Chicorei PACHA Gemeenteraad van Yper 2 Verslag der zitting van 11 December 1933 is droog en samengeperst dus gebruikt er minder. 6. Vreemdelingenverkeer Politiever ordening. aaizfling kunnen bestaan Lr. 1928 hebben Yper en Nieuwpoort in samenwerking schoon weik verricht en twee Voorname punten van het Yzerkomvraagstuk tot eene oplossing gebracht het herstel der haven van Nieuwpoort bekomen, alsook de voltooiing der vaart Yper Yzer. Nu zou geheel het vraagstuk der Yzerkom eqn oplossing bekomen, indien de tegemoet koming van onze vrienden van Nieuwpoort, Diksmuide en Veurne een voltrokken feit moest worden. De zitting wordt te 18 u 08 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Van der Ghote. bur gemeester voorzitter Lemahieu, Delahaye erf Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cörnillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Mis siaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Van Al ieynnes en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris 1. Proces-verbaal der sitting van so No vember iq33. De heer secretaris geeft lezing van dit {proces verbaal. M. Missiaen. Bij de bespreking der stads ■rtkening van het dienstjaar i§32 heb ik doen uitschijnen dat een groot deel der ontvang stén, die in den loop van het jaar niet ont- v^pgen werden, normaal in de eerste zes -mtanden van 1,933 moeten ontvangen worden Het verslag echter vermeldt dat ik zou gezegd hebben dat die ontvangsten normaal in 1932 •moesten ontvangen worden Ik vraag dan ook het verslag in dien zin te willen wijzigen. De heer secretaris belooft hieraan voldoe ning te zullen geven en nadat de heer Burge meester gevraagd heeft zoo er geen andere bemerkingen zijn, waarop ontkennend geant wQord wordt, verklaart deze laatste het proces verbaal goedgekeurd. 2. Stedelijk Kerkhof - Grondve.rgunningen. 'A. Van der Ghote. Wii zijn geroepen een aantal vragen om grondvergunning goed te "keuren, waarvoor de vergoedingen ten voor der le van den Openbaren Onderstand tot een gezamenlijk bedrag van 1385 fr. beloopen. M. Missiaen. Gij weet allen, Mijnheeren, dat het s adsbestuur optie van aarkoop heeft voor den grond gelegen bij het kerkhof en toj/behoorende aan den Openbaren Onder stand. In deze Commissie werd dit reeds meermalen besproken en werd er mij gevraagd hief aan te dringen opdat de stad zoohaast m >gelijk tot den aankoop van dezen grond zou overgaan. Immers, indien deze optie nog Aang moest blijven bestaan, dan is dit een groot ngdeel voor den Openbaren Onderstand. Ik vrjag dus dat de stad den aankoop van dezen grond zou willen besluiten. M Van der Ghote. Deze aankoop is in princiep reeds besloten en in de stadshegroo- ting is er daarvoor een som voorzien. De heer schepen Lemahieu zal weldra in onderhande 4ing treden met de Commissie van Openbaren Onderstand om de bepalingen van den ver koop vast te stellen. M. Lemahieu. Het princiep van dezen aankoop moet eerst vastgesteld worden door het stemmen der voorziene som die in de buitengewone uitgaven der begrooting ge schreven staat. M- Van der Ghote. Ik stel voor thans de gevraagde grondvergunningen goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de heer Missiaen die zich onthoudt. M. Van der Ghote. Dit is dus goedge ieurd met algemeene stemmen, min deze van den heer Missiaen die zich onthoudt als lid der Commissie van Openbaren Onderstand. 3. Stadseigendommen a) Barmlanden Vernieuwing van korttijdige pachten. M. Lemahieu. Dit betreft hier de harm landen gelegen aver Öoesinghe brug, langs den Westkant der vaart, en die voor het oogenblik aan hunne volle waarde niet kunnen verpacht worden. Een deel dezer barmlanden •kan zelfs in 't geheel niet verpacht worden. Het is reeds sedert lang dat wij bij den Staat aandringen om daarvoor een regeling te be komen, doch tot ©p heden werd er nog geen 'gevolg aan onze vraag gegev;n. Daarom wordt er thans nogmaals voorgesteld de pacht dezer barmlanden te vernieuwen voor den duur van elf maanden aan den ouden pacht prijs. Later wanneer de vaart geheel zal op gemaakt zijn, zal de pacht voor een langeren termijn kunnen aangegaan worden, doch nu mogen wij du niet voor meer dan ell maanden toestaan. De aannemer ttyttebier heelt mij gevraagd met hem morgen ter plaats te gaan zien zoo al de werken, üie hij aan ae barm landen moest doen, wel uitgevoerd zijn. Dit doet mij denken dat er uus binnen kort een regeling zal kunnen getroffen worden. In at- wachting vraag ik thans die barmlanden weer voor cli maanden te vei pachten. M. Van der Ghote. Het schepencollege stelt voor volgende beraadslaging goed te keuren De gemeenteraad, herzien zijne be raadslaging van 20 Maart 1933, besluit de baimlanden gelegen over Bscsmghe-biug te verpacaten voor den duur van ell maanden, 't zy van in October 19^3 tot in September 19^4, aan den heer H. Declercq, bakker te üucsiiigtie, voor de som van 120 lr., aan Mevr. Baulina Masscnclein, We Vanov^r- berghe, voor roo lr., eu aan den heer Prosper Vanncste, voor 140 lr. Du voorstel wordt eenparig goedgekeurd. b) Pachtv er mindering. M. Van der Ghote. Het schepencollege heelt een briel ontvangen van pacüier Dtmcy die vraagt denzeltden aislag te bekomen gelijk veiledeu jaar voor het wcidcken bij «ie Mars- hol brug dat hij in pacht heelt. Daarop in gaande wordt er thans voorgesteld de pacht prijs voor die 3b a 40 ca. weide, gelegen te Viamerlinghe, van 390 Ir. tot op 2bo tr. te brengen. M. Van Alltynnes. Die pachtprijs woidc dus meer dan de helit verminderd, noc komt het aai die vermindering zoo groot is M. Lemahieu. De paent dezer weide werd aangegaan ten ujde dat ue veipachungen nog bij opood geschiedden. Door aen naijver van twee geuuuis, uie malkander steeus op hoogden, neelt deze Verpachting een onge- hooiden prijs bereikt die niet in evenredigheid is met de waaide van bet goed. Over ueze weide ligt een uitweg en daar staat ook nog houtgewas op dat aan de stad loeuthoort, zoouai die weide daar zooveel niet waard is. De paenter, die een teuvoudige werkman is, heett zijn vinger in het oog gestoken niet alleen tot aan ziju elleboog, maar zeds geheel zijn arm en hy zou beter gehandeld heoben met te zwijgen en deze pacht ntet aan te gaan. Inoien ue stad moest willen, dan is hij ver- pticnt de geboden pacütsom te betalen, doch die wcikman kan die som niet betalen en zooals men zegtvlaadt maar een keiIndien wij atzien van de tegenwoordige pacht, dan zal deze weide bij etn nieuwe verpachting zooveel niet meer opbreDgen als heigten de huidige pachter bereid is ervoor te betalen. Deze som is nu nog hooger dan den pacht prijs der uarmlanden Op voorstel van den heer Burgemeester wordt de gevraag Je pachc vermindei ing hier op met algemeene stemmen toegestaan. 4. Begraf&nisdienst a) Begrafenisrechten Aanvulling. M. Van der Ghote. Het schepencollege stelt voorde beraadslaging van 20 November laatstleden op de begrafenisrechien te herzien en ze aan te vullen als volgt voor de begra vingen die in den namiddag plaats hebben zul len volgende rechten geheven worden te en vanat 3 u. 3o, "]5o fr.; teen vanaf3 u., 5oofr.; te en vanat 2 u 3o, 375 fr. te en vanaf 2 u., 275 fr. te en vanai 1 u 3o, 100 fr. of koste loos voor diegenen die een getuigschnlt van behoeftigheid voorleggen. Een som van i5o lr. zal g<-ï.id woiden voor de lijken die van uit andere gemeenten worden aangebracht. M. Missiaen. Indien ik heel goed kan aannemen dat, voor de begravingen die 's namiddags met een kerkelijken dienst ge schieden, een deel van de luxe door de stad ontvangen wordt, kan ik dit toch niet aan nemen voor uile oegravingen die 111 den na middag plaats hebben en ik weet niet waarom de arme menschen, die een burgerlijke begra fenis verlangen, te 1 u. 3o zouden moeten be graven worden. Ik zou liever hebben dat er geen classiticatie van ure gedaan worde voor de burgerlijke begravingen en een ander stel selzien toepassen. Degenen die zich eenige wetlde kunnen veroorloven, gebruiken andere lijkkoetsen. Laat dan liever het uur vrij en legt een redelijke belasting op de lijkkoetsen. Ik Ueo er niets tegen dat de luxe begravingen gitroffeu worden, gij moogc zells xooo fr. ir^—BWBt3PP~;"t' vragen, maar de gemeenste lijkkoets zou moe ten kosteloos zijn. Ik heb niets op het voor gestel! tarief te zeggen, maar laat de begra vingen 's namiddags plaats hebben op het uur dat zij het best schikken. M. Van der Ghote. 's Morgens is er nochtans ook een uur bepaald. M. Missiaen. 'kWeet het, maar 's mor gens is dit uur geregeld volgens de kerkelijke diensten, en niet volgens de lijkkoets. De heeren schepenen Delahaye en Van der Mersch stellen voor de begravingen 's namid dags, in plaats van een uur ervoor te bepalen, te rangschikken per klas volgens de lijkkoets en het aantal paarden. M. Lemahieu De drie eerste klassen 's morgens geschieden met twee paarden, de andere met een paard. Indien ik de vraag van den heer Missiaen goed verstaan heb, dan zou voor de begravingen 's namiddags de familie moeten verklaren met welke klas zij de begra fenis wil en zou de keus van het uur vrij zijn. vl. Van der Ghote. Willen wij voorstel len t* klas y5o fr. 2' klas 375 fr. 3' klas 100 fr. en kosteloos gebruik der lijkkoets op voorlegging van een getuigschrift. M. Seys. Met de luffing van etn recht van too lr. kan men onmogelijk toekomen om de kosten der begrafenis en van het p-erd te dekken. M. Missiaen. 's Morgens, zoo ik mij niet bedrieg, is er om 8 u. 3o ook een dienst van 100 fr Om 8 u. is hij kosteloos, doch het is zeker wel om 8 u 3o dat er meest begravin gen plaats hebben. M. Lemahieu. Het ware beter nog een vierde klas te voorzien, dan ware zulks meer volgens het gedacht van den heer Seys. M. Van der Ghote. Wij zullen dit punt maar uilstellen tot de volgende zitting. 5. Stadsjooren standplaatsen Openbare verpachting Lastenkohier De heer voorzitter meldt dat het schepen college enk le wijzigingen aan het vroeger lastenkohier gebracht heeft, en geeft vervol gens lezing van dit lastenkohier dat geen op merkingen uitlokt. Uit deze lezing vatten wij dat de verpach ting der standplaatsen voor de jaarli ksche fooren Kattefeest en Tuindag bij openbare aanbesteding zal geschieden op een minimum instelprijs die als volgt bepaald is a) voor de groote foorinrichtingen van 100 m2 of meer langs de Staatsbaan naar Meenen, minstens 3ooo fr., en voor deze op de andere plaatsen minstens 1000 fr. b) voor de kleinere foor instellingen, minimum 3o fr. per loopenden meter gevel langs de Staatsbaan naar Meenen, 20 fr. langs de Staatsbaan Dixmude Meenen, en i5 fr. op de andere plaatsen c) voor de zeilkramen minstens 10 fr. per loopenden meter voorgevel. M. Van der Ghote. In artikel vier van het lastenkohier stel ik voor de bepaling volgers dewelke de standplaats door den aanbesteder zelf moet uitgebaat worden, te veranderen als volgt de standplaats moet door den aanbe steder zelf betrokken worden. M. Seys. Ik ben t' akkoord met het voor gesteld lastenkohier, maar daarin wordt ook gezegd dat de ijdele foorwagens en woonwa gens die op de Markt geen plaats kunnen vinden, zullen moeten gezet worden op een plaats door het schepencollege daartoe aange duid. Ware er geen middel om de plaats tusschen St- Maartenskerk en de Halle vrij te maken, dit ware daar de best geschikte plaats om de foorwagens te parkeeren. M. Van der Ghote. Wij hebben daarvoor reeds meermaals aangedrongen. M. Seys. Ik weet het wel, en het is daar om zelfs dat ik hier eens in 't openbaar deze vraag hernieuw. M. Bonnet. Aan wienbehooren de aldaar opeengestapelde bouwmaterialen M. Seys. Aan verscheidenen, de Staat, de heeren ingenieur en aannemer zijn daarin betrokken M Van der Ghote. Het is juist daar dat de moeilijkheid gelegen is om voldoening te bekomen, gezien men niet weet tot wien zich wenden. Ik vraag thans het voorgesteld las tenkohier te willen stemmen. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. M. Van der Ghote. De heer Lemahieu, als schepen van den burgerstand, heeft zich bijzonder met deze zaak gelast en zal erover willen verslag doen. M. Lemahieu. Volgens de ministerieele

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2