Ypersche Voetbalkroniek Willemfonds Afdeeling leper 'n Nagalm van 't Schoone Concert 'n Bonten Avond II' Afdeeling Bevordering Uitslagen der Matchen van 24 12-1933 R. C. Bisseghem C. S. Yper (niet gesp.) S. K. Heule 2 S. K. Sweveghem i R. S. Waereghem 2 Wevelghem Sp. i S. K. Roeselaere R. S. C. Meenen (uitg.) Stade Moesereen 7 F. C. Thielt 2 Dar. ölankenberghe 8 A. A. Moescroen 1 F. C. Iseghem 4 F. C. Roeselaere 1 Tweede Afdeeling Bisseghem C. S. Yper Een spijtig auto ongeval heeft de rood wit ten belet zich met de Racingers te meten en het geval is des te jammer daar Club Roese laere, Wevelghem Sp. en S. K. Sweveghem puntenloes huiswaarts gekeerd zijn. In de ver onderstelling dat de rood-witten de ontmoe ting goed ten einde hadden gebracht, dan zouden zij de vierde plaats der klasseering bekleed hebben. Van den anderen kant komen die verschillige nederlagen ons ten goede, om dat wij dezelfde plaats behouden die wij bij de vorige match bemachtigd hadden. Wat het gebeurde zelf aangaat, iedereen was tevreden te vernemen dat aan onze spelers niets over gekomen was en dat ze pedibus cum jambis in stad veilig aangeland waren Naar geno men inlichtingen, zullen bij het bevoegd Comiteit voetstappen aangewend worden om het geval van overmacht te doen aannemen en het herspelen van de match aan te vragen Morgen ontvangt rood wit S. K. Heule die in de laatste ontmoetingen zich onderscheiden heeft en stillekens aan op dreef geraakt Daar de Sportkringers de punten van doen hebben om hunne afdaling te vj ij waren, staat het bijna vast dat ze het onmogelijke zullen be proeven om van de Yperlingen punten los te krijgen. Doch wij, van onzen kant, willen kost wat kost ons klassement verbeteren en dienvolgens is het te voorzien dat de wed strijd aantrekkelijk zal zijn en dat de suppor ters waar voor hun geld zullen krijgen en eene Ypersche zege zullen mogen begroeten. TWEEDE AFDEELING D.Blankenberghe 14 12 0 2 61 11 26 S. K. Roeselaere 13 10 2 1 39 17 21 St. Moescroen 14 8 2 4 43 23 20 F. C. Roeselaere 14 7 4 3 28 23 17 R. S C. Meenen 13 7 4 2 36 19 16 C. S. YPER 13 5 3 5 24 22 15 Wevelghem Sp. 14 6 5 3 24 25 15 S. K Sweveghem 14 6 6 2 35 33 14 F. C. Iseghem 14 5 7 2 28 33 12 R. S. Waereghem 14 3 6 5 26 41 11 Thielt 14 2 8 4 22 38 8 S. K. Heule 14 4 10 23 39 8 R. C. Bisseghem 13 2 10 1 14 30 5 A. A. Moescroen 14 1 11 2 21 58 4 Derde Spec. C. S. Yper 6 Kortrijk Sp. o Deze ontmoeting werd door het mistig weder (Koitnjk in vertraging) een kwart uurs later aangevangen en moest zelfs bij onkiaar weder gespeeld wore en. Scheidsrechter De- clercq stelde volgende ploegen in lijo Kortrijk Sport Geldhof Parmentier Coussaert Coigné Demulder Herman Stillatus Dejonghe Verbeke Roose Vanslembroeck C. S. Yper Depoorter Coene Gadeye Vandamme Matton Sampers Dumortier Onraet Verleure Ev. Callens Margonneau Dadelijk zijn de rood witten ten aanval en dwingen den eersten hoekschop af, die, nau welijks ontzet, door Onraet te baat genomen wordt om het leder, buiten ieders verwachting, in het heiligdom van Geldhof te doen aanlan den. Men speelt 4 minuten. De bezochten blijven aandringen en Gadeyne schiet boven, maar 't is enkel uitgesteld, want op pas van Vandamme zendt Henri voor de tweede maal het leder in de vijandelijke netten. Alhoewel alle degelijk spel uitgesloten is, moeten de be zoekeis aan ocze meerderheid gelooven. Yper bekomt niet min dan zeven hoekschop pen en daarbij zitn scholen van Vandamme op den zijpaal, van Dumortier, Sampeis en Mat .ton op den keeper, aan te slippen. Kortiijk doet loffelijke pogiDgen om door te breken, maar geraakt niet verder dan Callens en Ver leure, zoodat Mar<;onneau op zijn twee ooren mag slapen. Na'de rust gaat Gadeyne er alleen van onder, dcch geelt vóór doel jammerlijk nevens. De Leiezonen zijn in verdediging teruggetrokken, wat niet belet dat Dumortier in een koTte tijdspanne tweemaal den wtg der netten vindt. Aan de i5' minuut tellen de specialers reeds 4-0. Een freekick, goed door Depoortere ingezonden, wordt door Gadeyne op kopstoot in doel omgezet aan de 20* min. Kortrijk geraakt moeilijk over het midden van het plein en ziet al zijn pogingen ver ijdeld. Twee toegestane hoekschoppen bren gen ons niets op. Geldhof, geraakt, moet het spel verlaten, maar wordt zonder vooraf gaande verwittiging vervangen, zoodat bij het eerste schot ons penally voor hands toege staan wordt. Verleure Ev. verhaast zich er nummer zes van te maken. Deze stand zal tot het einde behouden blijven en aan de rood- witten hunne elfste zege bezorgen. Daar Meenen zijn match uitgesteld zag, bekleeden de specialers de eerste plaats der rangschik king met 92 doelen vóór, i3 tegen, en 22 pun ten op hun actief Door het bye zijn op 31 12 en de forfait verklaring van Poperinghe op 7/1/34, zijn de specialers verplicht te rusten tot 14 Januari van toekomende jaar. Te hopen dat zij van dezen datum a" alles zullen in het werk stellen om zonder puntenverlies hun rechtstreekschen tegenstrever op de hielen te zitten, in afwachting van den grooten schok die op 18 Februari plaats heeft. DERDE SPECIAAL C S YPER 12 11 1 0 92 13 22 S. C. Meenen li 10 0 1 48 13 21 St Moescroen 11 5 3 3 41 17 13 Kortrijk Sp. 12 6 5 1 40 34 13 S.V Kortrijk 12 5 6 1 30 31 11 V. Wevelghem 11 4 7 0 18 34 8 U. S Dottignies 12 3 7 2 14 40 8 WevelghemSp. 11 3 7 1 33 45 7 A. A. Moescroen 11 3 7 1 15 59 7 R. C. Bisseghem 11 2 9 0 8 53 4 Vierde Spec. C. S. Yper 12 Bizet o Deze ploeg, onlangs samengesteld, wil van geen nederlagen weten en al haar tegenstre vers hebben tot nu toe aan hare meerderheid moeten gelooven. De reeks werd ingezet met Bizet 7 o, tegen Poperinghe 4 3, tegen Bizet te Yper 12 o. Wat zullen de ontmoetingen te Poperinghe en Godewaersvelde (heen en we der) wel aanbrengen 't Getuigt dat C. S. Y. nog goede reserve spelers bezit en de toe komst gerust mag inzien. De vierde speciale ploeg was Zondag laatst als volgt opgesteld Vermeersch Notebaert Casteleyn Bartier Gryffon Versaevel Dewilde Ollevier Morel Rotru De match liep geheel en gansch ten voor deele der Yperlingen af, alhoewel hulde moet gebracht worden aan de moedige bezoekers die nooit den moed opgaven en streden tot het eindsignaal. In deze volgorde werd gedoeld Ollevier, Ollevier, Dewilde, Rotru, halfback links van Bizet, Ollevier. Na de rust Olie vier, Ollevier, Ollevier, Gryffon, Ollevier, De wilde. Kapitein Ollevier nam het reuzendeel voor zich zelf, en scoorde niet min dan zeven maal. Proficiat, mannen, met uw optreden en tracht op deze manier verder te gaan om al uwe vriendenmatchen zegevierend te eindigen. Juniors Kortrijk Sport C. S. Yper De juniors staan morgen voor de moeilijke taak de Leiezonen aan huis te bekampen. In de heenmatch stonden de geel-rooden aan de spits van het klassement en kregen hier voor de eerste maal op hun veste. Daarom is het te voorzien dat ze hun weerwraak zullen nemen en onze spelertjes de nederlaag toedienen. Maar de Ypersche jeugd zal het zoo niet ver staan en heftig weerstand bieden, al ware het maar om de helft van den inzet naar huis te brengen. Zulke uitslag ware reeds meer dan voldoende en de juniors zullen er voor zorgen, dat lijdt geen twijfel. NEMO. JUNIORS Waereghem Sp. 12 10 1 1 59 12 21 S C. Meenen 12 8 2 2 27 20 18 Kortrijk Sp. 12 7 3 2 46 21 16 C. S. YPER 12 7 5 8 31 20 14 St Moescroen 13 6 7 0 42 35 12 S K. Heule 12 3 6 3 16 38 9 WevelghemSp. 13 4 8 1 23 46 9 S. V. Kortrijk 14 3 8 3 25 46 9 R. S. Waereghem 12 1 9 2 14 49 4 Wanneer we dit concert nu in den nevel van 't onmiddellijk verleden herinneren, dan biedt het nog een zachten indruk. Naast andere schoone liederen was Mijn Moederspraak van Benoit de hoofdschotel van dit uitstekend Kunstmaal 't Verschijnen van Mijn Moederspraak is een gebeurtenis in de Kunstgeschiedenis van een volk. Vlaanderen was in de Middeleeuwen het klassieke land van het lied. De muziek heeft hier gedijd gelijk de bloemen in 't veld, gelijk de vogelzangen in het woud» (L. Lambrechts). De hoven van Europa betwistten elkaar onze scheppende mu:-ici. Willaert van Brug ge zong te Venetië. Tmclorius van Poperinghe onderwees te Napels. Helaas er kwam een klink in den kabel een hiaat in onze Kunstgeschiedenis. Tot i865 heeft Vlaanderen moeten wachten op een specifiek Vlaamsch lied. Mijn Moederspraak heeft oumiddellijk alle harten bekoord. Want wij staan hier voor een meesterwerk, 't Is 't dichteilijk testament van onzen beroemdsten componist, 't hoogte punt van onze nationale kunst. Misschien geeft Benoit in andere werken blijken van meer durfkracht, meer weten schappelijke onderlegdheid. Maar geen lied was zoo volledig schoon, zoo diep roerend. 't Ontstond..., op commando. En toch heeft het al de hoedanigheden van 'n spon taan ontsproten (ontgroeid) meesterwerk. Benoit werd uitgenoodigd tot 't meevieren van 'n platduitsche kunstbeweging en van dezes stichter Klaus Groth. 't Was bij deze gelegen heid dat dit lied ontstond op de woorden vait gemelden dichter. De eerste opvoering was een waar succes^ 't Lied werd onmiddellijk geplaatst tusschen de zuiverste ontboezemingen van onzen ge malen musicus, 't Werd weldra gesteld boven zijn andere schoone liederen Mijn hart is vol verlangen Heeft 't roosje milde geuren enz. Met dit werk overtreft Benoit de meest uitheemsche meesters. Geen lied bezit een meer suggestieve kracht. Weinig kunstenaars kunnen 't zingen tot het einde zonder onder de ontroering te bezwijken Julius Sabbe maakte 'n wonderschoone Vlaamsche vertaling van den oorspronkelijken tekst. G. Antheunis gaf er een uitstekende Fransche versie van. Liederen als Mijn Moederspraak ver murwen alle toehoorders, dwingen ze tot nadenken. Zij zijn bron van allerzuiverst genoegen. Liederen die door hun bijzondere kunstge halte 't hart en 't gevoelen treffen zijn van bijzonder belang voor de zedelijke herwording van een volk. De verzedelijking der massa geschiedt essentieel door zuiveiiog van smaak. Een geniale schepper dwingt eerbied af- Zijn invloed veredelt. De invloed van den toonkundige wordt onbeperkt wanneer hij als Benoit, 't ethisch- nationaal gevoel weet op te wekk-n. Groote kunst streelt de innerlijke kracht,, die ras en enkeling leiden naar hoogere en onbekende doeleinden. Zij voedt onze heroïek Benoit wist den weg van ons onderbewuste te vinden. Zijn kunst was verder hoog mensche- lijk, zijn techniek meesterlijk en naïef, zijn inspiratie geniaal, zijn melodie bevattelijk en behaagvol, zijn kracht onstuimig, een natuur element gelijk, zijn verschijning op 't podium steeds tragisch. Vlaanderen bezit geniale kunstenaars bezit één volk er meer onbegrepen dcor.... de verwaarloosde bevolking. In een gezonde toenadering van volk en zijn genius ligt de eerste stap tot de oplossing van de sociale quaestie, geen niveleering naar 't lage, maar 'n algemeene opgang naar 't hoo- ger menschelijke, dat gedragen wordt door de echte Zondagskinderen van de natie. 't Willemsfonds heeft voor doel deze toena dering te bewerken, buiten alle politieke be lijdenis om. Helpt het in deze edele taak- Steunt het door uw lidmaatschap. Op Zoodag 7 Januari aanstaande wordt door de plaatselijke afdeeling van het Willems- Fonds een BONTEN AVOND voor de leden en hun gezin ingericht. Op het programma komen volgende nummers voor Liederen declamatieswafdenbak en dans. Voor het feest werd onder andere reeds Jufvr. De Ba,cker, onderwijzeres te Meessen, aangeworven. Ze treedt op met Knapelijn van Wambach. Voor den eersten keer sedert tientallen jaren zal ook te leper het Lied van he[Willemsfonds r. dat thans veel te weinig gekend is, gezongen worden. Boekerij De boekerij is op Zondag 3i December gesloten. In de eerste dagen wordt de afdeeling Poperinge, die in 18g t ontbonden werd, op nieuw ingericht.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 6