KORTRIJKSCHC ONDERLINGE Vaart vao leper naar de Vzer De Krekel en de Mier Brand - Leven Ongevallen 2 SCHEEPVAART IN 1933 Waar zijt gij het ZfeKERST en VOORDEELIGST verzekerd NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de TE KORTRIÜK Vwr ilie inlichtiagea weide ziek tet bet Bijkantoor te Yper Rlgemeen OpzienerOMER ROBYN- ■Miwrvm—H—1— Hieronder geven wij de tabel der schepen die sedert 17 Maart ig33, datum waarop de eerste schepen te Boesinghe versast werden, maandelijks in de kaai van Yper aankwamen. GETAL SCHEP» TOHNENUAAT GOEDER» Maart 1933 5 242 ton April 9 528 Mei 9 493 juni i5 io55 Juli i5 1140 Üfogst 1 35 September 2 80 October 9 442 November 18 14^7 December 1 4° Totaal 84 55 £2 Er dient echter opgemerkt dat, ten gevolge van het laag waterpeil in 't bovenpand, het in de Oogst en Septembermaanden onmoge lijk was, na 3 Oogst en voor 23 September, nog te varen. Tusschen deze datums hebben pompingen het peil in de bovenvaart doen wassen om de scheepvaait in de volgende maanden mogelijk te maken. Zelfs zijn er 3 schepen, geladen met 191 ton goéderen en bestemd voor Itper, gedwongen geweest aan de Boesinghe brug te lossen. Er is ook aan te slippen dat het waterpeil in de Yzer op ongewone en ^èdert lange jaTen niet meer geziene wijze in daling is ge w'eest, en dat tot 0,92 onder het gewoon peil. Na December werd alle scheepvaart op de vaart wegens de vorst stop gezet. Wanneer wij de twee eerste maanden van ■bevaarbaarheid en dan deze van water- scjhaarschte en vorst afrekenen, en indien de cijfers, die in Juni, Juli en November bereikt warden, als een normaal gemiddelde mogen aa"nzien worden, zooals alles het laat voor dien en zoo de scheepvaart niet meer verhin derd wordt, dan hebben wij het rtcht ons te verheugen en te verklaren dat de bertikte uitslag prachtig is. De groote verscheidenheid der vervoerde producten, deze behelsden o. m. hout, kolen, vejtten, tarwe, rogge, maïs, bloem, enz., en het aantal bestemmelingen bewijzen meer dan w.gjk ander argument het nut en de noodzake lijkheid der vaart en toonen aan welke ont wikkeling de scheepvaart hier in deze enkele maanden genomen heeft. De schepen die bevracht uit Yper vertrokken zijh minder talrijk, doch aan alles is er een begin. Dit zal stilaan ook wel verbeteren en moest onze plaatselijke handel en nijverheid, bv.door de voltooiing der vaart Yper- Komen, ?n de mogelijkheid gesteld worden zich meer en meer uitte breiden, dan zouden wij aan de naburige steden, die tot hiertoe Op gebied vap waterverbindingen bevoorrecht waren, niéts meer te benijden hebban. Hier volgt de tabel der schepen die met goederen bevracht uit de Kaai van Yper af reisden GETAL SCHEPER TOHIERMiAT GOEDEREN Maart ig33 1 25 ton Mei 5 247 Juni 3 5o Juli 4 118 November 1 10 Totaal 14 450 .Met de fabel van Lafontaine zullen we eindigen. We beginnen met een kort verhaal. Iemand had in 1920 een huis met grond gekocht voor 17.000 fr. Op den grond bouw de hij een werkhuis, wat hem'12.000 frank kóstte. De huurprijs; vóór den oorlog,' was 2p fr. per maand Nu schat de fiskus het kadastraal inkomen van den eigendom op 4000 fr. na hls maatstaf van schatting een café te hebben genomen, wiens ligging de instelling zeer winstgevend heeft gemaakt. De broeder van dien iemand heeft een huis, waarvan het kadastraal inkomen geschat is op 10.160 fr. In ig33 had de eigenaar te betalen 771 fr grondbelasting, 284 fr. aan de provincie, 56g fr. crisistaks, 88g fr. straatbe lasting en 288 fr. voor 't water, of z8g3 fr. wat 2g °/o uitmaakt van het kadastraal inko men. We zijn goddank hier nog zoo ver niet. Daaruit volgt dat om te leven, een eigenaar de eenige titels welke hij bezit, moet ver- koopen, zijn eigendom belasten of zijne spaar penningen opeten, ten einde zijn lasten te betalen. Wee deze, die spaarde, en door zijn onverdroten sparen, eigenaar geworden is van zijn huisje. Men zal hem dat afteeren De buitensporige fiskale lasten, die tegen woordig op de schatplichtigen drukken, be ginnen bij deze. een mistevredenheid op te wtkken, welke immer grooter wordt en waar mee de Regeering zal hoeven rekening te houden. Het volstaat niet meer met te zeggen Het budget is in evenwicht, maar het wordt hoog tijd dat door wezenlijke en belangrijke besparingen, men weldra den schatplichtige ontlaste, die ten einde krachten is. Men heeft stilaan een heelen hoop dienst weigeraars in zake legerdienst't zou kunnen gebeuren dat er ook een leger dienstweige raars kome in zake belastingen. Ah zegde graaf de la Barre d'Erque- linnes op het jongste congres te Dinant, men klaagt dat de Staat in geen geur van heilig heid sta -t bij de bevolking sedert hij de be lastingbiljetten vermenigvuldigd heeft, dat men spuwt naar den Staat, die als een harte- looze stiefmoeder handelt men heeft er reders toe en in ig34 zal de woede van den schatplichtige nog stijgen in evenredigheid met zijn belastingen, maar ik moet beken nen dat etn groot deel der verantwoordelijk heid over dezen erbarmtlijken toestand op den nek van den Staat geschoven wordt door andere instellingen het zijn de provinciën en de gemeenten, welke den duitendans nieuw levt n zullen geven en heel geniepig en ver raderlijk cp de Staatsfaktuur eenige bijge voegde posten zullen inlasschen. Die gemeene klucht wordt heel bescheiden geno; md provinciale en gemeentelijke op centiemen. In vijf provinciën zijn die opcentiemen ont zaggelijk vermeerderd en 254 gemeenten eischen met het mes op de keel lol tot i5o opcentiemen. En wanneer de schatplichtige alzoo zijn aangedikte nota ontvangt, keert zijn woede tegen den eenigen fiskus dwingeland, die voor hem bestaat, namelijk de Staat en roept hij Weg met hem Graaf de la Barre vraagt dat voortaan het globaal belastingsformulier verdwijne en men \oor Siaat, provi: cie en gemeente afzonder lijke bladen ontvange, opdat de schatplichtige wete vanwaar hij den stamp van den ezel krijgt. En nu onze fabel. Het is dus niet voldoende dat de Staats financiën in een kritischen toestand v^ikeeren; provinciën en gemeenten zijn zoo welwillend ons de nota hunner leverancieis te overhan digen. Gij zijt, zeggen ze, onze natuurlijke beschermer en we beminnen u als een vader nu die vader, door de natuur zelf bankier gemaakt heeft gtlj noodig bijgevolg kunt ge niets anders doen dan ons uit den no 3d helpen Zonder twijfel, zegt de Staat, en dat streelt mijn hart, maar gij die zoo spontaan op mij denkt, als men uw beurs aanspreekt, hebt gij wel ooit op mij gedacht of mij geraad pleegd wanneer gij u overgaaft aan uw dwaze uitgaven Toen had ge niemandshulp noodig; gelief het zoo voort te doen. Heel wel, antwoorden Provinciën en gemeenten. Al de uitgaven, welke we deden ten tijde van den voorspoed, werden gedaan in't nationaal belang. Kanalen, bruggen, we gen versieren ons lieve Vaderland Daarbij, wat doet ge met de Provincie of gemeente autonomie, welke in gouden letters in onze Grondwet staat Het is nu het oogenblik niet, waarop alles ons tegengaat en men tot de strenge toepassing der Grondwet wil terug- keeren, om een nieuwe inbreuk te doen op on ze zelfstandigheid. Inderdaad. Maar een zaak vergeet ge en 't is zoo ge zelfstandig zijt om uit te ge ven, moet ge het ook zijn om uw verbintenis sen stipt na te komen en dat is maar recht vaardig. Ge spreekt lijk een advokaat. Maar herinner u dat gij reeds sedert lang op onzen hals zekere schadeposten schuift die óns in geenen deele aangaan. Dat is waar, maar waarom spraakt ge zoo niet toen ik u een goed deel mijner ont vangsten deed toekennen, vrijgevigheid die u volstrekt ook niet aanging. En die samenspraak tusschen krekel en mier of tusschen Staat, provincie en gemeente ging nog lang voortduren en men ging tenslotte el kaar bittere waarheden en verwijtsels naar het hoofd slingeren, toen de belastingbetaler, die heel dat redetwisten gehoord had, me' de vuist op tafel sloeg en zich de vrijheid gaf er tusschen te komen: Ge kunt u beiden uit den slag trekken, zooals u allemaal het goed vindt, gelijk de propere politiecommissarissen het moeten doen, die nu achter slot en grendel zitten. Dat zal de zaak niet veel veranderen, aangezien het altijd mijn persoon zal zijn die er het vel zal bij inschieten en 't geschoren schaap zal blijven. Dat ik uitgeplunderd worde door den S.aat, de provincie of de gemeente heeft ook al geen belang. tJetgeen ik zou willen zeggen is dat ik ten einde krachten ben en dat ik on der welk voorwendsel ook, niet meer genegen ben een enkelen stuiver af te schieten zoolang men met geen groven bezem ga onder dim schromelijken boel van wantoestanden, bedrog en zwendelarij, wtlke de dagbladen niet op houden aan de kaak te stellen En zich naar de provinciën en de gemeen ten keerende, die een beschuldigen den vinger naar den Staat ui slaken, bi sloot de belas tingbetaler De bezuinigingen welke ik aan de Regee ring vraag, vraag ik ook van u ten zelfden titel. De lijd van dwaasheden en geld breken met hamers is voorbij. Ge moet uw uitgaven schikken volgens uw imkomsten 'k moet ik het ook doen anders vindt ge mijn geldoeurs op zekeien dag zoo plat en zoo leeg als uw kas 1... M. HETT. Handelsregister Kortrijkg52 Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December iq32, in uitvoering van de wet van 25 Juni iq3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. 8, Mondstraat - Tel. 109

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2