HOBTRIJKSCHF ONDERLINGE Het Ste Ceciliafeest der Harmonie Ypriana Brand - Leven Ongevallen 3 De Sinte Ceciliamis Het Banket Waar zijt gij het ZEKERST en VOORDEELIGST verzeKerd 1 NATUURLIJK bij de Nasmlooze Maatschappij, de TE K083TRIÜK Hltjemeen Opziener OMER ROBYN- Zooals telken jare op hetzi 1de tijds'ip heeft de Harmonie Ypiiana Zondag laats', met d> n zelfden luister van vroeger, het naamfeest van de beschermheilige der muzikanten gevierd. Korts na 10 uur reeds waren al de spelen de leden der Harmonie alsook de klaroenen der pompiers, die steeds samengaan en om zeggens maar een en zt lfde muzit kkorps meer uitmaken, op post in het lokaal om grzamen lijk hun feest, laat ons maar zeggen hun hoog dag, want het Ste Ceciliafetst is het fei st waarnaar ieder muzikant het meest vei larg' op de aangenaamste en gezelligste wijze door te brengen. Gevolgd door het bes'uur en enkele eere leden, vertrok de Harmonie, onder het geleide van den sous chef, heer G. Van Egroo, naar het huis van den Voorzitter, heer Aimé Giu wez, om er haar mooie vlag af te halen. Na den groet aan de vlag, door de klaroenen ge blazen, en na uitvoering van ons vaderlandsch lied, nam het vaandel plaats in de rangen der Harmonie en zo© ging het dan verder, onder het uitvoeren van er kele meeslepende stap marschen, tot aan de woning van den chef, heer Fr. Deridder. De gebruikeh|ke feestwen schen werden er gewisseld, bloemen werden aan Mevrouw Deridder aangeboden, en de Harmonie voerde er de Brabargonne uit als mede een paar andere stukken als aubade aan haar geliefden chef en zijne geachte familie, terwijl een intieme ontvangst van het bestuur in de woning van den chef plaats had. Daarna nam de heer Deridder de leiding dér Harmonie die nu, langs de Maloulaan, Statiestraat, Tempelstraat en Boterstraat, den weg insloeg naar St Maartenskathedraal, waar te II,3o u. een H. Mis opgedragen werd tot zielerust der afgestorvene muzikanten van Ypriana. Het was de toeloop der groote dagen die in onze ruime St Maartenskerk was toege stroomd om er de Ste Ceciliamis bij te wonen. Deze buitengewone talrijke opkomst zal nie mand verwonderen, iniien men weet dat de Ste Ceciliamis met een volledig symphordsch orkest opgeluisterd wordt. Een mis met muziek is bier, te Yper althans, een zeldzame gelegenheid en een buitenkans die maar weinigen willen missen. De heerlijke uitvoe ring door de Symphonie Ypriana, onder de kundige leiding van den heer G, Van Egroo. van Invocation van onzen stadgenoot H. Moerman, Andante de la Symphonie Italienne van F. Mendelssohn, en Marche Religieuse» van C- W. Gluck, met begeleiding van het groot orgel bespeeld door den h. Ha noulle, orgelist der kathedraal, bracht er niet weinig toe bij om de godvruchtige stemming der talrijke aanwezige geloovigen nog te ver grooten en heelt meer dan een gevoelige ziel tot in het diepste van zijn wezen van zalige aandoening doen trillen. Aan de Offerande gingen velen ten zegen en tijdens de Consecratie werd de eerbiedige stilte plots onderbroken door het machtig geschal der klaroenen die het Aux Champs lieten hooren terwijl de Harmonie de Bra brangonne aanhief. Het was voorwaar een indrukwekkend oogenblik Wat ook nog ten zeerste werd opgemerkt was de fraaie versiering van het prachtig Ste Ceciliabeeld in de Kathedraal, dat, dank aan een lofwaardig initiatief van onzen eer biedwaardigen Deken, Eerw. Heer Vermaut, zooals verleden jaar met licht en bloemen omgeven was. Na afloop der H. Mis, doortrok de H ir- monie Ypriana, al spelen en gevolgd door een steeds grooter wordende menigte, enkele der bijzonderste straten van stad en begaf zich eindelijk langs de Hondstraat, Bakkerstraat, Patteelstraat naar de Rijselstraat tot voor de woning van haar innig geliefden eerevoor zitter, heer Armand Donck-Vermeulen. Daar voerde zij eenige ha^er schoonste stukken uit terwijl de heer Vooizitter aan Mevrouw Donck Vermeulen een allerprach tigsten korf van natuurlijke bloemen aanbood. Na een korte maar gulhartige ontvangst, tijdens dewelke een lekker glas werd geledigd op de spoedige en algeheele heistelling van den sympathieken voorzitter, op de kostbare gezondheid van den geachten eerevoorzitter, en vooral op den bijval en het welgelukken van dit blijde Ste Ceciliafeest, richtten de Yprianisten hun stappen naar de R. Colaert plaats waar hen, in het Hotel Skindies, iets lekkers te wachten stond. Het was niet alleen met den glimlach op de lippen of met een blij gemoed, m lar te oor dtelen naar de groote stappen die ze deden, was het ook met uitgehongerde magen dat onze muzikanten die richting insloegen. En zulks zal wel niemand verwonderen, want wie zou er geen appetijt gevoelen na zoo een deugddoend wandelingske op een kouden Novemberdag als Zondag laatst. Daarbij dit hevig verlangen naar de plaats waar het voor naamste deel van het feest zou veiloopen, is meer dan begriipeli k, ja z^-lfs natuu-lijk, want wie eenmaal in het ^öi>l Skindhs aan tafel heeft gezeten, wenscht niets beter dan er zoo spoedig mogelijk teiug te mogen keeren. De keuken is er verzorgd en fïin, niets laat er te 'wenschen noch de hoeveelheid en nog minder de hoedanigheid, de dranken zijn er lekker, en de dienst geschiedt er vlug en onberispe lijk. Om i3 u 3o waren hat bestuur van den muzikalen kring Ypriana, enkele uitgenoodig den en eereleden, alsmede al de spelende leden der Harmonie in de ruime en helder verlichte eetzaal van het H ö'el Skindies met de voetjes ondereen welgedr kte tafel gezeten. De eeretafel was voorgezeten door den heer Armand Donck Vermeulen, eerevoorzitter der maatschappij. Nevens h m bevonden zich de heeren Van der Ghote, burgemeester der stad. die eraan gehouden had het feest van Ypriana met zijne tegenwoordigheid te ver eeren en alzoo een schoon gebruik van vroe ger jaren weer in voege stelde A. Gruwez, voorzitter der afdeeling Harmonie N D'Hu vettere, vooizitter der afdeeling Symphonie A. Weckesser, ondervoorzitter der Harmonie; M. Vergracht, commandant van het stedelijk b-ar.dweetkorps met Dr Dochy, luitenant, en G. Delahaye, adjudant P. Vandenbraam bussche, comnr'ssaris van politie G. Ver sailles, gemeentesecretaris A. Butaye, advo kaat Fr. Deridder. chef der Harmonie, en verders de andere bestuursleden der Harmonie en verscheidene eereleden. Na een welgemeend welkomwoord van den heer Vooizitter werden de verschillige en smakeli ke voorgerechten, op zijn Skindies voorbereid, duchtig aargesproken. Daarna werd een lekkere en deugldoende telloor tomatensoep opgediend, gevolgd van tapjrs vleesch op zijn Ypersch met schorseneden en kre^msaus. Dat was waa-lijk iets voor de hkk'rbckken. Vervolgens nog een welrieken de en sappige snede oss'nspier met groenten cn gebakken aardapp< len. Onnoodig te zeg gen dat dit alles met t ei lekker glas werd overgoten. En als opsluit van dit alles een taartjestukje van 't smaakt naar den trog om nog Of er eer aan de tafel gedaan werd en of het er gezellig toeging Bij Ypiiana gevoelt men zich als in een waren familiekring en m°n is er even ongedwongen als thuis aan moeders' tafel. H t was een plezier al die blijgeestige gezichten te zien, en de heer Voorzitter die, nog niet volledig hersteld zijnde, jammer genoeg aan de algemeene ker mis niet mocht meedoen, zal er orgetwijfeld toch genoegvolle stonden beleefd hebben en er groot behagen in gevonden hebben die zoo groote vreugde bij al de dischgenooten te Handelsregister: Kortrijk g52 Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December iq32, in uitvoering van de wei van 25 Juni ig3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. Voor alle iDlichtiogeo wende men zich tot het Bijkantoor te Vper 8» Mondstraat - Tel 1*9 bestatigen Tusschenin de gerechten werd, op voorstel van den heer Voorzitter, de Brabargonne op het klavier gespeeld door Mevrouw Bentin- Louarn, en door al de aanwezigen lecht- staande en met den grootsten eerbied, zooals het alle ware Belgen betaamt, aanhoord. Daarna zegde de heer Voóizitter nog dat de geneesheeren hem verboden hadden te spie ken en dat hij hen zou gehoorzamen, maar dat, zoo hij het zelf niet mccht doen zooals de voiige jaren, hij zijn zoon gelast had zijn tolk te wezen om aan zijn geliefde muzikanten de gevoelens uit te drukken die hem op dit oogenblik bezielden. Hierop las de heer Edouard Gruwez, met klare stem, de volgende schoone toespraak die herhaaldelijk door luidiuchtig handgeklap werd onderbroken en d;e voor de muzikanten een gelegenheid was om aan de heeren Donck, Weckesser en ook aan hun chef een ware ovatie te brengen. Achtbare Heeren en Beste Vrienden Niets is meer aangenaam voor een lid van een muziekmaatschappij, niets is meer aange naam voor alwie zich met die scheone kunst bezig houdt, dan den dag te beleven waarop men Sinte Cecilia viert. Iedereen heeft den glimlach op de lippen, de moeilijke dagen van het muzikaal leven zijn vergeten en men vernist opnieuw de schitterende dagen van het verloopen jaar. Maar eerst en vooral heeft een voorzitter plichten te vervullen, en zijn eerste plicht is een vriendengroet aan te bieden aan dezen die de eereplaats bekleedt, aan onzen sympalhieken eerevoorzitter, den heer Armand Donck. Zijne genegenheid voor ers allen is altijd even groot, en ik weet waarliik niet hoe hem bedanken,in uwen naam,voor al den ijver met denwelken hij den bloei onzer geliefde maatschappij weet te bewetken. Achtbare heer Eerevoorzitter, in aller naam hartelijk dank. Benevens den heer Armand Donck hebben wij het genoegen te zien zetelen den heer Burgemeester der stad heer Van der Ghote. Vroeger hadden wij jaarlijks dit genoegen met den heer Colaert aan ons feestmaal tegen woordig te zien, en heden bestatig ik met veel volioening dat onze nieuwe burgemeester een aloude en schoone gewoonte wederom in voege stelt. Het is voor ons een aanmoediging en een bewijs dat onze wei king ten voor- deele van de stad naar waarde wordt ge prezen. Jaarlijks hebben wij het genoegen hier te mogen groeten den geliefden Commandant Vergracht omringd van zijne officieren. Vroe ger nam ik de vrijheid zijne klaroenen bij ons gezelschap te voegen, heden hebben wij de tamboeis ook erbij. Welhaast zullen wij, nietwaar, maar één korps meer uitmaken... zooals over 5o jaren 1 Mijn collega, de heer D'Huvettere, voor zitter der Symphonie, en zijn bestuur zijn insgelijks steeds op ons feest tegenwoordig, en dit ook is ons zeer aangenaam. Jaarlijks ook hebben wij het genoegen eereleden te groeten die ons feest met hunne tegenwoordigheid vereeren. En zoo kom ik tot mijn bestuur grooter dank heb ik aan die vrienden nooit moeten uitspreken dan dit jaar. Allen hebben hunnen voorzitter geholpen en bijgestaan. Maar indien ik ze allen bedank, moet ik toch een bijzonder applaus vragen voor onzen ver dienstelijken ondervoorzitter, den heer Arthur Weckesser. Een ondervoorzitter zoo ver kleefd aan de maatschappij, zoo ten dienste van eenieder, te beginnen met zijn voorzitter tot den geringsten muzikant, neen 1 duizend maal neen zoo een ondervoorzitter is er nergens meer te vinden. Het bestuur is dit jaar beproefd geweest, René Bryxis, ook een sympathieke en ver kleefde werker, is verdwenen. Ik groet hier eerbiedig zijn duurbare nagedachtenis... en 'k wensch aan zijn plaatsvervanger welkom. En om te eindigen, een woord van geluk- wenschen tot U mijn beste vrienden spelende leden, en tot uwen sympathirken bestuurder, heer Frangois Deridder. Het is nu meer dan twee jaar dat Mijn heer Deridder aan 't roer staat van onze Harmonie, het is meer dan twee jaar dat werkende leden en bestuurder samepwerken voor den vooruitgang van de maatschappij, en eenieder heeft bestatigd welken uitslag die samenwerking heeft teweeggebracht. De be kwaamheid en de groote neerstigheid van den chef langs den eenen kant, de goede wil van u allen, uw te baat nemen zijner lessen, langs

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3