Groote overwiming van Pacha De Herdenking van den Wapenstilstand Muzikale Kring Ypriana Ecole de Musique Het doorslecht weder waarmede wij Zater dag laatst om zeggens gansch den dag werden bejegend, heeft niet kunnen beletten dat er hier te Yper nog een sprankel herleefde van de geestdriftige vreugde, die ons allen over vijftien jaren bij het aankondigen van den wapenstilstand bezielde, en dat deze algemee- ne vreugdedag hier met evenveel geestdrift als de vorige jaren werd herdacht. De bevlagging was algemeen en de ookomst 's avonds voor den fakkeltocht, door de Har monie Ypriana op touw gezet, overtrof de stoutste verwachtingen, rekening houdende van den regen die gedurende gansch den op tocht aanhield. Om 18 u vergaderden de deelnemende maatschappijen, omtrent vijftien in getal, op de R. Colaertplaats en vertrokken vandaar langs de Statiestraat, Tempelstraat en Boter straat naar het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden, dat voor de omstandigheid hel der was verlicht en waarvoor een brandende fakkel de wacht hield. De stoet werd geopend door de stedelijke politie en een afvaardiging der Rijkswacht. Daarna kwam de Harmonie Ypriana, die haar mooiste stapmarschen uitvoerde, gevolgd van de vaandels der verschillige maatschappijen waaror.der zich deze bevonden van de Invali den, van de Oudstrijders, van het British Le gion en van de Poilus de France en ein delijk volgden de talrijke afvaardigingen der deelnemende bonden en kringen. Aan den voet van het gedenkteeken der Ypersche Helden werden er verscheidene bloemtuilen neergelegd, terwijl de Harmonie Ypriana er de brabar.qonne uitvoerde gevolgd van het diepgevoeld en roerend gelegenheids stuk Aan de Gesneuvelden getoonzet door den heer Fr. Deridder, den talentvollen en ge prezen chef der Harmonie Ypriana. De plech tigheid, die op de honderden omstaanders diepen indruk miek en door hen met den meesten -eerbied werd bijgewoond, eindigde met het blazen van de Taptoe. Daarna begaf de stoet zich naar het Britsch gedenkteeken der Vleenenpoort waaromtrent dezelide hulde aan de gesneuvelden van onze Engelsche bondgenooten gebracht werd. Van den voorzienen uitstap door verschil lige straten der stad moest er jammer genoeg, gezien den aanhoudenden regen, afgezien wor des en de deelnemende maatschappijen gingen uiteen op de Groote Markt, nadat de Harmo nie Ypriana er beurtelings de Engelsche, Fransche en Belgische nationale liederen ha i uitgevoerd, die allen door de omstaanders op de geestdriftigste toejuichingen werden ont haald. Die hartelijke hulde aan dezen die voor de verdediging onzer vrijheid sneuvelden, sloot dezen schoonen dag dien de verjaring van den -Wapenstilstand voor ons allen is. Het Bestuur der Harmonie Ypriana heeft .de eer de talrijke maatschappijen te bedanken die beantwoord hebben aan den oproep voor jhet herinneringsfeest van den Wapenstilstand. Het Si ate Ceciliafeest Zooals vroeger jaren licht de Muzikale Kring Ypriana een reeks feestelijkheden in ter getegenheid van het naamfeest van Sinte Cecilia, patrones der muzikanten. Op Zondag 26 November, om 11 u. 1/2, werdt in St Maartenskathedraal een MIS gelezen ter nagedachtenis der Ypersche muzi kanten gesneuveld voor 't Vaderland en der overleden werkende leden van de atdeelingen Harmonie en Symphonie. Deze Mis zal opge luisterd worden door de Symphonie Ypriana -die, onder de leiding van haar bestuurder, M. G. Van Egroo, en met de medewerking van M. Hanoulle, orgelist der Kathedraal, de volgende stukken zal uitvoeren 1) Invocation (gebed) H. Moerman 2) Andante de la Synt phonie Italienne F. Mendelssohn 3) Marche Religieuse (Alceste) C. W. Gluck Na die plechtigheid, Optocht door de stad en, om i3.3o u Banket voor de eere en werkende leden. Op Maandag 27 November, om 4 uur namiddag, in de Cinemazaal Oud Yper R. Colaertplaats, prachtig KINDERFEEST, de kleine lievelingen van de eere- en werkende leden aangeboden. Dit feest zal bestaan uit een komieke cinemafilm, aangeboden door M. Brussin, uitbater der Cinema, en een ver* tooning van goochelaarstoeren uitgevoerd door professor Mainro, van Brussel. En eindelijk op Dinsdag 28 November, om 8 u. zeer stipt, in de zaal van «Oud Yper», prachtig BAL met groot orkest en kostelooze tombola. De prijzen voor deze tombola worden met dank aanvaard door den Heer Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie, of mogen ook aan een der leden van het Bestuur overhandigd worden. Het groot Kunstconcert der Harmonie zal plaats hebben in December, vóór Kerstdag. De tabagie-avond, door de Symphonie inge richt, is bepaald op Donderdag 7 December aanstaande. Alwie nog wenscht eerelid te worden van den Muzikalen Kring Ypriana. gelieve zich bij den Heer Aimé Gruwez te laten inschrij ven. De jaarlijksche bijdrage is als volgt vast gesteld 25 fr. voor een persoonlijke kaart en 35 fr. voor een familiekaart. De eere leden van den Muzikalen Kring Ypriaoa die, bij gebeurlijken misslag, geen uitnoodiging voor het Bal en het Kinderfeest zouden ontvangen hebben, worden vriendelijk verzocht zich tot den heer Voorzitter der Harmonie te wenden. Les membres honoraires du Cercle Musical Ypriana qui n'auraient pas requ é'invitation pour la (ête enfantine et le bal, sont priés de s'adresser au président de l'Harmonie. Het Kinderfeest La Fête Enfantine Prachtig gedacht, de mama's kunnen nu ook eens van de Sinte Ceciliafeesten genieten en met haar lievelingen eenige aangename ston den overbrengen. De heer Voorzitter der Harmonie komt zooeven het programma te ontvangen van M. Mainro, den vermaarden Goochelaar, en hij is zoo goed geweest ons toe te laten dit in ons weekblad over te druk ken. Men zal zich alzoo van nu reeds een gedacht kunnen maken van de belangrijkheid van het feest en ook van de belangstelling welke het zonder twijfel zal verwekken. Eerste Deel Première Partie 8 Vingerhoeden spel. Manipulation S désü coudre. De groote Kooi en de Vogel. La grande Cage et l'Oiseau. Wonderbare parasol. L'Ombrelle merveilleuse. Het ei van Monte Christo. L'CEuf de Monte Christo. Tooverachtige ververij. Teinturerie Magique Het sprekende laken. Le drap révélateur. De vliegende kaart La Carte volante. Indiaansche Ringen. Les Anneaux Indiens. Een reizende vingerhoed. Le gros dé voyageur. De onuitputbare doos. La bofte inépuisable. Tweede Deel Deuxième Partie 8 Billardballen spel. Manipulation de 8 billes de billard. De betooverde Ster. L'Étolle enchantée. Het wonderbaar zakuurwerk. La montre mystérieuse. Keers en balsdoek. La bougie et le foulard. De betooverde bal. La balie enchantée. Herstelling bij tooverslag. Raccommodage magique. De halsdoeken Caméleon. Les foulards Caméieon. De Ring en de Doos. La bofte et l'anneau. Een tooverachtig stokje. La baguette enchantée. Sprekende kandelaar. Le chandelier révélateur. De onuitputbare Tamboerijn. Le Tambourin inépuisable. Dan nog in de tusschenpoos een klucht- film, beweegbare te<. keningen. Met zoo een programma is men verzekerd een ongehoorden bijval te oogsten. Ci - devant le programme du professeur Mainro. Pendant le repos de la séance de prestidi gitation, il sera projeté sur l'écran un film pour enfants, dessins animés. die een groote perscampagne tegen de wet op de chicorei heeft gevoerd. Deze staat in de chicorei 15 water toe en, wat onge looflijk is een onbeperkte hoeveelheid water in de vette Chicorei. De Minister van Gezondheid, getroffen door deze campagne, heeft een herzieningsontwerp van deze wet opgemaakt rqet een beperking van 12 °/0 vochtigheid. Dit is wel Chicorei Pacha heeft sedert 108 jaar nooit anders dan extra droge chicorei geleverd. Zij is wel wat duurder maar oneindig beter en ook veel voordeeliger. msssÊBÊSssm 5 Distribution des Prix Dimanche après midi, a 3 heures, a eu lieu la distribution des prix aux élèves de notre école de musique. Cette fête avait été annon- cée comme devant avoir lieu k la salie des fêtes de l'école. Oü eut-on mis le monde, si le collége échevinal n'avait pas eu l'heureuse idéé de choisir (un peu tardivement peut-être) la coquette salie du théatre communal Parmi les autorités, dont l'entrée fut saluée par une vibrante Brabanqonne, nous avons remarqué MM. les échevins Van der Mersch, Président du Bureau Administratif de l'école, et Delahaye MM. Bouquet, Weckesser, Gruwez, Antony et M. le juge Castel, mem bres du bureau administratif MM. Tordeur, inspecteur des écoles, Oorts, Directeur de l'école meyenne et MM. Ommeslagh et Masschelein. Enfin notre ancien Bourgmestre et président du bureau administratif M. Sobry, qui fut toujours trés attaché a notre école de musique, et MM. D'Huvettere et Deroo. Un programme trés alléchant nous fut offert. Epluchons en done l'exécution. Pour interpréter la musique Wagnérienne, il faut un orchestre d'élite, capable d'émou- voir les auditeurs par le charme puissant de la poésie richement colorée qu'elle reflète a ce point de vue Le Prélude de l'opéra Lohengrin demande de la part des exécu- tants une délicatesse extréme et celle- ci n'est possible que sous la direction d'un chef possédant une haute compréhension des oeuvres du grand maitre, musicien - poète. Monsieur Blomme, Directeur de l'école, a obtenu de son orchestre, un résultat dépas- sant toutes nos espérances. Le violon, tout le monde le sait, est un instrument trés ingrat, on "n'arrive a en extraire des sons agréables qu'après de trés longues et trés pénibles études. M,lle Ivonne Bultinck (élève de M. Decock), qui obtint un lr accessit au concours de cette année, nous interpréta Air Varié», pour violon de Ch. De Bériot. Elle nous permit de nous rendre compte de sa belle tet ue et de son coup d'archet bien assu; Nous sommes persua- dés que bientót elle nous dévoilera toutes les capacités du jeune virtuose. *',lle Germaine Van Caeyseele (élève de M1,1 Vangheluwe), qui céja l'an passé nous per mit d'apprécier sa voix douce et prenante, a fait des progiès étonnants Elle nous a chanté: Air des Bijoux de l'opéra Faust de Gounod, avec un vrai talent d'artiste. Elle a modulé avec aisance et beaucoup d'élégance ce chant débordant de gtace et de fraicheur et permettant de mettre en relief toutes les qualités d'une voix érendue, scuple, au timbre clair et juste. El!e chanta ensuite Herbergprinses de J. Blockx. Cette année encore, nous furent présentées deux excellentes élèves, nous sommes tentés de dire deux virtuoses, de la classe de Piano de M™' Debacker M*llts Béatrice Sou vage, 2e prix avec distinction) et Madeleine De Jonghe (ir prix). Toutes deux possèdent une technique merveilleuse et une profonde senti- mentalité. L'une interpréta Papillens de R. Schu mann, de telle sorte que l'on se sentait pris par la mélancolie de l'auteur, dont l'ame vagabonde folatrait capricieuse comme les papillens. L'autre süt avec une agilité et une assu rance surprenantes, faire rouler les gammes et tornber les accords de Bourrée Fantasque de Chabrier. Après la distribution des diplómes, M. l'échevin Van der Mersch, remplaqant le Bourgmestre, parti en Angleterre, fit en fla- mand une allocution de circonstance. II féli- cita las lauréats des concours et fit ressortir la grande valeur de notre école de musique, placée sous l'égide d'un corps professoral d'élite et dirigée par un Directeur de grand talent, heurensement secondé par l'activité désintéressée et le grand dévoüment des membres du bureau administratif. II rappela les magnifiques succès remportés par les anciens élèves, M'll s Millevilleet Duponselle, MM Ossieur, Coffyn et Legley, au conser vatoire de Bruges et Decadt, au conservatoire de Gand. Ensuite, il exprima son plus vif plaisir de pouvoir remettre aux troia meilleurs élèves, Mcl1" Bultinck et De Jongbe, et M. Legley, une médaille offerte par le gouverne ment fait sans précédent dans les annales de l'école. Avec M. l'échevin nous adressons nos plus sincères félicitations aux lauréats, élèves et

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5