Het Verhoor bij Z. M. Koning Albert f r 14e Jaar, N° 33 - 18 November - 1933 - 14e Année, N° 33 - 18 Novembre Audience Royale Weekblad bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d Ypres HET yPERSCHE -"v ■r Vwnlgtnfl der imr Ypearache Club*. en. LA REGION D'YPRES Organe do I'Association des Sinistréa, des Clubs Yprois, etc. Aeheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, Yper Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men ken Utthrljntn In alle Selgtuhe postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer ffeemloeee ariikels grwetger RidmcttonAdministration et Publiclti 34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On peat t'abonner dans tout Its bureaux dt poste Beiges 35 cf. Ie numéro Tél. 500 Let articles non tlgnit tent reiutit In datum van 9 October werd, vanwege de onderteekenaars der brochure over de vaart Yper-Komen, een exemplaar van dit boekje aan Zijne Majesteit Koning Albert gezonden met bijvoeging van volgenden brief ondertee kend door de opstellers der brochure en den heer Dujardin, Burgemeester van Komen Den q October ig33. Sire, Wij hebben de eer aan Uwe Majesteit de brochure te laten geworden, betreffende het herstel der vaart Yper-Komen en geteekend door den Burgemeester van Yper, den Voor zitter van de Federatie der Geteisterden en den Voorzitter der Handels en Nijverheids kamer van Yper. Zij is volledigd met de redevoeringen, op 29 Juli 11 tén stadhuize van Yper uitgesproken ter gelegenheid der officieele ontvangst van de mandatarissen en dagbladschrijvers in studiereis naar het ka naai Yper- Komen gekomen. Wij zijn zo) vrij dit vraagstuk aan de welwillende aandacht van Uwe Maj steit te onderwerpen, in de overtuiging dat het een werk geldt dat niet alleenlijk Yper aanbelangt, maar tevens ook Nieuwpoort, Dixmude en Komen, in een woord gansch de streek welke voor de vrijheid van het vaderland tot ves ting diende en die van de economische bestaansmiddelen, welke ze door den oorlog verloren heeft, beroofd blijft. Ten einde de beweegredenen in de bro chure aangehaald te volledigen, veroorloven wij ons hier de woorden te herinneren welke de heer Baron Holvoet aan Uwe Majesteit bij de inhuldiging der Antwerpsche tunnels toestuurde dank aan de wetenschappelijke opzoekingen, waarvan Uwe Majesteit zich de beschermer heeft gemaakt, werd een geheimvolle en gevaarlijke ondergrond over meesterd. Daaruit kunnen wij afleiden en mogen wij besluiten dat de technische moei lijkheden, die te Antwerpen overwonnen wer den, het hier ook kunnen zijn, zooals zij het thans worden te Eygenbilsen en elders. Moeten de Antwerpsche tunnels een thans gansch verlaten oever tot het leven brengen, het hei stel van de vaart Yper- Komen zal ook de bronader wezen van den heropbloei van gansch onze onterfde streek. Het bevaarbaar maken van de vaart Yper- Yzer, die over zes maanden ingehuldigd werd, is onvoldoende om dien welstand te schapen. Bi; gemis aan water, 't zij in dit kanaal, 't zij in de Yzer, ligt de scheepvaart sedert omtrent drie maanden stil. Een derge lijke toestand belet alle mogelijkheid handel en nijverheid zich hier te zien vestigen, terwijl diezelfde takken, indien de scheepvaart nor maal kon geschieden, hier zoowel als elders zouden kunnen bloeien. Tijdens de ontvangst te Yper, op 29 Juli 11,, werd aangehaald hoe de wateren der Leie de fabrieken van Roubaix, Tourcoing en omstreken spijzen, alsook het kanaal van Bossuyt dat de Leie met de Schelde ver bindt, hoe zij door het kanaal Oyghem Rsus- selare den vooruitgang bevoordeeligpn van geheel het Rousselaarsche, en hoe zij door de voltooiing van het kanaal Yper-Komen den zegen zullen worden van gansch enze omgeving en eindelijk zouden toelaten aan Nieuwpoort, als zeehaven een voldoende economisch hinterland te verbinden, waar mede de scheepvaartbetrekkingen nooit zou den onderbroken worden. De wateren der Leie zouden aan orze steden en dorpen dezelfde diensten bewijzen als die welke men, bij middel van het Albertkanaal, van de wate ren der Maas verwacht ten voordeele van Antwerpen en van gansch de streek die ermede zal verbonden worden. Overtuigd van de economische belang rijkheid van het vraagstuk, vertrouwend op de genegenheid welke Uwe Majesteit voor onze streek bezielt, sluit de Burgemeester van Komen zich bij de opstelleis «lezer bro chure aan, om Uwe Majesteit eerbiedig te aanzoeken hen de gunst van een verhoor te willen verleenen, dat hen zou toelaten dit vraagstuk aan Uwe Majesteit volledig voor oogen te leggen, ten einde te bekomen dat, door Uwe machtige tusschenkomst onze martelaarsteden eindelijk een toekomst zou den mogen te gemoet zien, waardig van al het lijden dat zij onderstaan hebben. Met de hoop dat Uwe Majesteit aan onze vraag een gunstig gevolg zal geven, hebben wij de eer van Uwe Majesteit de zeer verkleefde en trouwe dienaren te zijn Op Donderdag 9 November ontving de heer Jan Van der Ghote, Burgemeester, van Zijne Majesteit eene uitnood'girg tot een verhoor gesteld op Dinsdag [4 November, te 10 1/2 u. 's morgens, ten Paleize te Brussel. Dit verhoor had Dinsdag plaats. De heeren Van der Ghote en Dujardin, Burgemeesters van Yper en Komen, de heeren Butaye en Vermeulen, Voorzitters van de Federatie der geteisterden en van de Handelskamer van Yper, namen er aan deel. Onze afgevaardigden werden op zeer vrien delijke wijze door Zijne Majesteit ontvangen. De heer Van der Ghote gaf de reden van het bezoek onze bevolking stelt bij onder vinding haar vertrouwen in Zijne Majesteit. Toen, in 1920, de heropbouw belet werd door alleihande droomersplar nen, werd een afvaardiging van Yperlingen ten Paleize ont vangen en door de hooge tusschenkomst van Zijne M;jesteit werden de Yperlingen toege laten hunne stad te herbouwen zooals zij ze vroeger gekend en bemind hadden. En nu staat Yper daar in steen, maar be roofd van al haar vroegere bestaansmiddelen en opnieuw komt met vertrouwen een afvaar diging de tusschenkomst van Zijne Majesteit smeeken Onze bevolking vraagt naar midde len om te wei ken. Een dezer middelen is het herstel der vaart Yper Komen die niet alleen lijk Yper zal verbinden met al de nijverheids streken van ons land en van Noord Frankrijk, maar ook Yper en Komen zal plaatsen op een waterweg die Nieuwpoort met zijn natuurlijk hinterland zal verbinden. De wateren van het kanaal Yper Komen zullen daarenboven die nen tot regelmatige spijzing der vaart Yper- Yzer en van de Yzer zelf, aldus makende dat een regelmatig verkeer tusschen Nieuwpoort, Yper en de nijverheidsstreken mogelijk weze en dat de zich hier vestigende handel en nijverheid tot bloei geraken en steeds kunnen werk verschaffen aan onze arbeidende klas. De werken kunnen reeds toekomende jaar aangevangen worden en dienen tot bestrijding der groote werkloosheid die bij ons heerschr. Hij bedankte op voorhand Zijne Majesteit voor hetgeen hij in deze omstandigheid zal deen. Het onderhoud met Zijne Majesteit duurde omtrent 45 minuten en het vraagstuk van het herstel der vaart Yper- Komen werd onder alle oogpunten besproken. Zijne Majesteit vroeg om de kaart, welke de afvaardiging tot uitleg had medegebracht, te mogen bewaren en beloofde de wenschen der afvaardiging aan den heer Sap, Minister van Openbare Werken, over te maken. Mardi dernier, 14 courant, MM. Van der Ghote, bourgmestre d'Ypres, Dujardin, bourg- mestre de Comines, Hr Vermeulen, président de la Chambre de commerce et d'industrie d'Ypres, et Aith. Butaye, président de la FéJération des sinistrés de i'arrondissement d'Ypres, ont été rrgus a 10 h. 3o en Audience Royale, en conséquence de la lettre que nous reproduisons ci dessous Le g Octobre ig33. Sire, Nous avons l'honneur de faire parvenir a Votre Majesté la brochure, concernant la re mise en état du canal d'Ypres a Comines, signée par le Bourgmestre d'Ypres, le Prési dent de la Fédération des Sinistrés et le Pré sident de la Chambre de Commerce et d'indus trie d'Ypres. Elle est complétée par les dis cours prononcés le 29 Juillet dernier a l'Hötel

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 1