CHICOREIPACHA KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - XortrüK Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Sqomgaardstraat, Yper. De Indruk te Yper 90 cmen 't 1 /4 k° EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 3 Mevrouw, Z. M. KONING ALBERT Het nieuws van de dood van Koning Albert kwam hier te Yper Zondag morgen, rond 8 ure, toe. Zoodra de droeve mare, op aanvraag van den heer Burgemeester, door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken bevestigd was geweest, werd de Nationale Vlag halftop ge heschen aan al de gevels van de stadsge bouwen. De bevlagging in stad was algemeen, ge tuigend van de hooge waardeering waarin .Z. M. Koning Albert gehouden was. Een buitengewone vergadering van het schepencollege wtrd ten Stadhuize gehouden om 11 u. 3o De bewoording van een procla matie tot de bevolking werd vastgesteld en Maandag morgen reeds was het volgend jouwbericht in stad uitgeplakt Beminde Medeburgers, Het Stadsbestuur van Yper meldt U met -diepe droefheid de pijnlijke dood van Z M. Koning Albert. Wij Belgen, betreuren het afsterven van Hem, die, waardige opvolger van zijnen roem rijken voorzaat Z. M Leopold II, met wijs heid, voorzichtigheid en schranderen geest, gedurende 24 jaar, de leiding van het Land heeft waargenomen, en gedurende de piinlijke oorlogsjaren, de eer en de faam van Bilgië heeft hoog gehouden. Het Land verliest eenen roemrijken Vorst, eenen voortreffelijken Dienaar. De ingezetenen van stad worden verzocht, ïin teeken van rouw, hunne driekleur halftop te hijschen. Yper, den 18 Februari 1934. De Burgemeester, J. Van der G-hote. De burgemeester nam een politiemaatregel waarbij alle openbare bals en feestelijkheden en het maken van muziek in de openbare plaatsen verboden werd. M aandag morgen ontving de heer Burge meester een afvaardiging van de Engelsche Kolonie van Yper. M. Milner, hoofd der afvaardiging, wist in gepaste bewoording hunne innige rouwbetuiging te verklaren. Het volgend t. 1 gram werd in den namiddag ten Stadhuize ontvangen Maire Touquet Paris Plage a Bourgmestre Ypres. La Ville du Touquet Paris Plage dont Ypres partagea la maison commune pendant la guerre ressent intimement votre douleur et pleure avec vous votre Rot héroïque et aimé De burgemees ter antwoordde als volgt Ypres remercie Ville Touquet Paris Plage de son témoignage de profonde sympathie a l'occasion de son deutl national De beheerraden van de N V. Alpaga en Filature de I'Arsenal mieken hunne innige deelneming aan den heer Burgemeester over per brief luidend als volgt Terrihlement .émus par le deuil qui frappe cruellement la Belgique, les administrateurs francais de la Société Anonyme 1'Alpaga et de la Filature de l'Arsenal, vous adressent, ainsi qu'a la population d'Ypres, leu s condoléances attris tées, lis garderont fidèlement le souvenir de ce Grand Roi qui a su toujours mettre le devoir au-dessus de tout. lis prient Dieu de lui accorder la récompense de ses vertus Vanwege de Ligue des Poilus de France ontving de heer burgemeester insgelijks vol gend schrijven La Ligue des Poilus de France, Section d'Ypres, tiès touchée par le deuil cruel qui atteiat la Belgique, se fait un devoir de vous présenter ses condoléances les plus sincères. Elle s'incline trés respectueusement devant la dépouille mortelle du grand Roi - Soldat, Albert If. Het schepencollege zond aan H. M. de Koningin van België het volgend teleeram Burgemeester van Yper biedt aan H M. Koningin der Belgen en Koninklijke Familie de uitdrukking der innige rouwbetuiging van Stadsbestuur en bevolking Het volgend adres werd naderhand tot H. M. de Koningin gericht De droevige mare van het doodelijk onge val aan Z M. den Koning overgekomen heeft het stadsbestuur en de bevolking van Yper in diepen rouw gedompeld. De eenstemmige en algemeene hulde die van uit het Land en van uit den vreemde aan ée heldere en heerlijke gedachtenis van hunnen Vorst gebracht werd, bewijst de hooge waardeering, waarin Z. M. door een ieder, de wereld rond, èn als gezagvolle Koning, èn als rechtschapen mensch, was gehouden. Het Stadsbestuur en de bevolking van Yper herinneren zich met weemoed den Grooten Vorst, Ridder van het Recht, die België met wijsheid en schrandere» geest heelt geleid door 24 jaar geluk en wêe, vrede en oorlog, en dank aan zijne ervaring, zijn wijs beleid en rotsvaste wilskracht de roem van België ten uiterste heeft hoog getild. Als Yperlingen zijn wij Zijne gedachtenis eene bijzondere hulde en meer erkentelijkheid verschuldigd. De genegene welwillendheid waarmede Z. M. steeds de klachten van onze geteisterde bevolking heeft ingewilligd, de minzame bezorgdheid waarvan Z. M. steeds voor het herstel onzer stad blijk heeft gege ven, eindelijk de bereidwilligheid waarmede Z. M. aanvaard heeft de inhuldiging van ons Belfort voor te zitten, zullen in het ge heugen van onze bevolking geprent blijven als de zeer gewaardeerde blijken van Zijn gene genheid jegens ons. Mocht, Mevrouw, de uitdrukking van onze dankbare hulie Uwe diepe smart in eenige mate helpen lenigen en U versterking brengen in Uwe zware eu onmetelijke be proeving. Wij bidden U, Mevrouw, de uitdrukking te willen aanvaarden van onze gevoelens van diepen eerbied en trouwe verkleefdheid Het schepencollege nam daarenboven nog de volgende b( slissingen Al de klassen werden gesloten, ten teeken van rouw, op Maandag xg en Donderdag 22 Februari. De onderwijzers en onderwijzeres sen der officieele en vrije scholen werden aanzocht aan hun leerlingen vooraleer deze huiswaarts te sturen, het overlijden van Z. M. den Koning te melden en hen te herin neren al wat onze Vorst voor het Land gedaan heeft. De vlaggen zullen aan al de openbare ge bouwen halftop gehangen blijven tot den dag der begraving van Zijne Majesteit. H rt Gemeentebestuur zal gedurende drie maanden den rouw dragen en het schepen college heeft zich bij de lijkplechtigheden doen vertegenwoordigen door de heeren Van der Ghote, burgemeester, en Van der Mersch, schepen. a Maandag avond, te 18 u., kwam de Gemeen teraad in gewone zittirg bijeen onder het voorzitterschap van den heer Van der Ghote, Burgemeester. Waren tegenwoordig de hee ren Lemahieu. Delahaye en Van der Mersch, schapenen; Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Missiaen. Bonnet, Coutelle, Van Alleynnes en Verheke, raadsleden Versailles, secretaris. Van zoodra het publiek in de zaal aanwezig was, stond de heer Burgemeester recht en, voor de andere raadsleden en aanwezigen die zijn voorbeeld navolgden, las hij de volgende rede Mevrouw, Mijne Heeren, De droeve mare van de toevallige dood van Z. M. Koning Albert heeft gansch het Land in diepen rouw gedompeld. Ons Volk verliest in Koning Albert een grooten Vorst, die, waardige op volger van Zijne roemrijke voorzaten, gedurende 24 jaar, met wijsheid, toewijding en schranderheid het be leid van ons land heeft w iargenomen en, dank aan Zijne veorname personaliteit en onbe twist gezag, aan België, midden de interna tionale wereld, een bevoorrechte en benijdens waardige positie heeft weten te verschaffen. De eenstemmige hulde, die Zijne gedachte nis werd gebracht, bewijst de hooge en alge meene waardeering waa in Hij, de wereld door èn als Vorst èn als Mensch was gehouden. Als Yperlingen zijn wij Koning Albert ook dankbaarheid en huldebetoon verschul digd. Wij herinneren ons met weemoed de eenvoudige welwillendheid waarmede Hij steeds het rechtmatig beklag onzer geteisterde bevolking heeft aanhoord eii ingewilligd, het nauwkeurig belang dat H j steeds in het herstel van ons verwoest gewest heeft gesteld, de geneeene bezorgdheid tegenover Yper waar van Hij door Zijne talrike bezoeken steeds den gewaardeerden blijk heelt gegeven, ten slotte de gulhartige bereidwilligheid waarmede Hij, pas over enkele weken, aanvaard heeft met onze bevolking de plechtige inhuldiging van ons Belfort te vieren. Voor de heerlijke gedachtenis van dezen grooten Vorst, die steeds offervaardig en op de eerste plaats in den eervollen maar zwaren dienst stond van Zijn Land en Zijn Volk, buig ik, in naam van het Stadsbestuur en van de bevolking van Yper, met diepen eerbied en in nige erkentelijkheid. Ten teeken van rouw, verklaar ik de zit ting geheven. Onmiddellijk daarna verlieten allen in stilte de zaal, blijkbaar onder den indruk van die, alhoewel voorziene, zoo korte en indruk wekkende zitting en van die eenvoudige en roerende hulde aan de duurbare nagedachtenis van onzen geliefden en betreurden Vorst. De raad zal andermaal bijeengeroepen worden en de punten, die op de dagorde van vandaag stonden, later afhandelen. Dinsdag morgen werd, op aanvraag van den heer Substituut van den Procureur des Konings, de zitting der Boetstraffelijke Recht bank door den heer Voorzitter, te* teekeu van rouw, geheven. De zitting der Politierechtbank, voorge zeten door den heer vrederechter Petit, werd Woensdag morgen, op aanvraag van den heer politiecommissaris Vandenbraambussche, ambtenaar van het openbaar ministerie, gedu rende vijftien minuten geschorst. Gezien het groot aantal zaken en daar meest al de betichten aanwezig waren, werd de zitting na dien heropend. STAD YPER De Burgemeester van Yper heeft de eer ter kennis te brengen van de bevolking dat op Dinsdag 27 de zer, om li u^e, in de Sint Maartens Kathedraal, eene PLECHTIGE LIJKDIENST zal opgedragen worden ter zielelafenis van Alle maatschappijen en inwoners van Stad worden dringend verzocht deze plechtigheid bij te wonen. Yper, den 20 Februari 1934. De Bu>gemeester J. Van der Ghote. D'nsdag aanstaande, ter gelegenheid van den Rouwdienst, hier te Yper opgedragen ter nagedachtenis vanZ. M. Koning Albert, wor den de inwoners aangewakkerd nogmaals hunne vlaggen halttop te willen hangen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3