Le Port de Nieuport 3 Hervormingen in het Parlement De Ontvangst van Onzen Burgemeester te Londen De Staat verliest iederen dag een stuk ge zag. Niet dat de machine onbruikbaar gewor- den is, maar ze heett herstellingen noudig de machine moet aangepast worden aan de huidige levensvoorwaarden der gemeenschap. Onder die herstellingen stelt de openbare opinie een gansche omwerking voor van het Parlement. Zooveel vraagstukken, van het grootste gewicht en van de grootste verschei denheiJ worden aan het oordeel onderworpen van mannen, die ervoor het meerendeel, in de versie verte geen besef van hebben Kamerlid worden is in cris stijd een ft.1 gezocht baan'je, dat groote voordeelen oplevert men strijkt 42.000 fr. op voor enkele aanwezigheden men stemt volgens kuddegeest wetten, die en kele weken naaien vervallen of herlapt wor den. Mussolini zond een lamlendige Kamer, die fel redetwistte maar geen nuttig werk ver richtte, naar huis Hitler deed het in Duitsch land en hier ook heeft men Dinsdag laatst ter Kamer een stem hooren opgaan om dringende hervormingen voor te stellen in het Parle ment; de heer Ponctlet, voorzitter, stipte aan: 1. De interpellatie's. Men zal moeten terug komen tot de echte beteekenis van dit recht, en dit schijnt ook stilaan het gedacht te zijn der verschillende partijen getal en duur van de ondervraging moeten tot het strict mini mum teruggeDracht worden. 2. De wetsvoorstellen. De commissie moet de uitsluitende voorbereid'ter der wetten zijn; tot haar moeten alle amendementen gaan voor de algemeene bespreking der artikelen, en haar moet een ganschen dag per week voor behouden worden. 3. 't Getal afgevaardigden. Het is geenszins de kwantiteit maar wel de kwaliteit der leden, die vruchtbaar werk aflevert. 4. De cumuls. Een dtr grootste beletsels van allen parlementairen arbeid. Op 187 ka merleden zijn er 125 gemeenteraadsleden, 't zij meer dan de twee derden en onder dit getal zijn er 45 burgemeesters en 24 schepenen twee politieke mandaten uitoefenen, die voor elkaar een beletsel zijn en dikwijls tegenstrij dig tegenover elkander staan. H je wil men dat een kamerlid, dat volgens artikel 32 der Grondwet de gausche natie vertegenwoordigt, zijn gemeentemandaat boven het andere stelt en op denzelfden dag, over een zelfde ont werp ter Kamer ja stemt en 's avonds neen in den gemeenteraad Wanneer onze Grondwet gemaakt werd, kenden de openbare machten enkel personen. Tegenwoordig worden personen verzwolgen door groepeeringen, georganiseerde massa's, die Staten in den Staat zijn. Nemen wij b. v. de banken aan wie we consolidatie en stabili satie te danken hebben en de syndtkaten die heel de sociale wetgeving met al haar misbrui ken op hun actief hebben Meer en meer gaat de macht van den Staat op den achtergrond. De Staat heeft de macht bij name maar haar uitoefening zit in handen van groepen met privaat belang. Alles wordt in de schaduw achter de scher men voltrokken. Het zijn de politieke vereeni- gingen, die zich boven het Parlement stellen. Peisonen, zonder verantwoordelijkheid, geven bevelen. Vroeger werden volksvertegenwoor digersen senators, leden vaneen ministeiie, zonder raadpleging van een kapelletje Zij stelden zich voor aan het Parlement, dat hun vertrouwen schonk of weigerde. Het was dan de tijd van het parlementarisme ieder der 3 groote Staatsmachten stond pal met zijn rech ten nu is het de tijd der partijbelangen boven 's lands belangen. Kamerleden en Senators, aldus een hoog staand Kamerlid,worden zelf de doodgravers van het huidig parlementair stelsel. Eenmaal bezitter van hun mandaat, moeten ze afstand doen van hun stem, het worden afgerichte poppen, gedresseerde hondjes, die op com mando handelen, huurlieden die voor hun ge dwongen ja of neen 42 o©o fr. salaris trekken. Het valt aan te stippen, dat bij een belang rijke bespreking, de groote meerderheid van 't volk zich schaart rond een zeldzaam over gebleven exemplaar, dat nog de eer uitmaakt der vergaderingen, wiens verstand en waar digheid het aanschijn redt van een regiem en cat juist, omdat het wezenlijk de meerdere is, bekampt en bezwadderd wordt door een kliek wier taak enkel bestaat in regeer ingen te doen vallen. Het is een teeken des tijas, dat wanneer een Regeering, bewust van haar verantwoordelijk heid, een groote taak wil volbrengen tot 's lands welzijn, zich verplicht ziet, buiten het Parlement te handelen om recht op het doel af te gaan. Van zoohaast de parlementaire poesjenellen op het tooneel verschijnen, nemen de kleingeestige twisten weer de bo venhand. Alles brokkelt af door loensch ge doe en kuipeiijen en men is tevreden wanneer een misbaksel van wet het levenslicht aan schouwt. Overal, zelf in Frankrijk, komt men to», de slotsom dat nuttig en vruchtbaar weik alleen kan verrichi worden, wanneer hun ge kozenen er niet hoeven tusschen te komen. Het vertrouwen in het parlementarisme is ver dwenen en met misprijzen ziet het volk naar den politieken hutsepot der Wetstraat. De evenredige vertegenwoordiging, door het gebruik der kopstem, zooa's het bij ons gebeurt, geeft in feite de macht aan schier al de gekozenen aan te duiden, aan gesloten ver- eenigingen, waarvan de talrijkste zelden het tiende vertegenwoordigen van de kiesmacht der partij, die zij besturen. Voegt daarbij de manier waarop de besprekingen en het weik gedaan worden de haast en de lichtzinnig heid waarbij sommige wetten tot stand komen. De rechter, die de wet moet toepassen, ver dwaalt in dien doolhof en het ongelukkig slachtoffer, onzeker van zijn recht, zoekt het te vergeefs op in die opeenstapeling van dwaasheden en ongerijmdheden. Denk maar eens aan de huifhuurwet, ons huidig fiscus- stelsel, het taalvraagstuk. Het is ongelukkiglijk niet alles. Wanneer men de Kamerdebatten nagaat die een tech nisch karakter hebben, dan bestatigt men, niet alleen de stilzwijgendheid van een groot deel der heertn, die hun onbevoegdheid erkennen, maar ook de ellenlange, zoutelooze zagerijen van anderen, die zich inbeelden alles te verstaan en te kunnen oplossen. Wat staat er nu te doen Het pad volgen door heer Poncelet aange duid. Minder wetten m;-ken en ze beter in studeeren. Aan een politiek parlement geen taak opdragen waai toe het niet voorbereid is op economisch, financieel of bestuurlijk ge bied Op een boerderij passen boeren, profes sois hooren thuis in scholen, handelaais zijn bevoegd in handelszaken. Maar vraagt om Godswil toch niet dat fabriekwerkers, schoen makers, schoolmeesters zich met kennis van zaken uitspreken over de haven van Antwer pen of van Zeebrugge, over kolonie of diplo matieke bescheidens. De wetten dienen voorbereid te worden, hier door een Staatsraad, daar door een nationalen economischen raad waarin kunnen vertegenwoordigd zijn nijverheid, handel en arbeid. De macht der gekozenen om sommige wet ten te stemmen of te verwerpen, moet beperkt worden de gekozenen betalen naar hun aanwezigheid en meer dan de helft naar huis zenden, voornamelijk deze die er een stieltje van maken daarbij, aangezien de partijen toch het groote woord in den modernen Staat voeren, hun enkel toelaten hun bevoegdheden te zenden en aan de kiezers den volledigen vrijen keus laten, door het afschaffen der kopstem een gansch nieuwe kieswet. Dat alles zijn veranderingen, die ons ziek en slaafsch Parlement wat nieuw en jeugdig bloed moeten geven en terug brengen naar den geest van i83o. Wie onderneemt den grooten kuisch in de Wetstraat? M. HETT. Vervolgens vergadering der vereeniging in den Tatler schouwburg. Na uitvoering van een welgelukt program ma stelde de Mayor van Westminster zijn col lega uit Vper voor. In eene geestdriftige lede schetste hij de beteekenis der feestviering en diukte de waardeeiing uit waarin onze s.ad door de Britsche oud strijders gehouden is. De heer Burgemeester antwoordde met de volgende rede die door geestdriftig en lang durig applaus begroet werd First of all, I want to thank the Offe rs, Council an 1 Members of the St - Martin Association for their kind invitation and for the very hearthy reception I have received here. I was very pleased to be able to accept your invitation and to represent the City of Yprts at your ;th annual Night of Memory». As a B lgian e x service man, I am pleased to be among my British Comrades of the War and to recall with them not so much the sufferings and agonies of mind and body we endured, as the remembrance of being under the same fate which has knit us together in the bond of brotheihood and friendship, which makes me, in my dealing with you, to have the same feeling of comprehensive com miseration for your dear <Tad, the s^me feeling of brotherly comradeship for the living. Further, as Burgomaster of Ypres, I would, at this ceremony, take the opportunity of assuring you that Ypres and her popu lation has enshrined, with devotion and faith, the memory of all the gallant boys of the British Empire who fought during the war in the Immortal Salient of Ypres, the Verdun of the British Armies Ypres remembers with pride those who made the great sacrifice in the cause of Honou-, Right, Peace and Civilisation and, in doing so, paid for King and Country their tribute of suffering in spirit and in life, the tribute of their bodily fitness. Every evening of every day, when dark ness grows, at the Menin Gate, the British Memorial to the Missing, the bugles of our Last Post Committee remind our country and our people, our war widows, our orphans and our mothers who mourn, of the greatness of the sufferings and of the death of those who to their glory came trough dust of conflict and through battle flame. I wish that this bond of sympathy will ever continue to exist between my City and those who on Ypres' Holy Ground did not care to know the Why and the Wherefore of the Thing ihey were doing but who put their hands to the Woik and in spite of all accom plished it. For the Wotk they were doing was the fine Thing and they were men I trust that the St Martin Association may during many long years continue the marvellous woik it is doing for the benefit of its membeis. May its spirit of fraternity and faithfulness continue to grow and flourish, like miraculous fl wvers, raised and growed out of the mud ol Flanders Battlefields. 's Anderendaags, n November, rond iï,3o ure, na vei loop van de officieele plechtigheid aan het praalgraf van de gesneuvelde Britten in de White Hall opgericht, legde de heer Burgemeester in naam van de stad eene heer lijke kroon van Flander's Poppies neer met het opschrift The City of Ypres De vereeniging St Martin Association van Westminster had, zooals verleden jaar, den Burgemeester vau Yper uitgenoodigd tot het vieren van de 7' Night of Memories die op 10 November 1.1. te London heeft plaats gegrepen. De Burgemeester werd ter Victoria Station ontvangen door Mayor en Mayoress of the City of Westminster, Mevr. Romer, voorzit ster van de vereeniging omringd van de leden van het Bestuur. De Brabangonne en de God save the King werden door het muziek van de H. M. Welsh Guards uitgevoerd. Eene eerewacht van leden van de St Mar tin Association was ttr statie op post. Des avonds, om 7.3o ure, greep in de bom volle kerk van St Martin's-in-the-Fields eene plechtige en indrukwekkende godsdienstige c commemoration service plaats, voorge zeten door den Bisschop van Southwark, en door veertien Mayors uit Londen bijgewoond. II s'est constitué dernièrement un comité de defense pour les ports beiges, qui se réunira le 23 novembre courant, au Palais de la Nation. Cet organisme est composé de lepré- sentants des administrations communales et institutions officielles d'Anvers, Gand, Bru ges, Os'.ende et Bruxelles, et se réunira désoimais tous les mois. Comment se fait il que l'administration com munale de Nieuport ne fasse pas partie de ce Comité Nieuport est le seul port naturel que la Relgique possèle sur sa cote maritime, et l'iniéièt national serait d'en favoiiser l'essor. Serait ce que nos amis de Nieuport estimeDt qu'il n'y a rien a faire contre la jalousie de nos autres ports, et qu'il vaut mieux pour eux de jouer le róle ëe guillotinés par per suasion Si Nieuport se plaint a juste titre d'ètre traitée en parente pauvre, ne serait ce pas un peu de sa faute Qu'elle se dise au contraire que si elle n'a rien, ce pourrait bien être par ee qu'elle ne fait rien. Pour réussir il faut se donner beaucoup de peine et persévérer mal- gré tout dans ses efforts de aanhouder wint.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3