L'hommage Yprois a la Mémoire du Roi Albert Plechtige Koawdieost ia St - Maartenskerk Deelneming der Rechtbank van Yper Hulde aan Z. M. Koning Leopold III. Geen premie, {{een geschenken Chez les R. R. P. P. Carmes Dinsdag laatst, cm nu. voormiddag, werd er in Ype 's Hoofdkerk eeD plechtige Requiem mis opgedragen tot zielerust van onzen bemin den en betreurden Vorst, die ons in zulke tra gische omstandigheden werd ontrukt en wiens verlies alle ware Belgen als dit van een vader beweenen. De machtige toeloop van geloovigen, die de breede beuken van St Maartens Kathedraal zoodanig vervulden dat er geen plaatsje on be zet bleef, de zoo talrijke opkomst van lieden uit alle klassen en standen hebben hier, zooals het in andere steden, gemeenten ea dorpen van ons land en zelfs van den vreemde reeds het geval was of waar morgen nog dergelijke vrome en godsdienstige plechtigheid zal plaats hebben, nogmaals ten duidelijkste bewezen hoe groot de gehechtheid en trouw, hoe recht zinnig de dankbaarheid en erkentelijkheid en hoe diep de liefde en genegenheid van het Volk is tegenover het roemrijk Belgisch Vorsten huis en de Koninklijke familie. In 't midden der kruisbeuk en omringd met talrijk licht was een grootsche katafalk opge steld geworden, overeekt met de nationale driekleur. Daarboven op, rustende op een purperen kussen, bemerkte men, niet zonder eenige aandoening, een eenvoudige soldaten- helm, die ons aan het moedig gedrag en held haftig optreden herinnerde van den Koning- Soldaat in 1914 en gedurende den vier jaren langen oorlog, daad waardoor Koning Albert den eerbied en de bewondering van alle be schaafde volkeren heeft afgedwongen. Vóór de praalbaar bevond zich een groot heraldiek blazoen met het jaartal 1934, terwijl aan het hoogaltaar de brandende kaarsen met klei nere wapenschilden versierd waren. Onder de voorname aanwezigen, die den lijkdienst met hunne tegenwoordigheid ver eerden, bemeikten wij, vooraan in het koor, de heeren Vanderghote, burgemeester, en Clinckemaille, arrondissementscommissaris, in uniform de leden der Magistratuur, in toga en met de tok met rouwfloers overtrok ken, geleid door de heeren Matton, voor zitter, en Van Thorenburg, procureur des Konings de heeren Lommez, bestendig afge vaardigde Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Jufvr. Cornillie, de hee ren Biebuyck, Pattyu, Seys en Vergracht, gemeenteraadsleden Versailles, gemeente secretaris Vandenbraambussche, politie commissaris Sobiy, oud burgemeester van Yper Petit, vrederechter Delanote en Flamey, griffiers der beide vredegerechten het personeel van het parket de deurwaar ders Tahon en Van Wittenberghe het Be stuur der Commissie van Openbaren Onder stand Major Ingpen, in uniform en met een rouwband rond den arm, speciaal van Londen gekomen, en M. O. Gill, afgevaardigden van de Imperial War Graves Commission en verders nog verschillige vreemde over heidspersonen. In de middenbeuk zaten voor aan de officieren, Commandant Vergracht, luitenanten Dochy en Seys, de brigadiers en korporaals van het stedelijk brandweer korps het bestuur der Harmonie Ypriana de bevelhebbers der Rijkswacht de leden van het personeel der verscheidene Staats- en Stadsdiensten, en verders zeer talrijke afvaardigingen der oorlogsinvaliden en oud- strijders die allen hunne eereteekens op de borst droegen, en andere maatschappijen van stad, waaronder de Ypersche afdeelingen der Poilus de France en van het British Legion de Koninklijke St Sebastiaansgilde, de Koninklijke Hofoouwmaatschapppij, de Vereenigde Hofbouwliefhebbers, eng., enz. De'vaandels der tegenwoordige maatschap pijen werden geplaatst langs weerskanten aan den ingang van het koor en een detachement der Rijkswacht vormde de haag vooraan in den gang der middenbeuk. De zijbeuken waren bezet door de leerlingen der Staatsmid delbare School, der Stadsscholen en van ver scheidene vrije scholen, vergezeld van hunne meesters. En daarachter hadmen die ontelbare menigte die zich opeen verdrong en, dank een volmaakten en strengen ordedienst, ten beste mogelijk in de ruime kerk gerangschikt werd. Het H. Misoffer werd opgedragen door den Eerw. ^Heer Bonte, pastoor van St-Pieters, omringd door de geestelijkheid onzer vier parochiekerken, door Eerw. Heer Sobry, dio cesaan schoolopziener, door verscheidene leeraars van St Vincent's College, alsmede door twee Paters Carmelieten en twee Paters Capucienen. De schola van St Niklaas, ©nder leiding van E. H. Pastoor Denys, voerde de misgezangen uit. Aan de offerande, die op drie plaatsen te gelijk gegeven werd, scheen er geen einde te komen. Zij duurde nog alswanneer de Mis reeds ten einde was. Ruim 2600 gedachtenis sen met portret werden uitgedeeld. De heer Burgemeester ging eerst ter offerande en langs den kant der vrouwen was het zijne echtge- noote, Mevrouw Vanderghote Stragier, die de eerste ten zegen ging. De Z. E. H. Vermaut, pastoor-deken van Yper, woonde de plechtigheid bij en heeft, spijts zijn ziekelijken toestand die hem een volkomen rust oplegt, er toch aan gehouden, op het einde der Mis, de laatste lijkbaarge zangen zelf te zingen. Die plechtige dienst, ter dierbare gedachte nis van onzen nooit te vergeten Koning, werd besloten met de Brabangonne, tweemaal op gedempten toon op het groot orgel uitgevoerd. De heer Voorzitter der Rechtbank van Eersten Aanleg te Yper heeft Dinsdag, 20 Februari 1.1. volgend telegram verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin der Belgen, Brussel. De Rechtbank van Eersten Aanleg en het Parket van leper, diep getroffen door het onherstelbaar verlies dat Uwe Majesteit ondergaat door het afsterven van onzen ge- liefden Vorst Koning Albert, bieden U en de Koninklijke Familie de betuiging van hun nederige en eerbiedige gevoelens van deel- neming. Jos. Matton, Voorzitter der Rechtbank. Woensdag 28° Februari 1.1, werd door den' heer Voorzitter der Rechtbank van Eersten Aanleg te Yper, volgend telegram gestuurd aan Z. M. Koning Leopold III De Rechtbank van Eersten Aanleg en het Parket van leper, betuigen, met den diep- sten eerbied, aan Zijne Majesteit Leopold III, hunne oprechtste gevoelens van trouw, verknochtheid en vaderlandsliefde brengen tevens een zeer eerbiedige hulde aan Hare Majesteit, Koningin Astrid. De Voorzitter der Rechtbank, Jos. Matton. Met Chicorei PACHA, Maar, zij alleen doet denken, Aan kwaliteit extra. Lamorttragique de notre illustre Souverain fut l'occasion d'une impressionnante manifes tation de patriotisme ardent dans l'antique Capitale du Westland. Toutes les classes de la société Yproise qui se préparaient avec enthousiasme a recevoir le 20 mai prochain leur Roi et leur Reine bien aimés, communiaient par une vive dou- leur au de uil national. Dès l'annonce de la terrible nouvelle au matin du 18 février les drapeaux beiges mis- en berne furent particulièrement nombreux, tandis que la sonnerie du glas funèbre a toutes nos églises et chapelles, jusqu'au jour des funérailles royales, rappelait aux fidèles leur devoir pieux envers l'auguste et regretté Défunt. Mardi 27 février, a n heures, a été célébré, en la Cathédrale de Saint Martin, un Service funèbre solennel a la raémoire du grand Roi, Le vaste temple sobrement décoré de deuil était comble. Le maitre autel, surmonté de l'écusson beige armorié, était illuminé. Un, haut catafalque, recouvert du drapeau natio nal, rehaussé d'un casque royal, s'élevait au milieu du transept. Tout autour biülaient de hauts cierges parés des ar mes royales. Les drapeaux et étendards des Sociétés patrio- tiques et locales, cravatés de crêpe, enca- draient le catafalque. Au choeur en remarquait en grand uniformen M. le bourgmestre Vanderghote le Corps des Magistrats, en toge, conduit par MM. Matton, président du Tribunal, et Van Thorenburg^ Precureur du Roi M. le Député-permanent Lommez M. le Coramissaire d'Arrondisse ment Clinckemaille MM. les Echevins et Conseillers Communaux de la majorité catho- lique, ainsi que M. le Conseiller libéral Félix Vergracht la Commission de l'Assistance publique M. Sobry, ancien bourgmestre, et des notabilités civiles et militaires. Devant le catafalque, une délégation du Corps des Pompiers, conduite par M. le Commandant Maurice Vergracht, et dans la grande nef, d'importantes dé égations des Invalides, Anciens Combattants et groupe- ments patriotiques, parmi lesquels la Colonie Yproise des Poilus de France et des Anciens Combattants Britanniques, du personnel des administrations, des cercles et sociétés de la ville. Les nefs latérales étaient occupées par les établissements é'enseignement, les écoles- libres et officielles, etc. etc Le service d'hon- neur était fait par le Corps de Gendarmerie. M. l'abbé Bonte, curé de la paroisse Saint— Pierre, a célébré la Messe Solennelle de Requiem chantée en grégorien par la Schola Cantorum aux centaines de voix des groupes iéminins de l'Action Catholique, sous la direction de M. l'abbé De Nys, curé de la paroisse St Nicolas. Quoique souffrant, M. le Doyen Vermaut,. ancien prisonnier de guerre, a chanté les Absoutes Solennelles, entouré du clergé séculier et régulier de la Ville. A Tissue de cette émouvante et grandiose cérémonie, M. Torganiste virtuose Hanoulle, joua aux grandes orgues la Brabamjonne >*- en sourdine, au milieu d'un profond recueille- ment. Parmi les nombreux Requiem chantés ar Ypres a la mémoire du Roi Albert le, citons l'office funèbre solennel, célébré Jeudi matin,. ir Mars, en Téglise St Joseph des Carmes Dé- chaussés, suivi par de nombreux fidèles. Le Chceur était tendu de draperies noires, aux attributs symboliques frangés d'argent, et magnifiquement illuminé. Le catafalque, re- couvert du drapeau beige aux trois couleurs, était surmonté d'une couronne royale et en touré d'un beau luminaire. Le R. Père Prieur ©fficiait entouré des dignitaires de la communauté Au Jubé la Messe de Requiem fut chantée partie en plain chant et partie en musique sacrée sous la direction de Torganiste Van Overbeke. A Tissue des absoutes les orgues jouèrent la Braban9onne en sourdine. Ce fut une belle et émouvante cérémonie.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2