HULDE AAN KONING ALBERT I 14 .laar N° 48 - 3 Maart 1934 14e Année, N° 48 - 3 Mars Plechtig TE DEUM Weekblad het Arrondissement Yper Mü, ipstel eAankondigingen 34, Boterstraat, 34, Yper Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men aan uuskrUten in alle Belgtsthe postkantoren Tel. 500 35 cl. het nummer Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d'Ypres 35 cf. Ie numéro Tél. 500 STAD YPER Troonbeklimming van Z. M. LEOPOLD III op Zondag aanstaande^ Maart 1934, i Yper, den 27 Februari 1934. Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper en Handels- en Nijverheidskamer van Yper Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement d'Ypres et Ghambre de Commerce et dTndustrie d Ypres aea-aasia HET ÏPERSCHE lerv vaamloote artikels geweigeré LA REGION D'YPRES de ('Association des Sinlstré% des Clubs Yprois, etc. Ridmctlon, Administration et Pabllclti 34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement 18 fr. 00 par an Stranger 32 fr. On neat s'ebonner dans tons les bureaux de paste Beiges Lu articles nan stgnis sant refusts Helaas Hij is niet meer, de goede, wijze Koning 1 En! rouw is 't overal, tot in de kleinste woning Elk weent, elk zucht, elk bidt... Een gansche natie treurt, Vermaledijdt de rots, waar 't ongeluk is gebeurd. O.droevig, aaklig oord Wat kan ons nog bekoren Tn al uw prachtvertoon Gij hebt het al verloren Dien Zaterdag nanoen, toen gij met ruw geweld, Aan 't leven van den Vorst een einde hebt gesteld. Toen Hij, met forschen greep, er eindlijk mocht in lukken Uw steile, wilde kruin te omarmen en te drukken, Hebt gij den steen gelost, waarop zijn Koninklijke voet -Geplant stond voor een poos. Gij hebt zijn edel bloed Gedronken, gulp bij gulp, en Hem dan weggestooten Den donkren afgrond in, waaruit gij zijt gespreten... De klokken dreunen somber, bang, In dorp en stee hun doodenzang En aaklig vaart door grijze lucht Hun weegeschrei, hun droef gezucht Ze galmen 't schrijnend, klein en groot Albert is dood Albert is dood Ze herhalen 't immer, keer op keer «Uw goede Vorst, Hij is niet meer Helaas 1 Hij is niet meer, die al zijn Koningsplichten Gewetensvol volbracht, en werelden zou stichten Door eenvoud, werkzaamheid, door adtl, burgerdeugd ZEn liefde voor zijn volk. Het was zijn grootste vreugd "Van 't aangebeden volk, den opgang mee te leven, Dat volk door woord en daad te steunen in zijn streven. Helaas 1 Hij is niet meer, die dapper aan den Yzer In Moer en Poldergiond, den waanzin van den Keizer In duigen sloeg en waar Hij ridder lijk en trouw Aan duurgezworen eed, geen stap meer wijken zou Waar Hij in kamp en strijd zijn schoonste lauwien gaarde, Zijn roem geboren werd en vloog tot 't eind der aarde Waar Hij, almachtig schoon, geprezen als een Held Op vaderlandschen troon de vrijheid had hersteld. De klokken luiden over dood Miljoenen staan, het hoofd ontbloet, Een traan in 't oog, in stille smart Met keelgekrop en trillend hart Ze staan en zwijgen uren reeds En groeten aan en wachten steeds Op Hem, die voor 't paleis daar staat, En straks in gloor ten grave gaat!... Helaas God gaf, God nam. Met sterk en diep gelooven In Gods Voorzienigheid, die schielijk Hem kwam rooven. Staat 't volk verslagen, ja, vol treurnis bij zijn graf, Doch moedig tevens ook, naar 't voorbeeld, dat Hij gat. De wereld stond verstomd, zijn afgezanten zagen Hoe Vorst Albertus I te ruste werd gedragen, Door gansch het Belgisch Volk, eendrachtig toegesneld, Eendrachtig in zijn rouw, eendrachtig rond zijn Held. 't Beminde zijnen Vorst, toen hij ten trone praalde 't Vereert Hem des te meer, nu Hij ten grave daalde. Het draagt Albertus naam, veel dieper dan het stift In marmren steenen doet, in de harten diep gegrift. Hij was de ziel van 't land en is de ziel gebleven Die ziel zij eeuwgen trouw aan haar ons hart, ons leven De klokken bonzen wederom, Kanonnen brommen al rondom, En 't leger trekt een laatsten keer Voor Vorst Albert, zijn opperheer Vol Majesteit daalt Hij in 't graf En 't volk, aan wien Hij alles gaf, Breekt los in droef en luid geween, Zweert eeuwgen trouwen gaat dan heen Yper22 Februari iq34 Jos. R. Van den Driessche. MEDEBURGERS, De Burgemeester heeft de eer de inwoners bekend te maken dat, ter gelegenheid der om li u. l5, in St Maartens Kathedraal, een zal gezongen worden. Alle inwoners worden tot deze plechtigheid uitgenoodigd en verzocht hunne huizen te willen bevlaggen. Vergadering voor de maatschappijen op de «Groote Markt, om io u. 45 zeer stipt. De Burgemeester, j. Vanderghote. ne maandelijksche vergadering der afge vaardigden van de clubs der geteisterden zal bij ui'zondering plaats hpbben den eersten Zondag der maand Maart, 't zij den 4 MAART AANSTAANDE, te 14 u. 3o, in het Hotel Continental, Colaertplaats te Vper, ten einde, t'akkoord met de Handels- en Nijveiheidskamer van Yper, te beraad slagen over de mogelijke middelen om het spoedig herstel der vaart Yper - Komen te bekomen. Onze senators en volksvertegenwoordigers alsook de betrokken gemeenteoverheden zijn tn 't hijzonder tot die vergadering uitge noodigd. De Voorzitter der Handels- De Voorzitter van de Federatie en Nijverheidskamer, der Geteisterden, H. Vermeulen. Arth. Butaye. La ïéunion mensuelle des délégués des clubs de sinistrés aura lieu exceptionnellemeht le premier Dimanche du mois de Mars, le 4 MARS PROCHAIN, a 2 1/2 heures, al'Hótel Continental a Ypres, d'accord avec la Chambre de Commerce et dTndustrie d'Ypres, afin de délibérer sur les moyens propres a obtenir la prompte restauration du canal d'Ypres a Comines. A cette réunion, sont spécialement con- voqués nos sénateurs et députés et des auto rités communales intéressées. Le Président de la Chambre de Commerce et d'Industrie, H. Vermeulen. Le Président de la Fédération des Sinistrés, Arth. Butaye.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 1