2 Voogden Opslap - Franco bij U t'Huis gelukkig en fier te mogen heden avond, in naam van het stadsbestuur en in naam van de bevolking, mijnen zeer verdienstelijken voorzaat geluk wenschen en uit ter harte bedanken voor al wat hij, gedurende eene lange en eervolle bestuurlijke loopbaan, voor onze stad ten beste heeft gegeven. Wie, na de moeilijke en ellendige oorlogs jaren, in de oude kronieken van ons stads bestuur de redevoeringen opzoekt die eertijds in dezelfde aangelegenheden gehouden wer <den, die voelt zich geneigd de alsdan gehouden lofspraak van overdrevenheid te beschuldigen. Deze meening, die wellicht ongegrond en van rechtvaardigheid ontbloot is, spruit uit de misschien eenvoudige mee ring dat al de verbeteringen, waardoor onze voorzaten zooveel roem hebben verworven, slechts te aanzien zijn als de verwezenlijking van een processus van zedelijken en stof ïelijken ontwikkelingsgeest die in eene lijke 'stad, zooals Yper vóór den oorlog was, onver «lijdelijk moest zijn en deze vorderingen slechts te beschouwen als de noodzakelijke gevolgen van den drang naar immer meer ontwikkeling, die in dezen algemeenen toe stand van voorspoed zijnen grondslag vond. En, al waren de verdiensten van Vanheule, Aan Vandenpeereboom en van Surmont groot, al waren hunne initiatieven lof- en meik.vaar dig, denk ik mij ook gerrchtigd, rekening houdend met de onmetelijke taak die u, heer Sobry, na den oorlog voorhanden was, de waarde hunner diensten in eenige, mate te herleiden en aan de werkelijkheid te passen. De wereldoorlog heeft immers intusschen het sociaal en stoffelijk standing van onze bevolking geknakt, gansch den toestand in „Yper om vergekeerd, het werk van deze prach tige retks ifpersche Burgemeesters uiige wischt, zoodanig dat, na den oorlog, het Stadsbestuur niet meer zooals vroeger zich mocht vergenoegen den thans bestaanden drang naar stoffelijke ontwikkeling te steunen en aan te sporer. maar wel, als eerste en voor naamste plicht,'de herwording van het plat liggende Yper te verzekeren had. Het langzame weik, dat sinds eeuwen door al de opvolgende geslachten was verwe zënlijkt, moest van in den beginne af hervat en doorgedreven Huizen en praalgebouwen moesten, steen bij steen, opgelicht en opge 'bouwd. Straten, wegen en vaarten, geschapen en gegraven. In een woord, uit den naooilog- schen chaos moést het gemarteld en geteisterd Yper uit het niet herschapen en in zijn nieuwe en onverwachte noodwendigheden vooizien. Aan dit werk van Yper's verrijzenis hffit gij. Achtbare Oud Burgemeester Sobry, sedert 1919 èn als schepen èn als Burge meester met taaien en onwrikbaren wil uwe beste krachten gewijd. De onmetelijkheid van deze gewichtige reuzentaak, het vooruitzicht van de talrijke moeilijkheden van alle slach die in het ver schiet waren hebben u noch tot aarzelen, noch tot twijfel gedwongen. Uvv louter plicht besef, gesteund en gebouwd op, de rots ,van uwe onbaatzuchtige offervaardigheid en on voorwaardelijke liefde lot Ypei1! heeft u den lastigen maar verdienstelijken weg gewezen den weg van hit Ofter, den weg van den Plicht, den weg van den Dienst. En daarom, Heer Ou 1 - Lu'gemeesier, ben ik verheugd, in naam en in de tegenwoor digheid van het Stadsbestuur en van de be vólking, U dezen avond een welgemeend en welverdiend huidewoord te zeggen voor al wat gij, na uwen verdienstelijken voorzaat Oud-Burgemeester Colaert, ten bate van de prachtige herwording van Yper hebt ged'a'an, Hoor al wat gij in den dienst Van Yper hebt geofferd. SS", i Ik ben gelukkig en fier, in uitdrukking van onze eensgezinde gevoelens van eerbiedige genegenheid en van dankbare waardeering, de plechtige onthulling van uw portret te mogen voorzitten. In de galerij van uwe voorzaten, de igewezen burgemeesters van Yper, groote bur- jgers onzer stad, zal het voortaan prijken niet 5 alleenlijk als het beeld van een harer beste burgers, van een harer meest verkleefde die naars, die, Yper vurig heeft bemind en deze liefde metterdaad heelt weten te bewijzen, maar ook en vooral als een voorbeeld voor ons allen, die nu, zooals gij eertijds, in den eervollcn dienst siaan van ïper's gemeen schap. ^Bij het einde zijner toespraak ging de heer burgemeester, onder de langdurige toejui chingen der talrijke aanwezigen, over tot de on hulling van het porti et van den heer So bry en nam de Ypersche vlag weg waarmede het tot dan toe nog Dedekt was. Het mooi en prachtig omlijst portret, weik van den per- schen kunstschilder Quisthoudt, is wonderwel geslaagd en van een sprekende gelijkenis. Voor taan zal de sympathieke figuur van den door ons allen zoo goed gekenden heer Sobry, wiens groote verdiensten weleer soms onder schat of niet altijd Degrepen werden, prijken inde rij der grootste burgers van ïper, op de plaats hem waardig en die hij, door zijn onver uroten werkzaamheid, zijn noesten viyt, zijne onbegrensde dienstvaardigheid, zijn onbaat zuchtige toewijding in dienst zijner medebur gers, door zijn groote gehechtneid en lietde voor Yper, ten volle verdiend heelt. Daarna stond de heer Lemahieu, eerste schepen, recht en verklaarde zich van ganscher harte aan te sluiten bij de woorden van hulde die de heer burgemeester zooeven tot den ge wezen burgemeester Sobry kwam toe te sturen. Het is sedert 29 jaar, zoo zegde de acht bare spreker, dat wij samen in den gemeen teraad zcitlden, en gedurende zijne lange loopbaan, eerst van gemeenteraadslid, daar na van schepen en eindelijk van burgemees ter, heb ik al de verdiensten van den heer oouiy leeren kennen en waardeeren. De heer burgemeester heeft daar straks deze loopbaan beschreven, en ik zal er dan ook niet langer over uitweiden, doch ik zal mij nochtans toe laten er aan toe te voegen dat de heer Sobry, als lid en hoofdman der katholieke partij, steeds de belangen zoowel der algemeenheid als deze der katholieke partij heeft weten te behertigen en te dienen. Daarom is de kaïho lieke partij dan ook bereid hare volledige in stemming met deze openbare hulde aan den heer Soory te betuigen. De heer Sobry was een spaarzaam man, hij heeft dit bewezen als schepen van finar.cién en later als burgemees ter heefc hij met een even groore spaarzaam heid voorts het welzijn en de telingen der stad beheriigd. Benevens de hulde die ik den heer oud burgemeester Sobiy welgemeend breng, wensch ik hem ook dat hij, na zoo een verdiens'e'ijke loopbaan, nog lange jaren rus te zou mogen genieten. Vervolgens verleende de heer burgemeester het woord aan den heer Missiaen die, recht staande, zich ongeveer als volgt u.tdrukte Mevrouwen, Mijne Heeren Namens de socialistische partij sluit ik mij volgaarne aan bij de hulde door de hee ren burgemetster eu schepen Lemahieu aan den heer Sobry gebracht om zijne langdurige loopbaan. Gedurende het actieve deel van htt openbaar leven van den heer Sobry, hebben wij menigmaal scherp, zeer scherp tegenover elkander gestaan. Dit is nu eenmaal de ról en de taak der politieke partijen met hardnekkig heid en vuur hare overtuigingen te verdedigen. De pjlilif ke overtuiging van den heer Sobry vyas regelrecht in stiijd met de onze, zoodat wij onvermijdelijk in botsing moesten komen. Doch zelfs in de schei pste oogenbl.kken zagen wij in den heer Sobry iets andcis nog dan den woordvoerder der katholieke partij wij zagen ook den mensch staan en dat is tiet edelste wat men amtrcfien kan. Niettegenstaande onze soms hevige kritiek, dan dachten wij er toch aan dat de heer Sobry sedert ongeveer 3o jaar in den gemeenteraad zetelde, dat hij altijd op de bres stond om zijne princiepen te verdedigen en zich offervaardig aan de beher tiging der belangen zijner partij en der alge meenheid toewijdde. Daarom willen wij niet nalaten U hier, Mijnheer Sobry, hulde te brengen als mensch en U als voorbeeld te stellen voor de jonge ren opdat zij ook met dezelfde hardnekkigheid hunne princiepen zouden verdedigen als gij steeds de uwe hebt verdedigd, en later dan eveneens dezelfde belooning mogen ontvan gen als die welke U thans zoo welverdiend te beurt valt. Om te eindigen druk ik den wensch uit U een lange en zoete rust te midden uwer geachte familie en samen met uwe meiebur gers te zien genieten. Nadien kwam de heer Van Alleynnes aan de spreekbeurt en sloot zich, namens de liberale gioep, aan bij de hulde aan oud burgemeester Sebry gebracht, in dezer voege Waarde Hter Sobry, Dames en Heeren Uwe vrienden komen zooeven uwe poli tieke loopbaan, in eene kortoondige rede, te herinneren. Laat mij toe, in name der liberale zijde, U insgelijks te geluk wenschen over de hard nekkige wijze waarop gij de belangen uwer medeburgers ter harte hebt genomen. Als schepen van financiën, zagen wij U krachtdadig verzetten tegen de steeds aan groeiende uitgaven, altijd bekommerd om de balans der Stadsrt keningen in evenwicht te kunnen.brengen. Deze laatste jaren vinden wij U als Burgemeester de moeilijke taak woog op U het stuur onzer stad in handen te nemen en namelijk de vergaderingen, zooals deze, als voorzitter te geleiden, vergaderingen waar uwe achtbare collega's niet altijd,zooals heden, U op zoo hartelijke wijze onthaalden. Ook wil ik U heden, in naam onzer groepeeringen, loven en danken voor het goed verrichte werk. Gij traadt op als Burgemeester op het oogenblik dat de stad in hare groote lijnen herbouwd was, doch er bleven nog vele vol- tooiingswerken en verfraaiingen te verwezen lijken. Dit was uwe taak en daaraan hebt gij U met ijver toegewijd. Uw portret zal plaats nemen bij deze van uwe vooizaten, waaronder menigeen, en niet der minste, aan onze partij toebehoorden. Volgaarne geven wij onze toetreding aan het huidig feest dat uwe verdiensten wil doen voortleven, door uw portret aan onze nako melingen in bewaring te geven. Die olijk van genegenheid doet ons denken aan het voor oorlogs bestaande standbeeld, opgericht door de bevólking van Yper, aan onzen gewezen Mi: ister en Burgemeester Van den Peere boom, een grooten weldoener voor de stad. Laat mij toe hier den wensch uit te drukken, dit standbeeld ook te zien heroprichten, zoo als het huis ter eere van dei gewtzen Minister en Burgemeester Surmoni de Velsberghe, herbouwd werd. Maar dit verwijdert mij eenigszins van de hedendaagsche feestviering. Beuevens den lof welke men U komt toe te zwaaien, laat mij toe, geachte heer Oud - burgemeester, mij eenige, nog al eenige jaren terug ziende, U den tijd te herinneren alswann<.er wij buren waren, en dat ik U dagelijks aan het werk zag, ons het voorbeeld van ourgerdtugd en vlijtigheid leverende. Uw uur van rusten is echter gekomen. Laat mij, en ik eindig daarmee, den we. sch uitdrukken U nog lange jaren, omringd door uwe kinderen, in goede gezondheid te zien doorbrengen Daarna stond de woordvoerder der natio nalisiische partij, de heer Leuridan, op zijne beurt recht en, zich tot den gevierde wenden de, hield hij nagenoeg volgende aanspraak Mijnheer Sobry, MejufferMijnheer en Namens mijn vlaamsch - nationalistische stiijdgenooten voeg ik hier mijn bescheiden hulde woord bi 1 dat welke door de. vorige sprekers aan den heer Sobry zooeven ge bracht werd. Dit doe ik des te gemakkelijker dewijl, spijts politiek meenirgsverschil, stee'ds de hartelijkste omgang tu^schen den gevierde, den heer oud-burgemeester, en mij zelf g§ heerscht heeft op een ander gebied dan het politiek terrein, namelijk op het beroepsbroé- deilijk gebied, binnen eenige dagen zullen wij malkaar opnieuw ontmoeten ineen andere plaats, ter gelegenheid van een zelfde her denkingsfeest dat ditmaal, in de strenge zakl van den tempel van Themis zelf, te uwer eér zal gehouden worden. Daar zal, in een heug lijke zitiing, een andere zijde van uw zoo waardige en zoo noeste leven herdacht en gevierd worden en zal U, door welsprekender en bevoegder stemmen dan de mijne, den hoogsten löf voor dit ander deel van uw leven toegedicht worden. Hier, heden avond, ontvangt gij de waar- deeringsblijken van degenen die met U het 4 Kg. EXTRA SANTOS GEBRANDE KOFFIE Fr. 60 - of 2 Kg. Id. en 2 Kgr. BITTER Fr. 35 - of 4 Kg. UITERST FIJNE CARAKOU KOFFIE in linnen zakken van 1 en 1/3 kg. Fr. 75.— Tegen rembours t$ be^llen, aan Koffiebranderij CARAKOU 299, de Mérode straat, BRUSSEL. Goede Agenten-verkoopers gevraagd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2