KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, 'oomgaardstaat, Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Stad Yper - Muziekschool jtfaaodag 2° October aanstaande. ROM B - VP E R WIELBIJ DEN St Niklaaswijk G. De Stuersstraat ■4 Het College van Burgemeester en Sche penen heeft de eer de belanghebbenden ter icennis te brengen dat de leergangen der Muziekschool zullen hernomen worden op De inschrijvingen zullen in gezegde school, Hondstraat, plaats hebben op Woensdag 13, Donderdag 14 en Vrijdag 15 September, van 18 tot 19.3o uur. Het inschrijvingsrecht, onmiddellijk betaal baar, is bepaald als pol£t Noten leer Lagere graad 10 fr. Hotenleer Middelbare en Hoogere graad 20 fr. Hcutkh en Koperen Speeltuigen 3o fr. Zanglessen Lagere graad 20 fr. Zanglessen Middelb. en Hoogere graad 40 fr. Snaartuigen en Klavier 5o fr. Vlaamschi Voordracht 10 fr. .Harmonie en Muziekgeschiedenis 100 fr. De nieuwe leerlingen moeten door hun ouders vergezeld zijn. De andere leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. Voor ^ie leerlingen die deel uitmaken der zeilde familie, betaalt de oudste het volle inschrij- wingsrecht, de volgende de helft. Yper, den 29 Oogst ig33. De Secretaris, De Burgemeester, «G. Versailles. J. Van der Ghote. Vervolg Op Donderdag 25 Mei, om 7 u. 's morgens istaat onze ear gereed om de terugreis aan te vangen. De eerste etape is nogal de moeite waard een 375 km. van Rome tot Sienna volop in 't geoergte. We verlaten dus de groote romemsche stad, over voldaan over ons verblijf aldaar. Een uiterst mooie baan met heerlijke zichten, maar niet gemakkelijk .voor onzen chauffeur, immer klimmen en dalen Te Suiti hebben wij een wonderschoo nen kijk op het meer van Vico te midden der Simoni bergen. We draaien en keeren ver scheidene malen rondom hetzelfde meer, .maar gedurig 'verwisselen de perspectieven van de streek. Langs Viterbo bereiken wij Monteüascone met het prachtig meer van BoïCena, om van daar voorts door de vallei van Tevere en langs het Sabini gebergte te -Orvïëto aan te komen waar wij het noenmaal nemen. 's Namiddags wordt de weg nog moeilijker -voor onze Kosmos. We vei laten de provincie l'Ombiieomin deze van Toscane Dinnen te rijden- le Montepulciano zijn we verplicht allen af te stappen, want onze car kan onmo gelijk deze stene hoogte op wij keeren rond de stad langs denzclfden weg terug en komen ,met vertraging te Sienna aan. Meestal de steden waardoor we reden zijn versterkten -op de hoogten gelegen. Allen gelijken won derwei op elkaar en willicht zou men mogen ^zeggenGij ziet er één, zoo ziet gij ze alle». 'Natuurlijk er bestaat een groote verscheiden heid in den trant van de kerken welke wij ..zagen, maar velen die prachtig zijn van archi tectuur leveren inwendig weinig belang op. Wat de stretk en den grond betreffen,effenaan armoedig en onze landbouwers zouden hier hun oogen wijd open zetten moesien ze hier die kale vruchten zien groeien, 't Slechtste van bij ons is ver boven het beste van hier en men vraagt zich af hoe hier de menschen de twee eindjes van het jaar aan elkaar kunnen knoopen. Vrijdag, 12' dag van onze reis. Van 8 uur 's morgens staat een jonge en allerbeste gids gereed om ons rond Sienna te leiden. Hier mag men geen moeite ontzien om in de stad rond te wandelen gedurig op en neer door die nauwe maar toch prachtige straatjes. De Kathedraal te Sienna is vooral merkwaardig. Om 10 uur zijn we reisvaardig om naar Firenze (Florentie) te trekken. De af te leg gen weg is maar kort, omtrent 75 km., maar 't is weerom berg op, berg neer. We zitten hier in de vermaarde wijnstreek met haar ge- kenden Chivanti wijn. De landschappen zijn allerschoonst, voornamelijk Barberino, de vallei van de Pesa en St-Casciano. Om 1 uur zitten we.aan tafel in het Hotel Cavour, gelegen in het centrum van. de stad Florentie. Een gids aan onze beschikking gesteld leidt ons naar twee musea en naar de kathedraal. We bezoeken nog met hem een oude kerk zeer belangrijk met haar tal rijke grafsteden en dan verder zijn we aan ons zelf overgelaten om de stad rond te wan delen. Er valt hier veel te zien, doch de tijd is te kort. Het groot getal magazijnen, de nauwe straten en de vele beweging doen ons denken aan de rue Neuve te Brussel. Zaterdag 27 Mei, Florentie-Venetie 272 lm. Vertrek om 7 uur met regenachtig weder. We reden maar door tot 's middags zonder stoppen, 't Was noodig, want anders zouden we nooit op uur toegekomen zijn. Ongetwij feld was dit hier de lastigste baan welke wij doorreden hebben. Moeilijke draaien, omge keerde wegen met bijna onmogelijken door tocht (hernieuwen van weg), daarbij gewei dige regenvlagen en gedurende verscheidene kilometer volop in den mist van neerhangende wolken. Chauffeur, jongen, open goed uw oogen Florentie in de vallei van de Arno gelegen verdween stilaan achter ons weg. Om 8 u. waren we reeds 825 m hoog en anderhalf uur nadien bereikten wij de 900 m. en dit met een gemiddelde snelhei 1 van 22 km. per uur, daarmêe kan men zich afbeelden hoe ons paard moest trekken- Aan Passo ™illa Futa rijden wij door geurige sparrebosschen en laten nevens ons de Casta de Guerring, een rots van 1117 m. hoog, dé lucht inrijzen. Over de oude grens van Toscana komt men in de provincie Emilie. Op de Passo Delia Radicosa hingen de wolken heel laag, zoodat we binst geruimen tijd van al het schoone van die streek beroofd waren. Te Livergano waren de wolken opgetrokken fn wjfeerom kregen we één van de mooiste tafereelen (e bewpnderen, namelijk de vallei varj ^fe 'Savena. In de stad Bologna waar wé ,ipip^iqaijaen was er veel beweging, daar hettm^cjdag was en Beurs. Een eigenaardigheid in, deze stad is vooral dat de huizen jjemaakt^jzijn met gaanderijen aan het gelijkvloers, ggodat men daaronder overal kan rondwandelen. Slechte stad dus vóór den handel in regenschermen. Onmoge lijk met onze car in de straten te rijden, daar zij veel te nauw zijn. Gelukkig dat de baan nu rffen is want van Bologna naar Venetie hebben we nog 165 km. af te leggen. Het land is hier heel v uch'b lar, gansch 't tegenovergestelde van hetgeen we tot heden zagen. Wij trekken de brug over van de Pö, verder deze van l'Adige. Óp een tiental kilometer links ontwaren wij de Euga- niebergen gedeeltelijk met sneeuw bedt kt. Ferrara wordt doorgereden aan een gematig de snelheid. Langs den weg krijgen wij voor namelijk te zien de bergen Ricco ei enda (6o3 m.), het kanaal van Bataglia en de h uve- len van Montecelli en Lispida. Links op een heuvel gelegen steekt een prachtig huis uit, veeleer een kasteel 't is de woonst en het graf van Prétarque Z >0 landen wij aan te Padua, de gekende stad waar eertijds de H Antonius leefde en waar nu een sierlijke keik is. Tot ons groot genoe gen ontmoeten we daar een landgenoot waarmede men slechts tien minuten kan ken nis maken. Deze vriend, want men was er seffens viiend mede, wss de Eerwaarde Dom Willems,Overste der Franciskanen te Padua, sedert drie jaar alhier verblijvende en afkom stig uit de omstreken van Leuven. We ver namen dat dit de eenige balg niet was die te Padua verbleef een vlaamsch kunstenaar is daar ook aan 't wetk in de kerk. Dus na het B—HH-H—5 onderhoud met Eerw. H. Dom Willems trolc onze karavaan naar Venetie op een baan zoo effen als een spiegel en langs de Brenta rivier gelegen. Wij bereikten de stad op het gestelde uur, maar vooreerst trokken wij de nieuwe prachtbrug over, 4 km. lang, die over de haven is geworpen. Sedert enkele dagen was zij toegankelijk voor het verkeer. We stapten daar uit onze car en vaarden per boot naar ons hotel. Zondag 18 Mei, i4e dag. Bezoek aan Venetie. Tot hiertoe hebben we reeds veel schoone steden kunneti bewonderen, maar voorzeker spant Venetie de kroon over allen. De stad js gebouwd op palen en doorkruist met kanalen die er de straten van vormen. Zij is samenge steld door 137 eilanden en meer dan vier honderd bruggen verbinden de straten aan elkaar. Het vervoer is hier ook heel eigen aardig en geschiedt voornamelijk met gon- dolen. Autos en ander gerij kunnen daar niet weg en blijven buiten de stad. Sommige van die straten zijn zoo eng dat men gemakkelijk met uitgestrekte armen aan beide zijden kan geraken. We bezochten vooreerst de St- Mar- cusplaats, de schoonste der stad, daarna de kathedraal, de haven en de pont du soupir. Buiten nog meer andere merkwaardigheden valt een toren aan te stippen waar op elk uur twee mechanische beelden de klokslagen geven terwijl een andere groep, de drie koningen verbeeldende, verschijnt en O. L. V. begroet. 's Namiddags, vaarden we de stad rond in die waterstraten en konden er de prachtigste en oudste gebouwen bewonderen. Verder een reis per boot naar Lido, een badplaats aan de Adriatische zee, bracht een rustige en aangename stemming onder de reis gezellen en deze kalme roeitocht deed wellicht de hoage bergen en moeilijke banen uit de vroegeie dagen vergeten. Te Venetie teruggekomen hadden we het genoegen eenige mooie muziekstukken te hooren uitvoeren door de Banda Municipale. Maar 't schoonste en 't onvergetelijkste was 's avonds ons bezoek naar de haven met de gondolen. Daar lagen eenige booten als onze visscherssloepen zoo groot ankervast. Allen waren verlicht met Venitiaansche lantaarns. Daarop zaten de zangsters, de zangers en de snaarspelende muzikanten. Onze gondolen kwamen er rond liggen en weldra was het concert aan den gang. Gemoedvolle melo dieën, romancen door vrouwen gezongen, liederen door mannen, duos en samenzangen tot zelfs dansen worden er uitgevoerd. Intus- schen reiken enkele mannen de toehoorders hun handtrommeltjës uit om het noodige geld te verzamelen dat de muzikanten het bestaan "erzekert. Heel eigenaardig en voorzeker iets eenigs ter werelt. Wat is Venetie toch schoon en hoe graag zou eenieder daar nog willen terugkomen ('t Vervolgt). Wegwedstrijd voor beginnelingen van Zondag 27 Oogst iq33 Veel belangstelling, goed weertje, flinke opkomst en een naar wensch goede leiding van de Ypersche wielrijdersclub alles was er om het succes van den wedstrijd te verzeke ren, zoodat de noeste inrichters de kroon op hun werk mochten spannen. Om 4 uur wordt het vertreksein gegeven, 6 ronden van 10 Km. vallen er te betwisten. De eerste ronde wordt door de gansche groep afgelegd in 21 min. In de twrede ronde hebben 5 man zich los gerukt. Vanderstraeten, Berton, Syoen, Tyte- ca sn Touilouss, deze verstaan zich heel goed en trappen goed door om hun voorsprong te vermeerderen. De derde ronde zijn de zelfde leiders nog

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5