KORTRIJKSCHF ONDERLINGE In di Nijveihiidssctiosl te leper LE CHEMIN DE FER YPRES - ROULERS 4 D« Hulde dag Theodoor CERIEZ De Ontbullingsplechtigheid Leve de heer Ceriez Leve de Nij vei heidsscheol Waar zijt gij het ZEKERST en V00RDEELIG5T verzekerd NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de TE KORTRIJK Brand - Leven Ongevallen Voor alle inlichtiBgen wende men zich tot het Bijkantoor te Vper Algemeen OpzienerOM ER ROBYN- soaBiamnamianmanBmmmmmHnHmBamHnHi Le motif pour lequel la Sociéié Nationale des Chemins de Fer Beiges a brusquement supprimé tcus les trains entre Routers et Yprrs, ne peut avoir été qu'un motif financier. L'exploitation de la ligne laissait un déficit. Nous ne sommes pas logés dans les bureaux de cette administration, et par conséquent il nous est impossible de connaitre le lésultat de l'exploitation actuelle. Nous avons tout lieu cependant de croire que celle ci donne son maximum. Les voitures sont en effet aussi confortables que possible, le personnel excellent, et quand l'autocar doit donner des correspondances aux tiains des dtux terminus Ypres et Roulers, il y a plu'öt trop plein. Ce que les voyaeeurs transitants reprochent au sysième actuel sont des délauts inférents au système lui mème mauvais état de la route qui n'a rien de ce qu'il faut pour une route a'autos et tout ce qu'il faut pour un cake walk de loire, piomiscuité inévitable des voyageurs de toutes 1« s classes, absence de chauffage en hiver, et du ée du trajet. Rien ne p ut actUi-llement remédier a eet état de chosts Mais le rendement donne néanmoins son maximum. Nous serions cuiieux de connai re mainte- nant le ié-ullat de IVxploitation, et tiès sur pris d'apprendre qu il ne serait pas déficitaire aussi A ce qu'on nous dit l'entrepreneur est payé au kilemètre or, il y a 34 trajets par jour. Prenors les a 20 kilomètres, cela nous doDne 680 kilom. parcouius journtllement. De plus, pour chacun des es trajets il y a au moins un garde-train. Ces frats ne r.ous semblent pas pcuvoir permettre une exploita tion ftuclueuse. Si on nous rendait dans chaque sens 3 trains légeis ou 3 automotiices par jour, les voya geurs, surtout les voyageurs transitants, n'au raient plus moti's de se plaindre, et il ne faudrait pas a ''administration un seul homme du personnel en plus. En outre, les voyageurs qui ne sont plus jeunes, les femmes, les eniants, et les groupes, redeviendraient des clients de la ligne. Vrijdag 10 November j. 1., om 7 uur 's avonds, had in de Nijverheidsschool de plechtige onthulling plaats van het portret van wijlen heer Ceriez, gevierd als oud- bestuuider en weldoener der school. Deze huldiging werd op touw gezet door de heeren Leden van den Beheerraad der Nijverheidsschool. Van af 6 1/2 u. kwam°n de uitgenoodigden aan, en werden ontvangen en verwelkomd door den heer Jos. Van der Me,sch, Voor zitter, omringd van den heer Beirnaert, oud leeiling vau .>1. Ceriez de heeren Bossaert, Houtman en Van der Ghjte, leden van den btheerraad der school; den heer Versailles, schrijver schatbewaarder. Onder de voorname aanwezigen die er aan gehouden hadden deze plechtigheid bij te wonen, werden opgemerkt den heer A. Comillie, bestuurder der St- Michielschool den heer H. iieirnaert, huis versierder te Eortryk den heerj. Bouanj, kunstschilder en leeraar in de Academie te Poperinghe den heer O. Grimmelpont, schil der te Xper, allen oud leerlingen van M. Ceriez. Den heer Lernould, rustend leeraar der school. Verders waren er veel oud leerlingen aan wezig, waaronder den heer G. Delahaye, schepen van openbare werken den heer A. Leclercq, bouwkundige te Yper den heer A. Werrebrouck, stadstoeziener den heer L. Declercq, bouwkundige den heer E. Siroux, plafonntur, enz., enz. Hadden zich verontschuldigdden heer J. Van der Ghote, burgemeester, uit ambts plicht naar Engeland geroepen den heer M. Lowagie, kunstschilder te Brugge den heer A. Coutrez, sieraadschilder te Yper, door ziekte belet. Om 7 uur, groepeerden zich de aanwezigen en de leerlingen voor het nog omhulde portret. De heer Van der Mersch, schepen der stad Yper en voorzitter van den Beheerraad der Nijverheidsschool, hield vervolgens een diep doordachte rede waarin hij de beteekenis de zer plechtigheid uiteenzette en de groote ver diensten van den oud-bestuurder der school, Theodore Ceriez, opsomde. De dankbaarheid, zoo sprak hij, is een deugd die tot eer strekt van dezen die ze be oefenen. De erkentelijkheid jegens onze wel doeners is een plicht, en het is om daaraan niet te kort te komen dat de stad Yper, de be heerraad der school, de leeraars en leerlingen hier dezen avond zijn bijeengekomen om hul de en dank te betuigen aan hem die in zijn leven de bestuurder en inrichter was dezer school en die er ook nog heeft willen voor zorgen dat ze, na zijn dood, voorts leve en bloeie. Het is insgelijks bezield met dezen geest van dankbaarheid dat de beheerraad der school samen met den Schepenraad der stad eenparig besloten de beeltenis van Theodore Ceriez hier op deze plaats te laten prijken, opdat alwie de school bezoekt zich dien groo ten burger van Yper zou herinneren. Na deze inleiding gaf de heer schepen Van der Mersch, opzettelijk voor de jorge leerlin gen die den grooten meester Ceriez niet ge kend hebben, een korte levenschets van den gewezen bestuurder der Nijverheidsschool Theodore Ceriez zag het levenslicht te Po peiinghe, den it October i83i. Na de teeken school zijner gebooitestad, waarvan hij een der beste kei lingen was, gevolgd te hebben, vertrok hij naar Parijs om er, onder de leiding van bekwame en vermaarde meesters zijne studiën te volledigen. Zijne talriike tafereel tjes werden zeer geprezen, doch het is vooral als portretschilder dat deheer Ceriezuitmunt- te. Zijne meesterlijke uitvoeringen dwingen heden ten dage nog de algemeene bewonde ring af. Doch hij heeft nog meer gedaan, de heer Ceriez heeft ook school gevormd. En hier in ons stedelijk museum kunnen wij met fierheid wijzen op de werken van zijne be roemd geworden leerlinge, Louisa Dehem. Meester en leerlinge, zoo voegde de spreker er aan toe, mogen hier terecht samen ver noemd worden, want zender Theodore Ceriez hadden wij misschien nooit een Louisa De hem gekend Later werd Ceriez tot leeraar van teekenen en schilderen benoemd aan onze academie, en bij het afsterven van den b< stuurder, den zoo gunstig gekenden Auguste I öhm, werd hem het bestuur der school toevertrouwd. Zijne oud leerlingen, waarvan enkele hier aanwe zig zijn, kunnen nu nog getuigen hoe de heer Ceriez alles veil had, zijn tijd, taleLt en be kwaamheid, voor het welzijn en den vooruit gang der leerlingen en voor den bloei der school Hij stierf den 2 September 1904 en zijn laatste wilsbeschikking was dat er een som van 5o.ooo Ir. van zijn vermogen aan de Nij verheidsschool zou overgemaakt wo den om ook nog na zijn dood den vlijt en den ijver der leer lingen aan te moedigen en te beloonen. De heer Van der Mersch na z:ch, als Voor zitter van den beheerraad, de tolk gemaakt te hebben der erkentelijke gevoelens van al de aanwezigen tegenover dezen grooten weldoe ner der schDol, eindigde met beroep te doen op de leden van den Beheerraad om niets on verlet te latrn ten bate der school, en op de leerlingen om getrouw en vlijtig, met moed en volharding de lessen te volgen, ten einde al zoo aan den vurigsten wensch van Ceriez te beantwoorden den bloei der Ypeische Nij verheidsschool. Als schepen der sta 1, bedankte de achtbare spr< ker de leden van den Beheerraad om hun ne offervaardigheid den heer Bestuurder en de heeren Leeraars om hun vlijt en hun wijs heid, en eindelijk de leerlingen om hun leer zucht en arbeidszin, die samen er toe ijveren om aan de Nijveiheidsschool van Yper een steeds grootere en steikere leefbaarheid te bezorgen. Na deze hartelijke woorden, die warm toe gejuicht werden, werd het portret van den gevierde door den heer Voorzitter onthuld onder de grootste belangstelling der aan wezige personen. In zijn eenvoudige sierlijkheid rees het statige portret hoog boven de hooiden. Daarna kwam de leerling, heer Henri Cherchye, aan de spreekbeurt en las volgende aanspraak Geachte Heeren, Het weze mij toegelaten, in naam van al de leerlingen der Nijverheidsschool en vooral in naam van de leerlingen der schilderklas, waar eenmaal de heer Ceriez de talentvolle leeraar was, U onze dankbaarheid te betuigen voor het schenken en het aanbrengen van het statige portret van den vermaarden Oud- Bestuurder. Het weze ons tevens toegestaan ons bij U aan te sluiten om hulde te brengen aan den heer Ceriez, den geroemden Meester van de Academie. De plechtigheid van dezen avond heeft voor onze geesten de mooie gestalte getoo- verd van een verheven man die gansch zijn leven heeft geofferd aan het opleiden van kundige vakmannen van een koenen durver, die met hart en ziel zich heeft toegewijd aan de opvoeding en de verheffing der jeugd van zijnen tijd. Hij heeft echter meer nog gewild over het graf dat zich over hem sluiten zou, wilde htj een helpende hand reiken aan de toekomstige geslachten. En nu beseffen we heter en voelen we inniger de grootheid van het edele gebaar, waarmede hij zulke milde stichting deed, om ous ook, en na ons nog veel anderen, aan te moedigen en te beloonen. En het is Jank zijne edelmoedigheid, dat wij reeds verscheidene malen prachtige en leerzame reizen konden meemaken of gelde lijke belooningen ontvingen. Wie onzer herinnert zich niet de reizen naar de wereldberoemde Vlaamsche kunst steden Brugge en Gent, met haar musea, kerken kunstgewrochten, en grootsche monu menten onzer geschiedenis. Derhalve willen wij steeds bij het aan schouwen van dit beminde beeld, ons den heer Ceriez dankbaar herinneren, en wij beloven op dit pkchtig oogenblik, zijn gun sten waardig te blijven, en door onze iiver- velle studie te helpen be wei ken dat de Nijver heidsschool tot dien hoogen bloei kome, die het levensideaal van onzen sympathieken weldoener was. Deze rede werd insgelijks net groote belangstelling aanhoord en geestdriftig toe gejuicht. M. Landtsheere, Bestuurder der school, nam vervolgens het woord en drukte zich uit in dezer voege In naam van de heeren Leeraars der Nijveiheidsschool, dank ik onzen geach'en heer Voorzitter, de heeren Leden van den Beheerraad, en al de andere aanwezige per sonen, die in groot getal door hunne tegen woordigheid deze plechtigheid opgeluisterd hebben. Het is mij een zeer aangenamen plicht U te zeggen hoezeer wij gevoelig zijn voor den blijk van waardeering dit n gij ons geeft. Uwe tegenwoordigheid in ons midden is voor ons een waardevolle aanmoediging en een heuglijk voortetken voor de toekomst 01 zer Nijverheidsschool Vei volgens deden de Overheden en de tal rijke aanwezigen een wandeling in de prach tige lokalen der school, waar zij de werken van 114 leerlingen bewonderden. Een schoone avond liep ten einde, doch de indruk ervan zal blijvend zijn voor allen die aanwezig waren. Handelsregister Kortrijk g52 Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December iq32, in uitvoering van de wet van 25 Juni iq3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. 8, Mondstraat Tel- 159

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4