5 6. Mededeelingen. M. Lemahieu. Ik geloof wel dat het is zooals de heer Seys zege, doch deze zaak is thans van weinig ut lang en heelt geen beirtk op het punt dat wij thans aan 't bespreken zijn. M. LJelahaye. In den bundel zie ik thans dat de overname der wegenis van de is alt vaart en Ligywijken iu 1924 door oen raad gestemd weru. Ue heer schepen Van der Mersch, volgens he geen ik in de bespreking <van toen zie, was de stemming der overname genegen en drong zelts aan om de zaak zoo •spoeuig mogelijk te regelen. Het is den 21 Juni 1924, met tieu stemmen tegen twee, dat de raad de wegens heelt overgenomen. M. Missiaen. Ik weet dan niet waarom sedertdien al die discussies plaats hadden. M. bonnet. Die kwes ie werd hier reeds dikwijls oesproken en wanneer wij de eene of andeie vernetei ii g voor de sbaien dezer wijken vroegen, dan werd ons telkens geant woord dat de Siaat ervan de eigenaar was. Dit is dus een duidelijk bewijs dat de wege ,nis nog niet overg nomen werd. M. Delahaye Volgens den brief van den •Staat zijn wij de eigenaais De eenige kwestie die nog overul jft is de verlichting en ik zou het voorstel vau den otaat aanvaarden, want water aan de wegen te doen is moet de stad nu toch reeds doen. M. Lemahieu. Die beslissing van over name werd door den raad vroeger genomen doch in hoogerhaud nooit niet goedgekeurd, omüai er daar een bepaling in stond waar mede de Staat niet instemde. Ik ken geheel die zaak, gezien ik reeds lang in den gemeen teraad ben. Feitelijk is de wegenis dus over genomen en niet overgenomen. S/l Van der Mersch. Ik had het woord gevraagd om juist hetzelfde antwoord te geven. In 1924 werd ik als schepen aangeduid om daarover met den heer Hoog Commis saris te ouderhandtlen, doch er kon geen akkoord getroffen worden. Sedertdien ben ik niet van gedacht veranderd en het is nog steeds miju wensch de wegenis dezer wijken zoohaast mogelijk over te nemen. Wanneer ik echter dezen morgen den brief van 27 De- cemuer gelezen heb, was ik niet t'akkoord met artikel twee. De heer Missiaen zegt dat wij altes moeten aanvaarden of niets, daar mede stem ik niet in. Volgens mij kunnen wij geheel goed de voorgestelde overeenkomst aanvaarden op voorwaarde dat artikel twee afgeschalt worde, en zoo zal het ons mog> lijk zijn ook aan de bewoneis dezer wijken vol doening te geven. Ik weet wel dat die som van 25.000 ïr. nietgegeven wordtvoor degas verlichting maar voor de wegen, doch ik denk wel dat zij voldoende zal zijn om ook de ver lichting te bekostigen. Wanneer wij nu neen zeggen, dan vei liezen wij misschien gansch de som die de Staat nu beieid is or.s te geven. Daarom stel ik voorde overeenkomst te stem men behalve ai likt. 1 twee, aangtzien dit strij digis met het stadsreglement. Dit is een kwes tie van pnncitp, en het aannermn van dit ar tikel zou een slecht voorueeld zijn en voor ge volg hebben dat wij de gezamenlijke aanslui ting van twee ot drie huizen aan tiet rioolnet niei meer zouden kunnen beletten. M. Missiaen. Ik begrijp de houding van den staat zooveel te minuer, omdat wij ztlf gevraagd hebben dat ieder huis afzondeilijk zou aangesloten worden. Niets belet den pnjs der aansluiting in den vei koopprijs te begrij pen. Eei.s dat de menschen de noodige som hebben moeten ophalen om den koopprijs te kunnen betalen, dan is er geen middel meer voor hen om nadien neg die bijkomende kos ten van aansluiting ie doen. M. Lemahieu. Wannerr de huizen ver kocht woiden met die opgelegde voorwaarde van aansluiting, dan moeten de koopers daar aan voldoen ofwel zij kunnen het huis niet koopen. Ik ben van gevoelen dat het best ware artikel twee uit te schrappen, gezien het tegen het reglement der stad is, zooniet zou den wij wei verplicht zijn het reglement te veranderen of er een uitzondering aan te ma ken. Ik ben genegen mij bij het voorstel van den heer scnepen Van der Mersch aan te slui ten. Stemt de raad daarmede in M- Missiaen. Neen, volgens den laatsten brief is het geheel de overeei koms: die moet goedgektu d worden. Wanneer gij maar een deel ervan aanneemt, is het een nuttelooze stemming. M. Lemahieu,. Dit is zoo zeker niet, wij zullen dit zien. Laten wij nu eeist de over eeDkomst bevestigen zonder het artikel twee M. Van der Mersch. Ik twijfel er niet aan of de Staat zal onze zienswijze bijtreden, wanneer wij zullen doen gelden dat dit artikel strijdig is met het stadsreglement. M. Verbeke.Vindt gij niet dat daarmee al zoo weinig licht komt in die verlichtingskwes- tie. Ik vrees dat de zaak weer op de lange baan zal geschoven worden en dat de bewo ners dtzer wijken in plaats van het gaslicht, nog eerder van het zonlicht zullen genieten. M. Lemahieu. Wij mogen toch niets stemmen dat wanorde kan veroorzaken en het voorzichtigste in zulke gevallen is dan nog wat te wachten Doch wij zullen hierover niet blijven beraadslagen, de zaak werd nu gron dig genoeg bespreken en ik stel voor de over eenkomst, behalve artikel twee, te stemmen. M. Delahaye. Het ware veel beter geheel de overeenkomst te stemmen, zoodat de men schen aldaar reeds binnen de veertien dagen de verlichting zouden hebben. M. Missiaen. Gezien het verschil van meening, kan er ook eerst over artikel twee en daarna over de overeenkomst gestemd worden. M. Lemahieu J 1, het is nog best de zaak te splitsen. Ik stel itians voor over de afschaf fing van artikel twee te stemmen. Stemmen ja de heeren Van der Mersch, Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Bie buyck, Missiaen, Bonnet, Coutelle, VeTgracht en Lemahieu neen de heer Delahaye. De heer Verbeke onthoudt zich. M. Lemahieu. Artikel twee is dus afge schaft. Nu stel ik voor gansch de overeen komst goed te keuren. Stemmen ja de heeren Delahaye, Van der Vieisch, Pattyn, Ju vr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Vergracht en Lemahieu onthouden zich de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle en Verbtke. 4 Stadskas Overzicht $de kwartaal. M. Lemahieu. De heer Burgemeester, .die afwezig is, heeft de kas van den gemeente ontvanger nagezien en daarover een verslag gemaakt waaruit blijkt datde in kas zijnde gel den met de boeken juist bevonden werden. 5. - Kattefeest - VerpachtingGoedkeuring. M. Lemahieu Tijdens de openbare ver pachting der standplaatsen voor het aanstaan de Katiefeest, die juist over acht dagen plaats had, heeft er hier wat iumoer geweest juist gelijk het daags te voren te Brugge geschiedde. De hh. foorreizigers vonden de instelprijzen, zooals die in het lastenk-ohier waren vastge steld, veel te hoog en pij zijn dan vertrokken met de bedreiging niet meer terug te keeren zoo wij die prijzen niet verminderden. Wij kon en ze natuurlijk niet tegenhouden en nebben ze laten vertrekken. Doch na er.kele oogennlikken, nadat zij voo-zeker daarover onderling hadden beraadslaagd, hebben zij een afvaardiging, bevattende eigenaais zoo wel van groote als van kleine foorinstellin gen, gezonden om ons te vragen den instel- prijs te willen vedagen. Wij hebben dan den instelprijs verminderd, niettegenstaande het lastenkohier door den raad was goedgekeurd geworden, en ik denk wel dat wij goed gehan deld hebben, anders keerden die heeren niet meer terug en zouden wij msschien de gele genheid niet meer gehad hebben de som te kti;gen die wij nu ontvangen hebben en die omtr<.ni gelijk is aan die van vroeger. De ver pachting heelt in 'c gt heel 14.223 Ir. 5o opge bracht, dus op eenige franken na dezelfde som van veileden jaar. Wij hebben die som reeds ontvangen, en ik denk dat het best is ze te houden en de verpachting goed te keuren, zooniet zouden wij dit geld moeten terug geven. M. Seys. In welke mate werden de prij zen verminderd M. Lemahieu Voor de groote inrichtin gen is de prijs van 1009 Ir. gebleven zooals hij vastgesteld was, doch langs den kant der staaisbaan Elsendamme- Meenen hebben wij de som van 3ooofr. niet kunnen krijgen. Daar zijn ock plaatsen verpacht geweest aan 1000 irank, doch met den grond die zij langs ach ter bij gepacht hebber, heeft de eene stand plaats wat meer opgebracht dan de andere. In het geheel verschilt het geen 100 fr. met de opbrengst van verleden jaar. Die verpachting wordt hierop met eenpa rige stemmen goedgekeurd. M. Lemahieu Thans zouden wij ook nog moeten de verpachting der kramen in het vleeschhuis, die over een paar uren geschied de, bij hoogdringendheid goedkeuren, gezien de huidige pacht met 3t December ten einde loopt. Er werden slechts vier kramen ver pacht aan 600 fr. 's jaars ieder. De andere kramen werden niet ingesteld bij gebrek aan liefhebbers Dit is dus vier maal zes honderd of een som van 2.400 fr. die deze verpachting heeft opgebracht. Ik stel voor dit goed te keuren, zoodat de beenhouweis daar reeds met 1 Januari hun vleesch zouden kunnen verkoopen. M. Seys. Welke som bracht die verpach ting verleden jaar op M Lemahieu. Nu is het wat minder. Vroe ger was het 800 fr.doch de -eenhouwers beweren dat het ook crisis is voor hen. Het blijft verstaan dat het schepencollege gemach tigd is later de niet verpachte k amen uit ter hand te verpachten aan dezt-lf ie voorwaarden? Dit voorstel alsmede de verpachting worden zonder opmerkingen goedgekeurd. M. Lemahieu. Wij hebben 'hans ook nog een brief gekregen van het provinciaal be stuur van Brugge, opdat ze de gewoonte niet zouden verliezen, waarbij eenige opmerkingen gemaakt worden over een vroeger gestemde beraadslaging die wat moet veranderen. Die briefis van den 29 December en zendt ons de beraadslaging terug over de belasting op de openbare bals De laatste alinea van arti kel twee moet veranderd worden als volgt een ontvangstbewijs zijner verklaring moet aan den aanvrager afgeleverd wot den en door hem op ieder verzoek der politie vertoond worden. De betaling van de verschuldigde taks moet gestort worden in handen van den heer stadsontvanger die hiervan insgelijks kwijtschrift moet afleveren. M. Van der Mersch. Moeten ze daarvoor ook een speciaal exaam doen om die verande ringen te vinden M. Missiaen. Wij hebben hier een pro vinciaal raadslid en hij zou wel doen ginder te zeggen dat, wanneer er iets aan het type eener belasting verandert, zij al de gemeen ten daarvan moeten verwittigen. M. Seys. Zij zeggen dat zulks gedaan wordt. Op voorstel van den heer Lemahieu, wor den die wijzigingen hierop goedgekeurd. M. Missiaen. Over eenigen tijd werden, ingevolge de ministerieele onderrichtingen, een aantal stadswerklieden aan 't werk ge steld. Sommige leden van het liberaal en so cialistisch syndicaat hebben te dier gelegen heid straff n opgelegd geweest vanwege per sonen die daarvoor totaal onbevoegd waren. Alleen de commissie, die daarvoor speciaal werd ingesteld, heelt dit recht. Doch het is nu reeds twee maanden dat leden dezer com missie aandringen opdat zij zou bijeengeroepen worden om die straffen ie onderzoeken. Tot op heden werd dit niet gedaan en ik zou wil len weten wat de stad daarmee schikt te doen, want de stad heeft daarvoor zekere verant woordelijkheid. M. Delahaye. Ik ben van advies dat die commissie in 't kort moet vergaderen. Ikr heb onlangs het bezoek ontvangen van een gestraften werklooze en heb hem in denzelf den zin geantwoord en verzekerd dat hij wel dra voldoening zou hebben. M. Missiaen. Ik ben daarmede t'akkoord. M. Bonnet. Mejuffer, Mijnheeren, wij hebben hier in stad ongelukkiglijk veel werk- loozen, doch thans bestaat er nog een tweede Revaar dat dreigt nog meer werkloozen bij te maken en de maatschappij nog dieper in de armoede te dompelen De autobusdiensten, zooals gij weet, moeten nu allen geconces sionneerd zijn en worden vanwege de openbare bestuten een geweldigen strijd aangedaan, z )odat na nieuwjaar verschillige autobusdien sten zullen verplicht zijn hunne uitbating te schorsen, en een geheel deel onzer werkersbe- vi. lking zal uitgesloten zijn van alle middelen om zich dagelijks naar Frankrijk te begeven, zoo de stad geen dringende stappen aanwendt bij de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen en bij de fransche spoorweg maatschappij van 'c Noorden ten einde, rond 5 u. 3o 's morgens, een rechtstreekschen trein lusschen Yper, Tourcoing en Roubaix te be komen. Men zal misschien zeggen dit is onze taak niet. Jawel, wij hebben als eerste plicht te zorgen dat onze werklieden zich kun nen verplaatsen. En wat ik vraag is ook geen onmogelijkheid. Naar gewonnen inlichtingen werd deze zaak reeds vroeger besproken, dcch ze is blijven steken uitsluitend en alleen om wille eener bemerking der fransche spoor wegmaatschappij die nochtans gemakkelijk kon weerlegd worden. Deze maatschappij be weerde dat het niet mogelijk was dat een btlgische locomotief de baan van Meenen naar Roubaix gebruikte, doch dat ze doet zooals nu en met een fransche machine de belgische wagens ter bestemming voert. Ik wil de zaak niet dramatiseeren, doch langs de baan gebeuren thans veel ongelukken, zoodat het werkliedenvervoer veel beter per trein.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 5