FOOTBALL JTCeRR^ Aux Amitiés Frangaises C. S. Y.- Jun. -Courtrai 5p- Waarom nog zelf WASSCHEN aan Fr. 2.7S de kilo L. Knockaert - Joos 2 Overlijden van den Heer Robert DECLERCQ K. B. V. B. C. S. Y. Zondag 15 October 1933 Vette en Natte Chicorei als wanneer wij het voor U kunnen doen Het linnen wordt gewasschen, gesteven en gedroogd te huis gebracht. Lakens, servietten en handdoeken worden gestreken. Minimum sleet Steeds helder wit FILIAAL TE YPER 51, Dixmudestraat, beleefd En hoeveel plaats werd er daar niet ge vraagd 1 Plaats voer de armen Plaats voor de vervloekten der aarde Plaats voor de ambtenaars Plaats voor de bedienden I Plaats voor de vervoer auto's Plaats voer de pasteibakkers Moet men zekere geruchten gelooven, die in omleop zijn, dan gaan binnen kort andere handelaars ook naar Brussel om plaats te vragen en te betoogen tegen de miskenning, welke zij vanwege de verbruikers moeten ondergaan. Ook wordt dit jaar nog een opmarsch aan gekondigd van takszegellekkers en bandjes plakkers om de toepassing der achiurenwet in hun bedrijf te eischen. Wij zijn nog zoover niet als in Amerika. Daar doen ze aan hongermarschen zij zijn ons daar reeds ver vooruit ze doen hun bedding mee en blijven plaats houden rond het Witte Huis of rond het Kapitool Iedereen had zich aan een betooging van Volksvertegenwoordigers en Senators ver wacht toen de regee ing met de volmacht gewapend hen bedankte voor hun werkzaam heid en ze naar huis zond velen onder hen hebben de gelfgenheid waargenomen om in den vieemde onuer koesterende zonnestralen te gaan betoogen. Misschien krijgt Brussel dat nog eens te zien wanneer men hun arm zalige vergoeding van 42 oeo fr. in zi'penning zal veranderen. Onze oulsoliaten, die van het front weer- kwamen en gewoon waren aan stormaan vallen deden het heel wat beter. Ze vroegen te Brusstl g«.en plaats maar namen ze ter Kamer zelf, en zetelden daar in plaats onzer wetheeren en onderhandellen daar heel tat soenhik met afgevaardigden van de regeering en haalden hun slag thuis Dat was nu eens een betooging, die aan de ribben hing Iedereen vaart wel met een betooging de betoogers beleven er een goed uitstapje mee, de maatschappij der nationale spoorwegen mag rekenen op een mooie ontvangst, terwijl Brusselsche kt fhehuisbazen. spekslagers en pasteibakkers een wtlgt komen verteer niet versmaden. Dat is voor Brussel eens netjes uitgevonden om daar de betoogingen te doen plaats grij pen. Veel steden, zooals Yper, Lkken de toeristen aan door haar oorlogsgeder.kteekens en slagvelden andere plaatsen worden diuk bezocht om onovertrefbaar natuutschoon Brussel integendeel, dat wel veel oorlogs schadelijders telde maar geen oorlogsge dachteutssen en ook niet bogen mag op natuurpracht, heeft al de betoogingen voor zich opgtëischt dat is voor onze beproeide hoofdstad een gezegende bron van inkomsten Doch zoo men eens ernstig tot den grond der zaak wil aidalen en de redenen opzoeken van al die betoogingen, dan moeten wij be statigen dat er iets rot is in onze maatschappij en dat- er in de lagen der samenleving een steeds groeiende mistevredenheid heerscht, welke zich in het openbaar moet uiten tegen wetten en hesluiten, welke het sociaal leven beroeren, bedreigen en veranderen. De oor zaak van negen en negentig betoogingen op honderd ligt in den voortdurenden aanval op den spaarpot der burgerij, de kaevelarij der taksen en lasten en het voortduren der crisis en werkeloosheid. Betoogingen leiden zoo gemakkelijk tot opstootjes en opstootjes tot onoverzienbare rampen. Men lokke ze dus niet uit. Een betooging zouden wij heel graag willen zien dat al de ministers van al de landen, op hun kosten, gelijk de gewone betoogers moe ten doen, naar Grneve trekken en daar met klem betoogen, in naam van hun beangstigd volk, voor vrede, ontwapening en ekonomisch hei stel. De maatschappij wenscht niet beter. M. HETT. Donderdag, in den vroegen morgen, is de heer Robert Declercq alhier, na een pijnlitke en langdurige ziekte, zachtjes in den Heer ontslapen, in den ouderdom van 48 jaar. De overledene was een groot oorlogsinva lide, vereerd met al de militaire eereteekens, Ridder in de Orde van Leopold II en onlangs nog, in de maand Juli 11., tot Ofhcier in dezelfde Orde bevorderd. Spyts zijn kloek gestel door den corlog ondermijnd werd en hij de kiemen der doode- lijke ziekte, die hem ten grave zou slepen, in zich droeg heeft hij zich na den oorlog uiterst verdienstelijk weten te maken. Yperling van geboorte, had hij zijne moe derstad innig lief, niets was hem te zwaar noch te lastig indien hij maar zijn stad en zijn medeburgers kon dienst bewijzen. Aan hen heeft hij het beste van zijn leven geschonken en 't is slechts noodgedwongen, wanneer de krachten hem begaven, dat hij zich uit het openbaar leven terugtrok. Den 24 April 1921 werd hij, op de lijst der katholieken die samen met die der voorge stel le liberale candidaten zonder strijd ver kozen was, als gemeenteraadslid van Yper aangesteld, en den 4 Juni daaropvolgende legde hij, in handen van den heer Burgemees ter Colaert, zijn eed af. In zitting van den gemeenteraad van 29 No vember 1924 werd hij, met zeven stemmen en drie witte briefjes, tot schepen van Openbare Weiken benoemd in vervanging van wijlen heer Van Nieuwenhove, die als dusdanig zijn ontslag had genomen. Zes jaar en half lang, hij werd immers tij dens de volgende kiezingen herkozen, heelt hij dit moeilijk en lastig ambt waargenomen met een bekwaamheid, een tact en een offer vaardigheid waaraan allen, znowel tegenstre vers als partijgenooten, overheden als onder danen, steeds hulde brachten. Het is vooral in het vervullen dezer taak dat de heer Robert Declercq, die het opbou wings en herstellingswerk voortzette van Yper's openbare gebouwen, wegenisnet, wa teileiding, enz., door den heer Van Nieuwen hove zoo goed begonnen, zich zoo verdienste lijk heeft weten temaken. Begaafd, werkzaam, vriendelijk, gedienstig en eenvoudig van om gang, was hij eenieder's vriend en nooit heeft iemand te vergeefs op zijne tusschenkomst beroep gedaan. Overtuigde katholiek en kristen, vond hij zijn behagen in het stipt vervullen zijner plichten en zijn grootste ge- neegen was anderen behulpzaam en aange naam te zijn. De politiek, zooals sommigen die verstaan, kende hij niet, zijn doel was uit sluitend en alleen werken en dienen. In 1928, verergerde zijne kwaal en meer maals kon hij de zittingen van den gemeente raad niet meer bijwonen, maar had toch nog den moed zich met de stadszaken bezig te houden. Gelukkiglijk, tot groote voldoening zijner talrijke vrienden, beterde zijn toestand allengerhand en kon hij weldra zijn bedrijvig leven van vroeger hernemen. Hij bleef schepen van openbare werken tot in April 1931. In zitting van 20 April, toen het voorstel van het schepencollege om de stadsbegrooting in evenwicht te sluiten door den raad, waarin geen enkele partij op dit oogenblik de meerde' heid bezat, verworpen werd, las de heer Declercq, namens zijne collega's, een verklaring af waarbij gansch het schepencollege zijn 'ontslag indiende. Van toen at, daar zij 1 gezondheidstoestand steeds meer en meer te wenschen liet, ver scheen de heer Robert Declercq nog slechts weinige malt-n in de zittingen van den ge meenteraad, en tijdens de laatste gemeente-, vi rkic zingen van 1932 weigerde hij, tot spijt van velen, zijn mandaat van gemeenteraads lid te laten vernieuwen. De heer Robert Declercq heeft ook gedu rende langen lijd, tot wanneer hi) schepen b noemd werd, het ambt van secretaris der Handels- en Nij verheidskamer van Yper waargenomen, en daar in die hoedanigheid aan zijne medebu-gers uitstekende diensten bewezen door, samen met den heer H. Ver meulen, voorzitter, te ijveren voor den voor uitgang en bloei van den Yperschen handel die toen aan 't herworden was. De lijkdienst van den duurbaren overledene zal Maandag 16 October, om 10 uur, in St- Maartenskerk plaats hebben. Het te vroegtijdig heengaan van den alom- geachten heer Robert Declercq zal algemeen betreurd worden. Doch pijnlijk vooral is de zware slag voor zijne doorbrave echtgenoote en zijr.e zes onschuldige kinderkens, die hij zoo teer beminde. Aan Mevr. Declercq Donche, aan hare kin- ders en aan gansch de familie biedt Het Ypersche de verzekering zijner rechtzinnige rouwbetuiging. Voici revenue l'arrière saison. Hélas 1 les agiéables j jurnées ensoleillées, dont le bel été de ig33 nous a abondamment gratifiés, ne sontplus que souvenirs. La natu re, affaiblie par les premiers frimas, s'est ter- nieet ridée lentement elle fléchit vers le sol humide et déja froid. Ainsi que chaque année a pareille épeque, Ton songe un peu partout a s'organiser pour éviter la monotonie des longs soirs d'hiver bon nombre de sociétés d'agtément comraen- cent leur période d'activi A Ypres, le Comité drs Amitiés Fran gaises particulièrement attentif a satisfaire ses sociétaires, vient de rouvrir le cycle de ses multiples et agiéibles s:>i ées de saison. La première de celles ci a eu lieu mercredi au Vieil Ypres Les nombreux membres qui y sont venus ont tu le plaioir d'y entendre le distingué journaliste bruxellois, M. Robert Leurquin, dans son biillant exposé sur les voyages en Zeppelin Spécialiste des grinds repoitages, M. Leu:quin a eftectué, enire autres croisières importantes, celles de Paris a Saigon, et de Friedrichaven a Ric-Ie Janeiro. C'est de celte dernière qu'il nous a plus particulièrement entretenus Tièr spirï— tuel au cours de son intéressante causerie, persuasif dans ses longues conclusions, il a su cor.quérir son auiitoire, et mériter les cha- leureux applaudissements qui ont souligné la fin de sa péroraison Qu'il soit done ici félicité et viviment remercié Avant la cloture de la soirée par le passage a l'écran de deux films d'agiément le pre mier donnant un journal d'actuali'é, le second un bon comique, l'agiéable conlérei ce de M. Leuiquinaé.é complétée par la projection de deux superbes films, dont les scènes vivantes ont parachevé, de ia fa gin la plus heureuse, la séduisante notion que i'on venait de nous enseigner. R. D. Ypersch Stadium Om 3 uur namiddag Ingang i Fr. 5o. is een bijvoegsel van water toegelaten tot i5 dooreen DOMME WET. - PACHA heeft deze wet altijd bestreden en heeft nooit geleverd, sinds zijn bestaan in 1825, dan UITSTEKENDE DROGE CHICOREI. Wacht niet langer U van dien lasligen waschdag te verlossen. Laat U nog heden inschrijven bij de alomgekende BLEEKERIJ en VERVERIJ

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2