Reeks Auto - ongevallen Autobus Omgeslagen Over da zoogenaamd» "Straalbalastingen KRUISEECKE EN GHELUWE Tengevolge van den mist en den ijzel hebben of werden verleden Zondag namiddag in vijf minuten tijds zeven autos aangereden tusschen LINKS de Autobus van de spelers uit Yper. MIDDEN aan de overzijde der baan de Autobus uit de Panne in de gracht. RECHTS de personen Auto uit Coxyde. De voetbalspelers van C. S. Yper reisden .2ondag namiddag per autobus naar Bisseghem waar ze tegen de lokale club moesten uit komen. Daar er een ongewoon dikke mist heerschte, reed de geleider aan een zeer ma tige snelheid en hield gansch de rechterzijde der baan, toen hij tusschen Kruiseecke en Gheluwe een fransche personen auto ont moette die uit tegenovergestelde richting jnidden de baan alkwam. Tengevolge van den mist kon deze de autobus slechts op korten .afstand bemerken en wilde naar rechts zwen ken. Ongelukkiglijk was de baan op deze plaats door den ijzel in een echte ijsbaan herschapen. Het achtergedeelte van de auto gleed uit en kwam op den zijkant van de autobus terecht. De beide geleiders stopten ten einde de schade vast te stellen. Aan de ^autobus met supporters uit Yper, die op eenigen aistand volgde, werd teeken gèdaan te stoppen en dt ze kwam eenige meters ach ter de autobus der spelers stilhouden. Omtrent op hetzelfde oogenblik kwam ook een autobus uit De Panne, die supporters van De Panne naar Wevelghem voerde, uit de richting van Yper gereden. De stilstaande autobussen bemerkende rem je de geleider om te stoppen, doch het zware voertuig gleed uit, botste tegen het achtergedeelte van de stilstaande autobus der supporters uit Yper en kwam vervolgens aan den linkerkant der baan in de gracht terecht. Een personen auto uit De Panne, die uit dezelfde richting volgde en eveneens wilde stoppen, gleed insgelijks uit en kwam tegen de autobus der supporters uit Yper botsen. Een personen auto Renault uit Coxyde, aan dewtlke teeken gedaan werd en eveneens poogde te remmen, gleed op dezelfde wijze uit en kwam tegen het achterste gedeelte van de stilstaande autobus der spelers uit Yper terecht en jaagde deze in de gracht. Eindelijk kwam nog een personen auto uit Popeiinghe af. De geleider wilde eveneens stoppen, doch de auto' gleed uit, kwam tegen het achtergedeelte van de autobus der sup porters uit Yper terecht, beschreef een halven toer en ging op de autobus uit De Panne bot sen die aan de andere zijde der baan in de gracht lag. Pij al deze aanrijdingen, die in min dan vijf minuten tijd gebeurden, valt gelukkiglijk geen enkel ongeval van personen te betreuren. Alles bepaalt zich tot stoffelijke schade. De autobus uit De Panne is het ergst gesteld en kon,tengevolge van de glibberigheid der baan, slechts Dinsdag bij het begin van den dooi uit de gracht gehaald worden. Het rijtuigwerk is deerlijk gfhave^d. Verleden week Donderdag omtrent 6 u. 's avonds heeft op de baan Yper-Meenen lus schen Gheluwe en Gheluvelt, omtrent De Nachtegaal een auto ongeval plaatsgehad dat gelukkiglijk geen erge ge volgen kende. Een autobus uit Poperinghe kwam uit de richting van Meenen aangereden, toen de voerder aan den rechterkant der baan 'n stilstaanden trac tor uit Gent bemerkte, die men aan het herstellen was. Hij kon tijdig stop pen en zijn rijtuig juist tegen den tractor stil houden. Een autobus uit Poelcapelle volgde op afstand. Tengevolge van den dikken mist bemerkte de geleider de stilstaande autobus te laat en kwam deze langs achter aanbeuken met het gevolg dat deze op hare beuit op den tractor gestuit werd diej juist ervoor stond- Men was aan het pogen om de opeen- gebotste voertuigen los te maken, toen het ge ronk vaneen motor een autobus uit de rich ting van Meenen aankondigde. Het was de autocar van M. Dumortier van Poperinghe die met werklieden uit Frankrijk terugkeerde. Teneinde te beletten dat ook deze op de stil staande voertuigen zou botsen, gingen eenige personen de autobus te gemoet en deden den geleider teeken te stoppen. Deze, hunne wen ken bemeikende, drukte op zijne remmen, maar tengevolge van de glibberigheid der baan gleed het achtergedeelte van het zware voertuig uit, de autobus beschreef een hal ven toer midden de baan en sloeg eindelijk om, de kop gekeerd naar de richting uit dewelke zij kwam gereden. Onze foto toont het rijtuig in dezen toestand. De inzittenden, omtrent 75 in getal, werden allen op elkaar geworpen maar konden gelukkiglijk, geholpen door eeni ge toegesnelde personen, ongedeerd, langs het stukgeslagen venster achter de autobus uit het rijtu;g kru'pen. n Wij hebben, in ons nummer van 16 De cember 1. 1., de verklaringen opgenomen die gedaan werden door zekere gemeenteraads leden, in zitting van den Raad van ii Decem ber 11., nopens de gemeentebelasting op het straatgebruik, waarvoor een ontvangst van 25o.ooo fr. in de stadsbegrooting voor 1934 voorzien wordt. Wij herhalen hier deze verklaringen M. Van Alleynnes. In de taksverordening werd er ten artikel bijgevoegd waaroij bepaald wordt dat de hoofden van gezinnen met min stens drie kinderen genieten van een ontlas ting van 7 vanaf 1 Januari aanstaande. Doch wat verder in die zeltde verordening is er een ander artikel dat eenigszins daarmede strijdig is en waarbij bepaald wordt dat de taks op het straatgebruik uitsluitelijk door den eigenaar verschuldigd'is Dus iemand die een huis bewoont van een eigenaar die geen kin deren heeft, krijgt geen ontlasting alhoewel hij zelf tien kinderen zou hebben M. Missiaen. Het is de eigenaar die de taks moet betalen. M. Van Alleynnes. De pachter betaalt ze toch. M. Van der Mersch. Wij kennen alleen maar het reglement en dit zegt dat het de eigenaar is die moet betalen. M. Van Alleynnes. - Uw doel was de kroostrijke gezinnen te ontlasten, doch met uw reglement zooals het opgemaakt is bereikt gij dit doel niet. De taksen die de eigenaars moeten betalen worden op de pachtsom terug gevorderd. M. Missiaen. Dit is strijdig met het re glement en dus onwettig M. Lemahieu. Deze handelwijze vanwege de eigenaars is onredelijk en onzedelijk. Over die kwestie hebben wij verleden jaar reeds onze zienswijze laten kennen, doch aangezien wij bestatigen dat sommige raads leden wederom dezelfde dwalingen van vroe ger begaan, zullen wij hunne beweringen hier opnieuw terechtwijzen. MM. Missiaen en Lemahieu zijn beiden mis, wanneer de eerste verklaart dit is strijdig met het reglement en dus onwettig en de andere er bijvoegt Deze handelwijze van wege de eigenaars is onredelijk en on zedelijk Het reglement bepaalt weliswaar dat de taks op het straatgebruik uitsluitelijk door den eigenaar aan de gemeentekas verschul digd is. De gemeente kent dus alléén de eige- naais wier eigendommen op het grondgebied der stad gelegen zijn, en bekommert zich niet met de pachters van die huizen of landen op te zoeken. Dergelijke handelwijze, is in alle steden en gemeenten, de algemeene regel voor wat die belastirgen aangaat, en wel met recht en reden want, ware het anders, dan zouden er daaruit veel te veel moeilijkheden, opzoekingen, kosten en ook verliezen voor de gemeentekas voortspruiten. Het is dus verreweg het eenvoudigste en gemakkelijkste voor de gemeente alleen de eigenaars te wil len kennen, en riet de pachters. Maar, deze zienswijze aanvaard zijnde, waar is de wet, waar is de reden, waar is het moreel princiep, dat aan de eigenaars en pachters belet of verbiedt onderling overeen te k imen dat de pachter het betalen dier taks op zich zal nemen Dergelijk akkoord tus schen pachter en eigenaar wordt in de meeste gevallen gesloten en aanvaard in zake grond belastingen. Waarom zou het dan ook niet mogen gedaan worden voor wat de belastin gen op het straatgebruik en andere aangaat Wij voegen er zelfs bij dat het meerendeel der pachtovereenkomsten inderdaad deze voorwaarde behelzen. De heeren Missiaen en Lemahieu zijn noch doctors in godsgeleerdheid noch doctors in de rechten, en het is dus gemakkelijk ver staanbaar hoe zij, tijdens de besprekingen in den Gemeenteraad, zonder verder over de zaak na te denken of ze grondiger in te stu deeren, niet wel het onderscheid weten te maken, eenerzijds, tusschen de belangen van de gemeente, die met recht en reden zekere taksen op de eigenaars alleen wil leggen, en, anderzijds, de vrijheid van eigenaars en pach ters welke over die geldkwestie onder ling alle overeenkomsten mogen maken die zij begeeren. Wanneer de stad maar de haar verschuldigde taks van den eigenaar ontvangt, dan heeft zij daar verder niets meer in te zien en eigenaar en gebruiker trekken hun plan gelijk zij het willen. Zulks is volstrekt wettig, en noch het ge zond verstand, noch de goede zeden hebbea daar iets op te zeggen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5