Radiosport - E. Christiaen Philips Telefunken Bell Zenith Gemeenteraad van Yper Nieuwe RADIOTOESTELLEN model 1934 Zit ing v. Maandag 9 October 1933, om 18 u. der Keuringen en Omschrijvingsprijskampen voor Hengsten van het Belgisch Trekras A. Keuring en Prijskamp voor Hengsten die op hun 3* jaar gaan B. Keutiog en Prijskamp v. Hengsten op hun 4' jaar gaande en v. Hengsten van 4 jaar en meer. C. Bewaiingsprem'ên of jaargedeelten van Bewaringsprcmiën Ypres Swimming Club Vette en Natte Chicorei BEPROEFT bij U thuis, in stad of op den buiten, zonder KOSTEN noch VERBINTENIS, de Te beginnen van 1329 fr. Krediet van 12 tot 18 maanden. Ëj] Oude toestellen worden overgenomen, [g] 54, Rijselstraat, YPER t*i. 301 V is dapper gevolgd en Rerlijn, onder het teeken van het Hakenkruis, slaat met zijn vierjaren plan denzelfden weg in. President Roosevelt in de Vereenigde Sta ten werkt met handen en voeten om de door- eenloopende bedrijvigheid zijner medeburgers te bedwingen, te breidelen en te regelen voor het algemeen welzijn. Heer Daladier, in de jongste Conferentie te Londen, stond het stichten voor van ge controleerde overeenkomsten, zoowel natie nale als internationale, tusschen voortbrengers, ten einde hun werking te rationaliseeren en nauw aan te passen met de wetten van het verbruik. Wij zijn nu ook bezig om aan onze staat huishoudkunde een nieuwe richting te geven 't werkt aanstekelijk en we apen toch zoo geren na. Maar wat beteekent nu Geregelde Staat huishoudkunde Iedereen spreekt ervan en niemand «raat akkoord met een zin, welken men er wil aan geven. Eenigen zeggen Vereenigde economie of Beraamde economie twee termen die een nauwe samenwerking veronderstellen van de ondernemingen en hun bestuurders om zekerder het doel van hun gemeenzaam stre ven te bereiken het eerste doelt op de ver- eeniging der verschillende ondernemingen, het tweede op de eenheid van werking. Anderen zeggen Gecontroleerde, be waakte, nageziene economie Dat veronder stelt een geaag, 't zij de Staat of een privaat organisme, dat aan d; nijverheden algemeene richtingen geeft en waakt op haar toepassing. Weer anderen zeggen Georganiseerde, geregelde economie om bijzondei lijk te steunen op het nauwkeurig evenwicht tus schen de verschillige nijverheidstakken of tusschen voortbrengst en verbruik. Eindelijk hebben we Geschetste, vooraf ontworpen economie die zich zou ontwik kelen volgens een vooraf bepaald voortbren gingsplan, vastgesteld door de overheid en aanvaard door de belanghebbenden of ook wel aan de belanghebbenden opgedrongen. Dat is de methode, door het Soviëtisch vijf jarenplan verwezenlijkt, door het vierjaren plan van Hitler en de strekking van het fascistenregiem in Italië. Men heeft dus maar te kiezen er is gading voor iedereen. Welke formuul is nu de beste Dat zullen ons de specialisten, die tegenwoordig de zitke in behandeling hebben, wel zeggen, maar niets belet er, dat wij er ook ons gedacht over zeggen. Men moge met onze staathuishoudkunde doen wat men wil, als men slechts de onver anderlijke wetten der vrijheid eerbiedige en onder de voortbrengers die mededinging late bestaan, die een weitige en nuttige zaak is. Men moet den Staat er buiten laten. Men hoeve af te zien van de richting door den Staat te geven uit reden van princiep, voor zichtigheid en gezonde praktijk wanneer de Staat zich op een terrein waagt, dat het zijne niet is, is hij meestal de speelbal van geheime machten, die zijn wei king beheerschea in 't voordeel van hun eigen belangen. Moet men die richting toevertrouwen aan de banken of de grootfinancie Neen, omdat de banknijverheid voor alles het privaat belang voorstaat en alzoo noodlottig geneigd is de algemeene belangen der samenleving te slachtofferen. Wij stellen meer betrouwen in de formuul van geregelde staathuishoudkunde door de belanghebbenden zelf het is de formuul, welke president Roosevelt poogt uit te werken en den Pauselijken wenk nabij komt de leden van het scciaal lichaam helpen en ze niet vernietigen of opslorpen. Maar de uitslag, zelfs van de best aange wende formuul, maakt ons niet optimist, om dat geen enkel genie in staat is heel het inge wikkeld vraagstuk der huishoudkunde te om vatten. De iactors, waarvan zijn oplossing afhangt, zijn zoo talrijk zoo verscheiden, zoo veranderlijk, dat geen menschelijke voor zienigheid in staat is «m ze te con troleeren, zoo als schielijke vrijgevigheid of onverwachte weerstand der natuur, de grillige veranderin gen van het klimaat, de onstandvastige doe ning der mode, de terugslag der politiek op economische zaken, enz. Zeker is 't, dat een huishoudkunde, aan een te streng gecentraliseerde richting onderwor pen, veel gevaar loopt in een ongeregelde huishoudkunde te ontaarden. De menschelijke geest is van natuur uit faal baar en de bestuurders der staathuishoudkun de, hae voorzichtig ze ook mogen wezen, zul len niet ontsnappen aan misopvattingen, noch aan misberekeningen. En alle misslag heeft een noodlottigen weer slag in staathuishoudkunde. Te overvloedige koopwaar wordt waardeloos een te kort aan koopwaar veroorzaakt schielijke prijsvermeer- deringen overtollige ondernemingen moeten verdwijnen en slepen met zich ontzaglijke kapitalen mee. De geregelde staathuishoud kunde zoo ze ooit het daglicht ziet, zal, alhoewel in mindere mate, al de wisselvallig heden kennen, die periodiek den loop der vrije huishoudkunde omverwerpen 't Is juist dat, wat men in de V. S. reeds gewaar begint te worden. Wat hier voorgaat is maar een opvatting, geen evangelie. Geleerde bollen zijn aan de uitwerking van dit vraagstuk bezig te Brussel en te Geneve. De ondervinding zal het uitwijzen of ze den nagtl op den kop geslagen hebben. Een ding staat nochtans vast, dat in zake vrijhandel wij schier gansch alleen staan dat onzo buiten landsche politiek, sedert Versailles, ettelijke malen schipbreuk heeft geleden dat andere kleine naties, zooals Holland, Denemarken en Zwitserland, heel wat kraniger houding aan nemen aan de groene tafel en de faas van hun boterhammen niet laten wegkapen a!s ze een handelsverdrag te sluiten hebben met grootere broers dan zij, lijk wij sedert jaren reeds, gewoon zijn te laten doen en daarin moet er verandering komen. Een voorbeeld Denemarken en Holland leverden ons in 1929 3 miljoen kgr. boter en 20 miljoen in 1932; 8 miljoen kgr. zwijnen vleesch in 1929 en 16 miljoen in ig3t 4 mil joen kgr. rundvleesch in 1929 en 26,5 miljoen in 1 g31 en daarbij verloren wij nagenoeg heel de markt van Londen ten voordeele van Denemarken. Wat hebben wij als antwoord gedaan Niets 1 Al de landen blijven bij ons de meest begunstigde natie en wij bij hen de meest vernegligeerde Andere wegen op a. u. b. DAGORDE 1. - Proces verbaal der zitting van 11 S-p tember ig33. 2. Obenbare Onderstand Knechten Weezenschool IJzeren omheining langs den steenweg van Yper naar Poperinghe Plans Bestek en lastenkokier. 3. Openbare Onderstand. Openbare ver kooping van twee partijen tadlie. 4 Nijverheidsschool a) Rekening over het dienstjaar iq32. b) begrooting voor het jaar ig34. 5. Stedelijke huishoudschool Begrooting ig?4. 6. Beroepshuishoudschool der HFamilie- Begrooting voor tg34. 7 Vrije huishmdklas Lamolte Be grooting voor ig34 8 StJoz<f's beroepsschool Begroeting voor ig34 g. Brandweer schadevergoeding over eenkomst. 10. Stedelijke Muzi kschool Begrozting ig34 11. Nazicht dir stadskas 3d' kwartaal 12. The i3 th. Belgian Field Artillery Gedenksteen Voorstel. 13. Stadseigendommen Jachtrecht Zille- beke Openbare verpachting Goedkeuring. 14- Overdracht eleciriciteit vergunning. Goédkeuring. 15. Wegenis Verandering voetpad VijJ- hoek. 16. Mededeelingen UITSLAG gehouden te YPER, den 5 OCTOBER ig33, om 10 3/4 uur, ter Groote Markt. 1. Premie van i.3oo fr. met zilveren eeremetaal, aan Soetaert Odiel te Ledeghem, voor Major vos. 2. Premie van 1.000 fr. met bronzen eeremetaal, aan Decorte Omer te Zuydschote, voor Tambour d'Hilleghembaai. 1. Premie van 2.000 fr. met zilveren eeremetaal, aan Soetaert Odiel te Ledeghem, voor Marnix baai, 5 jaar. 2. Premie van 1 5oo fr. met bronzen eeremetaal, aan Coene Marcel te Dickebusch, voor Bloc des six Sinces rouaan, 4 jaar. 3 Premie van 1.000 fr. met bronnen eeremetaal, aan Denijs Jules te Crombcke, voor Gaston de Heyghem goud vos, 8 j. 1. Premie van 1000 fr., aan Soetaert Odiel te Ledeghem, voor Prince d'Anse ghem baai, 6 jaar. 2. Premie van 2000 fr. f2'jaardooding), aan Mahieu Louis te Ploegsteert, voor Emi- lion d'Iseghem vos, 6 jaar. 3. Premie van 2C00 fr. 0e jaardooding), aan Remmery Emiel te Staden, voor Ideal de Dottignies baai, 7 jaar. 4. Premie van 75o fr., aan Remmery Emiel te Staden, voor Paltrier de Deynze vos, 8 jaar. Woensdag II werden de examens afgenomen om het diploma van redder van de K. B.Z.R. B. te bekomen. Vijf candidaten van de Y.S.C. stellen zich voor de heeren A. Le èvre, D. en A. Sedeyn, R. Demey, en C. Struye. Juf frouw Leibrant heeft aan alle vijj het diploma afgeleverd. Het bestuur van deV.S.C. is tevre den de candidaten geluk te wenschen en Juffr. Leibrant te bedark^n voor de welwillendheid die ze aan den dag legde. is een bijvoegsel van water toegelaten tot i5 door een DOMME WET. - PACHA heeft deze wet altijd bestreden en heeft nooit geleverd, sinds zijn bestaan in i8»5, dan UITSTEKENDE DROGE CHICOREI.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2