KOFFES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Hoomgaardstraat, Yper. Het Groot Kunstconcert der Harmonie Ypriana Harmonie YPRIANA I EISGHT ALTIJD EN OVERAL DE Grand Concert Artislique •2 door de voltooiing van het kanaal Yper- Komen den zegen zullen worden van gansch onze omgeving en eindelijk zouden toelaten aan Nieuwpoort, als zeehaven, een vol- doende economisch hinterland te verbinden, waarmede de scheepvaartbetrekkingen nooit zouden onderbroken worden. De wateren der Leie zouden aan onze steden en dorpen dezelfde diensten bewijzen als die welke men, bij middel van het Albertkanaal. van de wateren der Maas verwacht ten voor- deele van Antwerpen en van gansch de streek die ermede zal verbonden worden Niets is echter als dit en geen belangrijker beweegreden als deze kan aangehaald worden. En was het maar om deze reden dat het kanaal Yper Komen hersteld wierd, dan zou den de diensten die aldus zullen bewezen worden reeds honderdmaal de kosten loonen. Donderdag avond gaf de Harmonie Ypiiana haar eerste groot kuns'concert van dit seizoen. De leden van Ypriana waren buitergewoon talrijk opgekomen en hebben het zich niet moeten beklagen, want het programma, met de meeste zorg ineengezet, was opgemaakt om de moeilijksten te voldoen. Om te beginnen, voerde de Harmonie, onder de leiding van haren talentvollen be stuurder, Heer Deridder, Cortege Hèroique van Mahy uit, en Obéroti het pracht openingsstuk van Weber. De kenmerken van dezen toondichter werden meesterlijk vertolkt. Na de uitvoering van Obéroti werd gezongen Idéalvan Tosti, door M. Lesens, tenor. Van meet af werd hem de sympathie van het publiek aangeworven. Als bisrummer gaf M. Lesens Le Cygne van Grieg. Nummer drie deed de toehoorders kennis maken met een trio voor twee hobos en Engelschen hoorn van L. v. Beethoven. De heeren Maurice Ossieur, Raymond Rau, met hunnen geprezen leeraar, heer Eugène Ver straete, gaven de volle maat van hunne kunst en voerden dit ondankbaar nummer uit met brio. Ze behaal len een welverdiend succes, want voor velen was die zoo eigenaardige uitvoering iets nieuws, iets fijns, iets prachtigs. M. Verstraete verdient ten volle or.ze beste gelukwenschen. Les Variations van Proch, brachten ineens Jufvrouw Tina Baritza op de hoogste ladder des soprano's, die wij tot heden het genoegen hadden hier in onze stac te inogtn aanhooren. Hare stem klonk zoo zuiver, zoo gemakkelijk, zoo juist, dat de luisteraars vol begeestering hun applaus niet spaarden. Veel bijval had ook het bisnummer Villanelle De 11'A qua Na dit zacht en streelend lied, kwam de beurt aan den heer Richard, le Baryton, wiens machtige stem ten zeerste in den smaak van het publiek viel. Het Aria van den Toréadi r» (Carmen) en «Pensée d'Automne» werden door iedereen bewonderd. Dan trad opnieuw de harmonie op met La Surprise van Haydn. Dit stuk liet door zijne diepe gevoeligheid een aangenamen indruk na dan gaf zij ons nog de Cavatine du Barbier de Seville die met veel kunst en bevalligheid werd uitgevoerd en aan den heer Beun, bugel solo, de gelegenheid gaf zijn talent te laten waardeeren. M. Richard kwam terug met een Aria uit Contes d'Hoffman van Offenbach, en met Benvenuto die beide welverdiende toe juichingen uitlokten. De heer leeraar Verstraete, begeleid door Mn,e Debacker, van wiens vroeger optreden de toehoorders nog een aangenaam aandenken bewaarden, haalde dan uit zijn Engelschen hoorn de zoetluidendste toonen, in Air Lointain van Alex Béon en Le Cygne van St Saêns. Om het eerste deel te eindigen, dischte de Harmonie de groote brok op. Met het Ballet des Casse Noisettes reisden wij vele landen door van de slavische muziek werden wij gevoerd tot de zonderlinge chineesche sierlijkheid en vroolijkheid ontbraken niet. De Harmonie heeft hier de volmaaktheid bereikt allen uitvoerders en leider ver dienen den meesten lof, de eenen om hunne zoo uitstekende en voortreffelijke uitvoering en de heer Deridder om zijne zekere en kunst volle leiding. En als wij eenige jaren terugzien en dat wij den reuzenstap bewonderen die de Harmonie gedaan heeft, dan mogen wij aan alle wer kende leden en aan hun verdienstelijken chef heer Fr. Deridder, onvoorwaardelijk onze beste gelukwenschen toesturen. Het tweede deel van het concert behelsde de g oote selectie uit Lakmé Onmogelijk den behaalden bijval te beschiijven. In een welgepaste tooneelversiering zagen wij in Juffrouw Tira Baritza, een lieftallige Lakmé, die op de haar eigen en meesterlijke wijze Pourquoi dans les grands bois en l'Air des Clochettes zong. Gerald was nu eens een levendig officier en dan weer een verliefde minnaar in C'est le Dien de la Jeunesse De heer Richard was de gewenschte Brah maan, die door list zich wist te wreken van de gepleegde woonstschennis. Zijn lied Lakmé ton dciix regard se voile met zijn zware doch tevens zoo klare baiytonstem voorgedragen, werd op een machtig applaus onthaald. De drie kunstzangers overtroffen zich en werden langdurig toegejuicht, maar last not least dient ook eere gebracht aan den heer Vincent, die hen kunstvol op het klavier begeleidde. Genoeglijke stonden van kunst door allen beleefd, dank aan de onverpoosde werking van bestuursleden en werkende leden, 't Was wederom een prachtavond, die op allen den zoetsten indruk heeft gelaten, 't Was iets meer nog, iets onvergetelijks. Voor de Har monie, hobo's, kunstzangers was het een waren triomf. Leve Ypriana Le great event de la saison d'hiver, en notre ville, est sans contredit, le grand concert artistique offert aux membres du Cercle Mu sical Ypriana par le Comité de Ia Section Harmonie. A cette soirée, assiste l'éüte de la popula tion Yproise. Grand nombre d'autorités tien nent a rehausser de leur présence cette impo sante manifestation de l'art musical. Tous les amateurs de belle musique se donnent rendez vous, au Vieil Ypres Si, cette fois, notre patience fut longuement mise a l'épreuve, nous n'avons rien perdu pour attendre. Nous ne trouvons pas les mots pour dépein- dre et communiquer le charme délicieux que nous avons subi, jf>udi soir, durant quatre heures, hélas 1 trop vite écoulées, tandis que s'égrenaient, en beauté, les numéros d'un programme éclectique. Les chefs-d'oeuvi e des plus grands maitres de l'école frar.qaise, italienne, autrichienne, allemande et russe furent interpréés avec un art délicat, tant par les valeureux musiciens de l'harmonie, que par les artistes, dont les noms seuls promettaient un régal sans pareil. Tout d'abord, 1'Harmonie nous fit entendre avec une parfaite cohésion et une puissance solennelle Corlège Héróique de Mahy. Elle a ressusché l'ame romantique de Weber dans l'ouverture d' Obéron oeuvre engendrée d'une imagination puissante et empreinte d'une poésie rêveuse et charmante. Elle nous a émus en nous transmettant, avec un coloris merveiilt ux, la profonde sensibilité du grand compositeur. La Surprise Andante de la 6' Sympho nic de Haydn, dissimule un tas d'emt üches. En tfiet, il semble qu'une symphonie appelle les douers vibrations des cordi s des violons et des violoncelles De plus, un thème sans cesse répété, malgré ses variations giacieuses et élégantes, demande une interprétation trés délicate, si l'on veut éviter l'écueil de la monotonie. M. Deriider nous a offert une réelle sur- p.ise. Aucun son discor lant ne vint troubler l'enchantement que nous subissions durant l'exécution de ce morceau. L'agiéable Cavatiue du Batbier de Seville de Rossini, conrut une interpiétation trés heureuse. M. Henri Beun Bugle Solo) a enle- vé avec brio, les variations ingrates qu'elle rocèle. II mé'ita larg» ment la salve d'applau- dissements que lui adressa le public émer- veillé et surtout le geste pate nel du chef qui n'hésita pas a venir l'embrasse»". Ce fut dans le Ballet Casse- Noisettes de Tchafkowsky qui nous pümes apprécier tous les prog'ès eff ctués par noire phalange d'artistes. Cette suite de tableaux fut brossée magistralement, avoc de superbes contrastes et un coloris bien approprié. Le rythme ca pricieux, souvent déconcertant fut main e.nu d'un bout a l'autre avec une précision et un ensemble qui font honneur au talentueux chef, M. Deridder et a ses dévoués musiciens. Nous ne voulons pas attendre plus long- temps avant de leur adresser nes plus chaleu- reuses et plus sincères félicitations. M. Eugène Verstraete, professeur au Con servatoire de Bruges, ir prix au Conservatoire de Bruxelles, et ses deux é'èves, MM. Ray mond Rau, ir prix d'excelience avec grande distinction, et Maurice Ossieur, notre jeune concitoyen, membre exécutant de rharmonie, lr prix de hautbois avec la plus grande distinc tion, nous firent entendre un trio, composé par L V. Beethoven, a l'age de 24 ans. Dans une adaptation trés originale pour 2 hautbois et cor anglais, l'allegro, l'adagio, le menuetto et le finale se succédèrent avec limpidité. La pureté et la clarté du style du Grand Classique furent rendus avec giace et noblesse et remplirent les coeurs d'une étran-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2