De Beenhouwers ïn feest Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Verslag der Algemeene Vergadering gehouden te Yper, in het lokaal Hotel Contlriëntal op ZONDAG 17 SEPTEMBER 1933 ZONDAG 15 OCTOBER 1933 Ferd. Dethoor. Hector Casier. Enkele vreemde afgevaardigden gekiekt met het Bestuur der feestvierende Maatschappij. 14-10-1933 Het Ypersohc - 2e Bijvoegsel - l^ct txegiuii d. Ypres N° 28 De Voorzitter opent de vergadering om l5 uur. De heer Remi Bouquet, Eere Voorzitter, vraagt het woord en weet in welgepaste be woordingen d'n Voorzitter, Casier Hector, gelukte wenschen om de groote onderschei ding waarmede Zijne Majesteit de Koning hem komt te vereeren Hij verklaart zich ge lukkig hem het büzonder Landbouweeretee- ken van Eerste Klas op de borst te mogen vesten en drukt den wensch uit de Maat schappij nog lange jaren bestuurd te zien door zulk een verdienstelijken Voorzitter als heer Hector Casier, De Voorzitter, heer Hector Casier, bedankt voor de gulhertige gelukwenschen en belooft voort te werken zooals in het verleden tot welvaart der Maatsehappij e:-r den Hofbouw in het algemeen. Vervolgers geeft de Secretaris lezing van het verslag der vorige vergadering. Dit ver slag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Mededeelingen De heer Clinckemaille, Voorzitter van het Werk van den Akker, geeft verslag over de tentoonstelling gehouden te Brugge en laat weten welke schoone onder scheidingen de Maatschappij aldaar bekomen heeft Hij bedankt nogmaals de leden die het hunne bijgebracht hebben tot het welgelukken der samenstelling van de verscheidene loten. De heer Voorzitter Casier bedankt de leden die, door hunne tegenwoordigheid op de be grafenis van ons betreurd Bestuurslid, heer Isidore De Wilde, aan dezen een blijk van genegenheid hebben betoond hij laat ook weten dat er van wegens de Maatschappij in het kort een mis zal gecelebreerd worden tot zijne zielezaligheid. Beoordeeling der aanbrengsten Menigvuldige aanbrengsten overdekken de tafels en worden als volgt bekroond 1) Hebben Henri, 4 punten voor zijn 1st Roode radijs, radfis Yskeis, peren Durendeau en President Roosevelt, en appels «Trans parente de Concrels 2) Vandeputte Jules, 4 punten voor zijn lot Appels en Peren. 3) Neels Jules, 3 punten voor zijn Meloen Kantaloup Délice de Table wegende 5 kilos 400 grammen. 4) Vrouw Arthur Bulckren, 3 punten voor haar lot groenten zomer porei, Ypersche spruitseldery, groene Kropkool en Tomaten Joffie n. 5) Vasseur Camille, 2 punten voor zijn tabak Semois en Appels. 6) Van den Briele Cyriel, 2 punten voor ziine groenten selderij, vvortels lange Friesche, 1/2 lange en stompuntige Nantaisen 7) Buseyne Fideel, 2 punten voor zijn groenten. 8) Claerhout, 2 punten voor zijn lot appels en peren. Nieuwe leden Worden als nieuwe leden voorgesteld 1) Declercq Emile, van Zillebeke, door Claerhout. 2) Neels Achiel, van Yper, door Mijnheer Remi Bouquet. 3) Pattyn Irma, van Yper, door Pattyn. Tombola Een prachtige tombola, geschon ken door den heer Voorzitter Hector Casier en samengesteld uit allerhande bloem en sieraadplanten, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 17 r/2 uur. om 14 1/2 uur en niet om i5 uur, Algemeene Vergadering in het lokaal Hotel Continental DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige verga dering. 2) Voordracht. 3) Mededeelingen. 4) Beoordeeling van aanbrengsten. 5) Aanvaarding van nieuwe leden. 6) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Verleden Zondag vierde de beenhouwer s- bond van Yper en omliggende zijn 25 jarig bestaan. Om 11 uur vergaderden de lede 1 van den bond in hun lokaal Hotel du Nord Statie straat, waar de vreemde leiJers en afgevaar digden werden ontvangen. Het prachiig muziekkorps Ypriana, dat de bewondering der vreemdelingen afdwong, had er aangehouden het feest der Breydehjes op te luisteren. Onder het spelen van dreunende stapmarschen, werden de feestvierenden naar de kathedraal van St Maartets gelei 1. De stoet telde ongeveer een paar honderd leden. Benevens het plaatselijk bestuur merkte men er de leiders van den Landeltjken Bond, ver tegenwoordigd door de H.H. Schuermans, Voorzitter en tevens Voorzitter der Kamer van Ambachten en Neringen van Brabant Didier Aug algemeen secretaris Poet E., onder-voorzitter; Verwaetermeulen A.,schat bewaarder-voorzitter van het Provinciaal Ver band en van den Beenhouwersbond van Brug ge Grillet Fl., Gouwafgevaardigde en Voor zitter van den bond van Meenen J. War moes, secretaris van het Provinciaal Verbond; de voorzitters en afgevaardigden der syndicaten van Heyst, Brugge, Oostende, Kortrijk, Mee nen, Roeselaere, Iseghem, Veurne, Wevel ghem, Harelbeke en Komen-Wervik. Aan de hoofdkerk gekomen, vormden de leden eene haag waartusschen de overheden doortrok ken. De H. Mis, opgedragen ter nagedachte nis der overledene leden van het syndicaat, werd voorafgegaan van de vaandelwijding. Na deze plechtigheden, trokken de feest vierenden stoetsgewijze naar het gedenktee ken dtr Ypersche gesneuvelden, waar de heer Voorzitter, Henri Duthoo, terwijl de Harmo nie Ypriana ons Nationaal lied uitvoerde, een prachtigen bloemtuil nederlegde. Langs de Boomgaard-, Cassel Rijsselstraat en Markt bereikte de stoet het stadhuis, waar de ver tegenwoordigers der beenhouwerij door de H.H. Burgemeester en Schepenen ontvangen werden en waar de heer Henri Duthoo, voer zitter, de heeren van het stadsbestuur bedank te voor de genegenheid welke ze hun kwamen te betuigen en de volgende rede uitsprak Mijnheer de Burgemeester, Het is voor onze uitgenoodigden even als voor de leden van ons Syndicaat een groote eer door U en de heeren Schepenen op het stadhuis ontvangen te worden. Sinds enkele maanden dat gij het bestuur der stad waarneemt, hebt gij de achtingen de genegenheid der gansche bevolking gewon nen. Niet te verwonderen gij leeft voor uw volk en onder uw volk. Heden zelf vergenoegt gij U niet ons een officieele ontvangst voor te behouden, maar omringd van uwen schepen raad neemt gij gulhartig deel aan onze jubel feesten. Dit herinnert ons aan de tijden waar de Magistraten met de Ambachten en Nerin gen zoo eens waren en de welvaart der stede hoog brachten. Wees overtuigd dat dit wel willend gebaar bij ons allen een blij venden in druk zal laten. 't Was ten jare 1908 dat ons syndicaat het licht zag onder de werking en wijze leiding van den verdienstelijken en diep betreurden Voorzitter, M. Camille Van Wonterghem. Het doel was niet een misplaatst winst bejag noch baatzucht. De voordeelen ten goede aan de bevolking stonden op hetzelfde plan als deze van onze leden. Ons volmaken in ons bedrijf en onze waren, onder welken vorm ook, op de verzorgste en zindelqkste wijze als gezonde voeding aan de belangheb benden ter hand brengen was de hoofdzake. Laat mij toe hier tè wijzen op den schitteren den uitslag door onzen schatbewaarder, Mr Gustaaf Gillis, bekomen in den Nationalen wedstrijd voor varkensslachters te Brussel in 1930. Het geestdriftig onthaal waarmede enze Laureaat werd vereerd is nog in 't geheugen der stadgensoten. 't Zelfde jaar verwierf Mf (_iite Vasseur zijn Diploma in de Eerste Neder- landsche Slagersvakschool te Utrecht en in ig3i behaalde hij, in de Wereldtentoonstelling van 's Hertogenbosch, eene eervolle melding voor Mozaïkworst en den in prijs voor Mo- zèïkpaté. Prachtige uitslag voor een be ginneling van 22 jaar Ook onze persoonlijke belangen worden er behertigd en verdedigd. De tijden waren niet altijd rooskleurig voor ons en toch worden wij ongeducht aange vallen... tot zelts door de groote pers. Sinds den oorlog gingen de zakon niet al verbeteren. Onder voorwendsel van hooge, ja zelts ongehoorde winsten, wist de fiscus hoe langer hoe grooter taksen af te persen en dit onder alle vormen. Gelukkige beenhouwers en varkensslachteis die lid waren van een syndicaat. Maar üie alleenstaande syndicaten zouden weinig bestand zijn geweest tegen over de zware drukking die van hoogerhand kwam... maar de hulp daagde even op van bovenwaarts. De syndicaten, dicht aaneen gesloten tot een enkelen Landsbond, verko zen tenparig als Vooi zitter den heer Schuer mans, dien ik hier met groot genoege* be groet. Als doorslaande bewijs van zijne onge ëvenaarde bekwaamheid zal ik enkel aanhalen dat de Kamer van Ambachten en Neringen van Brabant hem even als voorzitter verkoes. Onze hooggeachte algemeene Voorzitter is tevens een moedige kamper. Hij zelf staat steeds aan den voorpost 't is met hem dat onze aanvallers af te rekenen hebben, wie zij ©ok mochten wezen. Zijn blazoen draagt plichten maar ook rechten zijn zweerd 't is zijn scherpe pen en zijn snijdend woord. Ik ben zeer vereerd hier in de tegenwoordig heid van onze magistraten te mogen verklaren dat wij fier zijn over onzen hoofdman, en in naam van al onze leden mag ik hem verzeke ren van onze innige verkleefdheid en recht zinnige dankoaarheid. Onze Generaal zien wij hier vandaag om ringd van zijnen grooten staf Mr Didier, al gemeen secretaris van den Landsbond, Mr Poot, Onder Voorzitter van den Landsbond, Mr Verwaetermeulen, algemeen schatbewaar der en Voorzittervanhet provinciaal verbond, Mr Warmoes, secretaris van het provinciaal verbond, Mr Grillet, Gsuwafgevaardigde, als mede de Voorzitters en Bestuursleden der beenhouwersbonden uit de provincie. Beste stielgenooten, gij zult met mij ge tuigen dat het een heuglijke dag is voor onze gilde. Wij vieren ons jubelfeest in de tegen woordigheid van een Stadsbestuur waarmede wij altijd de beste betrekkingen hadden en op wiens genegenheid wij immer mogen steun maken, alsook in de tegenwoordigheid van on ze vooraanstaande mannen, de kampioenen die strijden voor onze belangen zoowol op ge bied van billijke rechten als voor hooger op leiding. Aan al die weldoeners zeg ik ia uwen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9