-HET YPERSCHE- LA RÉGION D'YPF *E£ Ift/ekeiijksch Overzicht Amitiés Frangaises d'Ypres Grand Bal de Réveillon Harmonie Ypriana (ondagrnst - Repos dominical 14' Jaargang, N' 3 0 30 December 1933 14" Année, N" 39 - 30 Décembre 19 33 Bijvoegsel Supplément Le Dimanche 31 Décembre prochain Sterfgeval Maria-Elisa VAN EECKE Nécrologie Oscar - Edouard DANNEELS Bedankingen Heer Jules HOORNAERT Heer Charles LAMS Heer Henri WILLEKENS L i E L PI I 5 5 fc N Zondag 31 Dec. Als deze regelen zullen verschijnen hoeft er nog slechts een punt gezet en daarmee is 't jaar g33 ten einde. Laten we dan even zien, hoe de politieke gezichteinder er, bij 't einde van dit jaar, zooal uitziet. De Volkerenbond, die tot hiertoe als de eenige regelingsmeter van de algemeene poli tiek werd aangezien, werd ontredderd er zijn verschillige tanden uit het raderwerk los gesprongen en het heele toestel eischt onver- mijdelijke herstellingen. Maar wie techniek en behendigheid genoeg zal bezitten om dit inge wikkeld raderwerk te herstellen, is nog niet uitgemaakt. Reeds heeft men op verschillige wijzen, door ervaren vakmannen laten beproe ven om er de reddende hand aan te leggen, maar tot hiertoe zijn al deze pogingen mislukt. Maar aangezien deze regelingsklc k als 't ware een onontbeerlijk gerief geworden is in de in ternationale keuken, heeft men wel moeten uit zien naar een ander middel om den gang der zaken niet te laten in de war loopen. De staatslieden komen thans niet meer bij een te Geneve, maar reizen van de eenehoofd stad naarde andere om rechtstreeksche bespre kingen aan te knoopen en aldus een middel te vinden om den vrede te redden, die in de laat ste maanden weer zeer erg bedreigd werd. Maar elk der vooraanstaande staten hebben door hun thuisblijven zoo hardnekkig stand gevat achter hun eigen standpunt, dat men waarlijk niet weet hoe het aan te vatten om den eenen wat inschikkelijkheid in te prenten te- tegenover den andere. Het ongeluk wil nu, dat bijna alles draait rond twee diametraal tegenovergestelde strek kingen 1. Duitschland, het machtige land der kracht, wil niet meer slikken dat het den wereldoorlog veiloren heeft en dat het daar om moet achteruit gesteld worden tegenover de andere landen. Het voelt zich sterk genoeg om weer zijn man te staan en eene vooraanstaande rol te spelen op het wereld plan. Daarom zou het openbaarlijk eene toe lating tot herwapening willen bekomen door een officieel stuk, alhoewel iedereen weet dat het, zonder toestemming, reeds flink in de wapens zit. 2. Frankrijk, dat op papier den oorlog gewonnen heeft, maar dat maar al te wel weet wat het door die ramp geleden heeft, zou niet meer willen blootgesteld zijn aan een nieuwe overrompeling. Zoolang het Reich de toelating niet bekomen heeft van al de anderen ©m te herwapenen, zal iedereen moe ten tegen hem zijn als het dit toch doet en van zijne nieuwe macht gebruik maakt om een aanval te doen. Integendeel, indien de anderen gezegd hebben dat het mag herwa penen dan is de vooraanstaande reden weg voor de anderen om er nog kwaad op te worden. Indien er dan een aanval gebeurt, moeten de andere landen eerst onderzoeken of er daartoe genoegzame reden beslaat. En Frankrijk vooral en wij ook, weten bij onder vinding hoe moeilijk het is te bewijzen dat men zonder voldoende oorzaak aangevallen werd. En eens dat de slag aan den gang is, blijven degenen die kunnen buiten het ge drang. Daarmeê zou Frankrijk het grootste gevaar loopen alleen te moeten strijden tegen ©en vijand die machtiger is en die niet terug schrikt om de radikaalste middelen te gebrui ken om aan zijn tegenstrever een gevoelige nederlaag toe te dienen. Of de anderen nu genoegzaam inzien welke ramp daaruit zou voortspruiten, schijnt te betwijfelen. Het zij onze beste wensch voor 1934 dat vrede moge heerschen. RIK. en la Salie Lapière, rue des Chiens Ouverture des portes a 8 heures. Les membres des Amitiés Franqaiseè ont seuls accès a nos fêtes, et des invités ne sont plus admis. La belle Salie Lapière sera bien chauffée. Le Président, Arth. BUTAYE. 't Is dus Donderdag aanstaande, 4" januari, dat het groot kunsiconcert der Harmonie Ypriana zal plaats grijpen. Door onvoorziene omstandigheden zijn twee der artisten, wier namen wij verleden week reeds aankondigden, belet hunne mede werking tot dit feest te verleenen. Zij worden vervangen door Mejuffer Tina Baritza en M. Lesens, beiden van den Koninklijken Muntschou-vbu g van B.ussel. Verders tred.'n nog op de heeren Louis Richard, van zelfden schouwburg en Eugène Verstraete, leeraar aan het Muziekconservatorium te Brugge. Deze laatste zal ons met twee zijner leerlin gen, de heeren Rau en Maurice Ossieur, ver gasten op eenige stukken voor hobo en engel schen hoorn. De talrijke liefhebbers der schoone muziek kunst, die eerelid zijn van Ypriana, zullen er ongetwijfeld aan houden dezen kunstavond, die voor velen een aangename verrassing zal zijn, bij te wonen en zijn verzekerd er eenige genotvolle uren door te brengen. De eereleden die, bij misslag, geen uitnoo diging zouden ontvangen hebben, zijn vrien deltjk verzocht zich tot den voorzitter, heer Aimé Gruwez, te wenden. C'est Jeudi piocbain, 4 Janvier, que l'Har monie Ypriana donne son grand concert de la saison d'hiver. Fidèles a la tradition, les dévoués membres du comité se sont dépensés une fois de plus afin de composer un prcg amme qui conten tera même les plus difficiles et'offrir aux aombreux membres d'Ypriana un vrai régal musical. Trois artistes du Theatre Royal de la Mon- naie, notamment M'lle Tina Baritza, M. Louis Richard, premier baryton, et M. Lesens, pré- teront leur concours ét ce concert artistique. II nous sera donré en outre d'entendre M. Eugène Verstraete, de Bruges, professeur au Conservatoire de cette ville. qui interprètera avec deux de ses élèves, M. Rau et rotre jeune concitoyen, M Maurice Ossieur, quel ques airs pour hautbois et cor anglais. De son cöté, 1'Harmonie Ypriana, sous la direction de M. Deridder, régalera les auditeurs de quelques morceaux de choix, tels que Oté ron ouverture, de Weber Andante de la 6e Symphonie de Haydn, la Cavatine du Barbier de Séville pour bugle, et le fameux ballet Casse Noisettes de Tchaikowsky. Nul dou'e que tous les membres auront a coeur de venirentendre et applaudir les artistes de renom, qui piètent leur concours a la fête, ainsi que nos musiciens Yprois avec leur talentueux chef, M. Deridder. Les membres honoraires, qui par un oubli bien involontaire ou par suite d'erreur, n'au raient pas regu d'invitation, sont priés de s'adresser au Président M. Aimé Gruwez. Op 9 December is te Kortrijk overleden, in dén ouderdom van 81 jaar, Jufvrouw Zij werd op Donderdag 14 December te Yper in den familiekelder begraven. Mejuffer Van Eecke was de dochter van wijlen Heer Caro- lus-Ludovicus Van Eecke, die de eerste werken van de vaart Yper-Konien aanvatte voor den oorlog woonde zij hier te Yper op het Dekens plein. Madame Oscar Danneels, née Georgianna Déchêne Le Capitaine-Commandant et Madame Gaston Salence- Danneels Messieurs Albert et Prosper Danneels Made moiselle Suzanne Danneels Les families Danneels, Déchêne, Pypaert, De Coster et Desmedt, ont la profonde douleur de faire part de la perte cruelle de MONSIEUR leur époux, père, beau-père et parent bien-aimé, né a Meule- beke, le 23 Février 1863, et pieusement décédé Ypres, le 19 Décembre 1933. Les personnes qui, par oubli, n'auraient pas regu de lettre de faire part, sont priées de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Boulevard Maréchal Haig, 90. Vrouw Weduwe Jules Hoornaert- Monnet, kinderen en familie, danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegén- heid hun betoond tijdens het afsterven van hunnen teerbeminden echtgenoot, vader en bloedverwant. en voor hunne tegenwoordighei 1 op de be- prafenis Vrouw Weduwe Charles Lams, geboren Justine Fasseel Heer en Vrouw Charles Verminck Lams en kinders De familiên Lams en Fasseel, danken vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hun betoond tijdens het af sterven van hunnen teerbeminden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloed verwant, en voor hunne tegenwoordigheid op de be grafenis 1* Meviouw Weduwe Henri Wiifi keus Hustfen en kinders, danken langs dezen weg, de tal rijke vrienden en kennissen voor de menig vuldige blijken van genegenheid hen betuigd bij het afsterven van hun teerbeminden echt genoot vade'. schoonvader en hloedverwant, Gewezen Kantonnier en voor hunne tegenwoordigheid op de be grafenis Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongien worden op Zondag 31 December, om 9 u., in de kerk der E. E. P. P. Karmelieten, tot zielelafenis van Mevrouw Weduwe Ernest SEYS - STAELENS vanwege de Broederschap van de Heilige Theresia van her Kind Jezus. Les amis et connaissances sont priés d'as- sister a la M ESSE DE REQUIE v] qui sffra célébiée le Dimanche 3l Décembre, k 9 heures, en l'église des R. R. P. P, Carmes, pour le repos de l'ame de Madame Veuve Ernest SEYS - STAELENS de la part de la Confrérie de Sainte Thérèse de l'Enfant Jésus. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal geleien worden óp Zondag 31 Dect mber, om 11 Vk uur, in St Maartenskerk, tot ziel-lafenis van Heer Robert DECLERCQ. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 1 Januari, oragu., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van de familiën CARTON en MOERMAN. Vrienden en kennissen worden u.tgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 1 Januari, om 9 u., in de keik der E. E. P. P. Karmelieten, tot zielelafenis van Heer Edmond SIMOENS. 'li* Vrienden enkennissen worden uttgenoodijgd het Plechtig Jaargetijde bij te wonen, dat zai gezongen worden op Maandag 8 Januari, om 10 uur, in Sint Maartens kathedraal, tót zielelalenis van Heer Francois DENYS Eer e-Ontvanger der Rechtstreeksche Belastingen. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station IS ALLEEN OPEN op reste seule ouverte le Dimanche 31 Déc. van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 i. 7 heures. en deze van et celle de H'VAN ROBAEYS Boterstraat o— Rue au Beurre op Maandag 1" Januari (Nieuwjaar) le Lundi l'r Janvier (Nouvel An).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 11