van den privaat vervoerhandel, overwegende dat vele groote firmas, in de laatste jaren, gansch hun vervoerdienst gemotoriseerd hebben, wijl andere bij het vervoer met paarden zijn gebleven, overwegende dat een overgroot aantal kleine en middelmatige handelaars en nering doeners, geruineerd door de krisis, thans een karig bestaan zoeken in het vervoer per lastautos, overwegende het groot nadeel dat een overdreven taksatie onvermijdelijk moet be rokkenen aan de automobielnijverheid van het Land, overwegende dat het vervoer per auto reeds belast is met de taks van 1,53 fr. op den liter naphte, 7 t. h. op de banden, met groote verhooging der invoerrechten op de vreemde autos, met 2 1/2 t. h. overdracht taks op de camions en 7 t. h. op het herstel, ongerekend de jaarlijksche zware belastingen op de voertuigen, overwegende dat dezelfde redens welke geldig geweest zijn om de taksatie op de binnenlandsche scheepvaart niet te over drijven met even veel redens toepasselijk zijn op het vervoer per auto, Teekent krachtdadig en veront waardigd protest aan tegen de ongehoorde nieuwe taksen der Koninklijke Besluiten van 16 en 17 Augus usll., waarbij de taks op de banden verhoogd wordt met 9 t. h., een bijge voegde taks gelegd wordt van 100, i5o en 200 fr. per 100 kgr. op de lastautos en een overdrachttaks van 20 t. h. op het vervoer bu ten een straal van 20 km. aanziet deze nieuwe taksen als een echte uitdaging aan den privaat vervoerhandel en een poging om den handeldrijvenden middenstand te wurgen; maakt de Regeering attent op de ongelijkheid waarin vele groote firmas plots zullen gesteld worden tegenover deze firmas welke het ver voer niet hebben gemotoriseerd en op de zware gevolgen die zulke besluiten met zich kunnen slepen, door het afdanken van een groot aantal bedienden, agenten, chauffeurs en werklieden en dus noodzakelijk verhooging der werkloosheid in het Land eischt de niet toepassing der Nos 19 en 20 der Koninklijke Besluiten van 16 en 17 Augustus 1933, en beslist een krachtig beroep te doen op alle burgersorganisaties van het Land, om, op een m rnsterbetooging te Brussel, verzet aan te teekenen tegen de nieuwe diktatuur, welke de Regie van Yzer wegen in ons Land tracht in te voeren De heer Coulier bedankt vervolgens den heer Gits en verhoopt hem in 't kort hier terug te zien, zoo mogelijk in de maand October, om ook te Yper een afdeeling van Burger strijd te helpen stichten. Daarna wordt het woord verleend aan den her r Baron d'Udekem d'Acoz die, in 't fransch, na een warme hulde gebracht te hebben aan den vurigen strijder en grooten vaderlander, den heer Robert Gits, in hevige bewoordin gen het huidig parlementair stelsel beknibbelt waarvan er voor den middenstand en de bur gerij niets te verwachten is, tenzij uitgebuit en belast te worden. De mandatarissen heb ben het vertrcuwen, dat het volk hun ge schonken heeft, veranderd in een beroep, de strijd tusschen de verschillige politieke par tijen doodt het land. Wat we hebben moeten is een regeering die van geen politieke par tijen afhangt, die zelfstandig is en met een ijzersterken wil haar programma doorvoert om het land en de nationale economie te red den. Door' de nieuwe taksen zijn 5o der aannemers van vervoer tot de failliet gedoemd. Daar er van de regeering niets te bekomen is, zoo zullen wij ons, vervolgt de spreker, tot den Koning wenden om van Hem de gelijkheid van rechten en plichten, van taksen en voor deelen te eischen voor den middenstand en burgerij, die thans alles moeten betalen ter wijl al het voordeel voor anderen is. Deze hartelijke woorden werden insgelijks verscheidene malen op een warm applaus onthaald. Na een laatste woord van den heer Gits, die beloofde in October naar Yper terug te komen, en van den heer Coulier, die de spre kers en de aanwezigen bedankte, werd er overgegaan tot het teekenen der protestmotie die daarna door de afgevaardigden van «Bur gerstrijd aan de Regeering zal overhandigd worden. Daar sommige belanghebbenden belet wa ren op de vergadering aanwezig te zijn, zal het verzoekschrift heden Zaterdag morgen nog berusten in het gasthof Aux Trois Suisses Groote Markt, waar allen, die de werking van Burgerstrijd willen steunen, uitgenooiigd zijn het te gaan onderteekenen. Na de vergadering, die omstreeks 18 u. 3o ten einde liep, werd de toestand nog lang durig besproken en het was klaarblijkend te zien hoe groot de misnoegdheid en verbitte ring is door die nieuwe taksen teweegge bracht tn dat het laatste woord over die zaak nog niet gezegd werd. STAD YRER ZONDAG 10 SEPTEMBER 1933 Om 14 uur Trottinettenkoers. Om i5 uur Groote Velokoers voor beginnelingen, 60 km., 700 fr. prijzen, premiën en palm. Om 17 uur Prijskamp van Tr*A-Bollen, in de herberg De Bascule. Om 18 uur Groot Concert, gegeveq door de Fanfare deTrompettes «Les Enfants du Nord van Roubaix. PROGRAMMA 1' Deel I. Gai Luron, marche de XX 2 A i la de Verdi arr. de F. Leroy 3. La Romaine, par V. Boulnois SolistesC. Delmée, G. Etienne. 4. A Cheval, polka marche de R Soliste C. Delmée. 2' Deel 1. Carlovia, mazuika pour 10 trempettes par H. Gadenne 2. Coxide, valse de concert Gevaert 3. Polka Marche, variation polka pour 1 trompette. Soliste M. Delmée, 4. Fantaisie Brillante, arr. de H. Delannoy Solistes C Delmée, Braed Noel, Etienne. 5. En Ballade, marche de Vanderherteq Om 19 uur Prijskamp in het Kaarten, in de herberg Montmartre. Om 19 u 3o Prijskamp van Vogelpik, in de herberg Rust der Wielrijders. Om 20 uur Prijskamp op den Russischen Biljard, in de herberg Het Hof van Com merce. Om 20 u 3o Prijskamp in het Kaarten, in de herberg 't Pauwtje. MAANDAG 11 SEPTEMBER 1933 Om i5 uur Groote Trachter schiet ing aan 2 persen, aan de herberg De Vicinal, 300 fr prijzen. Om 16 uur: Velokoers voor beginnelingen, 5o km., 450 fr. prijzen, premiën en palm. Om 18 uur Berdklimming naar konij nen. Om 18 u. 3o Prijskamp in de Trou- Madame, in de herberg De Steenhouwerij. Om 19 u. 3o Prijskamp van Vogelpik, in de herberg Au Repos des Voyageurs. Om 20 uur Prijskamp op den Biljard, in de herberg A la Bonne Espérance. Om 20 u 3o Volksconcert gegeven door de Harmonie Ypriana. PROGRAMMA 1. Mercktm Hupperman 2. Semiramis Rossini 3. Phi - Phi Cristine 4. Gracieux Sourire F. Deridder 5. De Lustige Boer Fall 6. Pot - Pourri Renaud 7. Le Centenaire, Vercauteren Marche avec Tambours et Clairons. Om 20 u. 3o Prijskamp in 't Kaarten, in de herberg Breda. Om 22 uur Prijskamp in het Schoonste Zingen, in de herberg De Rozeboom. Het Peestcomitelt- Te koop ten bureele dezer

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3