IfORTRIJKSCHF ONDERLINGE 16-9-1933 Met Ypersche - 2e Bijvoegsel - Mzl ttegion d'Ypres N° 24 Gemeenteraad van Yper Terslag der Zittiog van 11 September 1933 Waar zijt gij het ZEKERST en Y00RDEELIG5T verzekerd 1 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de TE KORTRIJK Brand - Leven Ongevallen Yoor alle inlichtisgei wende men zich tot het Bijkantoor te Vper Algemeen OpzienerOM ER ROBYN- De zitting wordt te 18 u. o5 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Van der Ghote. burgemeester - voorzitter Lemahuu, De- lahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Honnet, Coutella, Ver gracht, Van Alleynnesen Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. M. Van der Ghote. Wij hebben een brief ontvangen van den heer Leuridan, die zich verontschuldigt de zitting van vandaag niet te kunnen bijwonen. 1. Proces verbaal der zitting van 3i Juli ig33. De heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, waarna het zonder opmerkin gen wordt goedgekeurd. 2. Politieverordening Kennisgeving. De heer Burgemeester geeft lezing der politieverordening die hij den 3 Oogst laatst leden genomen heeft ter gelegenheid der H. Hertefeesten en der Jubelprocessie op 6 Oogst, en waarbij alle gerij dien dag vanaf 14 u. tot 19 u. 3o in stad verboden was. Deze politieverordening wordt thans met eenparige stemmen goedgekeurd. 3. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. M. Van der Ghote. Het schepencollege stelt voor een aantal vergunningen van grond op het kerkhof toe te staan mits betaling door de aanvragers van een gezamenlijke vergoe ding van 2865 fr. ten voordeele van den Openbaren Onderstand. De tegenwoordige raadsleden stemmen ja Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 4. Overdracht Electriciteitsvergunning - Goedkeuring. M. Van der Ghote. De electriciteits- maatschappij, die hier de vergunning heeft, noemde eertijds Société Générale Beige de Distribution Electrique Thans is zij ver smolten met de Compagnie Géné ale de Gaz et d'Électricité te Brussel, en vraagt zij ons deze versmelting te willen goedkeuren. Dit is dus enkel en alleen een formaliteit. M. Missiaen. Het is de eerste maal niet dat de maatschappij deze vraag tot de stad richt. Vroeger werd deze vraag hier verwor pen met algemeene stemmen na lange discus sie en na zelfs getracht te hebben om van deze vraag gebruik te maken om van de maatschappij betere voorwaarden voor de stad en voordeeliger prijs der verlichting los te krijgen. Nu doet de maatschappij ons opnieuw dezelfde vraag. Ik weet echter niet of de stad er in geslaagd is sedertdien betere -voorwaarden te bekomen van de maatschappij, doch het verwondert mij dat dit voorstel aan den raad wordt voorgelegd zonder dat de commissie der werken werd bijeengeroepen om het eerst te onderzoeken. De heer Burge meester zegt dat het eenvoudig een regularisa- tie van den toestand, een formaliteit is. Ik betwist niet dat, indien wij die vraag stemmen of niet, de maatschappij niettemin zal voort gaan met het leveren der electriciteit. Doch ik vraag mij af, indien de maatschappij onze toestemming niet noodig heeft, waarom zij ons dan de vraag doet. Ik veronderstel, ge zien de maatschappij eraan houdt onze toe lating te vragen, dat zij ze wel noodig heeft - om zich in regel te stellen. Indien er iets ergs moest gebeuren, dan zou, volgens mij, de maatschappij zich in zeer moeilijkèn toestand bevinden door het feit dat zij niet in regel is en de versmelting heeft gedaan zonder onze toestemming. De stad heeft er geen belang bij dezen toestand te regulariseeren, maar wel dé maatschappij, en daarom stel ik de vrhag of dit nu het oogenblik niet ware om betere voörwaarden van de maatschappij te e'lschen. Iedereen weet dat er geen moeilijker maat schappijen bestaan om er mede te onderhan delen dan deze die hier te Yper de vergunning j heeft. Wij hebben dit vroeger reeds meermaals ondervonden onder meer tijdens de onder handelingen voor de uitbreiding in de Bas culestraat, voor de verlichting van het Moe derhuis en onlangs nog voor het Weezen gesticht. De maatschappij gaf riet alleen geen voldoening op onze vragen, doch wij moesten maanden en maanden wachten voor aleer van haar een antwoord te krijgen. Ik stel dus voor dezen avond over die vraag niet te beslissen en ze eerst door de commissie te laten onderzoeken. Die vraag, zooals zij ons nu voorgesteld en gevraagd wordt te willen goedkeuren, geeft mij den indruk dat de heer burgemeester ofwel het schepencollege ons neemt voor menschen met een buitengewoon begripsvermogen, die iets kennen op het eerste zicht of bij eenvoudige kennisneming van een voorstel, ofwel voor groote domme rikken, die iets stemmen zonder het te kennen. Indien dit niet waar is, dan vraag ik dit voorstel eerst door de commissie te laten onderzoeken. M. Van der Mersch. Het verwondert mij dat de heer Missiaen gelooft dat het sche pencollege de gemeenteraadsleden voor dom merikken zou aanzien. Hier is er enkel spraak van een eenvoudige formaliteit, en het bewijs dat de stad tracht grootere voordeelen van de maatschappij te bekomen, is dat de heer Inge nieur Braecke gelast werd met het nieuw con tract te onderzoeken. De maatschappij vraagt thans alleen van naam te mogen veranderen. Zij heeft zich thans tot een nieuwe maatschap pij gevormd, meteen veel grooter kapitaal dan vroeger, en biedt dus voor de stad ook grooter waarborgen van solvabiliteit. De heer Mis siaen spreekc van het contract te onderzoe ken, wij zijn het met hem daarover volledig t'akkoord en het contract, dat reeds door den heer Braecke werd onderzocht, zal thans aan de Commissie van Openbare Werken voorge legd worden. Nu is het echter alleen een for maliteit, een verandering van naam in het contract, die volstrekt geen schade voor de stad zal veroorzaken. Die toelating wordt alleen gegeven onder voorbehoud van al onze rechten en ik zie hoegenaamd geen bezwaar dit toe te staan. M. Missiaen. Hetgeen men vroeger be weerde, beweert men nu ook, namelijk dat het een simpele formaliteit is. Maar indien onze toestemming niet noodig is, dan kan de Handelsregister Kortrijk g52 Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December ig32, in uitvoering van de wet van 25 Juni 1930. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers" gevraagd. 8, Mondstraat - Tel- 189 maatschappij werken zooals vroeger. Het is echter niet, zooals de heer schepen Van der Mersch het zegt, een verandering van naam, maar wel een vei smelting van twee maat schappijen. Het is dan geheel natuurli k dat de maatschappij, door die versmelting kapi taalkrachtiger geworden is. Om deze versmel ting te mogen doen moet de maatschappij de toelating hebben van deze met wie zij een contract gesloten heeft. Zij heeft het echter gedaan zonder ons te raadplegen en zonder onze voorafgaandelijke toestemming te vragen en het bewijs dat deze toestand voor haar abnormaal is, wordt ons geleverd door hetr feit dat ze ons ru komt vragen dien toestand te regulariseeren. Thans werken wij nog altijd met de oude maatschappij, wij kennen de nieuwe niet en moest er nu een geschil tus- schen de stad en de maatschappij door de Rechtbank moeten beslecht worden, dan zou er aan de maatschappij terecht de vraag kun nen gesteld worden met welk recht zij deze versmelting heefl gedaan. Indien de toelating der stad niet vereischt is, dan m iet de maat schappij ze ons niet vragen, maar indien ze wel noodig is, dan zouden wij, door de ge vraagde toelating zonder grondig onderzoek toe te staan, het wapen wegsmijten dat wij nu tegenover de maatschappij bezitten. Indien wij echter wachten totdat het contract gewij zigd is, dan behouden wij een troef in onze handen. Daarom vraag ik aan den gemeente raad deze kwestie naar de bevoegde commissie te verzenden. M. Van der Mersch. De nieuwe maat schappij neemt al de verplichtingen en al de voorwaarden der andere maatschappij over, het zelfde contract blijft bestaan zoodat er dus voor de stad niets aan den toestand van nu veranderd wordt. M. Missiaen. Gij verplaatst de kwestie. Ofwel heeft de maatschappij onze toestem ming niet noodig en dan moet zij ons niets vragen, ofwel heeft zij ze wel noodig en dan is het voor de stad geraadzaam te wachten totdat het contract veranderd is. En in geval de stad geen voldoening bekomt, dan heelt zij daar het middel om het bestaande contract te verbreken. M. Van der Mersch. De maatschappij heeft de toelating van de stad noodig, dit is zeker, doch indien de gemeenteraad moest weigereq daarin toe te stemmen, dan heeft de maatschappij ook het recht ds stad voor de Rechtbank te dagen en ze te verplichten hare toestemming te geven gezien zij nu dezelfde waarborgen als vroeger biedt. M. Missiaen. Indien gij aan een hande laar een bestelling doet en deze u later zegt ik zal ze u niet leveren maar een ander zal ze u leveren, zijt gij dan verplicht ze te aan vaarden M. Van der Mersch. Maar hier is het den zelfden persoon, het is alleen de benaming der maatschappij die verandert. M. Van der Ghote. Wij zullen het voof- stel van den heer Missiaen ter stemming leggen. M. Lemahieu Mijnheer de Burgemeester» is er haast bij om over de vraag der maat schappij te stemmen Zooniet ben ik het voor stel van den heer Missiaen genegen om dit eerst door de Commissie te laten onderzoe ken. M. Van der Ghote. Er is daar zoowel voor de maatschappij als voor de stad noch voordeel noch nadeel aan gelegen, en indien de raad het noodig oordeelt wil ik deze kwes tie wel verdagen. De raadsleden verklaren zich hiermede eens en achten het nutteloos daarover te stemmen. M. Van der Ghote. Wij zijn dus t'akkoord om dit punt naar de Commissie van openbare werken te verzenden. 5. Stadsrekening over het dienstjaar 1932. Nederlegging. M. Van der Ghote. Deze rekening zal onderzocht worden door de commissie van

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9