-HET YPERSCf 1E- LA RÉOION D'VPF *E& t ZIELMISSEN Zondagrnst - Repos dominical V\ ekeiijksch Overzicht Le Bal da Révaillon au* Amities Frargaises Gevr. goede deftige Meid 14' Jaargang, Nr 6 Januari 1934 14 ^nnée, N° £»0 - 6 Janvier 1934 - Rllvnepvwel Supplément Rechtbank van Oorlogsschade Vaart Yper-Yzer Burgerlijke Stand van Yper Sterfgeval Heer Aimé PROVOOST Het jaar 934 werd ing zet met een belang rijke daad de afgilte te B -rlijn van een stuk waaiin Frankrijk zijne bedoelingen laat ken nen aan het Reich Wat er eigenlijk in staat weet men niet met juistheid te zeggen, omdat er nog geen ruchtbaarheid aan gegeven w< rd, vooraleer Hitier er kennis van genomen heelt. Deze laatste moet er eerst met zijne vertrou welingen op studeeren, vooraleer een antwoord te willen geven Nochtans, zooals het gewoon lijk in zulke gevallen gaat, weet men over 't algemeen waar- ver het gaat. Frankrijk is bereid groote toegevingen te doen op ontwa penings gebied, maar het blijft steeds zijne vroegere stelling getrouw dat het ook van de andere zijde niet alb en beloften maar eene stellige zekerheid bekome dat het geen ge vaar loopt aan onaangename verrassingen blootgesteld te zijn. Indien de voorstellen van het Reich dus rechtzinnig waren, kan het zich ditmaal niet door een kneep terugtrekken. Er worden hem tastbare zaken voorgesteld en wil het zich niet belachelijk maken voor de groote mogendheden, dan moet het ditmaal recht voor de vuist zijn laten zien of het rechtzinnig was in zijr e bedoelingen of klaar bewijzen dat het huichelt Duitschland heeft z ch eens te meer de mis noegdheid van Engeland op den hals gehaald door het stop zetten der betalingen van pri vate schulden. De engelsche handelaars en nijveraars, zoowel als de financieele instellin gen voelen zich door dien maatregel diep ge- krer kt en geschokt in hunne stoffelijke belan gen. Ock is er een sterke stroom ontstaan om, uit weerwraak, alle mogelijk nadeel te berok kenen aan de duitsche belangen. Wat meer is, de engelsche Regeering laat er zich aan gelegen en deze week nog moest de engelsche gezant te Berlijn een nota over handigen waaiin zijne Regeering begint met protest aan te tetkenen tegen het genomen besluit. Moest dit echter onvoldoende zijn, dan zullen er ingrijpende maatregelen getrof fen worden om vergeldende maatregelen te treffen tegen Duitschland. Dit zou zeer ge voelig kunnen wei ken op het Reich, want zijn uitvoer naar Engeland is merkelijk grooter dan zijn invoer. Terwijl deze belangiijke wetenswaardighe den juist met het aanvangen van het jaar werden ingezet, maakte de kanst-lier Dollfuss insgelijks gebruik van dezen datum om een overzicht te geven van zijn werk en van den toestand van zijn land. Te dier gelegenheid heeft hij een standpunt vooruitgezet dat wij tot nu toe al leen van Duitschland te hooren kregen. De heer Dollfuss vraagt voor Oostenrijk gelijk heid in rechten met de andere staten, op po litiek en op militair gebied Buiten die gelijk heid, zegt hij, is er geene samenwerking moge lijk. De notie van overwonnelingen en over winnaars moet verdwijnen om met bijval tot een goeden uitslag te kunnen geraken- Maar, voegt hij erbij, Duitschland, op zijne beurt, moet zijne verplichtingen erkennen. Misschien komen de fransch duitsche besprekingen, met de zijdelingsche medewerking van Enge land en Italië daarop akkoord Om zich met vrije handen met deze zaken te kunnen bezig houden, heeft de fransche Regeering het netelig vraagstuk der begroo ting uit de voeten geholpen. De oplossing die aan deze netelige zaak gegeven werd is wel niet zeer puik voor een machtig land als dit, maar ze geeft toch een uitweg. Er werd beslo ten voor 5oo millioen misbruiken uit den weg te ruimen en daarnaast voor meer dan één milliard nieuwe belastingen te leggen. Maar dit alles was niet voldoende en om er in eens mêe gedaan te maken, zal er eene nieuwe leening van 10 milliard aangegaan worden. Dit geeft maar flauwe en tijdelijke hulp, aan gezien eene leening toch altijd terug te beta len blijft. Maar in Frankrijk, zooals in meest al de landen tegenwoordig, hoopt men waar schijnlijk dat de algemeene toestand intus- schen zal beteren en dat de lapmiddelen van dezen crisistijd, later door meer afdoende maatregelen zullen kunnen vervangen worden. Het algemeen gevoelen, de wereld over, is, dat de toestand op zijn ergste geweest is en dat we stilaan tot een beteren tijd komen. Indien er geen nieuwe verwikkelingen tus schen loopen, is dit misschien wel zoo RIK. YPER-VEURNE De bureelen van het Staatscommissariaat en van het Herbeleg, ziin overgebracht in de Muziekschool, Handstraat. De zittingen der Rechtbank hebben plaats in de Nijverheidsschool, O. L. Vrouwstraat. 8, waar de bureelen van de Griffie gevestigd zijn. Les bureaux du Commissariat d'Etat et du Remploi sont désormais transférés a l'École de Musique, rue des Chiens. Les audiences du Tribunal des Dommages de Guerre o'nt luu a L'École Industrielle, rue Notre Dame, 8 oü sont aussi établis les bureaux du Greffe. In het Staatsblai van 3 Januari tg34 ver scheen het bericht waarbij een ministerieel besluit van 22 December ig33, het plan goed gekeurd heeft der grondinnemingen op het gebied der gemeenten Boesinghe, Noord- schote en Zuy 'schote, met het oog op het uitvoeren der verbeteringswerken aan het kanaal Yper-Yzer. Une agréable fête de fin d'année a eu lieu a Ypres le 3i Décembre, comme d'habitude, sous les auspices des Amitiés Frangaises. Malgré Pétat trés défavorable, ce soir la, des rues de notre ville, couvertes d'une indésira ble couche de neige fondante, un nombre con- sidérable de membres de notre grande asso ciation yproise se sont déplacés jusqu'a la salie Lapière celle-ci rendue trés attrayante par les soinsüe quelques uns de nosmembres particul'èrement dévoués, et compétents en roatière de décoration. Le bel entrain coutumier du bal se mani- festa dés les premières danses, et s'affirma toujours croissant a mesure que déclinait l'an- née Après l'ultime minute de celle ci, ce fut avec enthousiasme que les heureux partici pants saluèrent l'aube de 1934. Aux charmantes effusions et aux manifes tations joyeuses qui suivirentcet instant, sue cédèrent les grietés d'un cotillon allègre et bien conduit, dont l'animation se proiongea jusqu'a en faire oublier l'heure aux danseurs Le coeur de chacun gardera, nous en som mes certains, un excellent souvenir de ce bril- lant réveillon de 1933. R. D. Verklaringen van den 3o December iq33 tot den 5 Januari iq34 Geboorten Vaes Robert, Recollettenpoort. 5. Dewulf Jeanne, Augustinusstraat, 10. Lowier Willy, Tegelstraat, 18. Odent Odelin, Recollettenpoort, 5. Dehollander Roger, Wateringstraat. De Wilde Joseph, Recolletten poort, 5. Huwelijken Malfait Ellas, fabriekwerker en Vierstraete Adoline, huishoudster, beiden te Yper. Vandoorne Gus- tavus, metserdiender en Legrand Ivonna, fabriekwerkster beiden te Yper Platteeuw Julius, onderwijzer, te Oost- nieuwkerke en Lemahieu Laura, zonder beroep, te Yper. Willem Eduardus, gepensionneerde en Bal Elodia, kleer maakster, beiden te Yper. Overlijdens Duflou Josephus, 59 j., meester-behanger, echf. Dael Maria-Ludovica, Doorgangstraat, 7 Baudrez Amand, 86 j., gepensionneerde, wed' Eugenie Vanpeteghem, Statiestraat, 33. Garreyn Achillus. 29 j., aardewerker, echt. Lefieuw Suzanna, Lange Thouroutstraat, 33.Breyne Bertha, 2 m., Hoornwerk, 14. Vandevelde Romanie 80 wed. Verrue Joseph, St-Pieterskerkhof. Huwelijksbelofte Jéróme Debreuck, autogeleider, te Elverdinghe en Martha Charlet, dienstmeid, te Elverdinghe voorheen te Yper. minstens 18 jaar, voor gesloten huis. Zich w.'s namiddags Dixmudesteenweg, 5, Yper. Vrouw Aimé Provoost, geboten Emerence Dedryver, hare kinders en kleinkinders De familien Provoost, Dussessois, Lehouck, Dedryver en Lemahieu, melden het overlijden van hun teerbeminden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant Voorzitter der Boerengltde van Zillebeke geboren te Zillebeke, deji 21 Januari 1862 en er god vruchtig in den Heer ontslapen, den 3 Januari 1934. De lijkdienst, gevolgd van de begraving, heeft plaats op DIVSDAG 9 JANUARI 1934, om 9 u. 30, in de parochiale kerk van Zillebeke. De personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben worden beleefd verzocht dit bericht als dusdanig te willen aanzien. Zillebeke, Wulvestraat. Familie, vrieiden en kennissen worden vriendelijk uitgencodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongenworden op Zondag 7 Januari, om 8 f/2 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Mevrouw René VAN DE VELDE. Vrienden en kennissen worden uiigenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Januari, om 8% u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Leon DE VOS geboren Tène Dewanckfl. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 7 Januari, om 11 V4 uur, in St-Maattenskerk, tot zi^Flafenis van Heer Henri DUTHIEUW der De Haernestraat, 25. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd het Plechtig Jaargetijde bij te wonen, dat zal gezongen werden op Maandag 8 Januari, om 10 uur, in Sint - Maartens kathedraal, tot* zielelafenis van Heer Francois DENYS Eere Ontvanger der Rechtstreeksche Belastingen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 14 Januari, om 8 u in de kapel van 't Belle Godshuis, tot ziele lafenis van Heer en Vrouw Gustaaf VERKOUTER-RAES Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Januari, cm 8 Vt u., in St Pieterskerk tot zielelafenis van Heer en Vrouw Isidore POTTEL en hun Zoon Jerome. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Januari, om 8 viu in St-Jacobskerk, tot zielelafenis var* Vrouw Elisa SAMBAERE echtgenoote van Heer Valère Talon. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 14 Januari, om 11 Vi u., in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Camille VAN WONTERGHEM en Dochter Berthe. De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is alleen open op Zondag 7 Jan. reste seule ou verte le Dimanche 7 Jan. van 8 tot 12 ure en van I tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 13