FOOTBALL -HET YPERSCHE - LA RÉQION D Zondagrast - Repos donisical C.S.Yper-lll-S.V Kortrijk 14" Jaargang, N' 33 18 November 1933 14" Année, N" 33 18 Novembre 1933 Bijvoegsel Supplément Weke lij ksch CKerzicht Leest en verspreidt Het Ypersche K. B. V. B. C. S. Y. Zondag 19 November 1933 MN OE KAAI Kunsttooneel te Yper Ib Memoriam Eerw. Heer Bras CEuvre des Dames de la Miséricorde Sermon de Charité Bedanking Heer Hubert EIERS ZIELMISSEN De groote verkiezingsdag en de Volksraad pleging zijn voorbij in Duitschland, met het reusachtig succes voor Hitier, dat te ver wachten was Voor den Reichstag waren er 3g 655.288 voor de Regeeringslijst, op 43 007.577 de volksraadpleging gaf 40 6.8 147 maal ja, op 43 464 420 uitgebrachte stemmen. Men begrijpt niet hoe er zulk belang kan gegeven worden aan een uitslag die niet an ders koa zijn. Het was immers een heldendaad, ondereen waar schrikbewind te durven «neen» stemmen. En toch waren er 2.o55.863 burgers die den moed gehad hebben neen! te zeggen. Maar zegt een Spaansch dagblad, achtmaan den geleden waren er in Duitschland nog 7 millioen socialisten, 5 millioen kommunisten, 4 millioen nationalisten. 3y> millioen veree nigde katholieken! waar zijn ze gebleven? weg getoove'd Als men alles nader onderzoekt is dit geen wonder. Man weet dat men in 't Reich met Hitier moet zijn of men wordt gewurgd. Dat is een. Het volk, zoo zegt een ooggetuige, gaf den indruk te handelen als schoolkinderen on der de bedreiging van 's schoolmeesters' roe de. Dat is twee En welke prcpagandadruk king werd daarbij niet uitgeoetend Zelfde ooggetuige zegt als een duitsche door zijn venster de straat op keek zag hij een stoet fietsers voorbijtrekken met het woordje ja op het stuur, ofwel een kolom autos van 40 tot 5o rijtuigen met dezelfde opschrif ten Deed de man zijn venster dicht, dan hoor de hij zijn Radio vragen zijt ge reeds naar de stembus geweest Haast u 't is tijd, de toekomst van uw volk hangt er van af 1 Hij sluit zijn toestel af, maar de bel gaat over en een Hitlerbode komt hem vriendelijk aanma nen om zijn plicht te doen, indien hij het nog niet gedaan heeft. Misschien heeft de man ook nog de telefoon, dan wordt hij enkele ma len opgebeld om te vragen of hij reeds zijn ja- stem heeft uitgebracht. En zoo den heelen dag door tot op 't laatste nipje, opdat de uit slag kolosaal zou wezen. De uitslag was zooals men het verwachtts en nu is Hitier het land meester. Wat zal hij doen In Frankrijk hadden we inmiddels een ander tooneel, dat met het vorige innig ver bonden is, en dat door den nieuwen Regee ringsleider, heer Sarraut, aan de Kamers werd voorgelegd. Er was namelijk spraak van de inzichten van Hitler en van de ontwa peningsconferentie, en de heer Sarraut drukte zich aldus uitGij (Duitschland) bevestigt uwen wensch naar Vrede Wij wenschen dit insgelijks en die begeerte beheerschte gansch de politiek van M.Briand,zelfs toen de scherp ste ontgoochelingen ons te beurt vielen op ons vriendelijk handreiken Wij blijven nog dien wensch koesteren tegenover een volk dat wij niet willen kleineeren noch vernederen.... Maar, voegt hij erbij, er is niet alleen sprake van gelijkheid in rechten, maar ook van veiligheid. Duitschland spreekt alleen van 't eerste en zwijgt over 't tweede. Nochtans het eene is ons onmogelijk zonder het andere. Bijgevolg kan er geen sprake zijn aan Duitsch land gelijke bewapeningsrechten toe te ken nen zoolang er geen zekerheid bestaat voor onze veiligheid. En de medeonderteekenaars van het verdrag kunnen niet anders spreken dan wij Nochtans weigeren wij niet daar over onderhandelingen aan te knoopen, doch enkel op twee voorwaarden Deze onderhan delingen moeten geschieden bij internationaal klaar licht met eerbied voor onze oude vriend schapsbetrekkingen (met andere landenj. Ver volgens wenscht Frankrijk vooraf te weten wat er zal besproken worden Eerst en vooral moet het Reich dus vooruitzetten wat het wil en op welke grondslagen het zijn voorstellen wil bouwen. Als we dat weten kunnen we spreken Na deze klare uiteenzetting, die overal goeden indruk nagelaten heeft, komt het woord aan Hitler die nu bekleed is met de noodige macht en begiftigd met het volksver trouwen, om deze netelige aangelegenheden op een effen baantje te schuiven. RIK. Ypersch Stadium Om 2 uur namiddag Ineang i fr. 5o (Jevonden en Verloren V oor werpen Gevonden. Zaterdag 4 November, om streeks 9 Vt u voormiddag, in onzen papier en boekwinkel, Boterstraat, 34, een som geld die er ter beschikking van den verliezer wordt gehouden. Zondag 5, in St-Maartenskerk, een pater noster. Terughalen bij Opsomer, Zonnebeke- steenweg, 202, Yper. Zaterdag ir, door M Ameel Charles, een autowrang die op het politiebureel werd afge geven. Denzelfden dag, door M. Parez Emile, een kleinen sleutel. Zondag 12, door M Odent Marcel, politie agent, een dames handschoen. Donderdag 16, door Mevr. Ameel Emma, een manshandschoen. Denzelfden dag, een paar sajetten hand schoenen die op het politiebureel mogen te ruggevraagd worden. Verloren. Vrijdag 10 November, door M evr Birdyn, een handzakje bevattende een zelvigheidspapieren en andere voorwerpen. Door Mevr. Tachel, een huissleutel. En nog denzelfden dag, door M. Vanlierde Julien, van Craiohem, een kleine porte mon naie de som van 25o fr. inhoudende. Zaterdag 11, door Mevr. Dekeersgieter Leonie, een porte monnaie bevattende eenig géld en papieren. Zondag 12, door M Dehaene Danitl, een gouden trouwring met langs binnen de namen Adrienne - Daniel gegraveerd. Denzelfden dag, heeft Mevr. Cromheecke Regina haar regenscherm in den stadsschouw burg achtergelaten. Woensdag 15, door M Coopman Jean, een kwitantie der douanen. Verleden week Woensdag zijn hier twee schepen, geladen met rogge en maïs voor den heer Vandeputte, graanhandelaar te Yper, aan de kaai komen aanleggen, het eene omgu. en het ander om X 1 Vt u. 's avonds. Alhoewel het waterpeil, tengevolge der laatste reger.s, in de vaart wat gerezen is, toch moesten deze twee schepen door drie paarden voortgesleept worden. Den Donderdag is schipper Dobbelaere hier toegekomen met een lading vetten voor rekening der heeren Blootackeren Vermeersch, handelaars in meststoffen, en Vrijdag kwam het schip André dat den wekehjkschen beurtdienst verzekert, hier insgelijks binnen gevaren. Dinsdag 21 November, te 7.3ouur, in de Tooneelzaal van den Katholieken Kring, uit voering van het sensationeel succes stuk ANNA-MABIE, actueel drama in 3 bedrijven van Willem Putman en Louis De Vriendt, door het vermaard Beroepstooneel met Louis De Vriendt en Poldi Sorel, in de hoofdrollen. Prijzen der plaatsen 10, 8 en 5 frank. Deze kaarten kunnen genummerd worden, om voorbehouden plaats, mits opleg van één frank, op Zondag 19 en Maandag 20 dezer, van it tot 12 ure, in de bovenzaal van den Katholieken Kring, Rijsselstraat. De Apotheek van I La Pharmacie de M' VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN Op Zondag 19 Nov. reste seule ouverte ft Dimanche 19 Nov van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 a 7 hcures. Een Iepersch figuur is heer.gpgaan en laat het ons maar dadelyk zeggen, algemeen be treurd. Dat is bewezen geweest door den grooten toeloop van Ieperlingen bij de plechtige te- raardbestelling en bij de nadiensten in Belle's en Sint Jans Godshuis. Hij was de vriend van allen, deed wel zon der ommezien, heelde veel verborgen leed, zocht geen ijdlrn praal of glorie en het was welgemeend dat schier alle aan wezigen in den dienst van Bdle's Godshuis een traan hebben gestort bij het hartroerend vaarwel, gezongen door het zangkoor. Hij drage met zich den dank en de gebeden zijner medeburgers en late hun een zoete ge dachtenis van trouwe zoon onzer beminde stede. VILLE D'YPRES Piêché par le R. P. Hénusse S. J. en l'église St Martin, Lundi 27 Novembre, a 6 h. j/2 du soir. Une quête sera faite apiès le sermon au profit de Tceuvre. Les personnes empêchées d'assister au sermon peuvent envoyer leur offrance chez la Présidente, M'lle Donck, tue de Menin, 44. Exposition - Tentoonst«i(ling Lundi 20 et Mardi 21 Novembre, de 10 a 12 h. et de 2 a4h., exposition des ornements destinés aüx églists pauvres et aux Missions étrangères, au Couvent des Sceuis Noires, entrée rue de Lille, Ypres Maandag 20 en Dinsdag 21 November, van 10 tot 12 u. en van 14. tot 16 u tentoonstel ling der ornementen bestemd voor de arme keiken en de vreemde Missiën, in het klooster der Zwarte Zusters, ingang Rüselstraat, Yper. Mevrouw Weduwe Hubert Fiers, geboren Berthe Legrou.en kinüers danken langs dezen weg vrienden en kennissen voor de bliiken van genegenheid hen betoond tijdens het af sterven van hun teerbeminden echtgenoot en vader Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19November,om 7 y« u., in de parochiale kerk van Brielen, tot ziele- lafenis van de familiën DUMORTIER en CAMERLYNCK. Yper - Hoekje. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 November, om 8 y» uur, in St Maartens Kathedraal, tot zielela- fenis van Hr Henri LEWYLLIE en dochter Irma. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen, die zal gezongen worden op Zondag 19 November, om 8 u., in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Fmile VERSAEVUL Viienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 November, om 9 u in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Henri WILLEKENS gewezen Kantonnier. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 November, om 11 y* uur, in St-Maartenskerk, lot zielelafenis van Mevrouw Elisa VANDE LANOITTE echtgenoote van Heer Arthur Weckesser. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 26 November, om 8 y» u., in de Kapel van O. L. Vr. Hospitaal, tot zielelafenis van Vrouw Marie VERLEURE. Lange Thourou'straal.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9