HET YPERSCHE- LA RÉGION D'YPRES Zondagrust - Repos dominical De Troonbeklimming van Koning Leopold III Déclarations- Passavant Ter nagedach enis van Koning Albart i 14* Jaargang, Nr 47 2 X Februari 1934 14" Année, N° 47 - 24 Février 1934 Bijvoegsel Supplément Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper en Handels- en Nijverheidskamer van Yper Fédération des Sinistrés de TArrondissement d'Ypres et Chambre de Commerce et d'Industrie d'Ypres en vente au Bureau de ce Journal Vasten - Sermoenen HEILIG UUR Bedanking Vrouw Marie-Louise GRYSON Kerk der EE. PP. Karmelieten - Yper ZIELMISSEN Boterstraat o— Rue au Beurre Na de groo'sche en dieproerende begrafe nisplechtigheden van onzen betreurden vorst Albert 1, greep Vrijdag de plechtige troonbe klimming plaats van onzen nieuwen Koning Leopold III. De Koning is dood. Leve de Koning Vanaf 8 uur 's morgens luidden de klokken van al de kerkr.n van Brussel, terwijl ioi kanonschoten door de legerartillerie werden afgevuurd, om het feest aan te kondigen. Om 9 u. kwam de legerstaf te paard Z. M. begroeten en schaarde zich aan den hoofdin gang van het paleis van Laeken. Om 9 u. 3o ging Burgemeester Max, om ringd van den gemeenteraad van Brussel, den nieuwen Koning aan het hek van het Konink lijk Paleis verwelkomen Daarna vormde zich de Koninklijke stoet en begaf zich de nieuwe Koning Leopold III, te paard, begeleid van het is,e regiment Gidsen naar het Paleis der Natie, op gansch den doortocht door een ontzaglijke menigte storm achtig toegejuicht. Om io u. 45 werd Koningin Astrid aan den ingang van het Paleis der Natie ontvangen en naar den troon geleid welke haar links van den Koninklijken troon was voorbehouden. Zij was gansch in 't zwart gekleed, droeg den rouwsluier en was vergezeld van de twee Koninklijke kinderen, in 't wit gekleed, prinses Joséphine Charlotte en prins Boudewijn. Het muziek der Gidsen speelde de marsch van het isl* regiment Gidsen, wijl het 8e Linie de haag vormde. Korte stonden daarna kwam burgemeester Max in het Natiepaleis aan. Om 10 u. 5o, midden een eindelooze ovatie en vivat geroep komt Leopold III te paard, in kleedij van luitenant generaal, en vergezeld van Prins Karei aan het Paleis der Natie toe. Hij wordt door een afvaardiging van Kamer en Senaat ontvangen en naar den Koninklijken troon geleid die in de zittingzaal op de plaats der tribune werd opgericht. Onmiddellijk grijpt de plechtigheid van de eedaflegging van den nieuwen Koning plaats die zich volgender wijze uitdrukt Ik zweer de grondwet en de wetten van het Belgisch Volk na te leven, de Nationale Onaihankelijkheid alsmede de onschendbaar heid van het grondgebied te handhaven. Na de langdurige ovatie die Zijne eedafleg ging heeft begroet, neemt de nieuwe Koning terug het woord. Hij zegt zich bewust van de verantwoorde lijkheid, die Hij op zich neemt, wanneer Hij op dit oogenblik, nog treurende over den tragi- schen dood van zijn beminden Vader, de plechtige verbintenis aangaat die de Grond wet tusschen Vorst en Natie smeedt. Hij weet welke plichten aan zijn eed verbonden zijn en zal in het volbrengen ervan het voorbeeld zijner drie roemrijke voorgangers navolgen. Het is, zegt Z. Majesteit Leopold III, door de traditie bevestigd, dat het Belgisch Vor stenhuis zich ten dienste van de Natie stelt en dat zal ik nooit vergeten Vervolgens dankt Hij gansch de Natie om de aandoenlijke blijken van verknochtheid, erkentelijkheid en hulde die de eensgezinde bevolking aan zijn betreurden Vader bracht en zegt dat zijn bedroefde Moeder grootelijks troost vindt in de weeklacht van het gansche volk. Hij dankt om de talrijke blijken van deel neming uit den vreemde ontvangen en inzon derheid de vreemde vorsten en staatshoofden, die door hun persoonlijke aanwezigheid of door deze van hooggeplaatste vertegenwoor digers aan den Nationalen Rouw hebben deel genomen. De afvaardiging van de Fran- sche en Britsche legers herinnert aan de edele en broederlijke gevoelens van de heldhaftige oorlogsdagen. De gestorven Koning, sprak Z. M. Leopold III, had zijn gewezen wapenbroeders vader lijk lief en ik verzeker ze van een zelfde gene genheid en waardeering. Het leger zal steeds in mij een getrouw en vastberaden aanvoerder vinden. /- De honderdjarige beproeving van onze Nationale instellingen hebben aangetoond dat deze breed en lenig genoeg zijn om zich aan de veranderlijke noodzakelijkheden der tijden aan te passen. De nieuwe Koning zegde zich doordrongen van de noodzakelijkheid van den socialen vrede en beloofde alle middelen aan te wen den om de verzoening aller belangen en aller harten te verwezenlijken. Hij vestigde de aandacht op de moeilijk heden waarmede de Regeering te kampen heeft in de oplossing der crisis die den mid denstand en de werklieden zoo zwaar teistert. Hij herinnerde er aan dat Hij zich bijzon der toegelegd heeft op de studie der kolo niale aangelegenheden en steeds alle initiatie ven zal steunen die den rijkdom onzer kolonie kunnen bevorderen. Eindeljjk verklaarde hij dat België's onaf hankelijkheid en de onschendbaarheid van ziin grondgebied onafscheidbaar zijn van zijne Nationale Eenheid, dat het onafhanke lijke en onverdeelbare België een historischen factor uitmaakt van het Europeesch even wicht. Om te eindigen verklaarde Leopold III Mevrouwen, Mijne Heeren, Ik ben aan België tot in de ziel verkleefd De Konin gin zal mij uit ganscher hart in het vervullen van mijne plichten bijstaan Wij zullen onze kinderen opvoeden in de liefde van het Land.» «Moge de Voorzienigheid ons daarin helpen.» Hij sloot met den vurigsten wensch uit te drukken mede te helpen aan de grootheid, het geluk en den voorspoed van ons Vader land. Herhaaldelijk werd de Koning tijdens zijne historische redevoering door overweldigende toejuichingen onderbroken en toen bij het Paleis der Natie verliet, scheen aan de mach tige ovatie schier geen einde te zullen komen. Moge onze nieuwe Vorst Leopold III nog lange jaren over België regeeren tot ons aller welzijn ne maandelijksche vergadering der afge vaardigden van de clubs der geteisterden zal bij ui'zondering plaats hebben den eersten Zondag der maand Maart, 't zij den 4 MAART AANSTAANDE, te 14 u. 3o, in het Hotel Continental, Colaertplaats te Yper, ten einde, t'akkoord met de Handels- en Nijverheidskamer van Yper, te beraad slagen over de mogelijke middelen om het spoedig herstel der vaart Yper-Komen te bekomen. Onze senators en volksvertegenwoordigers alsook de betrokken gemeenteoverheden zul len in 't bijzonder tot die vergadering uitge- noodigd worden. De Voorzitter der Handels- De Voorzitter van de Federatie en Nijverheidskamer, der Geteisterden, H. Vermeulen. Arth. Butaye. La réunion mensueUe des délégués des clubs de sinistrés aura lieu exceptionnellement le premier Dimanche du mois de Mars, le 4 MARS PROCHAIN, a 2 1/2 heures, al'Hótel Continental a Ypres, d'accord avec la Chambre de Commerce et d'Industrie d'Ypres, afin de délibérer sur les moyens propres a obtenir la prompte restauration du canal d'Ypres a Comines. A cette réunion, seront spécialement con- voqués nos sénateurs et députés et des auto rités communales intéressées. Le Président de la Chambre Le Président de la Fédération de Commerce et d'Industrie, des Sinistrés, H. Vermeulen. Arth. Butaye. Vele mensch»n zullen gaan luisteren naas de Vasten Sermoenen in Sr Maartenskathe- draal daar wordt over het Bitter Lijden Van onzen Zaligmaker gepredikt door iemand die 't zoo gemoedelijk kan zeggen Eerw. Hees Verhaeghe, principaal van het Bisschoppelijk College. Eiken Zondag van de Vasten, in St Maar tenkathedraal, zijn Vespers en Lof gesteld te 3 1 h u. Tusschenin, om 4 uur, cfe indrukwekkende meditatie. Een Plechtige Lijkdienst tot zielelafe- nis van Zijne Majesteit Albert I, onzen diep- betreurden Koning, zal gecelebreerd worden op Dinsdag 27 Februari, om 11 uur, in St-Maartenskathedraal. Al de burgerlijke en militaire overheden zullen dien officieelen Dienst bijwonen. Geheel de Iepersche bevolking wordt er toe uitgenoodigd. Er zullen aan de offerande gedachtenissen uitgedeeld worden De godvruchtige oefening van het Heilig Uur wordt gehouden in St Maartenskerk*, Donderdag avond, om 6 uur. Zij zal geleid worden door E. Pater Deba>, van het Gezelschap Tesu- Heer Louis Berghman Heer en Vrouw Albert Berghman-Vloebergh Heer en Vrouw Maurice Berghman-Carnier Beer en Vrouw Gaston Ferghman-Watteeu Heer en Vrouw Firmin Goudenhooft- Berghman De familiën Grysan, Pety, Berghman en Reniere, danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hun betoond tijdens het afsterven van hunne teergeliefde echfgenoote, moeder, schoonmoeder en bloed verwante, en voor bunne tegenwoordigheid op de begrafenis. 9 Woensdagen van St Jozef 's Avoncs te 6 u., groot sermoen over- Ltvenssignaal door den E. P. Gratianus, Karmeliet. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd^ de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 Februari, om 11 uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Oscar DEPUYDT-ABEEL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Maart, om 8 v» uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Ignace CAUWELIER Echtgenoot van Vrouw Eugenie Pinet. Vrienden en kennissen woruen uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen, die zal gelezeh worden op Zondag 4 Maart, om 11 y, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van- Heer Alfons HOORNAERT Echtgenoot van Vrouw Marie Gilles en hun Zoon Albert. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS is alleen open op II reste seule ouverte le Zondag 25 Febr. Dimanche 25 Féor. van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 9