Gustave Neirynck Nijverheidsschool te Yper UURWERKEN JUWEELEN 2 Maarschalh Fechlaan, 15 (bij de Statie) IEP£R St-Jozefs Vrije Beroepschool financiën die er dan verslag over zal uitbren gen. 6 Vijver huis Zillebeke Verpachting goedkeuring. M. Van der Ghote. De pacht van het vij verhuis en van het vischrecht in Zillebekevij- verwerd toegewezen aan M. Daniel Biifaut, werktuigkundige te Meescroen, mits den pachtprijs van 12 5oofr. 's jaars. Al de raadsleden keuren deze verpachting goed. 7. Openbare Onderstand. Openbare ver- hooping van grond. M. Van der Ghote. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt ons advies over een besluit door haar genomen, in datum van I Oogst 1933, en waarbij zij besloten heeft de noodige machtiging te vragen om te mogen overgaan tot de openbare verkooping van een deel van 11 aren grond genomen uit een par tij land eener grootte van I ha. 06 a 8o ca. der hofstede Ghikiere te Poelcapelle. Volgens schatting van den heer Ontvanger der Domei nen, heelt deze grond een waarde van 24 a 25 000 duizend fr. de hectare. De opbrergst van den verkoopprijs, geplaatst in belgische staatsrenten, zal meer dan het dubbel bedra gen van den ttgenwoordigen pachtprijs, en tijdens het gedaDe onderzoek van commodo en incommodo werden er geen opmerkingen tegen dezen verkoop gemaakt. De instelprijs is bepaald op minstens 25.000 fr. de hectare. Al de raadsleden stemmen ja uitgenomen de heer Missiaen die zich, als lid van den Openbaren Onderstand, onthoudt. 8. Openbare Onde'stand Openbare ver kooping van bouwgrond. M. Van der Ghote. Den 1 Oogst 11. heeft de Commissie van Openbaren Onderstand een beraadslaging genomen waarbij zij besluit een perceel bouwgrond, groot volgens kadas ter 1 a. 98 ca. en er bekend sectie F nr 336b gelegen te Yper, St Janstraat, en het vroeger beluik van het Klein H. Geestje «uitmaken de, openbaar te koop te stellen op den prijs van 25 fr. den viei kanten meter. De raad brengt hierop, met zelfde stemming als zooeven, een gunstig advies uit. 9. Kerkfabriek St Georges Memorial Church Begrooting over het jaar 1934. M .Van der Ghote Deze begrooting voor het jaar 1934 sluit met de som van 32.911 fr. 17 in ontvangsten en 32.894 fr- 55 in uitgaven, een verschil latende van 16 fr. 62 in meer. Deze begrooting wordt goedgekeurd met 9 stemmen. De heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes ont houden zich. 10. Jachlrècht op Zillebeke vijver. Las tenkohier. M. Van der Ghote. Ik denk dat het nutte loos zal zijn dit lastenkohier te lezen. Het is hetzelfde lastenkohier dat vroeger den 7 Juli 1923 werd goedgekeurd, de eenigste wijziging die er aangebracht werd is, dat de pacht thans ingaat met i" October in plaats van met ia Augustus. De nieuwe pacht begint dus met 1" October ig33 voor een termijn van negen naeenvolgende jaren, en de verpachting zal ingesteld worden op de som van 25oo fr., zijnde den tegenwoordigen pachtprijs. Is iedereen daarmede t'akkoord M. Lemakieu. Ik zal dit lastenkohier stemmen, omdat het hier in dit geval niet wel anders kan zvjn, er is daar immers een ge deelte bosch bij dat door de stad wordt uit gebaat. Doch mijne instemming met deze verpachting wil niet zeggen dat ik afzie van mijn princiep dat, wanneer het zaailand betreft, de pacht van het jachtrecht steeds met de pacht van het land moet samengaan. Op voorstel van den heer burgemeester, wordt het voorgesteld lastenkohier met een parige stemmen goedgekeurd. 11. Aangenome St-Jozefschool Meenensteen weg KaljvaartVersmelting—Akte neming. De heer burgemeester geeft lezing van een beraadslaging, door het schepencollege voor gesteld, waarbij akte genomen wordt der versmelting van de vrije lagere scholen van den Meenensteenweg en van de Kalfvaart. Deze scholen werden beide tegelijkertijd aan genomen den I December ig3o voor den zelfden duur van 10 jaar. M. Missiaen. Het contract van aanne ming eindigt terzelfdertijd voor de twee scholen M. Van der Ghote. Ja. Indien er geen andere opmerkingen te maken zijn, vraag ik dit voorstel te stemmen. Stemmen ja de heeren Lemahieu, De lahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jufvr. Cor- nillie, de heeren Seys, Biebuyck, Verbeke en Van der Ghote onthouden zich de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. 12. Mededeelingen. M. Missiaen. Over enkelen tijd heb ik kennis gt kregen van een nieuw loonbarema voor het stadspersoneel, en ik zou aan het schepencollege willen vragen wanneer het zinnens is dit aan het advies van den ge meenteraad te onderwerpen. M. Van der Ghote. Dezen laatsten tijd, gezien we in de Oogstmaand waren, heeft het schepencollege slechts onregelmatig bijeen gekomen, doch nu zullen wij opnieuw voorts regelmatig vergaderen en dit barema in een onzer eerstkomende zittingen in aanmerking nemen. M. Missiaen. Gaat dit voorstel uit van het schepencollege ofwel van een lid ervan M. Seys. Het is zeker van het schepen college solidair lijk. M. Missiaen. Ik veronderstel dat dit eerder van een lid is, gezien het voorstel zelf nog eerst in het schepencollege moet onder zocht worden. M. Van Alleynnes Ik vraag dit punt eerst in Commissie te willen onderzoeken, het ware veel gemakkelijker. M. Van der Ghote. Ja, te meer dat er nog tal van andere punten aangaande ons personeel te herzien zijn. M. Bonnet. Er is spraak in stad dat men zou zinnens zijn hier te Yper te doen wat reeds in veel gemeenten van het omliggende gebeurt, namelijk gebruik maken van het wetbesluit van 3i Mei 1.1. Het verwondert mij echter dat er hier geen woord daarover gerept wordt. Is het schepencollege werkelijk van gedacht dit besluit toe te passen, ik be doel de opeisching der weikloozen M. Van der Ghote. Het schepencollege is niet alleen van gedacht maar het heeft be sloten dit te doen. M. Bonnet. Het is dus waar. Mijn dun- kens was het de raad die daar eerst had moe ten van kennis krijgen. M. Van der Ghote. Zou de raad misschien iets te zeggen hebben tegen dit princiep M. Missiaen. Neen, op voorwaarde dat de werkloozen niet opgeëischt worden voor de gewone werken die de stad te doen heeft en die door een aannemer moeten uitgevoerd worden, en ten tweede dat er aan de alzoo gebezigde werkloozen een voldoende loon verzekerd worde geschoeid op het koninklijk besluit en niet zooals in zekere gemeenten waar er niets bij hunne gewone weikloozen- vergoeding wordt gevoegd. Hier te Yper zijn er sommige^iuttige werken die hoogst noodig dienen uitgevoerd te worden en voor dewelke ik het volledig eens ben om er de werkloozen aan het werk te stellen. M. Bonnet. Ik vraag alleen dat het Koninklijk Besluit volledig en in al zijne bepa lingen zou toegepast worden. M. Van der Ghote. Wij zullen binnen kort een Commissie samenstellen zooals dit, ten andere, in het Koninklijk besluit voorzien is, om de beweging in gang te steken. Alle poli tieke partijen zullen in deze Commissie ver tegenwoordigd worden, zoodat zij alle be vrediging zullen hebben. De openbare zitting wordt hierop te 18.45 uur opgeheven. Op Maandag 2 October a. s. hernemen de Winterleergangen in de Nijverheidsschool. Deze zeer belangrijke lessen zijn alle kosteloos. Zij hebben plaats op de weekdagen van 6 tot 8 uur 's avonds, van October tot einde Maart (den Zaterdag uitgezonderd). 's Zondags van 8 tot 10 uur vóórmiddag voor schilders alleen. Alwie uit deze kostelooze lessen nut kan trekken, aarzele dus niet zich te laten in schrijven, op Zondag 1 October, van 10 tot 12 uur vóórmiddag, in de Nijverheidsschool, nr 8, Onze Lieve Vrouwstraat. Voorwaarden Veertien jaar oud zijn en een lagere school gevolgd hebben. De Nijverheidsschool omvat i°) Een Voorbereidende afdeeling met 2 studiejaren ie Studiejaar Meetkundig teekenen. 2' Projectie teekenen. z°) Vier bijzondere afdeelingen Afdeeling Mvkaniek, met 3 siudiejaren Bouwkunde, met 3 studiejaren Schilderen, (hout, marmer, ver gulden, letters, enz Afdeeling Boetseeren, met 3 sludiejaren. Elke afdeelirg beschikt over veel en prak tisch aanschouwingsmateriaal. Geiurende de Win erlessen volgen de leer lingen, buiten het teekenen, ook uiterst nut tige lessen in het rekenen, meetkunde, enz. aangepast aan de verschillende ambachten en bedrijven. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door de HH. van den Beheerraad, den Heer Bestuurder en de HH. Leeraars. De DUURTE der goede eischt een zorgvuldige en vertrouwbare HERSTELLING, hetgern dikwijls te wen- schen laat. Gevolg aan het vertrouwen van vroeger en op aanvraag zijner talrijke oude kalanten komt een Werktafel te plaatsen in z'jne woning waar hij zich, van heden af, met alle herstel lingen en veranderingen gelast. Levering van nieuwe stukken op aanvraag. Aankoop van oud goud en zilver. 18, Meenenstraat, te leper (Onder toezicht van den Staat, de Provincie en de Stad). bESTUUR St Jacobsstraat, 5, leper. Bureel en ingang der leergasten Bellewaer- destraat, 5, leper. A) Op Maandag 18 September, te 8 uur, hernemen de kostelooze theoretische en prac- tische DAGLEERGANGEN (van 8 tot i8u.) voor het schooljaar ig33 1934. 1® Voor Houtbewerkers (duur 3 jaar) schetsen vakteekenen, timmeren, meubelma ken, schrijnwerk, modelmaken, enz. De leergasten houtbewerkers ontvangen maandelijk-, na hun eerste leerjaar, een gel delijke premie als belooning en aanmoediging volgens werk en gedrag. Die premie kan in het derde jaar reeds hoog zijn. 2° Voor Metaalbewerkers (duur 3 jaar) schetsen - vakteekenen, paswerk, draaien, mecaniek, electriciteit, enz. De leergasten metaalbewerkers ontvangen maandelijks na hun tweede leerjaar een gelde lijke premie als belooning voor hun werk en gedrag. B) Op Zondag 1 October, te 9 1/2 uur, hernemen de kostelooze theoretische en practische ZONDAGLEERGANGEN voor coupe en confectie (van 8 tot i3 uur, duur 2 jaar)kleermaken, snijden, schetsen, patroon- teekenen, aanpassen, enz. Voor verdere inlichtingen en voorwaarden alsook voor de inschrijving, wende men zich tot den E. H. Bestuurder der Beroepschool Nr 5, St Jacobsstraat, of 5, Bellewaerdestraat, te leper, bij voorkeur den Zaterdag of den Zondag voormiddag tusschen 10 en 12 uur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 10