KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder KortrüK Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Soomgaardstraaf, Yper. Grafschennis Ypersche Fotoclub Ypres Swimming Club Nationale Militie EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE De les die er uit te trekken is. 5 Lichting 1934 Reglement van Prijskamp in 't BIEDEN middel van tractors, die er gemiddeld 700 per dag neerhaalden, op de strook waar het ka naal moest komen en die bij plaatsen een breedte van 260 m. bereikt. De aardewerken werden den 1 April begon nen en worden ijverig voortgezet, ten einde ze in den bepaalden tijd van 3 jaar te kunnen voleindigen. Het is op dit werk dat men voor de eerste maal in Europa de rupsen tractors ■^Caterpillar Diesel gebruikt heeft. Meer dan 5oo m. loopgracht zijn reeds tot op denoodige diepte gegraven en verder daalt de gracht reeds tot op een diepte van 12 m. onder het peil van den natuurlijken grond. Tot op heden houlen de uitgevoerde werken goed stand, zoodat alles doet voorzien dat deze moeilijke en gevaarlijke onderneming ten volle zal slagen, zoooals de heeren ingenieurs «r ten andere de vaste overtuiging van hebben Deze werken van Eygenbilsen zijn het schoonste bewijs dat de huidige techniek heel wat vooruitgang heeft gedaan sedert den tijd dat de werken hier te Hollebeke werden uit gevoerd en dat zij uit de vroeger gedane on dervindingen veol nut heeft weten te trekken. Zij bewijzen ook dat, zooals vooraanstaan de en gezaghebbende personen het onlangs _oog zegden, er geen moeilijkheden van de na tuur, hoe groot zij ook mogen wezen, meer bestaan die door de techniek niet kunnen over •wonnen worden. Zoodat het thans kinderachtig ware, om niet meer te zeggen, nu r.og te durven beweren dat de werken der vaart Yper Komen te Hol lebeke onmogelijk kunnen uitgevoerd worden. Dit argument, dat men vroeger gebruikte om onze vraag tot herstel der vaart Yper Komen van de hand te wijzen, wordt thans stilltkens aan verlaten, omdat men er van bewust wordt dat het geensteek meer houdt. Doch thans weigert men ons nog in hooger hand voldoening te -schenken, onder voor wendsel dat er geen gel Hs. Hel Albertkanaal zal, naar men zegt, de ■overgroote sam van I 1/2 milliard kosten. En wat wordt er voor het herstel der vaart Yper-Komen gevraagd Enkel de kleine en onbeduidende-som van ongeveer 35 millioen frank, dus een bagatel in vergelijking van het geen voor het Albertkanaal zal uitgegeven v worden. Ver van ons de belangrijkheid van het Albertkanaal te betwisten, wij zijn zelfs ten volle overtuigd van het overgroot nut dat deze prachtige waterweg voor gansch het land oplevert, doch wij zullen ook niet dulden dat men het nut van onze vaart Yper-Komen zou betwisten. Wij hebben daar vroeger reeds herhaaldelijk over uitgeweid en de overgroote voordeelen, die de vaart Yper Komen voor gansch onze ^geteisterde en reeds zoolang miskende streek moet opleveren, opgesomd en zullen, zoo noodig, er later nog wel eens op terugkeeren. Hoe groot de voordeelen, die uit de vaart Yper-Komen zullen voortspruiten, voor ons ook mogen wezen, bekennen wij volgaarne dat zij niet kunnen opwegen tegen die van het Albertkanaal, maar daarentegen zijn de gevraagde kosten in verhouding, en dan nog wel in groote mate, ook veel minder. Daarom moet er voorts gewerkt worden. De vroegere opwerping van Minister Van Iss acker, die beweerde onze vaart Yper- Komen niet te herstellen omdat het er geen was van 600 ton, werd reeds te niet gedaan door het feit zelf dat de bevaarbaar gemaakte Leie slechts schepen van 3oo ton toelaat. Een andere opwerping, namelijk de vroegere mis lukkingen of beter de onmogelijkheid de wer ken van Hollebeke met welslagen uit te voeren, vervalt thans ook door de verklaringen van bevoegde Ingenieurs en door de werken van veel slechteren aard en grooteren omvang te Eygenbilsen uitgevoerd. Ook de laatste opwer pingen, die men thans tegen ons gebruikt, moet men weerleggen. De tegenstrevers der vaart Yper-Komen moeten ontwapend worden en de Regeering moet ertoe gebracht worden te bekennen zoo ze ja of neen nog iets voor dit gedeelte van België over heeft en zoo de bewoners van het Zuiden van West Vlaande ren in haar oogen nog Belgen zijn zooals de andere Belgen. Verleden week werden op het stedelijk kerk hof vazen ontstolen op vier graven namelijk van den heer Notaris Reynaert, van den heer H. Deelercq, van de Gebroeders Persyn en van Mevrouw Caenepeel. Op vele grafsteden worden er ook sinds ge- tuimen tijd bloemen ontvreemd. Het is zeer pijnlijk voor de familieleden de rustplaats van hunne dierbare afgestorvenen te zien onteeren. Wij bedoelen hier geenszins nalatigheid van den portier. Deze is terzelfder- tijd puttenmaker, en kan onmogelijk een vol doende toezicht houden over 't kerkhof dat van langs om uitgebreider wordt en dicht bezet. Wij durven toch verhopen dat de bevoegde overheid er zal in gelukken aan die af keerige misdrijven een einde te stellen. 't Ware wenscheiijk 't reglement bij den in gang meer zichtbaar te maken en streng toe te passen. 't Kerkhof zou dienen gesloten te worden bij 't naderen van den avond, vooral langs den kant van 't Engelsch Kerkhof. Eenieder kan langs daar, op al de uren van den dag en den nacht, ongezien uit en in het kerkhof. Terloops doen wij opmerken dat er sinds meer aan een maand aan den heer schepen van openbare werken gevraagd werd van de pomp, die 't noodige water levert om de bloemen op de graven te besproeien, te willen doen her stellen. Tot heden werd aan deze billijke vraag geen gevolg gegeven. Mits een peringen onkost ware dit nochtans een groote voldoening geven aan tal van personen die daar voor hunne dooden komen bidden en hunne graven onderhouden. Verslag der Zitting van i3 September iq33 In de zitting gehouden op 26 Juli 11. hadden we besloten niet te vergaderen in de maand Augustus daar er zonder twijfel veel leden niet zouden kunnen aanwezig zijn. Het is inderdaad vacantietijd en daarmede hoelt rekening gehouden te worden. Zeven weken zijn voorbij sedert de laatste zitting en wij stellen vast dat er heden vol doende belangstelling is, want een twintigtal leden zijn tegsnwoordig op de vergadering. De heer Voorzitter opent de zitting om 20 uur. Hij geeft lezing van de namen der leden die een prijs wonnen in den fotowed strijd der H. Hartefeesten. Een groot getal fotos waren ingezonden waarvan een vijftigtal in aanmerking kwamen voor de prijzen. Elf leden hebben zich onderscheiden in den wedstrijd. Het 2e punt van de dagorde bestond in het geven van onderrichtingen aangaande den toekomenden wedstrijd. Tot het geven van de noodige wenken werd er overgegaan tot de lezing van het reglement ieder artikel gaf aanleiding tot het geven van allerlei nuttige inlichtingen. Verschillende artikels werden druk besproken onder de aanwezige leden. Het artikel betreffende de datums van het indienen der fotos en van de tentoonstelling moest wegens omstandigheden onafhankelijk van onzen wil gewijzigd worden. De uiterste datum tot het indienen der fotos werd gebracht op 26 October ig33 en de tentoonstelling weid vastgesteld op 29 daaropvolgend. De leden onderhielden zich nog wat onder elkaar en het was 22 uur toen de zitting ge sloten werd. I) Gezien den Wedstriid, die plaats heeft op Zondag t° October a s. te Komen (Frank rijk) tusschen de ploegen van Y. S. C. en Les Tritons Cominois worden de wer kende leden van de Y. S. C. verzocht een oefening bij te wonen die doorgaat op Zondag 24 September, in de Zwemkom te Komen. Vertrek leper statie om 7,3o uur. Prijs heen en terug per spoor 4,5o fr. Degenen die per fiets gaan worden ver zocht samen te komen op de Groote Markt, vóór het Belfort, om 7 uur. II) Van heden af worden de inschrijvingen aanvaard van dezen welke de ploeg begeeren te begeleiden naar Komen op i" October. Zich wenden bij den heer Voorzitter Massche- lein, Boterstraat. Ilf) Niettegenstaande de Zwemkom geslo- ten is, mogen de zwemmers van de Y. S. C. hunne oefeningen voortzetten iederen dag om 17 uur- Het Bestuur. STAD YPER Wervingsbur'el Vergaderingen Het College van Burgemeester en Schepe nen van Yper, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het wervingsbureel te Yper vergadering aal houden den 26 September 1933 te 9.45 uur en te 14 i5 uur, en den 28 September ig33, te 9 45 uur, telkens in de Muziekschool. De niet uitgestelde miliciens der lichting 1934, die geen oproepingsbrief mochten ont vangen hebben, moeten zich onverwijld tot het Gemeentebestuur wenden. Te Yper, den 18 September ig33. Op bevel De Gemeentesecretaris, De Burgemeester, G. Versaili.es. J. Van der Ghote. te hekomen ter Drukkerij DU MORTIER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5