Léon Jonckheere - Boulanger Raphael Conlier - Joackheere, Opvolger 1 Chambre de Commerce d'Industrie Voor Bouwstoffen. Landbouwkalk. Vlakke en Gegolfde Platen, alle merken van Tegels en anderp Bouwstoffen, alsook voor Kolen en Brandhout 9, Elverdinghestraat, IEPER - Tel. 384 Opgelost Wendt U in volle vertrouwen tot i het oud en best gekend Huis Verzorgd werk. En ziet Een licht ging op in no mans- land Terwijl te Geneve, al jaren achtereen, aan de bekoorlijke meeroevers, in een splinter nieuw paleis, de geleerdste en gezaghebbend ste economisten naar middelen zoeken om die verwenschte krisis op te lossen terwijl te iBrussel de Ministers zich de haren uit het hoofd tn-kken en den kop breken om eraan een einde te stellen, zaten twee simpele men schen uit no mansland in een Iepersche herberg, tusscben pot en pint, over hetzelfde netelige vraagstuk in drukke doening. Vóór hen geen dossiers noch papieren geen statistieken noch verslagen van onder- üoekscommissies geen inspecteurs, specia listen noch secretarissen om hen voor te lich ten niets van dat alles Maar met de neuzen tegen elkaar, met nu -en dan een bescheiden vingergetik of een ■doordrijven den-vuistslag op tafel,- gingen ze jgeheel op in hun gewichtig gesprak en onder lijnden iedere bevinding met een dreunend Alzoo is het En stilaan had er zich een kring van even simpele toehoorders rond die diplomatische tafel gevormd en het was op den duur één hoofdknikken, één goedkeuiing om met een daverend applaus te eindigen, toen een der twee simpele redenaars recht stond en met stralend oog en uitgestrekten wijsvinger be sloot Om de krisis op te lossen, moeten er menschen aan werken, die de krisis aan den lijve voelen zoolang er zich menschen mee bemoeien die van de krisis enkel den naam, maar niet de jgevolgen kennenzal ze no° eeuwen lang duren .de oorlog had zijn profteerdersde krisis heefi er ook Ware de keus aan de toehoorders ovetge laten, dan vlogen die twee simpele menschen uit no mansland den zetel in van Hymans of Van Cauwelaert. En water ia dien YjjérsGhe'n Senaat bës'pró ken, goedgekeurd en aargenomen werd, volgt hier als korte inhoud. 1) I Je krisis moet opgelost worden door een algemeen toenemen der zaken. Moesten alle handelaars, nijveraars en landbouwers hun totale opbrengst aan den man kunnen bren- ,-gen, dan zou er van werkeloosheid geen spra ke meer zijn. Het is nu zjo niet, omdat de koopkracht der verbruikers ontoereikend is om de gansche voortbrengst op te slorpen. Indien de bevoorrechten der fortuin of de cumulards of de bekleeders van vette pos tjes uit g jsden wil en liefde tot den even mensch afstand deden van minstens een detl hunner overtollige en ongebruikte koopkracht tep gunste der onbedeelden, dan kwamen we reeds een stap vooruit. Deze immers vragen .niets beters te mogen wei ken ten einde koop kracht in ruil te ontvangen, om te kunnen koo- pen-hoe meer hoe liever. 2) Een einde stellen aan 't bezuinigen. "Velen bezuinigen die niet hoeven te bezuini gen. omdat ze door onrust voor nakende on heilen bevangen zijn Zulke knopen minder, dus er woidt minder verkocht: minder ver- koopen heeft minder voortbrengen voor ge volg en minder voortbrengen beteekent k isis .en werkeloosheid. Alle fabrieken zijn aan 't bezuinigen gegaan; handelaars, nij veraars, kapitalisten grijpen zich dus onderling naar dé keel en zoeken el kander om zeggens onbewust te wurgen. Van daar, minder voortbrengst, verergeren der krisis 3) Het in dienst houden der loontrekken den. Daarom moet goede wil en liefde in plaats van zelfzucht over de wereld heerschen. De dagtaak van iedereen kan verlicht worden het is bedroevend te zien, hoe 't menschelijk vernuft het mogelijk heeft gemaakt de wereld zoodanig uit te baten dat iedereen een behoor lijk en aangenaam bestaan zou kunnen hebben, en toch de ikzucht alles overheerscht. In plaats van door de mekaniek het werk der ar beiders te verlichten, heeft men een groot aantal onder hen door machienen vervangen, en aldus hunne koopkracht vernietigd. 4) Al de jaarwedden der hoogere ambte naren (burgerlijke en militaire) mejkelijk ver minderen dat zou de financieële krisis deels oplossen. Niemand zou er doorlijden, aange zien miljoenen menschen er moeten komen met io, i5 en 20 duizend fr. 's jaars. Wat zouden die groote mannen er met een minde re wedde dan hun tegenwoordige niet kunnen komen 5) De sociale wetgeving herzien. De werk loosheid is bij ons zoowel ingericht, dat wij er nooit meer zullen afgeraken. Werkloozen die liever doppen dan aangeboden werk te aanvaarden werkloozen, die doppen en in den duik werken patroons die werkloozen aan minder loon aanvaarden mits toelating tot doppen, enz. Loon naar werk t.t.z. werkloozen als be schaafde menschen in de maatschappij behou den en hun voor het ontvangen steungeld en kele uren per week laten arbeiden aan wegen ondeihiul, om zedelijke ontaarding (ook al een krisis) te keer te gaan. 6) Het getal volksvertegenwoordigers bren gen op b.v. 4 per provincie. Wij betalen thans 187 kamerleden en i5o senators. Met een geringer aantal zouden de wetten even goed zoo niet beter gemaakt worden. Iedereen die een voldoende Staatspen sioen geniet verbieden nog werk te ontnemen aan bedienden. Kan een baas bewijzen dat hij zijn volk geen volle loon kan betalen, dan zou de Regeering moeten te gemoet komen ze geven nu wel dopgeld. 7) Aangezien de crisis, alhoewel universeel, ook lokaal is, moeten alle stadswerken uit geschreven worden in Qpenbare aanbesteding, de aannemers wel verplichtende dat alle wer ken zooveel mogelijk moeten met de hand uitgevoerd worden, -fiidien -het werk moet afgemaakt zijn in weinig tijd, dat men dan het vveik uitschrijve in kleinë'loten dat men alle sta isgebouwen door schilders en glazenma kers eens late opknappen dat men de ge meentewegenis late herstellen door kasseileg gers en helpers, die categorie van menschen zal aan den arbeid zijn voor langen tijd dat men de aardewerkers en bijhoorige vakken te werk stelle met de stadswaters en stadsvij- vers te kuischen en de verbinding van Yper met de Leie te verwezenlijken Men zal doen opmerken dat er voor dit alles veel geld noo dig is. Inderdaad. Maar wat heeft de werk loozensteun al niet gekost zonder eenig. prak tisch voor leel op te brengen, tenzij de luiheid aan te moedigen en het zedelijk verval onzer brave menschen in de hand te werken Voeg bij den onderstand iets bij, afkomstig van dezen die 2 of 3 plaatsen bekleeden en men zal er wel komen. 8j Grootere poging aanwenden om den vreemóel ng gedurende het s iz jen in leper te lokken, aangezien het nu aangenomen is dat leper een aantrekkelijkheid is de nu bestaande publiciteit in land en buitenland vermeerderen en vooral veroeteren. Uit het buitenland vooral de lieden aantrekken, wier voorliefde voor onze stad reeds bekend staat. Daarom een rap en goedkoop verkeer inrich ten. Waarom kan men leper niet per sneltrehi bereiken van uit Kortrijk of Brugge of Gostea- de, vooral in 't seizoen. 9) De stad heeft de taak leefte onder de burgers te brengen en daarom moet ze trach ten den lokalen handel te beschermen tegen vreemde leurders en koopdaghouders. Laat al de menschen het gewoon maken, alleen aan die vreemde luizen te koepen en zeker is 't dat de neringdeener algauw zijn deur zal mogen sluiten en dat stad en Staat er alles zullen bij te verliezen hebben. Laat de han delaars liever op verstandige manier beproe ven om de menschen den penning te doen junnen aan hun stadsgenooten geen boycot maar solidariteit onder volk en neringdoeners om lokale kapitalen en lokale nering te be- voordeeligen. 10) Het weren van alle vrouwen uit fabrie ken en ambten waar zij den maa om reden van minder loon verdrongen hebben, om er goede huismoeders van te maken. Een uit zondering nochtans voor alleenstaande vrou wen en meisjes, steun van het huisgezin. En zoo spraken onze twee simpele men schen uit no mansland Ze werden enkel onderbroken met hun laatste besluit door een vertegenwoordiger van het zwakke geslacht Dat zijn vrouwenkwesties, en daar hebben de mannen geen benul van hadden ze er ver stand van, dan moesten onze meisjes niet ver van huis gaan wroeten om hun korste brood wij vragen niets beters dan thuis te blijven. M. HETT. - Y P K E 9 La Chambre de Commerce et d'Industrie d'Ypres attire Vattention de ses membres, qui exportent en France, sur la communication sui- vante qu'elle vient de recevoir de la Federation Nationale des Chambresde Commerce et d'Indus- trie de Bèlgique. Bruxelles, Ie 3i Janvier I934:7- Messieurs, Nous vous remettons ci-dessous a titre d'information copie de la lettre que nous recevons de la Section Economique du Comité d'Entente Franco Beige J 'ai l'honneur de vous faire sa voir que dans sa léunion du 20 Janvier, notre section économique, présidée par Monsieur le Séna- teur Fernand Chapsal, Président de la Com mission interparlementaire des douanes, a décidé d'étudier la question des contingents francais, appliqués a la Belgique. Monsieur Morimont, Secrétaire de la Chfmbre de Com merce beige a Paris, ét moi même, devons rapporter la question Les conclusions de la section économique seront envoyées aux ad ministrations frangaises compétentes, et des démarches seront faites pour arriver a atté- nuer, dans la mesure du possible, les conse quences de ces contingents. Les Industriels ou groupements d'Iii- dustriels qui désireraient voir leurs reclama tions appuyées par notre Comité peuvent Spoedige bed it ring.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 5