-MET VPERSCME- UA RÉOION D'VPRES Zondagrnst - Repos dominical Gemeenteraad van Yper 14* Jaargang, N' 43 -1 7 Februari 1934 Bijvoegsel Supplément ekelijüsch Overzicht RIK. 6. Eilanden Pacht Vernieuwing. HONDEN Vasten - Sermoenen Vele menschen zullen gaan luisteren naar de Vasten Sermoenen in St Maartenskathe- draal daar wordt over het Bitter Lijden van onzen Zaligmaker gepredikt door iemand die 't zoo gemoedelijk kan zeggen Eerw. Heer Verhaeghe, principaal van het Bisschoppelijk College. Bedanking Heer Aimé PROVOOST Sterfgevallen Mijnheer Jan-Baptist DE GEEST Mevrouw Georges BRAS Maria - Ludovica HOLLEBEKE Kerk der EE. PP. Karmelieten - Yper 9 Woensdagen van St Jozef ZIELMISSEN 'f 14 Année, N° 4 3 -1 7 Février &34 Frankrijk is de revolutie ontloopen, dank zij de ommekeer die zich in de Regeering heelt voorgedaan door het aftreden van den heer Daladier en het verschijnen van den heer Dou- mergue. Men was nog wel eenigszins ver vaard voor de staking van 24 u. die werd op touw gezet en die al de openbare diensten bij na volledig moest stop zetten, maar de noo- dige maatregelen waren genomen om alle op standsgevaarte verlammen. Daarenboven heb ben de kopstukken, die de staking hadden op touw gezet, nog al ruim misrekend het werk werd slechts verlaten door 5o dergenen die moesten staken,bijgevolge was men ver buiten rekening, hetgene bewijst dat alleman niet akkoord ging met de bedoelingen der leiders. Er zijn nog wel, hier en daar, eenige bloedige opstootjes voorgekomen, doch over 't alge meen mag men zeggen dat het groot gevaar van beklagenswaardige onlusten voorbij is en waarschiinlnk voor goed voorbij. Het zou nochtans moeten een leerrijke les zijn voor de fransche politiekers. Nauwelijks was Europa ontslagen van de vrees eener omwenteling bij onze buren of 't kanon begon te bulderen in Oostenrijk om al daar eene ware revolutie te verpletteren. De Regeering van den heer Dolliuss kende al met eens al de akeligheden van een burgeroorlog, die zoo geweldig uitbrak dat men er met het leger, met artillerie en mitrailleuzen op los moest om de opstandelingen te verpletteren. Niettegenstaande de jammerl jke feiten, die ongeveer 5oo dooden en twee duizend ge kwetsten over de straten zaaiden, kan dit een ernstigen ommekeer in den toestand verwek ken. Immers zijn de Oostenrijksche aangele genheden zeer ingewikkeld. Er bestaat in dit land een dubbele stroom de eene die meê wil met de duitsche nazi de andere die h t houdt met de italiaansche fascisten. De Heimweh ren, die een troepenmacht uitmaken, waren eerst tegen den heer Dollfuss gekant omdat zij fascistisch gezind zijn en de Voorzitter de ze richting niet toegedaan was. Dit leger, aangevoerd door den heer Starhemberg, heeft zich bij kentering echter 1 ngs de zijde van den heer Dollfuss geschaard. Nu had deze echter nog het hoofd te bieden aan tweeërlei tegenstanders: 1) De nazi en 2) de socialisten. Ten gevolge van den opstand dien wij hier boven komen aan te stippen en waarover de Regeering schijnt meester te zijn, worden de socialisten verslagen en hunne instellingen worden ontbonden. Dit vereenvoudigt de taak van den Dictator. Maar het is daarmee nog niet uitgemaakt welke oplossing aan de oostenrijksche politiek zal gegeven worden. Frankrijk en Engeland durven het voor 't oogenblik niet aan openlijk steun te verzeke ren aan Dollfuss; alleen van italiaansche zijde schijnt hij medewerking te vinden. Daaruit J:ou men bijna mogen besluiten dat er eene ascistische strekking zal ontstaan in de alge- meene landsinrichting. Valt nu nog te zien of hare sterkte zal opwegen tegen de nazibewe ging die door Duitschland gesteund is. Dit zal waarschijnlijk door de gebeurtenissen der eerstvolgende dagen worden uitgemaakt. Thans houden Frankrijk, Engeland en Italië zich bezig met de zaak te bespreken, terwijl de belgische minister Vandervelde, voorzitter der socialistische internationale, een tusschen- komst van den Volkerenbond heeft aange vraagd. In Duitschland, waar men alles te baat neemt om de politiek van Hitier op te heme len en voedsel te geven aan de ophitsingen van het volk, heeft men gebruik gemaakt van Carnaval, om den Volkerenbond te vernederen en de gekrenkte eer van het Reich te doen uit schijnen. Onder meer was er in een stoet een groep te zien van vijf doodkisten waarop ge schilderd stond Het laatste wapen De laatste soldaatDe laatste centiem De laatste hoop 1Versailles Dit alles moest dus begraven worden. En daarop volgde een andere groep die duitschland ver beeldde een zware man in de ketens en een opschrift Wilt ge nog naar Genevé Frankrijk werd voorgesteld met tanks, kanon nen en allerlei geschut Duitschland met pa pieren helmen, enkel bewapend met een stok. Natuurlijk werd dit alles door bet volk luid ruchtig toegejuicht en kreeg Hitier al de eer Zitting van Maandag 19 Februari 1934, om 18 nur DAGORDE 1. Proces verbaal der Zitting van 22 Ja vuari iq34. 2. Rijwielen Opcentiemen op de Provin ciale belasting Beraadslaging. 3. Vijverhuis Dickebusck Opbouw eener eetzaal PlansBestek en lastenkohier. 4. Tuindag/oor Verpachting Lasten kohier. 5. Muziekschool aRekening over het dienstjaar iq33 b) Verkoop van een Har monium 7. Mededeelingen. De houders van honden worden dringend verzocht de verschuldigde taks over 1934 te betalen ten kantore der belastingen, Carton straat, 3t. De nalatigen zullen binnen enkele dagen in overtreding gesteld worden. Eiken Zondag van de Vasten, in St Maar tenskathedraal, zijn Vespers en Lof gesteld te 3 1/2 u. Tusschenin, om 4 uur, de indrukwekkende meditatie. Wie loten gekocht heeft van de Tombola tot den Heropbouw der Abdij van Tongerloo, kan de lijst der uitslagen zien bij Jufvrouw Masquelier, Kauwekijnstraat, of bij Jufvrouw Pien, Elverdinghestraat, 21, Yper. Vrouw Weduwe Aimé Provoost-Dedry ver, hare kinders en kleinkinders De famil ën Provoost, Dussessois, Lehouck, Dedry ver en Lemahieu, diep getroffen door de zoo talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het af sterven van hun diepbetreurden echtgenoot, vader, grootvader en bloedverwant danken inniglijk, langs dezen weg, alle per sonen die op de begrafenis aanwezig waren en in hunnen rouw hebben deelgenomen. Mijnheer en Mevrouw Petrus Snellaert-De Geesten kinders; Mijnheer en Mevrouw Hilaar De Geest-Rogiers en kinders Mijnheer en Mevrouw Aifons De Geest Debruycker en kinders Mijnbeer en Mevrouw Raymond De Geest-Roels en kind Mijnheer en Mevrouw Remi De Geest-De Puydt en kinders Mijnheer en Mevrouw Frederik De Geest-Van de Wille en kinders Mijnheer en Mevrouw Jean Peelnian-De Geest en kinders De famlliën De Geest en Laureys, melden met droefheid het afsterven van hun teerbe minden vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant, Weduwnaar van Mevrouw Coleta-Joanna LRUREYS geboren te Overmeire, den 17 Oogst 1848, en overleden te Yper, den 11 Februari 1934. Op Maandag 2" Paaschdag zal, om 10 uur, in St-Niklaas- kerk een gezongen Mis plaats hebben tot dewelke vrienden en kennissen vriendelijk uitgenoodigd worden. Vrienden en- kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Zeie Heykant. Mijnheer Georges Bras-Tavernier Mejufier Isabella Bras Mijnheer Paul Bras Mejuffers Cecile, Mildreda, Lucienne en Christiana Bras Mevrouw Weduwe Tavernier-Desmadryl De familiën Tavernier, Bras en Desmadryl, melden met diepe droefheid het afsterven ,van (Alice TAVERNIER) hunne teergeliefde echtgenoote, moeder, dochter en bloed verwante, geboren te Poperinghe, den 22 Augustus 18to, en godvruchtig overleden te leper, den 13 Februari 1934. De personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zoude» ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. 58, Boterstoaat. Heer Maurice Decadt Juffrouw Lucienne Decadt Vrouw Weduwe Hippolyte Decadt-Braem De familiën Hollebeke, Claeys, Decadt en Braem, melden met droefheid het afsterven van MEVROUW hunne teergeliefde echtgenoote, moeder, schoondochter e«v bloedverwante, geboren te Yper, den 18 December 189&, en aldaar godvruchtig overleden den 14 Februari 1934. De lijkdienst heeft plaats in St-Maartens Kathedraal, op ZATERDAG 17 FEBRUARI 1934, om 8 1/2 uur. Vergadering ten sterfhulze, Dixmudesteenweg, 25, om 8 1». De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw: brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht1, als dusdanig te aanzien. 's Avoncs te 6 u., groot sermoen; ove* Ltvenstranen door den E. P. Gratianus, Karmeliet. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 18Februari, om 8y.u., in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Louis LOGIER echtgenoot van Vrouw Clemence Windels. Les amis et conaaissances sont priés d'as sister a la MESSE AN NI VERS-URE qe» sera célébrée le Dimanche 18 Février, ar. 9 h., en l'église St Nicolas, pour le repos de l'ame de Monsieur Roger DEDUYTSCHAEVER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Februari, cm 9 uur, in St Niklaaskerk tot zielelafenis van Heer Roger DEDUYTSCHAEVER. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd' de JAARMIS bij te wonen, die zal gelezen worden op Zondag 18 Febi uati, om 11 y» uur, in St Maartenskathedraal, tot ziele lafenis van Heer_Henri DECLERCQ der Rijsselstraat. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd* de SüLEMNEELE ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Dinsdag 20 Februari, om 9 y» u., in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Madame Harold MADDEN geboren Caroline Duponselle. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de J VARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 Februari, om 11 Vi uur, in St- Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Oscar DEPUYDT-ABEEL.'" De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is alleen open op II reste seule ouverte le Zondag 18 Febr. Dimanche 18 Féor. van 8 tot 12 ure en van I tot 7 are. de 8 a 12 heures et de 1 a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11